Toplam 3 Sayfadan 1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Toplam 11 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
    Altın Üye james_kad isimli üyenin avatarı

Work and Travel ile Amerika....

Arkadaşlar Work and Travel programı ile ya da dil okuluyla Amerika'ya gitmek isteyenler bana müracaat edebilir. Geçtiğimiz yaz ben New York'taydım. iPhone ve PSP mi ordan aldım hatta 31 Ocak 2009 a kadar 100 $ lık erken kayıt indiriminden faydalanmak için, gitmeyi düşünen arkadaşların karar vermede acele etmelerini tavsiye ederim. İnanın hayal değil... Ben gidebildiysem herkes gidebilir.. [gl=5.gif]
    Eğer üniversite öğrencisiyseniz, çok az da bi İngilizce biliyosanız kaçırmayın fırsatı.Üniversite bittikten sonra bu tip şeyler için çok geç olmuş oluyo ne yazık ki... Herneyse, bu konuda her türlü sorunuza cevap verebilirim... Sürekli bu forumda takıldığım için de her zaman mesaj atabilirsiniz...

Tecrübeli Üye

Ynt: Work and Travel ile Amerika....

Bi kaç senedir bu konuyla ilgileniyordum fakat bu sene bi dahaki sene derken son sınıfa geldik.Gitmek nasip olmadı bi türlü.Eminim benimde bilmediğim daha çok şey vardır.Ben ve diğer merak eden arkadaşlar için geniş bilgi verebilirsen sevinirim.Mesela başvurumuzun kabulu için istenilen koşullar yada belgeler nedir?

Yeni Üye

Üniversteyi yeni bitirmiş olanlar gidemiyormu? [gl=5.gif]

Altın Üye james_kad isimli üyenin avatarı

Work and Travel programı, Amerika Birleşik Devletleri nin resmi izni ile gerçekleştirilen, dünyanın yüzü aşkın ülkesinden binlerce öğrencinin katıldığı bir kültürel değişim programıdır. Amerikan Konsolosluğu verilerine göre geçen yaz dünyadan 143.589, Türkiye'den ise 11.688 öğrenci bu programa katıldı. Türkiye bu sayı ile Work & Travel programı ile Amerika’ya en çok öğrenci gönderen 2. ülke oldu.

Siz de bu programa katılarak yaz tatilinizde Amerika'da çalışıp para kazanabilir, farklı kültürlerden öğrencilerle tanışabilir, İngilizcenizi ve kişisel becerilerinizi ilerletebilir ve aynı zamanda gezip eğlenebilirsiniz. Daha önceden sizin için ayarlanan bir işte çalışmak programın bir parçası olduğundan, bu şekilde Amerika’daki yaşam masraflarınızı karşılayabilir ve ailenize fazla yük olmadan farklı ve dopdolu bir yaz geçirebilirsiniz.

Buraya kadar herşey güzel :). Peki nasıl başvuru yapılır, nerde sorun yaşanıra gelelim. Programa katılmak için aracı olması bir şirkete başvurmanız gerekmektedir.Ben ARMADA GRANDEE adlı Yurtdışı Eğitim işleriyle ilgilenen bir firmanın temsilciliğini yapıyorum. Şimdi size olayın ne olduğunu anlatmaya çalışayım.

Programa katılımlarda en büyük sorun vize başvuru sürecinde meydana geliyo.Eksik belgeler, zamanında ödenmeyen vize randevu ücreti vs vs gibi küçük ayrıntlar sebebiyle bir çok kişinin, vizeyi hakkttiği halde alamadığını biliyorum.Bu sebeple siz gitmek için kesin kararınızı verdikten sonra sizden istenecek belgeleri (bunlar öğrenci belgesi, fotoğraf, transkript vs gibi belgeler) bize ulaştıracaksınız.Bu belgelerin ayrınıtılı listesi email adresinize gönderilecektir.Yapmanız gereken herşey adım adım size mail olarak haber verilecektir.

Vize başvuru sonucunuzun olumlu olması için, üniversite öğrencisi olmanız, hazırlık ve son sınıf olmamanız ve not ortalamanızın en az 2.00 olması gerekiyo arkadaşlar.Bu şartlara sahip arkadaşların ingilizce bilmesine bile gerek yok.Görüşmede nerdeyse hiç konuşmadan vizeyi alanları biliyorum.Eğer bu şartlara sahipseniz kesinlikle zaman kaybetmemenizi öneririm.Ben bu konuda canlı mağdur olarak sesleniyorum, zaman kaybetmeyin :)

Son sınıfta olan arkadaşlar için de şöyle bir durum söz konusu; eğer bitirme durumundaysanız, yaz sezonu sonunda yani WAT (Work and Travel) bittiğinde ülkenize geri döneceğinize dair bir kanıta sahipseniz -ki bu bir iş sözleşmesi olabilir- siz de bu programa katılabilirsiniz. Eğer bitirme durumunda değilseniz, yani bir veya bir kaç dersten kaldıysanız, okulunuz öğrenci işlerinden okulunuzu uzatmış olduğunuza dair bir belge alıp, programa siz de katılabilirsiniz.

Mezun arkadaşların WAT ile gitme olasılığı daha düşük olmakla birlikte, bu arkadaşlar dil okulu için Amerika vizesi alabilirler. Yalnız, aldığınız vize öğrenci vizesi olduğundan yasal olarak çalışamazsınız.

Benim gidiş hikayem de şu şekilde: Erciyes Üniversitesi, Makine Mühendisliği öğrencisiyim. 2. uzatma yılımdayım.Geçtiğimiz yaz Amerika nın New York eyaletinde, Brooklyn şehrinde 4 ay yaşadım. WAT programına katılarak oraya gittim. Vize başvurusuna gittiğimde de 1. uzatma yılında (yani 5. sınıf) ve ortalamam da 1.94 dü. Okulu uzattığıma dair bir belge ve gitar hocalığı yaptığım müzik evinden de buna dair bir belge alarak Ankara daki Amerikan konsolosluğunda vize görüşmesine girdim. Standart olarak sorulan 'neden amerikaya gidiyosun, ne iş yapacaksın, hangi eyalete gidiyosun' sorularının dışında neden daha önce gitmedin sorusuna 'staj programlarımı tamamlamak zorundaydım' , ' okulun bu dönem bitiyor mu' sorusuna uzatma durumunu gösteren öğrenci işlerinden aldığım belgeyide göstererek hayır cevabını verdim. 'ndn ortalaman düşük' dediklerinde ise 'ben aynı zamanda çalışıyodum, müzik evinde gitar hocasıydm' diyerek o belgeyi gösterdim. Ve 3 gün sonra pasaportum vizeyle birlikte adresime gelmişti.Burada anlatmaya çalıştığım, aslında o şartlara pek de bağlı kalmadan vizeyi alabilirsiniz.Sonrası zaten çok kolay ve eğlenceli.Şubat ayında okulum bitiyor ve ben bu sefer dil okulu için tekrar gideceğim.

Eğer daha önce bu tip bir tecrübeniz olduysa, size sorulduğunda işte bu şekilde heyecanla, daldan dala atlayarak anlatıyosunuz :). Yazdıkça yazıyosunuz forumlara.Hayatımda yaşadığım en güzel 4 ay olduğu için her gününü ayrı ayrı hatırlıyorum ve tekrar söylüyorum, fırsatınız varsa kaçırmayın.

Umarım kafanızda bişeyler oluşmuştur.Atladığım yerler olmuştur mutlaka. Hatırlatırsanız sevinirim. Her türlü sorunuzu bekliyorum...

Altın Üye

bende geçen yaz amerikaya miamiye gittim orlando da fln da kaldım oralara gitcek arakdaşlar ya da bilgi alcak olanlar bana msj atabilirler,ya da sorabilrsiniz burdan da epey bi tecrübe yaşadım çünkü iyisiyle kötüsüyle:)

edit: tesadüf bu ya:)
    bende armada grandeeyle gittim ve hiç hoş şeyler yaşamadım kötü bi tecrübeydi benim için..
    Kötü deneyimlerle dönen insan sayısı az tabi ki ama şans işte bazen işler yolunda gitmiyo hiç,ama düşünen arkadaşlar hemen atlamasın yani,iyice ölçüp tartsınlar bazen işler istendiği gibi olmuyo..

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kişi bu konuyu okuyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)