PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : iPhone Nokia'yı geçti, Nintendo'ya korku saldı

aresblade
14-11-2009, 20:32
iPhone Nokia'yı da geçti ama Apple bununla yetinmiyor: İşte şirketin büyük hedefi...

http://img163.imageshack.us/img163/3456/13775293.jpg

iPhone cepleri fethettikten sonra gözünü oyun pazarına dikti!

iPhone artık resmen bir fenomene dönüştü. Dünyanın çok uzun zamandır en büyük cep telefonu üreticisi olan Nokia, Apple'ın mucizesine karşı daha fazla dayanamadı ve 2009'un üçüncü çeyreğinde açıklanan rakamlara göre karlılıkta iPhone'un gerisinde kaldı.

iPhone'un üstünlüğü ciro bazında değil, sadece karlılıkta ama Nokia'nın tüm cep telefonu satışlarına karşı sadece iPhone satışlarının karşılaştırılıyor olması gene de Apple adına çok önemli bir başarı olarak kabul ediliyor. 2009 3. çeyrek rakamlarına göre Nokia'nın toplam ürünlerden karlılığı 1,1 milyar dolarken, iPhone'un aynı dönemdeki karlılığı 1,6 milyar dolara ulaştı.

http://img263.imageshack.us/img263/6509/57577634.jpg

Fakat Apple bu başarı ile yetineceğe benzemiyor. Şirketin pazarlama başkan yardımcısı Phil Schiller'ın; "iPhone sadece bir cep telefonu değil; Apple taşınabilir oyun cihazları lideri sıfatını elde etmeye çok yakın" şeklindeki sözleri iPhone ve iPod'un oyun konusundaki iddiasını ve hedeflerini açıkça ortaya koyuyor. Şu anda bu pazarın en önemli oyuncularından biri olan Nintendo'yu ürkütmeye başladı. Nintedo'nun başkanı Satoru Iwata'nın şu açıklaması ise bunu çok açık bir şekilde ortaya koyuyor: "Eğer tüketicilere neden Nintendo'da oyun oynamak için çok para harcamaları gerektiğini anlatamazsak ve cep telefonları ile iPhone'dan farklılığımızı ortaya koyamazsak geleceğimiz karanlık demektir".

kaynak::chip.com.tr

oski_58
15-11-2009, 00:08
İphone bir oyun konsolu olabilecek kapasitede değil ya da elma bir satiş stratejisi düsunuyor. Yeni nesil iphonelerde bunu yapabilir iste o zaman elmanin rakibi kalmaz zAten yapacaklari belli

1-rAm miktari arttirilacak
2-islemci hizi yukseltilecek
3-yeni grafik cipleri koyulacak
4-alicilara satmak icin radyo eklenebilir ya da kamera yukseltilir

Aslinda bunlari duymak iyi haber 1-2 sene sonra apple elindekinin iyisini yapmaya baslar ve alici kitlesini tatmin eder. Eger nokia gibi bir strateji izlerse yani bir yerden kis bir yere ekle surekli megapiksel arttir basinada N koy al sana yeni model telefon.
Oyle gozukuyor ki apple bunu yapmaya baslayacak hatta sinyLi verdi bile 3g, 3gs gore 2 kat daha yavas ve en buyuk sorunda bu tur cihazlarda hiz sorunu mesela ben deli oluyorum br uygulamaya tiklayinca 30 sn beklettigini bilrim. Aslinda apple bize verdigi yazilimlarda bunun sinirini koyuyor 3g de 128 mb ram var kullaniciya kalan 30 mb aslinda 3gs satislari iicin boyle tas catlasin 60 mb ram verse bize telefon cok daha ayri olacak zaten suan icin 256 mb gereksiZ cunku onu kullanacak uygulama yok ama dedigim gbi apple nokia stratejisi izlerse ABD de olacaklar simdiden aklimda canlaniyor. Kusura bakmayin cok konustum ama bu dertten cok skildim apple bu sayede satislari arttirir ama bi yere kadar cunku kullanicilar gerizekali degil elbette bir gun anlayacaklar o zaman apple'in da ne hallere dusecegini gorecegiz suan aklima gelen google android isletim sistemi var macos a benziyor hatta ondada boyle uygulama vs seyler soz konusu ama suan iicn cok fazla yok 1-2 seneye apple bu yaptigindan vaz gecmezse o zaman ne hallere dusecegini gorecegiz. İnsan oglu iste paraya asla doymuyor