Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 6 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
    Hiperaktif Üye aresblade isimli üyenin avatarı

MDK 2010: Windows Phone 7 Series (vidyolu)

Microsoft nihayet mobil işletim sistemi işini ciddiye aldı ve hayli başarılı görünen Windows Phone 7'yi tanıttı.

Windows Mobile markasını devam ettirmemeye karar veren Microsoft, yeni mobil işletim sistemi Windows Phone 7 Series'i tanıttı. Başka bir deyişle mobil işletim sistemi işini yıllar sonra tekrar ciddiye almaya karar verdi.

http://www.youtube.com/watch?v=7IOTr...layer_embedded

Arayüz

Şirketin yepyeni işletim sistemi, eski arayüzden yani aynı ekrana sığdırılmaya çalışılmış bir dolu kutudan ibaret değil. Eski sistemin üzerine nihayet bir sünger çekilmiş, hiç bir şekilde yeniden değerlendirilmeye çalışılmamış. Bize sorarsanız da çok iyi olmuş. Windows Phone 7'nin arayüzü artık bir seri kocaman, tam ekran sayfadan oluşuyor. Yatay olarak gezilen bu sayfalar, interaktif bir şekilde kullanılabiliyor, gerçek zamanlı olarak yenileniyor.

Bağlantılar, kişiler, fotoğraflar, oyunlar, çoklu ortam dosyaları, Marketplace (uygulama dükkanı) ve Office yazılımı etrafında "dönen" sistem, ilk görüşte kullanıcıda panaromik bir fotoğrafa bakarmış hissi yaratıyor. Telefon o sırada internete bağlıysa, ki artık çoğu kişinin cihazı bu şekilde kullandığı varsayılmış, sürekli güncellenen sosya ortamlar anında ana ekrana yansıyor.

Xbox Live

Microsoft'un hayli güçlü olduğu ancak bir türlü faydalanmaya çalışmadığı Xbox 360 başarısı da nihayet yerini bu sistemde almış. Windows Phone 7 üzerinden Xbox Live hesabına ulaşmak, çeştli özellikleri kontrol ermek artık mümkün.

İnternet ve Uygulamalar

Sistemin internet tarayıcısı tabi ki Internet Explorer. Çoklu dokunuş destekleyen bu tarayıcı, aynı anda birden fazla sekme açabiliyor, başlangıçta açılacak siteyi özelleştirebiliyor, yani en azından kullanıcıya istediğini veriyor. Sistemin çok önemli özelliklerinden biri de Outlook uygulaması. Exchange sunucusu ile bağlantı halinde olan uygulama, cep telefonu ekranı üzerinde çalıştığını unutmamış ve kocaman yazılarla kullanışlı bir hal almış.

Eski mobil işletim sistemlerinin üzerine sünger çektiğini burada da iyice belirten Microsoft, uygulama geiştiricileri biraz üzecek sanırız. Çünkü Windows Phone 7, kendisinden önce yazılan uygulamaları tanımıyor. Yani olaya sıfırdan başlanması gerekeek. Ancak sistemin satışa çıkmasına 6 ay olduğunu düşünürsek, ve hayli başarılı durduğunu da göz önünde bulundurursak, bu süre zarfında çok sayıda uygulamanın geliştirileceğini varsayabiliriz.

Donanım

Artık işletim sistemini kullanma yetkisini sadece para karşılığında değil, ortaya kaliteli bir sonuç çıkması karşılığında vereceğini açılayan şirket, üreticilerin belli donanım özelliklerini karşılamasını isteyecek. Windows Phone 7 barındırmak isteyen telefon, en azında çoklu dokunuş destekleyen ve kapasitif (gözlerimiz yaşardı) bir ekrana, ivmeölçere, FM radyoya sahip olmak zorunda. Daha önceden ise sadece lisans ücretini yatırmak yeityordu ki o da sudan ucuzdu (20 dolar).

Microsoft tarafında ilk etapta açıklanan donanım üreticileri: LG, Samsung, Asus, HTC, HP, Dell, Sony Ericsson ve Toshiba şeklinde oldu. Ancak ilk cihaz kimden çıkacak bilemiyoruz tabii.

Sonuç

Özetle, en başta söylediğimiz gibi Microsoft en sonunda ilgi çekici ve bulunduğumuz yüzyıla aitmiş gibi duran bir mobil işletim sistemi ile ortaya çıktı. Biraz geç mi kaldı bilinmez ama Windows Phone 7, Apple ve Google'ın elindeki sistemlerin karşısında dimdik durabilecek ve hatta tercih sebebi olabilecek bir noktaya gelmiş gibi görünüyor.

kaynak:: yahoyt.com
    Lütfen yardım için konu açmadan önce buraları inceleyiniz:
    [/CENTER]

Yasaklandı

Ynt: MDK 2010: Windows Phone 7 Series (vidyolu)

Cezbedici hiç bir özelliği yok

Misafir.
    Ziyaretçi

eski olaylardan kurtulduğuna göre bence cezbeder beni bu win phone 7 direk wpos yapsaymışlar daha güzel olurmuş

Yasaklandı

author=Sylar link=topic=14859.msg101354#msg101354 date=1266304264]
    Cezbedici hiç bir özelliği yok
    illa muhalefet ol. kaç tane wm kullandın

Hiperaktif Üye aresblade isimli üyenin avatarı

telefonun arayüzü çok hoşuma gitti benim.
    Lütfen yardım için konu açmadan önce buraları inceleyiniz:
    [/CENTER]

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kişi bu konuyu okuyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)