PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2. El iPhone Alırken veya Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

laheyl
03-12-2011, 18:49
FIZIKSEL HASARLAR
Sadece gözle kontrol edilebilecek olan bölümlerdir.

Arka Kapak

Arka kapaktaki çizikler normaldir. Herhangi bir düşme veya darbe sonucu oluşmuş olan deformasyonlara dikkat edilmelidir.

Ekran

Farklı ışık açıları ile ekrana bakılmalıdır. Derin çizikler olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Metal Çerçeve

Genelde hasar görmez. Sadece sert bir darbe veya düşmeden dolayı çizilebilir.

Anten Kapağı

Kılıfsız kullanıldığında siyah anten kapağının alt bölümünde zemin izi çıkmaktadır. (Normaldir)(sadece iphone 2g için)

USB kablo girişi

Genellikle içi tozludur. Ancak herhangi bir deformasyona uğramadığı kontrol edilmelidir.
KONTROLLER
iPhone'nun uygulama ile kontrol edilmesi

Şarj Durumu
iPhone nun şarj olup olmadığı kesinlikle kontrol edilmelidir. Hem bilgisayar ile hem de prizden test edilmelidir.

Açma/Kapama Butonu
Açma/Kapama butonunun çalışıp çalışmadığı test edilmelidir.

Titreşim Butonu
Titreşim butonu test edilmelidir

Ses Aç/Kapat Butonu
Ses Aç/Kapat butonu test edilmelidir.

Kulaklık Soketi

Kulaklık takılarak test edilmelidir.

Home Butonu

iPhone ekranının altında bulunan buton test edilmelidir.
KULLANIM
iPhone nun kullanılarak test edilmesi

Şebeke

iPhone içine kartınızı takın. Şebekeye bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin.

Hoparlör / Mikrofon

Bir arama yapın. Karşı tarafa sesiniz gidiyor mu, karşı taraftan ses geliyor mu, kontrol edin.

Wi-Fi

İnternet bağlantısı çalışıyor mu?, test edin.

Ekran Dokunmatiği

Ekranın her satırına dokunarak, dokunmatik fonksiyonunu test edin.
GÜVENLIK
iPhone nu almadan veya satmadan önce kendi güvenliğiniz için yapılması gerekenler.

imei sorgulama

http://imei.tk.gov.tr/ adresinden cihazın pasaport kaydı olup olmadığını test edin (yurtdışı cihazları için). Bu bölümden çalıntı olup olmadığını da test edebilirsiniz. (Not: Bu sorgulama bilgilendirme amaçlıdır, kesinleşmiş kayıt anlamına gelmemekte olup ispat hukuku açısından geçerliliği bulunmamaktadır.)

Alış-Veriş Sonrası

iPhone u alan ve satan kullanıcılar, kimlik fotokopilerinin bulunduğu kağıda kendi el yazıları ile iPhone nun imei numarasını , cihazı satan ve satın alan kişilerin adı/soyadı ve iletişim bilgilerini yazarak imza altına almalıdır.

Ikinci el alicilarinin dikkatine

DeDeLi
03-12-2011, 19:15
Eline sağlık güzel bir çalışma olmuş. Konu taşınmıştır..

laheyl
03-12-2011, 19:17
tesekkur ederim forumda bu konu hakkinda soru soranlar son zamanlarda cogaldigi icin bunu yayinlama geregi duydum ve ins herkezin isine yarar bir bilgi olur ...

cehili
03-12-2011, 19:27
Cihazın çalıntı mal olup olmadığını nasıl anlarız ? Misal ben bugun aldım genpa garantili falan imei sorguladım sorun yok ama örneğin adam çaldı getirdi bana sattı diyelim ne olacak ? O zaman işte asıl sorun başlıyor. Bütün kabak başımıza patlar. Ben özellikle kamera olan yerlerde yaparım alışverişi ki böyle birşey olursa en azından giden para olsun kendi başımı kurtarayım.

laheyl
03-12-2011, 20:05
konu guncellenmistir guvenlik kismi eklenmistir tekrar inceleyebilirsiniz ..