PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mac için tavsiyeler?

[og]
18-06-2013, 13:22
Arkadaslar öncelikle iyi günler hepinize, bos vaktim cok oldugundan dolayı bide bilgisayar ve program gelistirmeye hevesli oldugum icin apple icin program gelistirmek istiyorum fakat bildigim kadarıyla tam anlamıyla program yaratabilmek icin bir Mac'e sahip olmak gerekiyor. Bende söyle bir internette arastırdım fakat bu macler birbirine cok benziyor birbirini ayırt eden cok önemli özellikler varmıdır? hangi modelini tercih etmeliyim? ekran büyüklügü önemlimidir? hafıza seçimi? mac book promu yoksa airmi? vs vs gibi sorulara cevap arıyorum ilgilenebilirseniz cok sevinirim ki bunun sonucunda bir Mac alacagım insallah :) Simdiden yardımlarınız icin tesekkür ederim iyi günler.

DeDeLi
18-06-2013, 16:10
Ben iOS yazilimiyla ugrasiyorum ve oncelikle minimum 15' olmali diye dusunuyorum.Ama 11' 13' alip harici bir monitor ile kullanabilirsin ben bu sekilde yapiyorum. Macbook Pro alman daha faydali.Macbook Pro air a gore daha guclu.Senin butcene bagli yeni retina macbook prolar guzel fiyat gercekten.Sen butceni soyle daha net yardimci olayim sana

Saygılarımla...

DeviLJoN
19-06-2013, 00:30
bütçe uygun olsun diyorsanız mac mini alabilirsiniz. Yeni nesil mac miniler iş görür. Ayrıca retina macbook modelleri süper ama fiyatları 4000 tlye uzanıyor.

fk555897
23-06-2013, 10:24
Bence Program Yazma ile uğraşacaksan MacBook Pro al. Air ile arasında fazla bir fiyat farkı yok zaten. Air'ın tek artısı pil ömrünün çok olması ve bazı tasarımsal detaylar. Yani MacBook Pro daha performanslı çalışıyor.

esbejk
23-06-2013, 13:50
bence en mantıklı mac mini alıp harici monitör ile kullanmak.

Raiden
23-06-2013, 23:57
4 çekirdekli mini aldım çok memnunum ben. Hiç ısınma sorunu yok ve çok ucuz macbooklara göre. Arayüzü, kullanımını daha çok sevdiğim ve daha uzun ömürlü bulduğum için aldım ama oyun da oynuyorum tek sıkıntısı tümleşik ekran kartı olması ki bu macbooklar için de geçerli.

AMA sana önerim biraz beklemen çünkü mac pro yeni güncellendi ve baya küçültmüşler. Yeni nesil işlemciler de bir bölümü geldi bir bölümü yolda.

Mac mini ortalama 380 günde bir güncelleniyor ve son güncelleme 243 gün önce oldu. MACpro'da geçen günlerde çıkan yeni modelle bu derece dramatik bir yenilikten sonra mac mini'ye sıra gelmiş gibi bir hava var bence. Yani bu yazı hemen değerledirmek istiyorsan mac mini al ama çok aciliyetin yok gibi.

Kaç yaşında olduğunu ne okuduğunu bilmiyorum ama eğer lisede isen mac alana kadarki sürede C programming öneririm windows'ta çok zevkli hoş bir olay. Matematiksel mantığını çözmene de yardımcı olur makinenin nasıl düşündüğünü anlarsın. Youtube'dan ders açar compiling şu bu nasıl oluyor fonsiyon nasıl oluşuyor öğrenirsin. Ben mesela üniversitede bu dersten kaldım. Tekrar alıyorum :D

fk555897
24-06-2013, 07:35
4 çekirdekli mini aldım çok memnunum ben. Hiç ısınma sorunu yok ve çok ucuz macbooklara göre. Arayüzü, kullanımını daha çok sevdiğim ve daha uzun ömürlü bulduğum için aldım ama oyun da oynuyorum tek sıkıntısı tümleşik ekran kartı olması ki bu macbooklar için de geçerli.

AMA sana önerim biraz beklemen çünkü mac pro yeni güncellendi ve baya küçültmüşler. Yeni nesil işlemciler de bir bölümü geldi bir bölümü yolda.

Mac mini ortalama 380 günde bir güncelleniyor ve son güncelleme 243 gün önce oldu. MACpro'da geçen günlerde çıkan yeni modelle bu derece dramatik bir yenilikten sonra mac mini'ye sıra gelmiş gibi bir hava var bence. Yani bu yazı hemen değerledirmek istiyorsan mac mini al ama çok aciliyetin yok gibi.

Kaç yaşında olduğunu ne okuduğunu bilmiyorum ama eğer lisede isen mac alana kadarki sürede C programming öneririm windows'ta çok zevkli hoş bir olay. Matematiksel mantığını çözmene de yardımcı olur makinenin nasıl düşündüğünü anlarsın. Youtube'dan ders açar compiling şu bu nasıl oluyor fonsiyon nasıl oluşuyor öğrenirsin. Ben mesela üniversitede bu dersten kaldım. Tekrar alıyorum :D

MacBook Pro'ların çoğunda paylaşımsız ekran kartı var. Ayrıca bir sorum olacak. Mac Mini için monitör gerekmiyor mu?

Raiden
24-06-2013, 17:25
MacBook Pro'ların çoğunda paylaşımsız ekran kartı var. Ayrıca bir sorum olacak. Mac Mini için monitör gerekmiyor mu?

Evet dediğim gibi ortak bir sorun ekran kartı meselesi ama performansları oldukça iyi. Ve tabi ki mitör şart ama 19-22 inç led monitörlerin 300-500 liraya olduğunu dikkate alırsak hala çok ekonomik görünüyor.

fk555897
25-06-2013, 20:39
Evet dediğim gibi ortak bir sorun ekran kartı meselesi ama performansları oldukça iyi. Ve tabi ki mitör şart ama 19-22 inç led monitörlerin 300-500 liraya olduğunu dikkate alırsak hala çok ekonomik görünüyor.

Ben ekonomik yönden değil de taşınabilirlik yönünden söyledim. Monitör konusu oldukça sıkıntı yapabilir.