PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Modem Tavsiyeleriniz?

cem tanriover
13-01-2012, 18:57
Modemimde yaşadığım bir kaç sorun yüzünden yeni bir modem almaya karar verdim. Fakat bu konu hakkında pek bilgim yok. Eski modemim çoğunuzun önceden kullandığı p600 series Zyxel marka bir modemdi.

Çok olmasa da ayda 30 gb'a kadar çıkabilen bi download'um var. Modem sabah akşam açık kalıyor ne yazıkki. Evin planı sebebiyle uzun menzilli bi modem olması tercihim. Birde WoW gibi online oyunlar oynadığım için de saniyelik de olsa disconnect olmamam gerekiyo.

Kullandığınız modemler ve tavsiyelerinizi istiyorum. Para olarak 150 lira civarı olabilir.

laheyl
13-01-2012, 19:02
netgear modem lerden birini tercih edebilirsin ben isvicrede yasiyorum burda zyxel modem hic yok denicek kadar az en favori modemdir netgear bende onu kullaniyorum ve inan hic sorun yasamiyorum

cem tanriover
13-01-2012, 20:18
netgear modem lerden birini tercih edebilirsin ben isvicrede yasiyorum burda zyxel modem hic yok denicek kadar az en favori modemdir netgear bende onu kullaniyorum ve inan hic sorun yasamiyorum

Wireless menzili iyimidir peki?

Ogzhnozcn
13-01-2012, 20:22
AirTies 5440 Bakabilirsin

http://images.hepsiburada.net/assets/Bilgisayar/200/Bilgisayar_477306.jpg

laheyl
13-01-2012, 20:29
Netgear DGN2200 Wireless-N 300 Mbps ADSL2+ 4 Port Modem Router

Hypnosee
13-01-2012, 21:35
bendede zyxel vardı modelini hatırlamıyorum anteni falan kırıldı AirTies aldım menzili düşük ama uzun mesafeler için mağazadaki adam Cisco falan demişti bende arkadaşıma sordum mahalleye yayın yapmak istiyorsan cisco al dedi :D sanada böyle bir şey lazımsa bakabilirsin ama fiyatlarının uyacağını zannetmiyorum

Ogzhnozcn
13-01-2012, 21:45
Cisco bu işde en iyidir fakat profesyoneldir arkadaş sanırım ev kullanımı için istiyor Cisco gerekmez :)

laheyl
13-01-2012, 21:51
abi naptiniz yaa ben eskiden sistem kurarken bu cisco urunleri kullaniyordum valla aynen mahhale sehir yayini yaparsin biraz yuksek yerlere kurdugun taktirde

cem tanriover
13-01-2012, 21:54
hehe. Benim okul eve yakın şu ciscodanmı alsam acaba :D Şaka bi yana su netgear ın menzili iyiyse düşünebilirim.

laheyl
13-01-2012, 21:56
hehe. Benim okul eve yakın şu ciscodanmı alsam acaba :D Şaka bi yana su netgear ın menzili iyiyse düşünebilirim.

valla alacagin yerde de karsilastirma yapabilirsin ama ben kullaniyorum burda bir cok arkadasim bu modemi kullaniyoruz bu nedenle sorun yasamadigim icin tavsiye ederim ...

ama sorustur yine aldigin yerde

laheyl
13-01-2012, 22:00
sana ne kadar bir mesafe gerekiyor

birde simdi isin biraz teknik kismina girelim unutmaki en iyi modemde olsa senin evinin yasadigin yerin fiziki yapisi cok onemli eger betonlarin yogunlugu kolonlarin yogunlugu yada celik alisimin cok oldugu yerde herzaman soylenen deger yari yariya duser ..

bu fiziki ozelikleride goz onunde bulundur unutma bu wi-fi sinyalleri duvarlari kurarak gecmiyor bir dayre gibi yukseliyor sinyaller bu nedenle bu yukarda yazdigim faktorlerin onemi baya fazla ...

canerci
13-01-2012, 22:45
*Tp-Link TL-WR941ND (Access Point)
*Inca im104 (Adsl Modem)

Bence iyi bir kombinasyon olabilir. Wifi ve ADSL ayrı cihazlar olacağı için bazı şeylerde kolaylık sağlar. Diyelim modemin günün birinde bozuldu, gidersin yeni bi modem alırsın, sadece modemi değiştirirsin. Mesela neti yeniden başlatman gerektiğinde sadece adsl i yeniden başlatacağından dolayı wifi full devrede kalır böylece adsl in yeniden başladığı süre içerisinde kablosuz ağda herhangi bir sıkıntı yaşamazsın, ağ kullanımında (Kablosuz dosya paylaşımı, network oyun vs.) problem çıkmaz...

cem tanriover
13-01-2012, 22:51
Arkadaşlar menzil dediğim bi ev boyu iste. 3 oda 1 salon evin uzunlamasına planlanmıs hali. tahminen 30 metre 40 metre bi menzil lazım minimum. Suanki modemim benim odamda en arka odada. Salondan en uç oda hiç bir cihazla bağlanılamıyor. Arada 6-7 duvar 1-2 kolon vardır olsa olsa. bina eski bi bina yani çelik değil betondur diye tahmin ediorum.

canerci
13-01-2012, 22:56
Yukarıdaki sunduğum kombinasyonu denemeni öneririm. Tplink iyidir. *Tp-Link TL-WR941ND (Access Point) yetmezse, repeater le sinyali bir uçtan bir uca taşıyabilirsin, ulaşamıyan yerlerede ulaşır...

laheyl
13-01-2012, 22:57
Arkadaşlar menzil dediğim bi ev boyu iste. 3 oda 1 salon evin uzunlamasına planlanmıs hali. tahminen 30 metre 40 metre bi menzil lazım minimum. Suanki modemim benim odamda en arka odada. Salondan en uç oda hiç bir cihazla bağlanılamıyor. Arada 6-7 duvar 1-2 kolon vardır olsa olsa. bina eski bi bina yani çelik değil betondur diye tahmin ediorum.

bak bu tek anten 35 40 mt alani kapsiyor benim evdeki modemim bu sorunsuz kullaniyorum ama bak sana tavsiyem netgear cisco dan sonra en buyuk firma iyidir pisman olmazsin

cem tanriover
13-01-2012, 23:02
Biraz bakiyim bu haftasonu o zaman. İki fikirde güzel ama tek cihaz kullanımı 2 cihazdan daha akla yatkın geliyo. deneme gibi bir fırsatım olursa cihazı alıp bir denicem. Teşekkür ederim fikirleriniz için.

canerci
13-01-2012, 23:07
Biraz bakiyim bu haftasonu o zaman. İki fikirde güzel ama tek cihaz kullanımı 2 cihazdan daha akla yatkın geliyo. deneme gibi bir fırsatım olursa cihazı alıp bir denicem. Teşekkür ederim fikirleriniz için.

Sanırım biraz geniş bir evde yaşıyorsun. Repeater'ada işin düşebilir gibime geliyor, ihtiyaç kalmaz umarım...

laheyl
13-01-2012, 23:17
Access Point gerek kalmayabilri ilk once sen iyi bir modem al bir dene olmadi modemin yerini degistir bakarsin olmadi Access Point kullanirsin

canerci
13-01-2012, 23:24
Access Point gerek kalmayabilri ilk once sen iyi bir modem al bir dene olmadi modemin yerini degistir bakarsin olmadi Access Point kullanirsin

O zaman wifi modem, olmadı repeater (tekrarlayıcı) ile sinyali terkararlatırsın...

dream21
14-01-2012, 02:29
abi ne yaptınız ne repeater ı allah aşkına :) millet 1 kat aralıkla ortak kullanıyor veya yan komşu arada duvarlar olmasına rağmen kullanıyor :) yanlış anlamasın kimse şahsi fikrim bu. air ties, pikatel, zyxel, exper bu 4 ünü kullandım ben en memnun kaldığım ve bana sorun çıkarmaya zyxel ve air ties oldu...Telekom da çalışan arkadaş var bana zyxel in air ties tan daha iyi olduğunu söyledi. air ties ın çift antenli bi modeli vardı 5440 o olabilir mesela. Oldukça güçlü

EzeL
14-01-2012, 13:36
ben de TP-Link öneririm eğer Zyxzeli bırakacaksan. Zyxzel iyidir özünde.

ozkan003
14-01-2012, 14:22
işyerimde 6 aydır linksys wag320n modem kullanıyorum.

1. dahili 3 adet anteni var.
2. kablosuz 300 mbit
3. kablolu 10/100/1000 bağlantı.
4. üzerinde usb 2.0 girişi ile harici diskinizi wi-fi ve kablo ile diğer cihazlar ile paylaşıyorsunuz.
5. kompak bir tasarımı var yer kablamıyor pek fazla ısınmıyor.
6. hız düşme sorunu kesinlikle yaşamıyor zaten üst seviye bir modem.

laheyl
14-01-2012, 15:00
işyerimde 6 aydır linksys wag320n modem kullanıyorum.

1. dahili 3 adet anteni var.
2. kablosuz 300 mbit
3. kablolu 10/100/1000 bağlantı.
4. üzerinde usb 2.0 girişi ile harici diskinizi wi-fi ve kablo ile diğer cihazlar ile paylaşıyorsunuz.
5. kompak bir tasarımı var yer kablamıyor pek fazla ısınmıyor.
6. hız düşme sorunu kesinlikle yaşamıyor zaten üst seviye bir modem.

evet kullandigin cihaz teknik olarak guzel gozukuyor anten sayisi isin acikcasi cok fazla bir onemi yok kapali alanda ama 300 mbit guzel bir deger ..

ozkan003
14-01-2012, 16:59
anten sayısı kadar önemli bişey yok demek istediniz her halde :)

sonucda wi-fi çekim kalitesini anten sayısı belirliyor ve o yüzden ilk sırada yazdım çünkü arkadaş evin durumundan bahsetmiş bende ona uygun olarak ilk sıraya 3 anteni ekledim.

bişey dikkatimi çekti daha önceki mesajlarımada sürekli negatif yorumlar verdiniz işin açığı kendi konumdan başka yerde yazılı mesajınızı görmedim genelde mi böylesiniz sadece bana mı taktınız diye artık merak eder oldum. kapalı alanda asıl öenmli olan şey sizce önemsiz oluyor acaba bilerek mi bilmeyerek mi yazıyorsunuz bunu merak ediyorum. konu yanlış anşasılmasın sakın ben sadece merak ediyorum. gereken uslüpta cevap vereceğinizden şüphem yok.

cem tanriover
16-01-2012, 20:52
arkadaşlar bugün teknosaya gittim. Modemlere bir bakmak için. Engenius markada karar kılmıştım. Onu bulamadım ve tam benlik bi kampanya buldum :D Airties 5340 ile air4310 u birlikte 220 liraya aldım. Airties 5340 öyle çokda iyi bi modem değil galiba ama idare adicem artık. Asıl önemli noka Air 4310 airtouch ile modemle kombine olup bi modem daha varmıs gibi oluo. Yani modem gene benim odamda kalıcak ama heryerden cekicek. İşime geldi açıkçası.

laheyl
16-01-2012, 20:57
arkadaşlar bugün teknosaya gittim. Modemlere bir bakmak için. Engenius markada karar kılmıştım. Onu bulamadım ve tam benlik bi kampanya buldum :D Airties 5340 ile air4310 u birlikte 220 liraya aldım. Airties 5340 öyle çokda iyi bi modem değil galiba ama idare adicem artık. Asıl önemli noka Air 4310 airtouch ile modemle kombine olup bi modem daha varmıs gibi oluo. Yani modem gene benim odamda kalıcak ama heryerden cekicek. İşime geldi açıkçası.

hadi hayirlisi bakalim bir kur sonra yorumlari bekliyoruz

cem tanriover
16-01-2012, 21:16
suanda yeni modemdeyim. Şehir dışında olduğum için menzilini hala bilemiorum :D birazdan bi el dota oynicam. Kopma falan yapmasın yeter benm için.

canerci
16-01-2012, 22:44

Daha önce bahsettimiz Repeater (Tekrarlayıcı) mod olayında karar kılmışsın. Air 4310 sinyali tekrarlayarak modemin kablosuz mesafesini iletilemeyen ortamlara iletir. Ama bundan daha ucuz (100 lira karla) ve daha etkili bir sistemde toplayabilirdin, 220 fazla olmuş biraz:) Zaten Airties inde eskiden beri gereksiz bi pahalılığı vardır. Neyse, genede hayırlı olsun...

DeviLJoN
16-01-2012, 22:47
Şahsi görüşüm; şuan piyasadaki en iyi ve en ucuz cihaz TP link. Tp link almanızı tavsiye ederim. 2 yıldır kullanıyorum. Hiç kapatmadım. Elektrik kesintisi hariç [&:] 4 portundan ikisini kullanıyorum. Wifi ile de cihazlar bağlı. Hiç sorun çıkarmadı şuana kadar. İnşallah'ta çıkarmaz [:)].

laheyl
17-01-2012, 23:47
anten sayısı kadar önemli bişey yok demek istediniz her halde :)

sonucda wi-fi çekim kalitesini anten sayısı belirliyor ve o yüzden ilk sırada yazdım çünkü arkadaş evin durumundan bahsetmiş bende ona uygun olarak ilk sıraya 3 anteni ekledim.

bişey dikkatimi çekti daha önceki mesajlarımada sürekli negatif yorumlar verdiniz işin açığı kendi konumdan başka yerde yazılı mesajınızı görmedim genelde mi böylesiniz sadece bana mı taktınız diye artık merak eder oldum. kapalı alanda asıl öenmli olan şey sizce önemsiz oluyor acaba bilerek mi bilmeyerek mi yazıyorsunuz bunu merak ediyorum. konu yanlış anşasılmasın sakın ben sadece merak ediyorum. gereken uslüpta cevap vereceğinizden şüphem yok.

bak sende beni yanlis anlama sen bu yorum yazmasaydin seninnle daha once yazistigimizi bile hatirlamiyacaktim yani hani bir laf vardirya kendini cok onemsemek diye o sekil yani ...

bilip bilmemek kisiye goredir sen mi cok bilirsin benmi onu bilmiyorum

yorumlarim kendime gore yaparim kimseye gore degil bu nedenle dogrulugu beni ilgilendirir kisilere gore yada birine taktigim icin yada oyle dusundugun icin yazmam yorum ...

bence bundan onceki yazismalari da oku bir cok kisinin yaptigi yorumlara yorum yapmisim iyi yada kotu onlari da gorursen fikrin degisir ...

bu arada cisco sertifikaliyim okey