PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sony vaio - Mac OSX yükleme

QuestionMark
08-11-2012, 23:55
Arkadaşlar konu başligindan da anlasilacagi gibi laptop'imi mac haline getirmek istiyorum, stabil olmasa da pisman olacaksam da denemek istiyorum

Uzun bir mevzu oldunu biliyorum fakat bu konuda deneyimli arkadaslar, anlatabilirse veya anlayabilecegim bir yere yonlendirirse mutlu olurum, simdiden tesekkurler.

Edit:

-Öncelikle bir sıkıntı olma ihtimaline karşı, bilgisayarıma ters tıklayarak yönete tıklayıp disk yönetimi kısmında >20GB bir alan oluşturursak windows'u garantiye almamız iyi olur (çünkü sorunsuz iAtkos kursak bile wireles tanınmayabilir ve kextleri (driver) windowstan indirip flash disk ile MAC OS X' e atmamız gerekebilir)

-iAtkos L2 yi transmac ile bir DVD'ye yazın

-Bios ayarlarında "Boot" menüsünden DVD-RW sürücüsünü ilk sıraya alın

-Bilgisayarınız yeniden başladığında DVD ile boot olacaktır. ( bir süre bekletebilir )

-Cihazınız Boot olduktan sonra izlenceler>disk izlenceleri kısmından oluşturdugunuz alanı "sil" diyerek MAC OS X' e uygun bir biçimde formatlayınız.

-Uygun biçimde sildiğiniz bölüme iAtkos L2 yi yazın (Şahsi fikrim gelişmiş seçeneğinden USB ve PS/2 dışında hiç bir şeye dokunmayın)

-Yükleme tamamlandığında bilgisayar yeniden başlayacaktır, boot ekranında kuruluma geçmeden F8' e basın ve iAtkos kurduğunuz bölüm ile başlatın

-Ülke bölge vb. seçimleri yaptırın ve sürdür deyin

-Klavyenizi tanımama sorunu ile karşılaşırsanız bilgisayar ismi yazma kısmını geçemeyeceksiniz panik yapmayın;
-Yazılabilir bir yere ters tıklayın, değişimler> değişimleri göster deyin orda "metin tercihleri" yazan butona tıklayın yukarıdaki menü açılsın ve yukarıda "düzenle" menüsünden "özel karakterler" bölümünü açın, oradan "latin alfabesi" bölümüne gelin ve bilgisayar ismi yazan yere tıklayarak sanal klavye olarak kullanın

-O kısmı geçtikten sonra artık hiç bir kext (driver) yüklü olmayan bomboş tertemiz bir MAC OS X' e sahip olacaksınız

ŞİMDİ WİNDOWS' a GEÇELİM:

-Kext Utility.zip uygulmasını ve xxxxx.zip şeklinde cihazınıza uygun kextleri indirin bir flashdisk' e alın ve MAC OS X' e aktarın

-Kext'leri zipten çıkarın ve xxxxxx.kext uzantılı dosyaları çekip Kext Utility uygulamasının üstüne sırayla çek bırak yapın ve cihazınızı yeniden başlatın

Uyarı: Kext'leri teker teker yükleyip reboot yapmanız yararınızadır, bir panic durumunda;

Sistemi -x komutuyla çalıştırarak (açılış ekranında F8, ardından -x ve ENTER)

iAtkos'un yüklü olduğu sürücü>Sitem>Kitaplık>Extensions konumuna girip paniğe neden olan kext dosyasını silip panic'ten kurtulabilirsiniz

-Yanlış bir kext yüklemedi iseniz;

Hayırlı olsun artık tüm kextleri (driver) yüklü olan Wireles, USB, ses, görüntü hiç bir eksiği olmayan bir işletim sistemine sahipsiniz...

Kext Utility:

https://www.dropbox.com/s/yg4ctkk4478lzzn/Kext%20Utility.app.zip (https://www.dropbox.com/s/qlxslq578g2ajzk/Kext%20Utility.app.zip)

Kext'ler:

Güncelleme ile yapısı bozulmayan sadece tekrar yüklenme durumunda kalabilen kext'ler:

-Klavye & Mouse:

https://www.dropbox.com/s/76azkgh1oqpl2rw/PS2%20Lion%20Kexts.zip

-Wireles:

https://www.dropbox.com/s/ce2s2gy8z7ytpwa/IO80211Family.kext.zip

-Pil Göstergesi & Pil bilgisi:

https://www.dropbox.com/s/o0obcyf5rqzsrjy/Battery%20Fix%20-%20Lion.zip

Güncelleme ile değiştirilmek zorunda kalan kext'ler:

-"Ben güncelleme ile uğraşamam 10.7.2 neyime yetmiyor" diyenler için 10.7.2 Audio (ses) kext:

https://www.dropbox.com/s/352wle1sxt00qs4/2845-VoodooHDA.kext.zip

-"10.7.2 neymiş, güncelleme varsa yükler keyfime bakarım" diyenler için Audio (ses) kext:

https://www.dropbox.com/s/a77g7pwg75o9e2x/VoodooHDA.kext-2.7.4.zip

Denenen ve şu anda kullandığım cihaz: Sony Vaio VPCEH1S1E

Bir yanlışımız olduysa affola, bir yardımımız olursa ne mutlu... (Bu anlatımla yetinmeyin önce ayrıntılı bir araştırma yapın, ve sakın vazgeçmeyin)

Ogzhnozcn
09-11-2012, 07:58
iAtkos L2'yi indirin ve düşük bir hızda DVD'ye yazdirin.O DVD nin icerisinde bootloader ve pekcok islemciyi destekleyen karneller mevcuttur,İndirip kurulum denemelerine baslayin,Ayrica herhangi bir sisteme mac os'un tam olarak kurulup kurulmayacagini kimse bilemez,deneyeceksiniz,bundan sonrasi size kalmis arama motorlarindan arastirin biraz konuya hakim olun ve sabredin,kolay gelsin..

QuestionMark
09-11-2012, 16:24
Tesekkurler hocam, en yakin zamanda denemelere baslayip sonuclari paylasacagim

CHAOS
09-11-2012, 16:26
snowleopard ı bi ara pc ye kurayım dedim kafayı yedirtti :)

QuestionMark
09-11-2012, 16:29
iAtkos L2'yi indirin ve düşük bir hızda DVD'ye yazdirin.O DVD nin icerisinde bootloader ve pekcok islemciyi destekleyen karneller mevcuttur,İndirip kurulum denemelerine baslayin,Ayrica herhangi bir sisteme mac os'un tam olarak kurulup kurulmayacagini kimse bilemez,deneyeceksiniz,bundan sonrasi size kalmis arama motorlarindan arastirin biraz konuya hakim olun ve sabredin,kolay gelsin..

Hocam peki .iso dosyasini dvd'ye yazmak icin ne tavsiye edersiniz? Son denememde 4-5 dvd yaktim ve olmadi flashtan win7 yuklemek zorunda kaldim

CHAOS
09-11-2012, 16:32
ashampoo burning studio kullanıyorum ben.

QuestionMark
09-11-2012, 17:49
ashampoo burning studio kullanıyorum ben.

Deneyip donüt veririm hocam, tesekkurler bilgiler icin

CHAOS
09-11-2012, 18:35
Deneyip donüt veririm hocam, tesekkurler bilgiler icin
rica ederim.

QuestionMark
15-11-2012, 05:16
Bilgiler için çok teşekkürler, kurulumu bu saatte yeni oturtabildim, yaklaşık 9 saattir kesintisiz yükleme denemeleri yapıyordum ve sonunda vaio makinamdan MAC OS X işletim sistemimden yazıyorum bu mesajı, tekrar çok teşekkürler :)

CHAOS
15-11-2012, 07:01
hadi hayırlı olsun,isterseniz izlediğiniz yolu konuda anlatın belki diğer üyelerde kurmak ister.

QuestionMark
17-11-2012, 23:35
10.7.2' den 10.7.5' e güncelleme denenmiştir, VoodooHDA.kext' ini silerek güncelleme yapıp, güncellemeden sonra voodooHDA 2.7.4'ü yüklerseniz Panic almadan sorunsuz kullanabilirsiniz.

Ogzhnozcn
18-11-2012, 09:36
Hayırli olsun,gule gule kullanin

SalihBxl
18-11-2012, 10:11
Hayirli olsun. Yakinda bende ki asus icin basini agritabilirim haberin olsun :)

CHAOS
18-11-2012, 11:00
aynen 2.el notebook alırsam yardımlarını beklerim :)

QuestionMark
18-11-2012, 12:14
aynen 2.el notebook alırsam yardımlarını beklerim :)

Araştırmalarım devam ediyor hocam, elimden geleni yaparım ne demek :)

Hayirli olsun. Yakinda bende ki asus icin basini agritabilirim haberin olsun :)

Estağfurullah Salih hocam, zamanında az uğraşmadın cihazlarımla emeklerini unutmam, onların karşılığı olamasa da bir yardımda bulunabilirsem ne mutlu :)

QuestionMark
18-11-2012, 17:56
ScreenShot almayı da öğrendim paylaşmak istedim :)

http://g1211.hizliresim.com/13/l/g1mdk.png (http://bit.ly/c25MCx)

SalihBxl
18-11-2012, 18:23
Kiskandim :)

QuestionMark
18-11-2012, 18:27
Kiskandim :)

Salih hocam Facebook mesaj kutuna bir göz atarmısın sana zahmet :)

CHAOS
18-11-2012, 22:44
Salih hocam Facebook mesaj kutuna bir göz atarmısın sana zahmet :)
valla kardeş güzel olmuş güle güle kullan,stabil dimi mac programlarını yükleyebiliyorsun

QuestionMark
19-11-2012, 16:10
valla kardeş güzel olmuş güle güle kullan,stabil dimi mac programlarını yükleyebiliyorsun

Hocam yüklediğim programlarda hiç bir sorun yok, yüklemede de hiç sorun yaşamadım bu vakte kadar, gayet stabil izlenimlerime göre.

CHAOS
19-11-2012, 16:12
Hocam yüklediğim programlarda hiç bir sorun yok, yüklemede de hiç sorun yaşamadım bu vakte kadar, gayet stabil izlenimlerime göre.
dur bakalım indierip bide ben deneyim eski bi hdd var ona bi yükleyim deneme yapıcam merak ettm :)
bana link atarmısın iso yu nereden indiriyim.

QuestionMark
19-11-2012, 16:32
dur bakalım indierip bide ben deneyim eski bi hdd var ona bi yükleyim deneme yapıcam merak ettm :)
bana link atarmısın iso yu nereden indiriyim.

Hocam tahminime göre deneyeyim diye başlayacaksınız, başarılı olduğunda dur hele şu windowsu bir siliyim temiz bi OS X çok güzel olacak dersiniz, bir bakmışsınız Windows kurulum DVD'lerini de arşivde gereksiz CD'ler arasına atmışsınız :)

CHAOS
19-11-2012, 16:39
Hocam tahminime göre deneyeyim diye başlayacaksınız, başarılı olduğunda dur hele şu windowsu bir siliyim temiz bi OS X çok güzel olacak dersiniz, bir bakmışsınız Windows kurulum DVD'lerini de arşivde gereksiz CD'ler arasına atmışsınız :)
neden olmasın :) ama şöyle bişey var malum yıllardır win kullanıyorum artık içini-dışını ne varsa öğrendim,şimdi mac kurunca illaki yabancılık çekicem,birde endişem şu sounuçta bunlar normal laptop illaki biyerde bi hata ile karşılaşırmıyız osx kurduğumuz için.

edit:ŞİMDİ WİNDOWS' a GEÇELİM:

-Kext Utility.zip uygulmasını ve xxxxx.zip şeklinde cihazınıza uygun kextleri indirin bir flashdisk' e alın ve MAC OS X' e aktarın

-Kext'leri zipten çıkarın ve xxxxxx.kext uzantılı dosyaları çekip Kext Utility uygulamasının üstüne sırayla çek bırak yapın ve cihazınızı yeniden başlatın

ben burayı anlamadım kext utility programını mac e mi kurucaz kafam gitti iyice :)

QuestionMark
19-11-2012, 16:58
neden olmasın :) ama şöyle bişey var malum yıllardır win kullanıyorum artık içini-dışını ne varsa öğrendim,şimdi mac kurunca illaki yabancılık çekicem,birde endişem şu sounuçta bunlar normal laptop illaki biyerde bi hata ile karşılaşırmıyız osx kurduğumuz için.

Hocam emin olun alışması çok kolay oluyor, sorunlara gelince ilerde problem tabi ki çıkabilir ama şu anda çok kurcaladım fakat bir sorunla karşılaşamadım, .dmg uzantılı programları yüklemek kaldırmak olsun, sistem dosyalarını ve sistem seçeneklerini kurcalamak olsun windows'tan daha stabil geldi bana :) tek sorun klavye de "Ctrl, Alt, WinKey" tuşlarının işlevi değişiyor onun içinde forumda güzel bir anlatım yapılmış

SalihBxl
20-11-2012, 19:03
Huseyin ellerine saglik :) Senin sayende kurduk kullaniyoruz :)

CHAOS
20-11-2012, 20:06
Huseyin ellerine saglik :) Senin sayende kurduk kullaniyoruz :)
abi hayırlı olsun haberini aldım hüseyin kardeşten valla çok da yardımcı oldu bugun bana.
ben yalnız 10 defa kurmaya çalıştım ama son aşama olan bölge dil ayarlarına bitürlü gelemedim,hüseyin kardeş biliyor durumu :)

SalihBxl
20-11-2012, 20:10
Valla bende sabah güncelledim wifi gitti şimdi de :) İlk yüklediğimiz kext ile denedim olmadı. Mecbur Hüseyin'i bekliyorum :)

CHAOS
20-11-2012, 20:25
Valla bende sabah güncelledim wifi gitti şimdi de :) İlk yüklediğimiz kext ile denedim olmadı. Mecbur Hüseyin'i bekliyorum :)
bende onu bekliyorum :) windows çöktü, hdd pert oldu, iphone da uygulama adına bişey kalmadı :)

SalihBxl
20-11-2012, 20:46
bende onu bekliyorum :) windows çöktü, hdd pert oldu, iphone da uygulama adına bişey kalmadı :)

Bunlarin hepsi Lion yuzunden mi oldu :)

Tapatalk ile iPhone 4s Cihazimdan Gonderilmis Mesajdir.

QuestionMark
20-11-2012, 22:04
Merhaba, valla yeni girebildim eve kusura bakmayın, salih abi bir şey mi yaptım sanki sen yaptın ben takip ettim :)

Emrah hocam nasıl oldu, ziyan etmişiz senin bilgileri kusura bakma

CHAOS
20-11-2012, 22:26
Merhaba, valla yeni girebildim eve kusura bakmayın, salih abi bir şey mi yaptım sanki sen yaptın ben takip ettim :)

Emrah hocam nasıl oldu, ziyan etmişiz senin bilgileri kusura bakma
yok kardeşim ne kusuru gülü seven dikenine katlanır:)
yalnız bugun bütün sorunlar beni buldı şimdide iphone hava durumu güncellemiyor antalya bomboş gözüküyor konumumda

QuestionMark
20-11-2012, 22:28
yok kardeşim ne kusuru gülü seven dikenine katlanır:)
yalnız bugun bütün sorunlar beni buldı şimdide iphone hava durumu güncellemiyor antalya bomboş gözüküyor konumumda

Açamadı mı -x modunda da hocam? iPhone' u nasıl o hale getirdi :)

CHAOS
20-11-2012, 22:29
Bunlarin hepsi Lion yuzunden mi oldu :)

Tapatalk ile iPhone 4s Cihazimdan Gonderilmis Mesajdir.
salih abi şöyle açıklıyım :)
benim laptop a 80 lik hdd yi taktım,başladım lion a 10.denememde bile kuramadım neyse misler gibi win hdd mi geri takıyım dedim bi baktım pc eror veriyor naptımsa windows u görmedi bastım formatı eee haliyle kurulu itunes da gitti.

CHAOS
20-11-2012, 22:32
Açamadı mı -x modunda da hocam? iPhone' u nasıl o hale getirdi :)
valla açamadım iphone u getirme sebebimi yazdım salih abinin sorusunda :)

QuestionMark
20-11-2012, 22:38
valla açamadım iphone u getirme sebebimi yazdım salih abinin sorusunda :)

Hocam niye öyle yaptın, biostan HDD yapsaydın ilk sırayı win açılırdı :)

CHAOS
20-11-2012, 22:40
Hocam niye öyle yaptın, biostan HDD yapsaydın ilk sırayı win açılırdı :)

yaptım,hatta sistem onar bile yaptım ama olmadı,o sorun değilde kurdum şimdi sistemi,iphone canımı sıktı konumumdaki havadurumumu güncellemiyor bom boş duruyor şimdide ona restore yapıyorum.

QuestionMark
20-11-2012, 22:50
yaptım,hatta sistem onar bile yaptım ama olmadı,o sorun değilde kurdum şimdi sistemi,iphone canımı sıktı konumumdaki havadurumumu güncellemiyor bom boş duruyor şimdide ona restore yapıyorum.

Hocam tüm düzenini bozduk valla, kusura bakma

CHAOS
20-11-2012, 22:54
Hocam tüm düzenini bozduk valla, kusura bakma

senlik bişey yok kardeşim üstüne alınma alınma zaten,en kötü günümüz böyle olsun :) tecrübe oluyor işte bana fenamı enazından bidahaki sefere neyapmıcağımı biliyorum :)

QuestionMark
20-11-2012, 23:02
senlik bişey yok kardeşim üstüne alınma alınma zaten,en kötü günümüz böyle olsun :) tecrübe oluyor işte bana fenamı enazından bidahaki sefere neyapmıcağımı biliyorum :)

Eyvallah hocam, bir daha denemeyi düşünüyormusun? :)

PASAL1
21-11-2012, 01:08
AMD işlemcili pc lere iATKOS kurulumu yapabiliyormuyuz?

CHAOS
21-11-2012, 09:40
Eyvallah hocam, bir daha denemeyi düşünüyormusun? :)
sabah gördüm yazdığını,cevap vereyim :)
yaparım ama bitane netbook bulursam :)

CHAOS
21-11-2012, 09:41
intel tabanlı sistemlere kuruluyor diye biliyorum ama bi araştır istersen.

Ogzhnozcn
21-11-2012, 11:11

Yapılabilmesi gerekir.

İnceleyin;
http://iatkos.me/about-us/

PASAL1
21-11-2012, 14:49
iATKOS S3 version 2 (Snow Leopard 10.6.3 Intel/AMD)
iATKOS v7 (Leopard 10.5.7 Intel/AMD)

Teşekkürler cevaplar için,
Yukardaki 2sini çekiyorum bakalım laptopta denicem ilk sonra masaüstüme bile deniyebilirim olursa : )
Bu arada L2 ile bu yukardaki 2 versiyon arasında ne gibi farklar var?

QuestionMark
21-11-2012, 16:10
iATKOS v7 (Leopard 10.5.7 Intel/AMD)

Teşekkürler cevaplar için,
Yukardaki 2sini çekiyorum bakalım laptopta denicem ilk sonra masaüstüme bile deniyebilirim olursa : )
Bu arada L2 ile bu yukardaki 2 versiyon arasında ne gibi farklar var?

Aralarında ios sürümleri gibi fark olduğunu düşünebiliriz, örneğin biri ios 5 biri ios 6 gibi

L2 de AMD lere kuruluyor diye biliyorum, fakat durum biraz karışık hocam çok kesin konuşamıyoruz AMD deneme şansımız olmadığı için, denedigimiz işlemcilerde bile sorunlarla karşılaşılabiliyor fakat kaybedilmemesi gereken bilgileri yedekleyip denemeye değer benim şahsi fikrim.

CHAOS
21-11-2012, 16:12
Aralarında ios sürümleri gibi fark olduğunu düşünebiliriz, örneğin biri ios 5 biri ios 6 gibi

L2 de AMD lere kuruluyor diye biliyorum, fakat durum orta da hocam çok kesin konuşamıyoruz AMD deneme şansımız olmadığı için :)
Hüseyin windows un ocağına incir ağacı dikicen :) herkez pc leri mac e dönüştürcek :)

PASAL1
21-11-2012, 16:21
Valla hocam çok özendim, L2 yide çektim zaten diğer 2si yolda hepsini denerim artık tek tek : )

CHAOS
21-11-2012, 16:23
Valla hocam çok özendim, L2 yide çektim zaten diğer 2si yolda hepsini denerim artık tek tek : )

bana nasip olamadi ama kurulum asamasinda bile guzeldi

Sent from my iPhone using Tapatalk

QuestionMark
21-11-2012, 16:31
Hüseyin windows un ocağına incir ağacı dikicen :) herkez pc leri mac e dönüştürcek :)

Valla Emrah hocam böyle sorunlar olmasa, iKaynak ailesini MAC e dönüştürürüz çok güzel olur :) inşallah senin bilgisayarıda halledeceğiz en yakın zamanda :)

Kaybolmaması gereken verileri yedeklerseniz, denemeye değer gerçekten çok güzel bir işletim sistemi

CHAOS
21-11-2012, 16:33
sırf bunun icin bitane 2. el netbook alicam daha tatlı olur :)

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

QuestionMark
21-11-2012, 16:35
sırf bunun icin bitane 2. el netbook alicam daha tatlı olur :)

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

Hocam senin laptop'ı yapmaya da az kalmıştı vazgeçmeseydin güzel olacaktı, birlikte MAC araştırmalarına başlardık :)

PASAL1
22-11-2012, 00:45
iATKOS L2

AMD işlemcili Samsung laptop a
Sırasıyla yukardakileri denedim kuruluma geçemedim ne yaptıysam

iATKOS v7 (Leopard 10.5.7 Intel/AMD) ise şuan kurulum aşamasında problemsiz yükleniyor gibi bakalım hayırlısı :)

QuestionMark
22-11-2012, 00:48
iATKOS L2

AMD işlemcili Samsung laptop a
Sırasıyla yukardakileri denedim kuruluma geçemedim ne yaptıysam

iATKOS v7 (Leopard 10.5.7 Intel/AMD) ise şuan kurulum aşamasında problemsiz yükleniyor gibi bakalım hayırlısı :)

Haydi hayırlısı, inşallah bir sonra ki mesajına hayırlı olsun diye cevap yazarız :)

PASAL1
22-11-2012, 00:53
İnş. :) bakalım aynı sırayla masaüstünede gözümü diktim olmasada tecrübe kazanmış oluruz :)

QuestionMark
22-11-2012, 01:05
İnş. :) bakalım aynı sırayla masaüstünede gözümü diktim olmasada tecrübe kazanmış oluruz :)

Bizde mutlaka birşeyler kazanırız bu denemeden :)

PASAL1
22-11-2012, 01:47
Malesef hocam, kurulum başarılı şekilde tamamlanıyor restarttan sonra boot0: error yazıyor kalıyor bios tan bir kaç ayar değişmeme rağmen sonuç aynı, kısmet masaüstüne inş :)

QuestionMark
22-11-2012, 15:43
Malesef hocam, kurulum başarılı şekilde tamamlanıyor restarttan sonra boot0: error yazıyor kalıyor bios tan bir kaç ayar değişmeme rağmen sonuç aynı, kısmet masaüstüne inş :)

boot0: error' u DVD' yi takmadığımda alıyordum, bios boot'tan HDD yi ilk sıraya alıp denediniz mi hocam?

PASAL1
22-11-2012, 16:02
boot0: error' u DVD' yi takmadığımda alıyordum, bios boot'tan HDD yi ilk sıraya alıp denediniz mi hocam?

Denedim hocam bişey değişmedi, tekrar DVD ye çevirincede kurulumu yeniden başlatabiliyorum o kadar, Win kurdum tekrar şimdi temiz bi hdd ile masaüstünü denicem pes etmedim henüz : )

QuestionMark
22-11-2012, 16:11
Denedim hocam bişey değişmedi, tekrar DVD ye çevirincede kurulumu yeniden başlatabiliyorum o kadar, Win kurdum tekrar şimdi temiz bi hdd ile masaüstünü denicem pes etmedim henüz : )

hocam tekrar DVD ye gecince kurulum başlıyorsa, kurulum başlamadan önce F8' e basın ve DVD yerine HDD yi seçip Enter'a basın

PASAL1
22-11-2012, 16:19
Denedim onuda hocam HDD seçince tekrar boot error veriyordu, artık win kurdum zaten gözüm masaüstünde neticeyi bildiririm, tşkler ilgin için :)

CHAOS
22-11-2012, 19:19
hocam tekrar DVD ye gecince kurulum başlıyorsa, kurulum başlamadan önce F8' e basın ve DVD yerine HDD yi seçip Enter'a basın
evet benim meşhur takıldığım yer :)

GS_36
22-11-2012, 21:58
Bende denemek istiyorum bende iki laptop var biri win7 64 bit digeri xp isletim sistemi fark ediyormu yani win7 veya xp veya vista.Ben olmaz diye düsünüyrdum demek oluyormus.Biraz arastirmak lazim nasil yapildigini,bayagi ugrastircaga benziyor.xp olan kurmayi düsünüyorum 17 zoll ekran görüntü olarak daha iyi olur sanirim.

QuestionMark
22-11-2012, 22:25
Bende denemek istiyorum bende iki laptop var biri win7 64 bit digeri xp isletim sistemi fark ediyormu yani win7 veya xp veya vista.Ben olmaz diye düsünüyrdum demek oluyormus.Biraz arastirmak lazim nasil yapildigini,bayagi ugrastircaga benziyor.xp olan kurmayi düsünüyorum 17 zoll ekran görüntü olarak daha iyi olur sanirim.

Hocam kuruluyor ve gerçekten çok güzel oluyor, fakat biraz zaman ve emek istiyor, eger kullanabileceğiniz bir diğer bilgisayarınız varsa çok şanslısınız zaman da ayırabilecekseniz denemeye değer. İşletim sistemi farketmiyor, kullandığınız cihazın donanımları farkediyor, olur, olmaz, ne sorun olur kısmını en güzel şekilde deneyerek öğrenebilirsiniz, çünkü çok fazla marka model ve her modelde farklı donanımlar olduğu için bu soruya cevap bulmak biraz zor görünüyor.

GS_36
22-11-2012, 23:37
evet kardes cok haklisiniz,zaman ve emek bu ikisi olmadan zaten hic birseyde basari olmuyor,hatta bende üc tane bilgisayar var evde, bir normal pc PackardBell win7 64bit Laptop un biri Toshiba win7 64 bit diger laptop Acer Aspire xp,bakalim bu ücünden birine denemek istiyorum,insallah basaririm,birde mac isletim sistemini nereden ( DVD ) nereden temin edebilirim ?.En iyisi orjinalini satin mi alsam acaba ileride herhangi bir sorun olmasin diye.

QuestionMark
23-11-2012, 00:03
evet kardes cok haklisiniz,zaman ve emek bu ikisi olmadan zaten hic birseyde basari olmuyor,hatta bende üc tane bilgisayar var evde, bir normal pc PackardBell win7 64bit Laptop un biri Toshiba win7 64 bit diger laptop Acer Aspire xp,bakalim bu ücünden birine denemek istiyorum,insallah basaririm,birde mac isletim sistemini nereden ( DVD ) nereden temin edebilirim ?.En iyisi orjinalini satin mi alsam acaba ileride herhangi bir sorun olmasin diye.

Orijinal DVD ile bu cihazlara kurulum yapamazsınız hocam, orjinal OS X MACBOOK dışında platformları henüz desteklemiyor (umarım böyle bir seçenek en yakın zamanda gelir) bu iş için özel derlenmiş OS X işletim sistemleri mevcut, bunlar orijinal olmamakla beraber orijinalinin MACBOOK dışı cihazlar için düzenlenmiş halidir.

PASAL1
23-11-2012, 03:08

Malesef desktop ta sınıfta kaldı :) bunada yukardaki versiyonu kurabildim ama ne yaptıysam başlatamadım kurulum bittikten sonra ilk açılışta HDD den açılır gibi yapıyor elmada takılı kalıyor, Win kurulu HDD mi bağladım bunla yola devam:)

Kurmak isteyenlere bol şans diliyorum.

QuestionMark
19-01-2013, 02:21
iAtkos projesinin son sürümü olan iAtkos ML2 (Mountain Lion) yayınlanmıştır. (Yayınlanalı baya olmuş uzun zamandır takip edemedim) Bir kaç .kext düzenlemesi ile L2' den daha stabil bir halde ve Mountain Lion yenilikleriyle kullanılabilmektedir.