Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
 1. #1
  Webmaster [JW] isimli üyenin avatarı
  Üyelik Tarihi
  August 2008
  Mesajlar
  10,155

  Tüyo Merkezi Ana Sayfa

  TÜYO MERKEZİ NEDİR?
  (Son Güncellenme Tarihi: 04.07.2017)

  Tüyo Merkezi sitemizdeki tüm önemli rehberlerin bir arada bulunduğu bir bölümdür. Bu bölümü düzgün bir şekilde sonuna kadar okursanız gerekli tüm bilgileri öğrenir, yapmak istediğiniz işlemleri zorlanmadan yapabilecek seviyeye gelirsiniz. Aksi takdirde birçok sorunla karşılaşacak ve çözmekte güçlük çekeceksiniz. Kısacası kendinize bir iyilik yapmak istiyorsanız, biraz zaman ayırıp, sizin için hazırladığımız bu konuyu sonuna kadar dikkatlice okumalısınız.


  A) Nereden Başlamalısınız?

  İlk olarak temel konular hakkında bilgi alarak başlamanız gerekiyor. iCihazınızı kullanırken en çok duyacağınız kelimelerden olan "Firmware" ve "Jailbreak" terimleri ile başlıyoruz.


  Firmware nedir? Güncelleme yapmam gerekir mi? Güncelleme işlemini nasıl yapacağım?

  Firmware, cihazınızın daha performanslı çalışması ve daha fazla özelliğe sahip olması için Apple tarafından çıkarılan resmi yazılımlardır. Cihazınızda jailbreak yoksa veya jailbreak yapmayı düşünmüyorsanız, daha performanslı kullanmak adına bu yazılımları güncellemeniz tavsiye edilir.

  Eğer cihazınıza jailbreak yapmışsanız veya jailbreak yapmayı düşünüyorsanız, her firmware sürümünün jailbreak yapılamadığı göz önüne alınırsa, firmware güncellemelerine temkinli yaklaşmanız daha doğru olacaktır.

  Güncelleme işlemi iTunes programı ile yapılır ve basit bir işlemdir. Hemen aşağıdaki konu linkine tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Firmware Nedir? Neden Güncelleme Yapılır?

  YURTDIŞI CİHAZ SAHİPLERİNİN DİKKATİNE: Yurtdışından alınmış cihazlarda güncelleme yaparken özellikle dikkat etmelisiniz. Eğer cihazınızda sim kilidi varsa (cihazın alındığı ülke ve anlaşmalı operatörün koymuş olduğu sınırlama) firmware güncellemesi yapmanız durumunda cihazınızın telefon özelliklerini kullanabilmek için Unlock işlemi yapmanız gerekebilir. Unlock işlemleri hakkında yeterli bilginiz yoksa, sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden yurtdışından alınmış bir cihazı kullanıyorsanız, güncelleme yapmaya karar verirken yükselteceğiniz sürümle ilgili konuyu iyice araştırmalısınız.


  Jailbreak nedir? Jailbreak yapmam gerekir mi? Jailbreak işlemini nasıl yapacağım?

  Jailbreak, cihazınıza üçüncü parti yazılımları yükleyemek için yaptığımız hack işlemine verilen isimdir.

  Jailbreak işlemi iki temel işlevinden dolayı tercih edilir.

  Birincisi AppStore'da bulunan ücretli uygulamaları korsan olarak yüklemek. İnternette çeşitli sitelerde kırılmış uygulamalar paylaşılmaktadır. Jailbreak sayesinde bu uygulamaları korsan olarak yüklemek mümkün. Tabii ki ne kadar etik, bu kişinin kendi sorumluluğundadır. iKaynak.com olarak yazılımcılara destek olunması adına uygulamaların satın alınmasını tavsiye ediyoruz.

  Jailbreak yapmanın diğeri bir sebebi ise, jailbreak sonrası gelen Cydia uygulamalası aracılığıyla çeşitli 3.parti yazılımları kullanabilmektir. Bu sayede Appstore'da bulunmayan programlar, temalar vb. çeşitli uygulamalara ulaşmak mümkün olmaktadır. Yani cihazınızını daha fazla özelleştirme imkanına ulaşabiliyorsunuz.

  Kısacası eğer ben standart bir kullanıcıyım, AppStore uygulamaları, cihazımdaki özellikler fazlasıyla yetiyor diyorsanız jailbreak yapmanıza pek de gerek yok. Tüyo Merkezi'nin bir sonraki mesajında jailbreak işlemleri hakkında bilgi verilecektir. Şayet jailbreak yapmayı düşünmüyorsanız, bu kısmı atlayabilirsiniz.

  Fakat özelleştirmelere meraklıysanız, farklı uygulamaları yüklemeyi düşünüyorsanız jailbreak yapabilirsiniz. Bunun için rehberi okumaya devam etmeniz yeterli.

  Eğer jailbreak işlemi hakkında aklınıza takılan sorular varsa, şimdi vereceğim linkten detaylı bilgi alabilirsiniz: Jailbreak Nedir? Neden Yapılır? Nasıl Yapılır?
  Mesaj [JW] tarafından ( 19-02-2019, Saat 02:46 ) düzenlenmiştir. Sebep: Güncellendi.

 2. #2
  Webmaster [JW] isimli üyenin avatarı
  Üyelik Tarihi
  August 2008
  Mesajlar
  10,155

  Ynt: Tüyo Merkezi Ana Sayfa

  B) Jailbreak Yapmaya Karar Verdiyseniz...

  Her cihaz ve her firmware sürümü için jailbreak işlemi yapılamamaktadır. Eğer jailbreak yapmaya karar verdiyseniz öncelikle cihazınızda yüklü olan firmware sürümünü kontrol etmelisiniz. (Cihazınızın Ayarlar -> Genel -> Hakkında kısmında cihazınızın model bilgisine ve yüklü olan firmware sürümü bilgisine ulaşabilirsiniz.)

  Hangi cihaza ve hangi firmware sürümüne jailbreak işlemi yapılabildiğini kontrol etmek için çeşitli siteler mevcuttur. Arama motorlarına "Jailbreak Wizard" yazarak bu sitelere ulaşabilirsiniz. En popülerlerinden birisini burada paylaşalım, bu siteden cihazınıza uygun jailbreak yöntemi var mı yok mu kontrol edebilirsiniz: www.jailbreak-me.info

  Sitemizde güncel jailbreak yöntemleri için mümkün olduğunca konu açmaya çalışıyoruz. Cihazınıza uygun jailbreak yöntemleri için sitemizdeki Jailbreak & Unlock Yöntemleri kategorisini inceleyebilirsiniz. Takıldığınız noktalarda yine bu konular aracılığıyla yardım talebinde bulunabilirsiniz.

  Jailbreak işlemini gerçekleştirmek tamamen kişilerin kendi sorumluluğundadır. Bu sebeple cihazlarda oluşabilecek hasarlardan dolayı forumumuz, yöneticilerimiz ve üyelerimiz sorumlu tutulamaz.


  C) Jailbreak Sonrası Gerekli Temel Bilgiler...

  Jailbreak yaptıktan sonra, Cydia uygulamasının cihazınıza yüklediğini göreceksiniz. Jailbreak sonrası bilmeniz gereken en önemli konulardan birisi de bu uygulamanın kullanımıdır. Bu yüzden şimdi Cydia uygulaması hakkında bilgi vereceğiz.


  Cydia Nedir? Nasıl Yüklenir? Ne işe Yarar?

  Cydia firmware 2.x sürümlerinden itibaren karşımıza çıkan temel jailbreak uygulamasıdır. Bu uygulama jailbreak yaparken otomatik olarak yüklenir. Peki ne işe yarar derseniz, App Store'da bulunmayan özel uygulamaları, yamaları, temaları vb. paketleri bu uygulama aracılığı ile yükleriz. Bu yüzden aşağıdaki linkten biraz daha detaylı bilgi almanızda yarar var.

  Adım Adım Cydia Programının Kullanımı

  Veya iKaynak.com özel çalışması olan, Emre (ByWant) arkadaşımızın hazırladığı video anlatımdan da yararlanabilirsiniz.  Youtube Linki: YouTube - iKaynak.com - Cydia Kullanımı


  D) Jailbreak Sonrası İlk Adım...

  Jailbreak sonrası Cydia uygulamasının cihazınıza kurulacağından bahsetmiştik. Şimdi jailbreak yaptıktan sonra Cydia uygulaması ile kurmanız gereken temel paketlerden bahsedeceğiz. Bir önceki adımda Cydia uygulamasını nasıl kullanmanız gerektiğini öğrendiğinizi düşünerek devam ediyorum.


  Cydia uygulamasına hangi kaynakları eklemelisiniz?


  Temel olarak en gerekli kaynakları buraya yazacağım, daha fazlasını isterseniz mesajın sonundaki linkten yararlanabilirsiniz.
  - cydia.hackulo.us
  - cydia.xsellize.com
  - www.sinfuliphonerepo.com
  - repo.insanelyi.com
  - repo.biteyourapple.net
  - repo.ipastore.me


  Cydia'dan hangi paketleri kurmalısınız?

  Cydia uygulamasına bahsedilen kaynakları eklediğinizde karşınıza yükleyebileceğiniz birçok uygulama paketleri, yama paketleri çıkacaktır. En önemli uygulamalara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  Tüm Zamanların En İyi Cydia Uygulamaları ve Cydia Repo Rehberi...

  Daha fazla bilgi almak istiyorsanız Cydia Uygulamaları bölümünü ziyaret edebilirsiniz: Cydia Uygulama İncelemeleri
  Mesaj [JW] tarafından ( 19-02-2019, Saat 02:50 ) düzenlenmiştir. Sebep: Güncelleme

 3. #3
  Webmaster [JW] isimli üyenin avatarı
  Üyelik Tarihi
  August 2008
  Mesajlar
  10,155

  Ynt: Tüyo Merkezi Ana Sayfa

  E) Bir iTunes Hesabı Oluşturun

  Cihazınıza uygulama yüklemek için öncelikle bir iTunes hesabı açmanız gerekiyor. iTunes hesabı ücretsiz açılmakla beraber, kayıt esnasında kredi kartı bilgisi istenir. Kredi kartı bilgisi girmeden hesap açmak için aşağıdaki linkten veya video anlatımdan yararlanabilirsiniz.

  Kredi Kartsız iTunes Hesap Açma - Adım adım resimli !!!

  iTunes hesabı oluşturmak için Emre (ByWant) arkadaşımızın hazırladığı video anlatımdan da yararlanabilirsiniz.  Youtube Linki:
  YouTube - iKaynak.com - iTunes Hesabı Oluşturmak  F) Uygulamalar Hakkında Bilgi Alabileceğiniz Yerleri Keşfedin

  iTunes hesabınızı açtıktan sonra, artık cihazınıza uygulama yüklemeye hazırsınız. Uygulama yüklemek için ister cihazınızdaki App Store uygulamasını kullanabilirsiniz, ister cihazınızı bilgisayara bağlayarak iTunes programı üzerinden uygulama kurulumlarını tamamlayabilirsiniz.


  Hangi uygulamaları kurmalıyım diye düşünüyorsanız, aşağıdaki linklerden yüzlerce uygulama hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Uygulamalar Hakkında Sohbet

  App Store Oyun İncelemeleri

  App Store Program İncelemeleri


  Jailbreak işlemini yapan kullanıcılar aşağıdaki Cydia uygulamalarını da kullanabilirler.

  Cydia Uygulama İncelemeleri
  Mesaj [JW] tarafından ( 19-02-2019, Saat 02:51 ) düzenlenmiştir. Sebep: Güncellendi.

 4. #4
  Webmaster [JW] isimli üyenin avatarı
  Üyelik Tarihi
  August 2008
  Mesajlar
  10,155

  Cevap: Tüyo Merkezi Ana Sayfa

  G) Son Hatırlatmalar...

  Bu aşamadan sonra artık geriye sadece ufak bazı hatırlatmalar kaldı. Bunları da okumanız sizin yararınıza olacaktır :)


  Bir Sorunla Karşılaştıysanız:
  1. Öncelikle Tüyo Merkezi'ne girip sorununuzla ilgili konunun olup olmadığına bakmalısınız.
  2. Arama bölümüne girip sorununuzu parça parça aramalısınız. (Başarılı bir arama için örneğin karşılaştığınız hata mesajındaki hata kodunu veya anahtar olabilecek kelimeyi aratmalısınız.)
  3. Yine de çözüm bulamadıysanız Sorunlar | Çözümler bölümüne girip yeni konu açarak sorununuzu açık şekilde anlatmalı ve size vereceğimiz cevabı beklemelisiniz.


  iKaynak.com'a Özel Çalışmalara Ulaşın:
  Video Anlatımlar: En önemli konular için iKaynak.com tarafından büyük emekler verilerek hazırlanmış video konu anlatımları!
  dBar Tema Çalışmaları: Klasik temalardan sıkılanlar için iKaynak.com tarafından düzenlenmiş süper dBar temaları.
  iKaynak.com Facebook: iPhone/iPod Touch dünyasındaki önemli gelişmelerin takip edilebileceği iKaynak.com Facebook sayfası.
  iKaynak.com Twitter: iPhone/iPod Touch dünyasındaki önemli gelişmelerin takip edilebileceği iKaynak.com Twitter sayfası.
  Game Center ve OpenFeint Kullanıcı Adları: Oyunlar için Game Center ve OpenFeint sistemlerini kullanan üyelerimizin buluşma noktası.
  Mesaj [JW] tarafından ( 19-02-2019, Saat 02:51 ) düzenlenmiştir.

 5. #5
  Webmaster [JW] isimli üyenin avatarı
  Üyelik Tarihi
  August 2008
  Mesajlar
  10,155

  Cevap: Tüyo Merkezi Ana Sayfa

  Sık Sorulan Sorular

  Tüyo Merkezi'nin bu bölümünde sık sorulan bazı sorulara yer veriyoruz. Eğer takıldığınız noktayla ilgili bir çözüm bulamazsanız, sitemizdeki "Sorunlar | Çözümler" bölümüne konu açabilirsiniz.


  Genel Sorular

  S: Bilgisayarıma format atacağım, iTunes'u nasıl yedeklerim?
  C: Linklerden bulabileceğiniz iki konudan faydalanabilirsiniz. " iTunes Library Yedeğini Alma. " , " iTunes Listelerini Yedekleme ve Geri Yükleme "

  S: Jailbreak'li bir cihazım var, bu cihaza yeni bir sürüm yüklemek istersem Jailbreak bozulur mu?
  C: Evet, cihazlara yapılacak her yeni Firmware yüklemesi (restore) cihazınızın Jailbreak işleminin bozulmasına ve orjinal haline dönmesine sebep olur.


  iPod Touch ve iPhone İçin Ortak Sorular


  S: Jailbreak yapmadan uygulama yükleyebilir miyim?
  C: Bir iTunes hesabı oluşturarak, ücretsiz uygulamaları yükleyebilirsiniz: Ücretsiz Uygulamaları Yükleme Yöntemleri

  S: iTunes hesabı oluştururken kredi kartı bilgilerini istiyor. Bilgilerimi vermeden nasıl hesap oluşturabilirim?
  C: Kredi kartı vermeden, ücretsiz iTunes hesabı oluşturmak için bu linkten yararlanabilirsiniz.

  Veya iTunes hesabı oluşturmak için Emre (ByWant) arkadaşımızın hazırladığı video anlatımdan da yararlanabilirsiniz.  Youtube Linki:
  YouTube - iKaynak.com - iTunes Hesabı Oluşturmak


  S: Bilgisayarıma indirdiğim firmware dosyasını nasıl yükleyebilirim?
  C:
  Cihazınızı bilgisayarınıza bağladıktan sonra manuel olarak DFU moduna alın, shift tuşuna basılı tutarken iTunes'taki restore butonuna tıklayın ve açılan pencereden indirdiğiniz firmware dosyasını gösterin. Cihazınıza firmware dosyası yüklenecektir.

  S: Jailbreak yaparsam cihazım garantiden çıkar mı?
  C:
  Evet, cihazınız garanti kapsamı dışında kalır. Servise götürmeniz gereken bir durum olduğunda garanti dışı kalmaması için cihazınızı iTunes üzerinden orijinal firmware ile restore etmeniz gerekir.

  S: SHSH kaydım olmadan sürüm düşürebilirmiyim?
  C: Düşürmek istediğiniz sürümün SHSH kayıt dosyaları elinizde olmadan sürüm düşüremezsiniz. SHSH konusu hakkında bilmedikleriniz için " SHSH Nedir? Nasıl Kayıt Yapılır? " konusundan faydalanabilirsiniz.

  S: Sağdaki hoparlörden neden ses gelmiyor? Hoparlör bozuk mu?
  C:
  iPhone'da tek hoparlör bulunur.Sağdaki mikrofondur.

  S: Cycorder ile kaydettiğim videoları bilgisayara nasıl atabilirm?
  C:
  iPhone Browser'da User/Media/Videos klasörü altında bulabilirsiniz.

  S: iPod Touch'ın 1G mi yoksa 2G mi olduğunu nasıl anlayabilirim?
  C:
  Basit olarak 1.nesil de hoparlör bulunmaz. Dışarıya ses veriyorsa 2.nesildir.

  S: iPod Touch'ın 4G olduğunu nasıl anlayabilirim?
  C: En belirgin özelliği 4. jenerasyon cihazlarda kamera bulunmasıdır.

  S: Cihazımdaki sürümü değiştirmek istiyorum, alt sürümlere ya da Apple'ın yüklemesini durdurduğu sürümlere nasıl geçebilirim?
  C: Bu işlemi sadece SHSH kaydınızın bulunduğu sürümler için Umbrella programının yardımıyla yapabilirsiniz. Bu işlem için bu iki konudan yardım alabilirsiniz.
  iOS 4.x.x Sürümlerden, Alt sürümlere düşürme.(Sadece SHSH dosyası olan sürümler için) , TinyUmbrella-SHSH kayıtları için, Güncel Sürümleriyle ve Bilgilendirmelerle

  S: Cihazıma CFW (Custom Firmware) yüklemek istiyorum, tekrardan jailbreak yapmama gerek olur mu?
  C: Cihazınıza yaptığınız CFW yüklemesi cihazınızı otomatik olarak JailBreak'li hale getirecek Cydia kendiliğinden gelecektir. Tekrar JB işlemine gerek yoktur.  iPad İçin Özel Sorular

  S: Yurtdışından iPad 3G aldım, pasaport kaydı yaptırtmam gerekir mi?
  C: Evet, Türkiye Operatörleri ile kullanabilmeniz için muhakkak kayıt altına aldırmalısınız.

  S: iPad 3G cihazlarda simkilidi olurmu, unlock ihtiyacı varmıdır?
  C: Hayır, iPad 3G cihazlar tüm operatörlerde unlock yapılmadan kullanılabilir.

  S: App Store'da bulunan tüm uygulamalar iPad cihazlarda çalışır mı?
  C: Genel olarak tüm uygulamalar çalışır, ancak sadece iPad cihazlara tam uyumlu olanlar TAM ekran olarak çalışabilir.

  S: iPad cihazlarda Türkçe dil ve klavye desteği bulunuyor mu?
  C: Evet, son gelen iOS 4.2.1 güncellemesiyle Türkçe dil desteği gelmiştir.

  S: iPad cihazımı şarj edemiyorum, neden?
  C: iPad cihazlar iPhone ve iPod cihazlardan farklı voltaj ve amper değerine sahiptir. Kendi adaptörünü yada farklı bir usb deneyin.
  Mesaj [JW] tarafından ( 19-02-2019, Saat 02:53 ) düzenlenmiştir.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 2 kişi bu konuyu okuyor. (0 kayıtlı üye ve 2 misafir.)

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •