Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 7 sonuçtan 1 ile 5 arasýndakiler gösteriliyor.
    Hiperaktif Üye aresblade isimli üyenin avatarý
    Bulunduðu Yer
    Iskenderun, Hatay, Turkey,

Android'in 5 deðiþmezi! neden Apple cihazlarý kullandýðýmýza þükretmeliyiz?

Neden Apple cihazlarý kullandýðýmýza þükretmeliyiz sorusuna verilecek beþ yeni cevap, iþte okuyun ve iPod Touch, iPhone veya iPad'inizle gurur duyun!

Android iþletim sistemi her yeni sürümde biraz daha deðiþiyor ama bu 5 "þey" asla deðiþmeyecek...

Android oldukça saðlam bir mobil iþletim sistemi olarak hayatýna devam ediyor ve beklentilerin ötesinde bir baþarý yakalýyor.

Bununla birlikte bu platformun avantajlarý kadar bazý sorunlarý da var. Geliþmelere bakýldýðýnda Android platformunda 5 özelliðin uzun süre deðiþmeyeceði görülebilir:

1- Google uygulamalarý

Açýk kaynak kodlu Android'de kullanýcýlarýn karþýlaþacaðý bir mesele var ki deðiþmiyor: Google Uygulamalarý. Bu uygulamalar devamlý beta sürecinde olacak denebilir. Gmail, Google Voice, Maps ve diðer araçlar Google tarafýndan kontrol ediliyor. Bu uygulamalarýn hepsi çoklu dokunmatik desteklemiyor. Kullanýmda farklar olmasýna karþýn Google uygulamalarý bütün Android cep telefonlarýnda çok hýzlý çalýþýyor, bu da büyük bir artý.

2- Android Market

Apple kendi uygulama pazarýný çok sýký kontrol etmekle suçlanýrken, Google fazla baþýboþ býrakmakla suçlanýyor.

Google Android Market oldukça zengin olmasýna karþýn hem cep telefonu üreticileri, hem de cep telefonunu satan servis saðlayýcýlar kendi uygulama maðazalarýný açýyor.

Her maðazada her uygulama olmuyor ve bu da platformun bölünmesine ya da kullanýcýlarýn kafasýnýn karýþmasýna sebep oluyor.

En büyük sorunlardan birisi ise ülkemizde yasal sorunlar yüzünden Google Android Market'e eriþimin olmamasý. Kullanýcýlar diðer uygulama sitelerinden indirmek zorundalar.

3- Gereksiz uygulamalar

Google açýk kaynak kodlu býraktýðý iþletim sistemi üzerine servis saðlayýcýlarýn uygulama kurmasýna karýþmýyor.

Ýþte bu yüzden sýfýr bir bilgisayarda karþýlaþýlan iþe yaramaz uygulama sorunu kendisini Android platformu üzerinde de gösteriyor. Alýnan yeni cep telefonlarý pek çok gereksiz uygulama barýndýrdýðý gibi, iþletim sistemini temiz hale getirecek bir fabrika ayarlarý seçeneði bulunmuyor.

4- Kilitli güncellemeler

Android iþletim sistemini servis saðlayýcýdan aldýðýnýz þekliyle ve servis saðlayýcýnýn güncellemelerine göre kullanmak zorundasýnýz. Windows gibi temiz bir iþletim sistemi kurmak isterseniz, garanti tarafýndan desteklenmeyen, internette paylaþýlan resmi olmayan ROM'larý kullanmak zorundasýnýz.

Android özgür bir platform olabilir ama servis saðlayýcýlar ellerindeki imkanlarý sonuna kadar kullanýyor.

5- Patent meseleleri

Microsoft'un uyarýlarýnýn boþuna olmadýðý ortaya çýktý. Android açýk kaynak olmasýna karþýn kullanýlan pek çok teknoloji tartýþmalý patent haklarý davalarýna sebep olmaya baþladý. Bu davalarýn halledilmesi de para demek.

Apple bile sayýsýz patente sahip olduðu halde davalarla karþýlaþýyor, yani bu durum yazýlým dünyasýnýn acý bir gerçeði. Sonuçta bu paranýn bir yerden saðlanmasý gerekiyor. Android, Google'a bir sorun ve mali yük olur mu, yoksa buna bir çözüm bulunur mu, Android Market meseleyi çözmeye yeter mi iþte bunu zaman gösterecek.

Yeni Üye

Re: Android'in 5 deðiþmezi! neden Apple cihazlarý kullandýðýmýza þükretmeliyiz?

ben hem android hem winmo hemde iphone kullanýyorum söylediklerin ayný iphone jailbreak öncesi durumlar gibi :) andriod cihazada custom rom yükleyince bu söyleidðin herþeyden kurtula bilirsin ki kaldýki jailbreak gibi bekleme yapman gün sayman unlock beklemen vs.. gerekmez :D

Hiperaktif Üye Afanasyevo isimli üyenin avatarý
    Bulunduðu Yer
    Ýzmir

Cevap: Android'in 5 deðiþmezi! neden Apple cihazlarý kullandýðýmýza þükretmeliyiz?

1 - Android' de Google uygulamalarýna, iPhone' da ise Apple uygulamalarýna (sýký bir tecrit döneminden geçtikten sonra yalnýzca iþine gelen uygulamalara izin verdiði için -bu konuda bir örnek bile verebilirim ama konu uzar-) katlanmak zorundayýz. Alternatif mi ? Basit bir cep telefonu kullanmak.

2 - Katýlýyorum. Bunu da pazarda yeni olmasýna baðlýyorum.

3 - Ýþe yaramaz uygulama sayýsý inanýn ki Apple Store' da da yeterince bol ;)

4 - Ayný sorun iPhoneda da var malesef.. Hatta Custom rom bakýmýndan Android daha zengin ki bu da artýdýr bence...

5 - Patent davalarýyla apple da uðraþýyor ama biz kullanýcýlar "týn" deyip geçiyoruz.

Sözün özü; bence bunlar düþünmeden, sýrf Android OS' i kötülemek için yazýlmýþ birer senaryo.

Hiperaktif Üye DeviLJoN isimli üyenin avatarý
    Bulunduðu Yer
    Ýstanbul

Cevap: Android'in 5 deðiþmezi! neden Apple cihazlarý kullandýðýmýza þükretmeliyiz?

android iþletim sistemi telefon kullandým ve hiç sevmedim ülkemizde android markete girilmiyor.Bazen donma yapýyor.Ýphone ios iþletimini kullanan androidle yapamaz veya belli bir süre sonra sýkýlýr.Þayet ben sýkýldým ve býraktým.

Yeni Üye

her cihazýn iþletim sisteminin artýsýda vardýr eksiside 3 cihazýmý aktif kullanýyorum iþim + hobim gereði
    *htc hd2 cihazým var sense ara yüzü inanýn hiç br cihazda arayüze eþit olamýyacak üstünlük ve güzelliklerle dolu heleki cookie cht 2.0 yüklüyse.... ve programsal olarak winmob pc kullanýcýlarýna tamamen hitap eder .8bir küçük pc olarak)...
    *htc desire cihazým var android yeni ve daha genç olduðundna kurculamak çok ama çok hoþ görsel olarak farklý winmo cihazlardan ama kýyasla nerdeyse ayný iþi yapýyorlar...
    üsteki 2 cihazýn artýsý rom larýný iþletim sistemlerini kendim custom olarak hazýrlýya bilirim hazýrlayamayan kullanýcýlarda bir çok seçenekten faydalana bilir iþeltim sistemi çok esnektir... uygulamalarý çok zengindir.. oyunlarý ve aksesuarlarý göze hitap pek etmez..
    *iphone 3gs kullanýyorum oyunlarý ve aksesuarlarý 10 numara her aksesuar (kýlýf) cihazý yeni yapýyor nerdeyse :D oyunlar dersen çok güzeller :) ama iþletim sistemi sabit bir tek jailbreak olayý var oda bazen gün saymalara neden oluyor :) ve kullanýmý çok basit diðer 2 cihazýma göre gerçekten ..

kýsaca þunu unutmamak gerek iphone bir akýllý telefon özellikli multimedya cihazý (ipodtan türedi) bu yüzden göze hitap eden aksesuar , oyun bulunmasý çok normal.. winmo cihazlar telefon özellikli elde taþýnýla bilen bir pc dir bu düþünülerek yapýlmýþlardýr göze hitabeti ise yeni yeni üreticile rkeþfediyor belki 3 sene sonra iphone nun tahtýný yakalaya bilecek yakýþýklýlýkta yaparlar :) ... android li cihazlar ise hem telefon hem el pc si hemde multimedya özelliði taþýyan gerçekten model modelde çok fazla melezleþmiþ bir cihaz... akýllý telefon, kýsmý el pc si, yine kýsmý multimedya cihazý..HER cihazýda öveceðimiz yada yereceðimiz çok þey bula biliriz; hangisi elinde - kulaðýnda - günlük hayatýnda zevk ve kolaylýk saðlýyorsa senin arslanýn odur :)

not: iphone da tek eksiklik bu ya ! dediðim numaralarý tuþlamaya baþlayýnca akýllý olarak benzeþlerini bulmamasý ... mesela 0534 7...... dediðim an noktalamalardan sonra uyanlarý ; 0534 7689011 , 0534 7453911 vs.. bulmayýþý :(

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Þu anda 1 kiþi bu konuyu okuyor. (0 kayýtlý üye ve 1 misafir.)