Toplam 13 Sayfadan 1. Sayfa 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 63 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
    Altın Üye emrahegrek isimli üyenin avatarı

Tüm Bilinmeyenleri ile CydiaStore

Evet arkadaşlar başlıktanda anlaşılacağı üzere bu konu altında Cydia yı konuşacağız ve inceleyeceğiz. Sizlerle kulanmakta olduğum ve kullanmak isteyeceğiniz uygulamaları bu başlıktan aktaracağız...
    İlk adım olarak cihazımızda Cydia yüklü olmalıdır :) tabi bunun içinde cihazımızı Jailbreak ile taçlandırmamız gerekiyor. Her ne kadar yasal olmayan bir işlemmiş gibi anlatılsada bu konu ile ilgili bir dava Jailbreak çilerin lehine sonuçlandı. Cihazlarının garanti kapsamından cıkmamasını isteyenler de bu işlemi yapabilirler, ancak servise götürürken mutlaka restore edin.. Cydia ya kavuşmak için güncel jailbreak yöntemelerini altta verdiğim linkten kontrol edebilirsiniz...
    Jailbreak & Unlock Yöntemleri
    Peki Cydia nedir?

Kısaca anlatacak olursak, bu muhteşem cihazlarda kullanılabilecek bazı uygulama, eklentiler, temalar, melodiler ve sistemle alakalı yuklemelerin yapılacagı mekezdir. Ve Jay Freeman imzalıdır.Bu kadar acıklıyorum devamı aşağıda ;) Şimdi Jb yaptık, Cydia yı da yukledik bundan sonra ne yapacagız diyenlere ilk iş olarak kullanacagımız uygulamalar v.b. şeyler için Source dediğimiz kaynakları ekleyeceğiz. Ben kullandığım kaynakları yazıyorum not alın :))

cydia.iphone.org.hk/apt/
    www.sinfuliphonerepo.com/
    cydia.hackulo.us/
    repo.hackyouriphone.org/ *****
    cydia.xsellize.com/

Bunları altta bulunan Manage kısmına basıp, ortada cıkan Sources bölümünden, sağ üst tarafta yazan edit-add butonlarına basarak ekleyebilirsiniz... Orada başka kaynaklarda görebilirsiniz öneğin repo666.ultrasn0w.com, bunlar siz cydia yı yükleyince otomatik olarak eklenir...

Bu işte tamamsa şimdi en popüler olanlardan başlayarak CydiaStore de yer alan uygulamalara bir göz atalım...

NOT: UYGULAMALAR iPHONE 4 İOS4.1 DE DENENMİŞTİR...
    EDIT : YUKARIDA VERDİĞİM KAYNAKLARI EKLEYEN ARKADAŞLAR AŞAĞIDA ANLATACAGIM UYGULAMALARI CYDİA DA ARATARAK YÜKLEYEBİLİRLER..

1- INSTALLOUS 4
    ( 3g - 3gs - i4/ ios3.1.3 üstü)
    Bundan başladım çünkü en değerlesi bana göre bu neredeyse tüm AppleStore yi bünyesinde bulunduran bu uygulama cihazımıza istediğimiz ücretli uygulamayı yüklememize ve itunes ile sync etmemize yarayan muhteşem buluş.. Tabi sync için ;

2- APPSYNC 4.1
    Bu yamayı yüklemelisiniz :) Ben 4.1 yazdım ancak herkes kendi sürümü için olanı yüklemeli, merak etmeyin gördüğünüz gibi hepsi mevcut ;)

3- AFC2ADD
    Bu yama da önemli çünkü, bu yama sayesinde cihazımızın içindeki dosyalara erişebiliriz, ister ifunbox ile ister iPhoneBrowser ile, istersek te ;

4- İFİLE
    ( 3g - 3gs -i4/ ios3.1.3 üstü)
    Bu uygulama ile erişebiliriz ki cok gerekli olan bu uygulama ile cihazımızın üzerinden dosyalarımıza erişebilirz..

5- WİNTERBOARD
    Açık konuşayım ben bu uygulamayı iphone 4 ümde kullanmıyorum ama kullanmanıza bir mani yok. Kullanan arkadaşlar ekranlarına daha renkli simgeler veya görünüşler kazandırabilirler.

6- SBSETTİNGS
    İşte bu uygulamayı kullanmanızı tavsiye etmem. Ancakk bu sadece benim şahsi düşüncem cihazın yavaşlamasına kesinlikle birebir etkilidir.. ancak kullanışlı bir uygulamadır, menudeyken elinizi, ekranın üst kısmını sağ tarafa doğru surmenizle acılan pencerede yokyoktur, edge acıp kapatma, wifi acıp kapatma, ses acıp kapatma, uçak modunu aktifleştirme, parlaklıkla oynama, ve şu an aklıma gelmeyen böyle küçük işlevleri burdan kontrol edebilirsiniz. Tabi bazı işlevleri yine cydia üzerinden yüklemeniz gerekir. Cydia da alttta SECTİONS kısmına girip,SBSETTİNGS ADDONS menusunden yükleyebilirsiniz...

7- BARREL
    En sevdiklerimden biri olan BARREL yamasının işlevi, menunuzun sadece sağa sola hareket etmesini değil, soldan yukarı, sağdan aşağı, yukarıdan aşağı hareket etmesini sağlar ve bu geçişler cok estetiktir. İstediğiniz hareketi AYARLAR/ BARREL menusunden değiştirebilirsiniz..

8- CYNTACT
    Bu eklenti kontak listesinizde bulunan kişilere resimler eklemenizi sağlar. Ve arandığınız zaman o kişinin resmi ekranda belirir..

9- FACEBREAK
    İphone 4 sahiplerini ilgilendiren bu yama ile görüntülü görüşmeyi, 3g ile de yapabilirsinizzz, demişler amma ben daha hiç test edemedim :(

10- FİVE ICON DOCK
    Bu yama ile beraber iphone menu dock taki uygulama sayınızı 4 taneden 5 taneye çıkarabilirsiniz, bunun altılı olanı da var ama o çok fazla değil mi yaa..:)

Uploaded with ImageShack.us
    11- İNFİNİFOLDERS
    Bu yama ile beraber menunuzde oluşturduğunuz klasörleri sınırsızlaştırabilirsiniz, yani içlerine istediğiniz kadar uygulama koyabililirsiniz.. sınırsız dedim ama :) cok fazla diyelim çünkü sınırsız uygulama ikonu koymayı denemedim..

Uploaded with ImageShack.us
    12- MOBİLETERMİNAL
    Ben bu uygulamayı root şifremi değiştirmek, bir de deb uzantılı dosyaları install etmek için kullanılıyorum. Yükleyin dursun bir köşede :) Hee şunu da söyleyim iki versiyonu var biri ios3 için diğeri de ios4 için.

13- OPENSSH
    Bu eklentide uzak masaüstü bağlantıları için kullanılıyor.. Uzaktan bağlantı için yuklu olması gerek..

14- RECENT/CALLLOG DELETE
    Bu uygulama da olmazsa olmazlardan, çünkü arama listenizin tamamını değil tek tek silinmesini sağlar..

15- SAFARİ DOWNLOAD MANAGER
    Diyelim ki cihazınızdan Safari ile internete giriyorsunuz ve bir dosya indirmek istediniz, işte o zaman bu uygulamaya ihtiyacınız olacak. Siz sadece linke tıklayın gerisini o halleder ( eski Türk reklamları gibi oldu ) yalnız bilmeniz gereken onun nereye indiği, onu da ifile ile görebilir, bir dosya ise pdf reader ile açabilir veya stanza ile okuyabilirsiniz.

16 - ULTRASN0W
    Anlatmayacağım bile herhalde ne denli önemli olduğunu biliyorsunuzdur...

17- WEATHERICON
    Bu uygulama ile ekranın sağ üst kısmında hava durumu simgesi olusur. Yanlız bunda şöyle bir durum yaşadım iphone 3g 3.1.3 te sadece bunu kurmam yetiyordu şimdi ise yanında LİBSTATUSBAR eklentisini de yuklemem gerekti. ( Çok uğrastırdı, hatta ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi LİBWEATHER diye birsey var onu da yükleyin siz, o da sanırım hava durumunu sadece derece olarak göstermeye yarıyor... ) LİBSTATUSBAR ı Cydia da bulamıyorum diyenlere daha önce açtığım konuya bakmalarını tavsiye ediyorum.
    http://www.ikaynak.com/forum/47-turk...ht=weathericon

18- YOURTUBE & YOURTUBE 2
    YOURTUBE = İOS3 için Youtube videolarını download etmeye
    YOURTUBE 2 = İOS4 için Youtube videolarını download etmeye yarar...

19- 3G UNRESTRİCTOR
    Adı zaten belli :) cihazımızda sadece wifi ile calışması gereken uygulamaları 3g üzerinden de çalıştırır örneğin AppleStore de 20 mb nın ustune uygulama ınstall etmek için uyarı alırsınız ve yükleyemezsiniz zaten, ancak bu uygulama ile beraber istediğiniz uygulamanızı 3g bağlantısı ile çalıştırabilirsiniz, Facetime da dahil..

Evet şimdilik anlatacağım uygulamalar bu kadar, peki bunun dışında neler var diyenlere de Temalar, Melodiler, Zilsesleri ve bu anlattıklarım için gerekli eklentiler var diyebilirim. Örneğin yeni başlayan biri atıyorum İFLE yi yüklerken yanında birsürü eklenininde yüklendiğini görecektir ( zip,unzip,unrar v.s)
    Sormak istediklerinizi buradan sorabilirsiniz. örneğin Şu uygulama ne işe yarıyor derseniz biz buradan cevabını verebiliriz... tabi Cydia bu kadarcık anlatmakla bitmez konuyu daha da açacagım ama dedim ya SİMDİLİK diye...

Evet yazımıza Cydia uygulamalarını tanıtarak devam ediyoruz..

20- GRAVİBOARD..
    ( İphone 4 / ios4.0 üstü )
    İlginç bir uygulama yanında ACTİVATOR ile beraber yükleniyor, çalışma sekli nasıl derseniz de öncelikle Activator ile hangi komutla başlaması gerektiğini seçiyorsunuz, mesela ben durum çubuğunu basılı tut ayarını uyguluyorum ve işte sonuç...

ekrandaki uygulama simgeleri sanki bir suda yuzuyormuş gibi oluyor ve parmagınızla onları oynatabiliyorsunuz veya cıhazı cevirip hareket ettirebilirsiniz, faydası yok eğlence amaçlı. Geri dönmek için home tusuna basmanız yeterli.

21- ACTİVATOR
    Yeri gelmişken bahsedeyim dedim, bu uygulama ile beraber cihazın bütün işlevlerine ( Home tuşu, parmagınızı sağa sola kaydırmak, home tuşunu çift tıklama, basılı tutmak vs. vs. ) bir uygulama atayabilirsiniz ( üst uygulamada anlattığım gibi.. ) Yani hangi uygulamayı, hangi işlevle aktive etmek istiyorsak bunu kullanırız. Uygulama Türkçedir. Zorlanmayacagınıza eminim.

22- ATTACHMENTSAVER
    Bu eklenti ile gelen maillerinizdeki ekleri açabilir kaydedebilirsiniz...

23- ATTACMENT= FOR MAİLTO
    Bu eklentide gelen mailleriizin eklerini görmenizi sağlar...

24- DNS FİX
    Ben bu uygulamayı 3g cihazımda Youtube yasağı varken kullanıyordum. niye mi, evet wifi ile bağlanırken DNS ayarlarını değiştirebilirsiniz, peki ya edge ve gprs ile baglanınca? İşte onun çözümüde bu eklenti ile son buluyor. Tabi bunu yüklemek yetmiyor, birde cihazın sistemine girip edge için DNS ayarlarını değiştirmeniz gerek. Eğer forumda konusu yoksa bunu ayrıca anlatacağım ama bildiğim kadarıyla var. Şimdi bana Youtube yasaklı değil diyebilirsiniz, :))) ama ne yasaklı siteler var yahuu...

25- İNSOMNİA
    Cihaz kilit ekranına girdiği zaman bile wifi bağlantısının kopmamasını sağlar. SBSettings ten acıp kapatabilirsiniz isterseniz...

26- MAKEİTMİNE
    Durum çubuğunda operator isminin veya saatin yerine istediğiniz birsey yazabilirsiniz.. Uygulamayı açtığınızda ortada bulunan kısıma yazıyı yazın, soldaki Carrier operator kısmını, sağdaki Clock saat kısmını değiştirir.

27- SLEEPFX
    ( İphone 4 / ios4.0 üstü )
    Konusu forumda mevcut ama gercekten müthiş, hani kapama tuşuna basarız da tus kilidine sokarız ya cihazı işte o kapanma kısmına müthiş efektlerle süsleyen aynı zamanda 3 farklı ses işlevini de yapabilen bir uygulama..

28- İNFİNİDOCK
    Dock kısmına istediğiniz kadar uygulama koyabilmenizi sağlar. Sağa sola kaydırarak diğer uygulamalara geçebilirsiniz..

29- FİVE COLUMN SPRİNGBOARD
    SpringBoard a soldan sağa 5 uuygulama ikonu koymanızı sağlar...

30- CYDELETE
    Cydia uygulamalarını Cydıa ya girmeden menulerden silmemizi sağlar...

Cihazlarda oluşabilecek yazılımsal sorunlardan iKaynak.com ve site yönetimi kesinlikle sorumlu değildir.

Bu rehber EMRAHEGREK tarafından www.ikaynak.com kullanıcıları için hazırlanmıştır. Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Mesaj emrahegrek tarafından ( 19-01-2011, Saat 19:32 ) düzenlenmiştir.
    iPhone 4 ios5
    iPad 2 ios5
    Mac ( Yakinda... )

Yönetici

Cevap: Tüm Bilinmeyenleri ile CydiaStore

Artık çoğu bilinmeye başlandı.

Administrator DeDeLi isimli üyenin avatarı

cydia'dan indirdiklerimizi silmek icin uygulama vardı adı aklıma gelmedi.demek istedigim ikonun üstüne basılı tutunca titriyor ve sol üst köşede carpı işareti cıkıyor ya oyunları silmek icin falan aynı o sekilde cydiadan indirdiklerimizide silmeyen yarayan uygulamanın adı.umarım anlatabilmişimdir :)

Administrator DeDeLi isimli üyenin avatarı

tamm buldum cydelete uygulamanın adı :)

Hiperaktif Üye Canavar isimli üyenin avatarı

Ellerine saglık super olmus :)

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kişi bu konuyu okuyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)