PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : APPLE MACBOOKPRO & ASUS K56CB-XX CORE I7 3537U 2.0GHZ-8GB-1TB-4GB GT740M-15.6 önemli"

Chocococo
23-05-2013, 22:24
Arkadaşlar bilginize güvenerekten bir konu açıyorum lütfen tavsiyelerinizi esirgemeyin.. Ben iki ürün arasında kaldım ve çok kararsızım... Fiyatlarıda yüksek olduğu için yardımlarınızı bekliyorum...

1) APPLE MACBOOKPRO NOTEBOOK COREİ5 2.5GHZ-4GB-500GB-13.3-INTEL

İşlemci Markası
INTEL

İşlemci Ön Bellek
3 MB

İşlemci Teknolojisi
Intel Core i5

İşlemci Hızı
2.5 GHz Turbo İle 3.1 GHz

İşlemci Numarası
3210M

Hafıza (RAM) Tipi
DDR3

Hafıza Bus Hızı
1600 MHz

Hafıza (RAM) Kapasitesi
4 GB

Disk Kapasitesi
500 GB

Disk Türü
SATA

Ekran Kartı Markası
INTEL

VGA Chipset Modeli
Intel Graphics 4000

Ekran Kartı Hafızası
512 Mb

Ekran Kartı Tipi
Paylaşımlı Hafıza

Ekran Boyu (inch)
13.3 Inch

Çözünürlük
1280 x 800

Bağlantı Özellikleri
Bluetooth, USB 3.0

İşletim Sistemi
OS X Mountain Lion

Optik Sürücü
8x SuperDrive

Ağırlık
2.06 Kg

Multimedya Özellikler
Kart Okuyucu, FaceTime HD kamera

Monitör Tipi
IPS-LED

Pil Ömrü
7 Saate Kadar

2) ASUS K56CB-XX CORE I7 3537U 2.0GHZ-8GB-1TB-4GB GT740M-15.6''-DVDRW-CAM-BT-WIN8

İşlemci Markası
INTEL

İşlemci Teknolojisi
Intel Core i7

İşlemci Hızı
2 GHz

İşlemci Numarası
3537U

Hafıza (RAM) Tipi
DDR3

Hafıza (RAM) Kapasitesi
8 GB

Disk Kapasitesi
1 TB

Ekran Kartı Markası
NVIDIA, INTEL

VGA Chipset Modeli
GT740M

Ekran Kartı Hafızası
4 GB

Ekran Kartı Tipi
Paylaşımsız Hafıza

Ekran Boyu (inch)
15.6 inch

Çözünürlük
1366 x 768

Bağlantı Özellikleri
Bluetooth

İşletim Sistemi
Windows 8

NeGReDo
23-05-2013, 22:47
Fiyatlar? Apple tarz icin asus performans icin alinir? Ne islemler yapacaksin cihazlarda?

Chocococo
23-05-2013, 23:03
Apple 2.399 TL
ASUS1.927 TL
Benim yaptığım işlemler web sayfası üzerinde treding ve excell worldte işlemler..

thepathty
23-05-2013, 23:19
Burada yaptığın işlemlere bakılırsa performansa fazlasıyla ihtiyaç duymayabilirsin. Apple bir bilgisayar Mac bir bilgisayardır. Alırken bu açıdan bakarsan doğru tercih yaparsın. Apple ya da Asus olarak değil; Mac OS ve Windows olarak tercih yap. Bu işlemler için fiyat konusunda 2.000TL verebileceksen eğer ben bunu bir Windows bilgisayara heba etmene göz yumamam açıkcası. Yine bu fiyatı (Yalnızca bu işlemler için) bir Mac'a vermene de göz yumamam.

Bizzat test ettim ve şu sonucu çıkarttım. Ben bir Macbook Pro sahibiyim ve C2D 2.4 işlemci kapasitesine sahip 4GB Ram'li. Karşılaştırdığım cihaz HP dv6 ve i7 işlemcili QuadCore 2.9 Ghz ve 8GB RAM'li. Ben bilgisayarıma adil olması adına Windows 7 kurdum ve karşılaştırmayı yaptıktan sonra şu sonuca vardım:
"Önemli olan donanımı şişirmek değil, donanımın birbiri arasında mükemmel bir uyumla çalışması".

Bir Mac OS sahibiyseniz bahsettiğiniz bu cihaz Mac üzerinde hiçbir sıkıntı olmadan sorunsuz bir şekilde sözünü ettiğin işlerini görür, hakkını verir.

Sanırım anlatabildim.

Chocococo
24-05-2013, 00:13
ANlatımın çok ayrıntılı olmuş ve çok teşekkür ederim. Ben uzun süre kullanmak ve performanslı bir bilgisayar istiyorum çünkü aynı anda birden fazla uygulama açık olabiliyor.Tercih ettiğim Mac OS işletimliymiş zaten yeni fark ettim. Yani onuç olarak normal bir pc Mac OS nin 2 katı donanıma bile sahip olsa bir mac kadar hızlı çalışmıyacağı. Umarım doğru algılamışımdır :)

Birde bunların dışında Mac'ların bazı modellerinde SSD var ama kapasite düşük. Bununla ilgilide bir paylaşımın varsa çok sevinirim ...

thepathty
24-05-2013, 01:38
ANlatımın çok ayrıntılı olmuş ve çok teşekkür ederim. Ben uzun süre kullanmak ve performanslı bir bilgisayar istiyorum çünkü aynı anda birden fazla uygulama açık olabiliyor.Tercih ettiğim Mac OS işletimliymiş zaten yeni fark ettim. Yani onuç olarak normal bir pc Mac OS nin 2 katı donanıma bile sahip olsa bir mac kadar hızlı çalışmıyacağı. Umarım doğru algılamışımdır :)

Birde bunların dışında Mac'ların bazı modellerinde SSD var ama kapasite düşük. Bununla ilgilide bir paylaşımın varsa çok sevinirim ...

SSD olarak adlandırılan Solid State Disk normal HDD'lere göre okuma ve yazma hızları oldukça fazladır ve SSD'de dönen bir disk yoktur (Örnek USB Flash disk). Birkaç araştırma ile test sonuçlarına bakabilirsin.
Ben SSD'li bir Mac bilgisayar düşünemiyorum bile :)

HDD - SSD
http://zapt4.staticworld.net/images/article/2012/09/harddrive_ss-100004300-large.png

Chocococo
24-05-2013, 09:23
SSD olarak adlandırılan Solid State Disk normal HDD'lere göre okuma ve yazma hızları oldukça fazladır ve SSD'de dönen bir disk yoktur (Örnek USB Flash disk). Birkaç araştırma ile test sonuçlarına bakabilirsin.
Ben SSD'li bir Mac bilgisayar düşünemiyorum bile :)

HDD - SSD
http://zapt4.staticworld.net/images/article/2012/09/harddrive_ss-100004300-large.png
Çok teşekür ederim ;) SSD+Mac uçar sanırım ...

Canavar
24-05-2013, 14:58
Macbook alin macimde 3. yılım yavaslama bile yok :) windows almayi uzun sure once bıraktık valla

drtazy
24-05-2013, 16:02
Merhaba,
Bir bilgisayar mühendisi ve yıllardır her türlü işletim sistemini kullanan bir bilgisayar manyağı olarak bu konuda ki fikirlerimin yol gösterici olacağını düşünüyorum.

Öncelikle karar vermeniz gereken şey şu? Ben bilgisayarı ne için kullanıyorum.
A) Oyun
B) İnternet+Film+Basit oyunlar
C) Yarı profesyonel video/resim düzenleme
D) Yarı profesyonel müzik düzenleme
E) Bilgisayar meraklısım her şeyi denemek istiyorum

A) Oyun; Oyun amaçlı bilgisayar alacaksanız tek tercihiniz windows işletim sistemli olmalıdır. Çünkü dünyada en fazla kullanılan işletim sistemi windows'tur ve her türlü oyun önce windows için çıkar çok satarsa diğer işletim sistemlerine de uyarlanır.
B) İnternet+Film+Basit oyun: Windows/Mac/Linux/Google Chrome/IOS vs herhangi birini kullanabilirsiniz. Burada diğer öncelikleriniz önemlidir. Örneğin pil ömrü sizin için önemli ise bir iPAD size windows'lu bir laptoptan daha çok mutlu edebilir.
C) Yarı profesyonel video/resim düzenleme ve D) Yarı profesyonel müzik düzenleme: Tek tercihiniz Mac OS olmalıdır. Bu işlemler için kullanılan programlar ve donanımlar ilginç bir şekilde Mac ile çok uyumlu çalışmaktadır.
E) Bilgisayar meraklısıyım: Sizi hiçbirşey iflah etmez. Bildiğiniz gibi yapın :))))

Peki donanım olarak ne almalıyım?
A) Apple: Neden Apple almalısınız? Az model vardır. İhtiyacınıza göre model seçenekleri sunar. Piyasadaki en kaliteli malzemeler ve en iyi işçilik ile üretilmiştir. Yedek parça sorunu yaşamazsınız. Çok uzun aralıklarla kasa değişimi yapılır. Bu yüzden 2008 yılında aldığınız cihazın pilini veya ekranını zorlanmadan bulursunuz. Yurtdışında ne görüyorsanız aynısını Türkiye'den alırsınız (tamam fiyat farkı vardır ama aynı cihazdır). Cihazınızı ikinci elde çok kolay satarsınız.
B) Diğer cihazlar: Apple maddi olarak sizi zorluyor ise alınacak cihazlardır. Cihazların kötü olması nedeni ile değil yanlış anlaşılmasın. Türkiye'deki distribitörler ve teknik servisler nedeni ile bunu söylüyorum. Yurtdışındaki ürünün aynısını bulamazsınız farklı konfigürasyon istersiniz yapmazlar, parasını verip uyumlu aksesuar istersiniz o Türkiye'ye gelmiyor denir vs. 3 yıldan daha eski bir cihazınız var ise pilini bulamazsınız, bulursanız cihazın ikinci el değeri kadar para isterler. İkinci el cihazınız nerede ise hiç para etmez. Daha detaylı bilgi isterseniz özelden mesaj atın yardımcı olmaya çalışayım.

Chocococo
26-05-2013, 02:21
Merhaba,
Bir bilgisayar mühendisi ve yıllardır her türlü işletim sistemini kullanan bir bilgisayar manyağı olarak bu konuda ki fikirlerimin yol gösterici olacağını düşünüyorum.

Öncelikle karar vermeniz gereken şey şu? Ben bilgisayarı ne için kullanıyorum.
A) Oyun
B) İnternet+Film+Basit oyunlar
C) Yarı profesyonel video/resim düzenleme
D) Yarı profesyonel müzik düzenleme
E) Bilgisayar meraklısım her şeyi denemek istiyorum

A) Oyun; Oyun amaçlı bilgisayar alacaksanız tek tercihiniz windows işletim sistemli olmalıdır. Çünkü dünyada en fazla kullanılan işletim sistemi windows'tur ve her türlü oyun önce windows için çıkar çok satarsa diğer işletim sistemlerine de uyarlanır.
B) İnternet+Film+Basit oyun: Windows/Mac/Linux/Google Chrome/IOS vs herhangi birini kullanabilirsiniz. Burada diğer öncelikleriniz önemlidir. Örneğin pil ömrü sizin için önemli ise bir iPAD size windows'lu bir laptoptan daha çok mutlu edebilir.
C) Yarı profesyonel video/resim düzenleme ve D) Yarı profesyonel müzik düzenleme: Tek tercihiniz Mac OS olmalıdır. Bu işlemler için kullanılan programlar ve donanımlar ilginç bir şekilde Mac ile çok uyumlu çalışmaktadır.
E) Bilgisayar meraklısıyım: Sizi hiçbirşey iflah etmez. Bildiğiniz gibi yapın :))))

Peki donanım olarak ne almalıyım?
A) Apple: Neden Apple almalısınız? Az model vardır. İhtiyacınıza göre model seçenekleri sunar. Piyasadaki en kaliteli malzemeler ve en iyi işçilik ile üretilmiştir. Yedek parça sorunu yaşamazsınız. Çok uzun aralıklarla kasa değişimi yapılır. Bu yüzden 2008 yılında aldığınız cihazın pilini veya ekranını zorlanmadan bulursunuz. Yurtdışında ne görüyorsanız aynısını Türkiye'den alırsınız (tamam fiyat farkı vardır ama aynı cihazdır). Cihazınızı ikinci elde çok kolay satarsınız.
B) Diğer cihazlar: Apple maddi olarak sizi zorluyor ise alınacak cihazlardır. Cihazların kötü olması nedeni ile değil yanlış anlaşılmasın. Türkiye'deki distribitörler ve teknik servisler nedeni ile bunu söylüyorum. Yurtdışındaki ürünün aynısını bulamazsınız farklı konfigürasyon istersiniz yapmazlar, parasını verip uyumlu aksesuar istersiniz o Türkiye'ye gelmiyor denir vs. 3 yıldan daha eski bir cihazınız var ise pilini bulamazsınız, bulursanız cihazın ikinci el değeri kadar para isterler. İkinci el cihazınız nerede ise hiç para etmez. Daha detaylı bilgi isterseniz özelden mesaj atın yardımcı olmaya çalışayım.

Ayrıntılı anlatımınız için teşekkürler. Özelden dm atıcam size ;)

Ogzhnozcn
27-05-2013, 08:14
drtazy arkadaş oldukça güzel açıklamış,açıkçası iş sizde bitiyor

drtazy
28-05-2013, 14:39
Buradan da yazabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Öncelikle bilgisayarı ne amaçla kullanacağınızı kendinize sorun ve bana bu sorunun cevabı üzerinden soru sorarsanız daha faydalı bir bilgi alışverişi olacaktır.

ChuckBartowsKi
29-05-2013, 00:48
Benim air 64 GB SSD fakat alan cok yetersiz :) Mac guzel bir isletim sistemi ama alisana temel ihtiyaclari giderebiliyorsunuz ama her zaman alisik oldugunuz windows ozlemi var...