PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Apple artık en büyük![Değeri 500 Milyar $]

Ogzhnozcn
02-03-2012, 16:15
http://media1.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/NTV%20Bilim/Bili%C5%9Fim%20Teknolojileri/2010/nisan-mayis-haziran/100527-appleMSgecti01.widec.jpg

Apple'ın piyasa değeri 1989'dan bu yana ilk kez Microsoft'u geride bıraktı. Apple artık 'dünyanın en büyük teknoloji firması'.
Borsalarda belirlenen hisse fiyatlarına göre Apple artık dünyanın en değerli teknoloji firması.

Dün Nasdaq endeksinde Apple hisse fiyatı günü yüzde 2.4 artışla kapatırken Microsoft yüzde 4 değer yitirdi. Bu rakamlara göre Apple’ın toplam piyasa değeri 222 milyar dolara yükselirken Microsoft 219 milyar dolarla Apple’ın gerisine düştü.

Apple’ın piyasa değeri en son 19 Aralık 1989’da Microsoft’u geçmişti. Daha sonraki dönemde iflas noktasına gelen Apple, 1997’de Microsoft’un firmaya yaptığı 150 milyon dolarlık yatırımla batmaktan kurtuldu. O yıllarda Microsoft’un piyasa değeri, Apple’ın beş katıydı.
http://media2.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/NTV%20Bilim/Bili%C5%9Fim%20Teknolojileri/2010/nisan-mayis-haziran/100527-appleMSgecti02.thumb.jpg
iMac masaüstü bilgisayar (1998) ve iPod portatif dijital müzikçalarla (2001) şeytanın bacağını kıran Apple, hızla büyümeye başladı. iTunes müzik mağazasıyla (2003) ABD’deki perakende müzik pazarını kısa sürede ele geçiren Apple, 2006’da dizüstü bilgisayar tasarım ve donanımını tamamen yenileyerek MacBook serisini piyasaya sürdü.

Apple'ın patronu Steve Jobs, iPhone'u 2007'de tanıttı.
Apple’ın satışlarını ve değerini daha da zıplatan iPhone 2007’de tanıtıldı. Dokunmatik ekranlı akıllı telefonların öncüsü olan iPhone, tamamen kendisi tarafından geliştirilen çok kolay arayüzü, çoklu dokunma özelliği (iki parmağı ekranda yakınlaştırıp uzaklaştırarak görüntüyü büyütüp küçültmek) ve uygulama mağazasıyla fenomen haline geldi. iPhone’un başarısı üzerine bütün firmalar büyük dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar yapmaya başladı.

Firmanın son başarısı, iPad tablet bilgisayar oldu. Mart’ta ABD’de piyasaya sürülen iPad, sadece bir ayda 1 milyon adet satarak mobil internet ve iletişimde yeni bir dönemi başlattı.
http://media2.ntvmsnbc.com/i/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/NTV%20Bilim/%C3%9Cr%C3%BCn%20Rehberi/2010/Ocak/100127-iPadOf3.jpg

Kaynak:ntvmsnbc

wallace
02-03-2012, 18:18
microsoft'un apple'ı batmaktan kurtarması da ilginçmiş :)

esbejk
02-03-2012, 22:08
şuan zengin olan en iyi arkadaşından 150M $ istesen seninle ilişkisini keser ki burada iki rakip firma birbirine yardım etmiş.aslında örnek alınması gereken bir nokta.hepsi rakip olmak yerine ortak başarılı yatırımlar yapsalar bence teknoloji dahada ilerler bir kaç sene içinde

Ogzhnozcn
02-03-2012, 22:12
Evet haklisiniz,zaten bill gates ile Steve jobs cok yakin dostlarmis beraber birseyler yapmayi istemisler ancak olmamis

wallace
02-03-2012, 23:17
şuan zengin olan en iyi arkadaşından 150M $ istesen seninle ilişkisini keser ki burada iki rakip firma birbirine yardım etmiş.aslında örnek alınması gereken bir nokta.hepsi rakip olmak yerine ortak başarılı yatırımlar yapsalar bence teknoloji dahada ilerler bir kaç sene içinde

emperyalizm sonuçta rekabetten besleniyorlar.

ChuckBartowsKi
02-03-2012, 23:37
Evet haklisiniz,zaten bill gates ile Steve jobs cok yakin dostlarmis beraber birseyler yapmayi istemisler ancak olmamis

Benim bildigim birbirlerine hirsiz diyorlardi ? Steve bizden font calarak bilgisayar yaptilar diyordu Bill Gates de o hic bir sey yapmadi getirin bir aleti birlestiremez falan ne kadar dogru bilememde internette hep boyle haberler vardi.

wallace
03-03-2012, 02:38
Benim bildigim birbirlerine hirsiz diyorlardi ? Steve bizden font calarak bilgisayar yaptilar diyordu Bill Gates de o hic bir sey yapmadi getirin bir aleti birlestiremez falan ne kadar dogru bilememde internette hep boyle haberler vardi.

ahahahah o da iyiymiş [:D]

Ogzhnozcn
03-03-2012, 08:20

İnternette hep o tarz seyler yazar ama gercekte nekadar rakip olup,surtusseler de ozunde bi araya gelip muhabbet eden iki dostmus yani is ile iliskiyi karistirmiyorlarmis.

esbejk
07-03-2012, 21:40
ya dünyada kimse alınmasın bu işler hep böyle yürür biri bulur diğeri onun bulduğunu alır geliştirir biraz daha farklı piyasa sürer sonra icatçı firmada ezilmemek için daha iyisini yapmaya başlar bu böyle akıp gider ve şuanki günümüz teknolojisi ortaya gelir belkide bu rekabetler olmasa şuan teknoloji olarak daha geride bir dünya olacaktı.en basit örneği kıllı telefonların geldiği nokta neydiler ne oldular.apple iphonu yapmasa samsung galaxy'i yapacakmıydı belki yapacaktı ama kim bilir kaç sene sonra yapacaktı ki samsungta galaxyi yapmasa apple iphone serisini daha çok geliştirme ihtiyacı duyarmıydı duymazdı yani bana göre telif hakkımı ihlal etti gibişeyler saçmalık he ama adamın ürettiğininin birebir tasarımını yapıp sadece markay değiştirmekte birazcık icatçı firmanın hakkını yemek olur

krizalit
08-03-2012, 04:05
ben bu dokunmatikde onculuk olayini anlamadim kapasitif deniyorsa tamam derim ancak ben 2004den htc dokunmatik telefonlar kullandim winmobile sistemli 3yil sonra olan bisey nasil bi onculuktur anlamadim. :)

iyiki varsın ~>tapatalk<~

Diazem
08-03-2012, 13:16
Bence gayet normal, kimse durdurabilecek gibi de durmuyor...