Popüler Web 2.0 siteleri hakkında

Son zamanlarda Web 2.0 sitelerde ciddi artışlar oldu. Bende en çok duyulan ve en çok karşımıza çıkan ancak ülkemizde pek tanınmayan ve bilinmeyen Web 2.0 sitelerini tanıyalım.

Facebook : Eğer şuan bu yazıyı okuyabiliyorsanız mutlaka sosyalleşme çılgınlığında ortaya çıkan bu siteyi biliyorsunuzdur. Facebook Web 2.0’ın ilk zamanının (ki bu da 1-2 yıl demek) temelini oluşturuyor sayılır.

LinkedIn : Bir diğer sosyalleşme sitesi. Ancak bu daha çok kurumsal için. Daha doğrusu size iş imkanı sunan bir site. Şöyle oluyor; siteye üye olup cv’inizi oluşturuyorsunuz daha sonra iş bağlantılarınızı yapıyorsunuz. Böylece bir iş ağı kurmuş oluyorsunuz. Daha sonra bu bağlantılar sayesinde de iş bulabiliyorsunuz. (Bu krizde sanırım iş arayan arkadaşların işine yarayabilir.

Digg : Bu da AJAX alt yapısını kullanarak 2004 yılında temelleri atılan ve site ekleyip, bu sitede çıkan yeni haberlerin oylanmasına göre haberleri listeleyen bir web sitesi. Türkiye’de de bu işi yapan site oyyla.com

Flickr : Flickr’ı da duymayan yoktur ancak yinede bilmeyenler için söyleyim. Yahoo tarafından satın alınan ve bence fotoğraf saklama, düzenleme ve paylaşımı konusunda en başarılı platform kendisi.

LastFm : İşin açıkçası hiç kullanmadım ancak online olarak istediğiniz sanatçıyı dinleyebiliyorsunuz ve hatta sen bu şarkıyı sevdiysen bunu da seversin diyor ve rastgele beğeneceğiniz bir şarkı daha çalıyor. Ve bir şarkı daha, bir şarkı daha ve sonunda bakıyorsunuz ki eyvah kota aşımı Ama sınırsız internet bağlantısı olan arkadaşlar için öneririm..

Netvibes :
iGoogle gibi kendi hesabınızdan giriş yapıp, istediğiniz gazete başlıklarını, haberleri, şehirlerin hava durumunu, ekonomide son durumu ve hatta günlük burçlarınızı bile istediğiniz kaynaktan alarak size kendi haber sayfanızı oluşturup görüntülemeyi sağlayan bir Web 2.0 platformu.

Twitter :
Son zamanlarda birçok blogda karşınıza çıkıyordur. “Banyo yaptım..”, “Yemek yedim..” , “Akşam arkadaşlarla buluşucaz” böyle birkaç kelimeyle yaptığınızı anlatacağınız, arkadaşlarınızı haberdar edebileceğiniz junior bir blog sistemi. Başlangıçta çok saçma geliyor ama gerçekten kullanıcı sayısı oldukça fazla. İşin açıkçası ben pek tutmadım en azından şuan için ama ne yalan söyleyim Web 2.0 için güzel bir sosyalleşme projesi.

Vimeo : Aylardır kapalı olan ve açılacak gibi durmayan Youtube’un alternatifi. Vimeo video paylaşım sitesi.