PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3gs 5.1.1 unlock problemi

ersel
02-06-2012, 14:33
5.1.1 sürüm 05.16.05 bb lı 3gs i jailbreak yaptıktan sonra unlock yaparken basebandın unlock için uygun olmadıgını gördüm.

4.0, 4.0.1, 4.0.2, 4.1 ve 4.3 e shsh kaydını cydiadan görebiliyorum. Daha düşük bir sürüme geçip bundan kurtulmam mümkünmü yada tek çarem 6.15.00 a mı geçmek?

DeMo
02-06-2012, 16:14
Maalesef sürüm düşürseniz bile bulunduğunuz baseband sürümünü düşmez. Yapılabilecek tek şey sizin de dediğiniz gibi 06.15 iPad basebandına geçmek. Sn0wbreeze 2.9.5 ile yapabilirsiniz, forumda konusu bulunmaktadır.

Cihazınızın sim kilitli olduğundan eminsiniz değil mi ? Restore sonrası etkinleştirme adımını nasıl aştınız mesela ? Ayrıca daha önce ki baseband sürümünü hatırlıyor musunuz ?

ersel
02-06-2012, 16:19
http://www.dev.mk/

Bu siteden cihazın detaylarına baktıgımda simlock oldugunu görüyorum. Bir önceki sürümünün 4.0.1 oldugunu biliyorum fakat bb bilmiyorum. Aktivasyonu redsnow ile geçtim , jailbreak yaptım , fixer 5.1.1 de kurdum fakat şebekeyi alamıyorum.

ersel
02-06-2012, 16:22
Fakat şöyle bir detay var,
telefon at&t den alınma, ama uzun süre ukraynada kullanıldı. daha sonrasında da türkiyede turkcellle kullanmaya devam edildi. 4.0.1 versiyon için baseband değiştirmeden unlock varmıydı? çünkü eski versiyonda push mesajlarda hiçbir problem yoktu

DeMo
02-06-2012, 16:31
Maalesef yapılabilecek bir şey yok. Ultrasn0w kullanılmak suretiyle normal unlock yapılabilen son iPhone baseband sürümü 05.13.04'dür. Bu baseband sürümü de 4.0, 4.0.1 ve 4.0.2 sürümlü cihazlara aittir. Keşke restore etmeden önce baksaydınız. Ultrasn0w Fixer 5.1.1 işinize yaramaz. Çünkü onun işe yarayabilmesi için Ultrasn0w'un desteklediği bir baseband sürümün de olmanız gerekiyor. Sn0wbreeze 2.9.5 ile custom sürüm hazırlayıp cihazı onunla restore etmeliydiniz. Maalesef şimdi aynı programı kullanarak 06.15 iPad basebandlı bir custom sürüm hazırlayıp cihazı bununla restore etmelisiniz. Bu işlemden sonra Ultrasn0w Fixer 5.1.1 ve ardından da Ultrasn0w'u yükleyerek unlock yapabilirsiniz. Tabi mutlaka araştırmışsınızdır; bu basebandı bir daha değiştiremezsiniz ve en büyük problem GPS modülünün bir daha çalışmaması.

Edit: Cihaz daha önce At&t sim kartla aktive edildiği için anlık bildirimlerde problem yaşanmamış. Bu sim karttan temin ede bilirseniz aktive işlemini onunla aşarsınız o kadar.

ersel
02-06-2012, 16:35
güncellemeyi yapan kişi malesef bunlardan haberi olmayan birisi :)

açıkcası gps den daha önemli olanı push mesaj sorunu. ipad baseband a geçiş yaptıgımda muhtemelen push mesajlarında problem olucak ve yanlış bilmiyorsam çözümü de yok değilmi ?

DeMo
02-06-2012, 16:38
Bu sorunu Cydia'da SAM isimli bir uygulama ile aşabilen de var, aşamayan da.. Bir de Push Fix isimli bir uygulama var. 6 $ ödeyerek bu uygulamayı yükleyip bu sorunu aşabilirsiniz. Tabi bu sorunun sebebi iPad basebandı değil. Yukarı da da dediğim gibi At&t sim kart bulabilirseniz anlık bildirimlerle ilgili problem yaşamazsınız.

ersel
02-06-2012, 16:42
Cihazı tekrardan sıfırlayıp aktivasyonunu at&t kart ile yaptıktan sonra;
baseband ı 6.15.00 a yükseltip jailbreak ve unlock işlemini yaparsam, push mesajlarda hiçbir problem yaşamazmıyım ? umarım dogru anlamışımdır çünkü elimde o simkarttan var

DeMo
02-06-2012, 16:53
Evet tam olarak söylemek istediğim şey buydu :)

Sn0wbreeze 2.9.5 ile custom sürüm hazırlayın. Sürümü hazırlarken iPad baseband kurulumu ile ilgili seçeneği seçin. Ayrıca Activate The iPhone seçeneği seçili olmasın. Bu sürümü yükledikten sonra At&t sim kart takılı iken cihazı aktive edersiniz.

ersel
02-06-2012, 17:08
teşekkür ederim. takılırsam tekrardan size başvurucam :)

http://www.ikaynak.com/forum/threads/34787-ios-511-untethered-jailbreak-sn0wbreeze-v295

bu linkten gidersem takılmadan yaparım sanırım

DeMo
02-06-2012, 17:20
teşekkür ederim. takılırsam tekrardan size başvurucam :)

http://www.ikaynak.com/forum/threads/34787-ios-511-untethered-jailbreak-sn0wbreeze-v295

bu linkten gidersem takılmadan yaparım sanırım

Evet o konuya bakarak yapabilirsiniz. Yanılmıyorsam 8 veya 9. maddeden sonra iPad Basebandı ile ilgili seçenek çıkacak.

ersel
02-06-2012, 20:07
itunesden shift+restore işlemini custom ile yaptım. Cihaz yüklenmesi tamamlandıgında ekranda görünecektir yazısı aldım fakat bi türlü cihaz açılmadı

ersel
03-06-2012, 00:57
tüm işlemlerin sonunda sanırım telefon çöktü ve artık kullanılamaz halde.

Telefon aktivasyon ekranına geldi, 112 moduyla basebandını kontrol ettim ve 6.15.00. İçeri gidip att kartı alıp geldim ve telefon kapanmıştı. Hangi programla açtıgımı bilmiyorum ama Bir şekilde açıldıgında sarı ekran verdi ve kapandı. Dahada açılmadı

Pc ye bagladıgımda aygıt görüldü sesi çıkıyor. İtunes açıyorum ve recovery modunda oldugunu ve restore yapmam gerektiğini söylüyor. Defalarca restore denememe ragmen bir türlü sonuç alamadım. Acaba yol gösterebilicek birileri varmı :(

SalihBxl
03-06-2012, 00:58
TinyUmbrella ile Exit Recovery denediniz mi?

ersel
03-06-2012, 01:01
TinyUmbrella ile Exit Recovery denediniz mi?

Tinyumbrella açtıgımda sol sütunda telefonu göremiyorum. fix recovery butonuna basıyorum ama sonuç alamıyorum

ersel
03-06-2012, 01:04
izledigim birkaç vidyoda telefonun şarjının bitmiş olabileceği yazıyordu Suan sarja taktım ve 20 30 dakika bekleyip görmekten başka çarem kalmadı.

ersel
03-06-2012, 01:41
yok şarjlık değilmiş. Önerebileceğiniz bişeyler varmı ?

ersel
03-06-2012, 16:59
Arkadaşlar kimsenin önerebileceği, şunu da bir dene dediği bişeyler yokmu acaba ?

DeMo
03-06-2012, 18:57
yeniden custom surum oluşturmayı denediniz mi? DFU Mod'a almak icin iReb programını kullandınız mı? Ayrica iTunes'in son sürümünü kullanmanız gerekir. Eğer yine olmazsa Redsn0w ile Pwned DFU mod'a alarak deneyin. Fakat yüklerken hata almadıysanız custom sürümün kendisinde problem olma olasılığı daha yüksek. Yeni bir custom oluşturmadan önce orijinal sürümü yeniden download etmenizi öneririm.

ersel
03-06-2012, 21:04
yeniden custom surum oluşturmayı denediniz mi? DFU Mod'a almak icin iReb programını kullandınız mı? Ayrica iTunes'in son sürümünü kullanmanız gerekir. Eğer yine olmazsa Redsn0w ile Pwned DFU mod'a alarak deneyin. Fakat yüklerken hata almadıysanız custom sürümün kendisinde problem olma olasılığı daha yüksek. Yeni bir custom oluşturmadan önce orijinal sürümü yeniden download etmenizi öneririm.

Snowbreeze ile yeniden custom fw oluşturdum bu sefer newbootroom için. Orjinal 5.1.1 sürümünü de indirme merkezinden indirdim. Dfu moda alma işlemini zaten custom oluşturdukdan sonra snowbreeze kendisi yaptı.

İşin diger kısmı ise tinyumbrella da sadece fix recovery butonu çalışıyor. fix dediğimde ise yanda iphone yazması gerekirken numaralarla telefonu gösteriyor ve unknown device yazıyor

DeMo
03-06-2012, 21:23
Tamam sn0wbreeze DFU icin yardımcı oluyor ama siz onun yerine diğer yolları da deneyebilirsiniz. Suan hangi aşamada oldugunuzu bilmediğim icin Tinyumrella icin birşeyi diyemiyorum. Ayrıca indirme merkezindeki linklerimiz apple'in kendi linkleri olmasına rağmen bazen kullanıcının internetinden kaynaklanan sorun nedeni ile surum dosyası eksik/bozuk inebiliyor, bilginiz olsun. Aklımda şüphe kalmasindansa tekrar indirirdim ben.

ersel
03-06-2012, 21:31
Tamam sn0wbreeze DFU icin yardımcı oluyor ama siz onun yerine diğer yolları da deneyebilirsiniz. Suan hangi aşamada oldugunuzu bilmediğim icin Tinyumrella icin birşeyi diyemiyorum. Ayrıca indirme merkezindeki linklerimiz apple'in kendi linkleri olmasına rağmen bazen kullanıcının internetinden kaynaklanan sorun nedeni ile surum dosyası eksik/bozuk inebiliyor, bilginiz olsun. Aklımda şüphe kalmasindansa tekrar indirirdim ben.

Hepsini deneyeceğim şimdi, Şuanki durumu tarif etmem gerekirse;

Telefonu pc ye baglayınca itunes recovery modunda görüyor. İtunes üzerinden restore dediğimde hata alıyorum ki bunun baseband la alakalı oldugunu düşünüyorum(6.15.00),
Custom fw ile restore dediğimde ise 1600 veya 1601 veya 1602 hataları alıyorum. Home+power basılı tutma yöntemi yaramıyor