Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Win. Mobile neden iPhone gibi güncellenmiyor?

xewor3g
19-04-2009, 21:36
iPhone ücretsiz ve kolayca güncellenirken Windows Mobile bunu neden beceremiyor? İşte cevap.

Yazılım devi Microsoft, uzun bir süredir merakla beklenen ve mobil platformlar için kullanıcılarına sunacağı Windows Mobile 6.5 işletim sistemini satışa sunmadan önce kullanıcıların fikirlerini almak üzere bir Facebook sayfası açtı. Windows Mobile ile ilgili kullanıcıların sorularının yanıtlandığı bu sayfada kullanıcıların Microsoft'a yönelttiği sorular ise şirketi bir hayli terletti.

Soru ve isteklerin büyük bir bölümünü Windows Mobile işletim sistemini bir an önce güncellemek isteyen ve Windows Mobile 6.5'i mobil cihazlarına kurmak isteyen kullanıcı kesimi oluşturdu. Diğer yandan Microsoft'un Windows Mobile 6.5'e geçişi ücretli kılması da kullanıcıların Microsoft'a karşı dile getirdikleri ortak şikayetleri oldu; zira kullanıcılar Apple iPhone kullanıcılarının ücretsiz bir şekilde güncelleştirmelerden faydalandığını dile getirerek aynı durumun neden Windows Mobile için de geçerli olmadığını sorguladılar.

Ancak Microsoft ile Apple'ı bu şekilde karşılaştırmanın pek de doğru olmadığını söylemek gerekiyor; çünkü iki şirketi birebir karşılaştırdığımızda Apple'ın işletim sisteminin sadece tek bir cihazda çalıştığı bilinirken, Microsoft ise hemen hemen tüm donanım üreticileriyle birlikte çalışıyor. Microsoft yetkililerinden Aaron Woodman, Windows Mobile için çıkarılan güncelleştirmelerin donanım uyumluluğuna bağlı olduğunun altını çiziyor...

Bilgi için: Microsoft
Telefon: (212) 258 59 98 pbx

http://www.veteknoloji.com/resimler/haberler/20090419022513_20090409081237.jpg

http://www.roughlydrafted.com/wp-content/uploads/2007/10/200710281853.jpg

Kaynak: Veteknoloji.com

Misafir.
20-04-2009, 10:52
windows yeni bir işletim sistemi çıkardığında ufak tefek değişiklikler değilde daha komplike bir değişim yapıyor mesela win mobile 3.1 ile win 5 arasında aşırı derece farklar vardı görünüm v.b. herşekilde ama iphonede ise bir kaç dil eklemesi yapıp yeni işletim sistemi diye yayınlıyor apple sadece bug gideriyor yeni versiyonlarda

xewor3g
20-04-2009, 13:25
Ama sonuçta bug ve hatalar gideriliyor. Windows'ta hatalar gitmiyor malesef.

Misafir.
20-04-2009, 15:31
yeni işletim sistemi her çıktığında buglar olur applede 2.x versiyonunu çıkardı ve güncellemelerle bugları giderdi 2.2.1 versiyonuna kadar gitti windowsta bu işler için service packler çıkartıyor bence vindows daha ucuz daha halkçı

xewor3g
20-04-2009, 17:45
Ama iPhone'un işletim sistemine oranla Win. Mobile daha yavaş ve daha problemli. Üstelik yüklediğin programlarda visür çıkma olasılığı var. iPhone'da bu oran daha düşük. Ve Win. Mobile'a göre çok daha stabil bence. Uygulama yükleme silme olayları da çok daha basit.

Misafir.
20-04-2009, 18:28
yükleme olayına gelirsen win mobile daha kolay heleki gidip mobile installations patch kurma derdin yok direk at çalıştır program ekle kaldırdanda kaldırıyorsun ben win mobileyi daha fazla seviyorum en basiti işletim sisteminde dosya kilidi yok ve istediğin dosyayı istediğin yere at çalıştır

xewor3g
20-04-2009, 18:48
Orası öyle tabi kendin bile program yazabilirsin çok rahat. Ama iPhone'da yükleme ve özellikle kaldırma olayları daha kolay bence. Bazen mesela Win. Mobile'da bazı şeyleri kaldıramayabiliyoruz. Problem çıkarıyor, sonra format atmak gerekiyor falan. Microsoft Activesync kullanmaktansa Mobile Installation patch yüklemeyi tercih ederim. Sonra iTunes üzerinden yüklemek çok basit. Kurulumu bile kendisi yapıyor. Bir Win. Mobile iPhone OS kadar hızlı ve stabil çalışmıyor. Kilitlenme, takılma çok oluyor. Yüklenilen uygulamalar da bunu etkiliyor. Boyut arttıkça vs. Ama iPhone'da 9 sayfa uygulama yüklesen bile yavaşlama olmuyor. Win. mobile'da kapatman gereken uygulamayı gidip görev yöneticisinden tekrar kapatman gerekiyor, ama iPhone tek tuş yetiyor vs vs vs vs vs bu konu uzar gider bence. [gl=12.gif] Hepsinin birbirinden üstün yönleri var ama iPhone daha ağır basıyor benim gözümde. Symbian'dan bahsetmek bile istemiyorum zaten. [:D]

Misafir.
21-04-2009, 10:37
iphoneyi kapatmaya korkuyorum açılmıyor genelde hatta sb settings yüzünden defalarca restore ettim cihazı.

xewor3g
21-04-2009, 11:25
Sb settings öyle problemler yapıyormuş heralde. Ben bosprefs kullanıyorum onda pek sıkıntı yaşamadım o yüzden sbsettings yüklemek istemiyorum.

Misafir.
21-04-2009, 12:35
şu anda jbsiz cihazım var ve yine kapattığımda açılmayacak diye kapatamıyorum içinde müzik dahil hiç bişey yok

xewor3g
21-04-2009, 13:12
Abi o zaman senin cihazda bir sorun var. Bende hiç öyle bir şey olmuyor. Yani çok kapatan biri değilim ama yolculuklarda falan kapattığımda sorunsuz bir şekilde açıyorum.

Misafir.
21-04-2009, 15:41
burak benim cihazda sorun yok ama yarın zaten ışık sızması v.b. sorunlardan dolayı servise göndereceğim gelip alacaklar elimden