PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3g nin hızı ?

alihan11
02-11-2008, 14:34
beyler ben suanda telefondan internete 4xx kbs hızında internetle baglanıyorum 100 mb paketi ile 3g hızı kac kbs ? bide 3g = edge mi? onu mrk ediyorum

by_hope
02-11-2008, 16:08
EDGE nın tanımı

türkcell'de

lk kez ABD'de uygulanan ve Avrupa’da da yaygınlaşmaya başlayan EDGE, multimedyayı cebin ayrılmaz bir parçası haline getirecek.

TurkcellEDGE ile cep telefonlarınızı çevrimiçi iletişimde çok daha etkin ve verimli kullanıp, logo, resim, melodi servislerinden çok daha rahat yararlanabilirsiniz.

EDGE (Enhanced Datarate for GSM Evolution) teknolojisi yer, telefon ve yoğunluk gibi kriterlere bağlı olarak GPRS’ten 2-3 kat daha yüksek hızda erişim olanağı sağlar.

TurkcellEDGE’i sadece bu teknolojiyi destekleyen telefonlarla ve bu teknolojiyi destekleyen bölgelerde kullanabilirsiniz. TurkcellEDGE'i destekleyen bölgeler, telefonunuzun Hücre Bilgisi ekranının yanında (E) olarak belirtilir.

Desteklenen veri transfer hızı nedir?

İnternet servislerinde olduğu gibi, kullanılan teknolojinin özelliğinden dolayı, GPRS/EDGE bazlı servislerde sabit ya da ortalama bir veri iletişim hızından bahsedilemez. İletişim hızınız, kullandığınız telefon veya mobil modem kartının terminal sınıfı, bulunduğunuz yer, veri trafik yoğunluğu ve erişmek istediğiniz veri ağının bağlantı yoğunluğu gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak EDGE ile veri iletişim hızı GPRS’e göre ortalama 3 kat yüksektir. Piyasada bulunabilen Class10 ve Class12 tipi EDGE uyumlu telefon veya mobil modem kartlarında erişilebilecek en yüksek iletişim hızı 236.8 Kbps'dir (saniyede 29.6 KB).

3G ise

Üçüncü kuşak mobil iletişim teknolojilerine verilen kısaltma. Bu kuşağa ait cihaz ve ağlar IMT-2000 adıyla anılan bir standartı kullanıyor. UMTS bu ailenin en bilinen üyesi.

alihan11
02-11-2008, 16:37
saol kardes deişken bir faktör yani :D

Evolution
02-11-2008, 19:17
Türkiye'de 3G olmadığı için bağlantı hızı EDGE'dir.

anilekinci
06-12-2008, 18:03
3g gelince ise wifi den yine hızlı olamayacak...wifi 3-4 saniye daha hızlı....

vip_bilek
06-12-2008, 18:24
ben çok hızlı bişi zannediyodum..demekki reklamlarda abartıyolar..wifi'den yavaşsa ohoooo..

kenjimikee
11-12-2008, 19:08
wifi'den yavaşsa derken? hocam wifi bence gayet hızlı. :)
3G'yle ilgili de artık herşey turkcell ve yapacağı yatırımlara bağlı. 3G hayatımızı gerçekten değiştirebilir, operatörlerin şu noktadan sonra yapacaklarına bağlı. bekliyoruz. :)

beko93
11-12-2008, 19:14
3G normalde çok değişiklikler yapar ama bu iş Türkiye'de olmaz. Şuanki internetin fiyatları bile korkutuyorsa bizi 3G'nin fiyatını tahmin edemiyorum. Kısacası çok pahalı olur tutmaz ve beklediğimize değmez bence. [:)]