PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jailbreak - Unlock Sorunları pasaport kaydı silinmesi 3gs

emrullahcagli
17-11-2011, 21:25
arkadaşlar merhaba. yurtdışı kayıtlı 3gs bir cihaz aldık ama 3 4 ay sonra telefon kapanacak diye bir mesaj geldi. daha sonra pasaport kaydı sılındı diye birisinden bilgi aldık. şuan telefon hattı görmüyor bununla ilgili yapabileceğimiz bir işlem varmıdır cihaz jailbrek yapılmıştır acil yardımlarınızı rica ederim.

DeviLJoN
17-11-2011, 22:41
imei sorgulattığınızda sistemde nasıl bir yazı gözüküyor.

emrullahcagli
18-11-2011, 07:42
Durumu : KAYIT DIŞI OLDUÐU TESPİT EDİLEN IMEIolakarak geçiyor bu*#06# yaptığımda çıkıyor.

yeni farkettimki sim kart yuvası farklı ordaki imeidede

Kaynak : İthalat yoluyla kaydedilen IMEI

yazıyor

nadir3391
18-11-2011, 11:22
yeni bir pasaport bulup kaydettireceksiniz, başka çaresi yok..

DeviLJoN
18-11-2011, 12:23
sim yuvasına neden bakıyorsunuz. telefon menüsünden *#06# yapıpta bakabilirsiniz yada ayarlar-genel-hakkında bölümünde altta yazıyor. Kayıt dışı olduğu gözüküyorsa yeniden pasaporta kaydetmelisiniz.

abutboyaci
18-11-2011, 13:07
merhabalar.

size başımızdan geçen bir olayı anlatayım. yurtdışından sıfır iphone 4 cihaz aldım ve pasaportuma kaydettirdim. 2-3 ay sonra cep telefonuma BTK (bilgi teknolojileri kurumu) ndan mesaj geldi. pasaport kaydı yok diye. hemen BTK'yı aradım ve durumu anlattım. pasaportta bazı bilgiler çıkmamış bu yüzden kendilerine bir yazıyla birlikte ekleri kargolamamı istediler. faks istemediler çünkü faksta gözükmemiş ben de kargoladım. daha sonra merak ettiğim için kendiler bir soru sormak istedim. 2 sene geçmeden başka cihazı kaydettirebilir miyim dedim kaydettiremezsiniz dediler. peki 2 sene geçmeden telefon alırsam eski telefonumun kaydını sildirip yeni telefonumu kaydettirebilir miyim dedim evet kaydettirebilirsiniz dediler. yani telefonumu birine kayıtlı diye sattıktan sonra BTK'yı arayıp eski telefonunuzun pasaport kaydını sildirip yeni telefonunuzun kaydını gerçekleştirebilirsiniz. anladığım kadarıyla sizin başınıza gelen de budur. telefonu aldığınız kişi BTK'yı arayıp cihazın pasaport kaydını kaldırtmış ve kendi pasaportunu cihaz kaydettirmeye açtırmıştır.

not: kargolarken kargo şirketine alıcının teslim alındı belgesini imzalamayacağını belirtin. yani ptt usulü. kargoyu bırakıp gelecek. yurtiçi kargoyla bu yüzden sorun yaşadım. BTK'dan teslim alacak kişi teslim alındı imzası atmaz. ben kargoyu bırakın izin veriyorum diyorum. yurtiçi kargo yetkilisi olmaz dediği için çok tartıştım. sonunda yurtiçi kargo merkezle görüşerek ses kaydım alındı ve kargo imza istenmeden bırakıldı.

ikinci bir ihtimal de şu: bu da başımıza geldiği için öğrendim ve sizi de bilgilendireyim. tur şirketi ile yurtdışına çıkarken işlemlerinizin tamamlanması için pasaportunuzu tur şirketi yetklilerine teslim ediyorsunuz.yetkililer de pasaportunuzun fotokopisini çekiyor. içeride olan bir kaç kişi de bu fotokopileri doğubanka götürüp telefonculara satıyorlar. yani bilmeden pasaportunuzla telefon kaydettirmiş oluyorsunuz. biz bir gün pasaportumuza telefon kaydettirmek istediğimizde bu olay başımıza geldi pasaportunuz dolu dediler. bizim bilgimiz yok dedik iptal ettirebilirsiniz dediler. daha sonra pasaporta kayıtlı telefonu iptal ettirdik kendi telefonumuzu kaydettirdik. doğubankta pasaporta kayıt işlemi yapıyoruz ama garanti vermiyoruz dedikleri durum bundan ibarettir. çünkü pasaport sahibi 2 sene içinde uyanırsa haklı olarak iptal ettiriyor, kandırıldığınızla kalıyorsunuz.

şimdi yukarıda açıkladığım 2 durumdan birisi başınıza gelmiş. benim amacım sadece burdaki kullanıcıları bilgilendirmektir. geçmiş olsun.

emrullahcagli
18-11-2011, 14:42
peki jailbrek olan bu telefona pasaport kaydı gerekmeden bir işlem yapmamız söz konusu olabilirmi?

DeMo
18-11-2011, 17:26
Hayır maalesef bu sorunu aşmanın başka yolu yok. iPhone 2G'lerde Fake iMel yapılabiliyordu fakat ondan sonraki modellerde bildiğim kadarıyla bu mümkün değil. Eğer mümkünse aldığınız yerle görüşerek çözmeye çalışın. Bu mümkün değilse arkadaşların dediği gibi yeniden bir pasaport bulmak durumundasınız.

DeviLJoN
18-11-2011, 17:58
merhabalar.

size başımızdan geçen bir olayı anlatayım. yurtdışından sıfır iphone 4 cihaz aldım ve pasaportuma kaydettirdim. 2-3 ay sonra cep telefonuma BTK (bilgi teknolojileri kurumu) ndan mesaj geldi. pasaport kaydı yok diye. hemen BTK'yı aradım ve durumu anlattım. pasaportta bazı bilgiler çıkmamış bu yüzden kendilerine bir yazıyla birlikte ekleri kargolamamı istediler. faks istemediler çünkü faksta gözükmemiş ben de kargoladım. daha sonra merak ettiğim için kendiler bir soru sormak istedim. 2 sene geçmeden başka cihazı kaydettirebilir miyim dedim kaydettiremezsiniz dediler. peki 2 sene geçmeden telefon alırsam eski telefonumun kaydını sildirip yeni telefonumu kaydettirebilir miyim dedim evet kaydettirebilirsiniz dediler. yani telefonumu birine kayıtlı diye sattıktan sonra BTK'yı arayıp eski telefonunuzun pasaport kaydını sildirip yeni telefonunuzun kaydını gerçekleştirebilirsiniz. anladığım kadarıyla sizin başınıza gelen de budur. telefonu aldığınız kişi BTK'yı arayıp cihazın pasaport kaydını kaldırtmış ve kendi pasaportunu cihaz kaydettirmeye açtırmıştır.

not: kargolarken kargo şirketine alıcının teslim alındı belgesini imzalamayacağını belirtin. yani ptt usulü. kargoyu bırakıp gelecek. yurtiçi kargoyla bu yüzden sorun yaşadım. BTK'dan teslim alacak kişi teslim alındı imzası atmaz. ben kargoyu bırakın izin veriyorum diyorum. yurtiçi kargo yetkilisi olmaz dediği için çok tartıştım. sonunda yurtiçi kargo merkezle görüşerek ses kaydım alındı ve kargo imza istenmeden bırakıldı.

ikinci bir ihtimal de şu: bu da başımıza geldiği için öğrendim ve sizi de bilgilendireyim. tur şirketi ile yurtdışına çıkarken işlemlerinizin tamamlanması için pasaportunuzu tur şirketi yetklilerine teslim ediyorsunuz.yetkililer de pasaportunuzun fotokopisini çekiyor. içeride olan bir kaç kişi de bu fotokopileri doğubanka götürüp telefonculara satıyorlar. yani bilmeden pasaportunuzla telefon kaydettirmiş oluyorsunuz. biz bir gün pasaportumuza telefon kaydettirmek istediğimizde bu olay başımıza geldi pasaportunuz dolu dediler. bizim bilgimiz yok dedik iptal ettirebilirsiniz dediler. daha sonra pasaporta kayıtlı telefonu iptal ettirdik kendi telefonumuzu kaydettirdik. doğubankta pasaporta kayıt işlemi yapıyoruz ama garanti vermiyoruz dedikleri durum bundan ibarettir. çünkü pasaport sahibi 2 sene içinde uyanırsa haklı olarak iptal ettiriyor, kandırıldığınızla kalıyorsunuz.

şimdi yukarıda açıkladığım 2 durumdan birisi başınıza gelmiş. benim amacım sadece burdaki kullanıcıları bilgilendirmektir. geçmiş olsun.

turizm şirketleride doğubankı artık kullanmıyorlar. Kendileri direk kayıt yapıyorlar. Anadolu illerinde birinde adını unuttum şimdi. Gelen yolcuların pasaportlarının kayıtlarını alıp toplu halde kayıt işlemi yapıyorlar. Kayıt yaptırma işinde dolandırıcılık başlamıştır malesef. Güvenmediğimiz kimselere yaptırmayalım.

ChuckBartowsKi
18-11-2011, 23:09
Bu pasaport işi çok garip iş. Çünkü kapattırılma riski yüksek. Örneğin geçenlerde benim pasaportuma kayıtlı bir BlackBerry buldum. Sahibine ulaştım İMEİ numarası felan uğraştık biraz. O da internetten birinden aldığını söyledi ve kapattırmazsam çok memnun olacağını söyledi kapattırmadım. Bence turizm şirketleri ve bu pasaport satan adamlara fazla güvenmemek lazım.

DeviLJoN
19-11-2011, 00:33
Bu pasaport işi çok garip iş. Çünkü kapattırılma riski yüksek. Örneğin geçenlerde benim pasaportuma kayıtlı bir BlackBerry buldum. Sahibine ulaştım İMEİ numarası felan uğraştık biraz. O da internetten birinden aldığını söyledi ve kapattırmazsam çok memnun olacağını söyledi kapattırmadım. Bence turizm şirketleri ve bu pasaport satan adamlara fazla güvenmemek lazım.
Geçmiş olsun hocam, davranışınız içinde tebrik ederim. Herkes aynı hassasiyet ile karşılamaz doğrusu. Şöyle birşey daha duydum. Kayıt yapıldıktan bir ay sonra kayıt silenemiyormuş. Pasaport sahibinin öyle bir hakkı kalmıyormuş.

umit_math
19-11-2011, 01:41
Bazi telefoncular 150tl ye kayt yaparz diyorlar fakat sakin yaptrmayin. Belli bi sure sonra siliolar ve yine tel kitleniyor.

Ogzhnozcn
19-11-2011, 09:07
Arkadaşlar peki şu nasıl oluyor ?

Ben 4s aldım diyelim fakat satıcı pasaport kaydını yapmış ben o kaydı kendi kaydıma geçirebiliyormuyum?

abutboyaci
19-11-2011, 10:46
ben kendi pasaportuma yada tanıdıklarımın pasaportların kayıt yaptırıyorum. sonuçta arada hatır var. ikinci el telefon alacaksam da aldığım kişinin nüfus cuzdanı fotokopisiyle t.c. kimlik numaralı ..... kişiyim, kullanmış olduğum ...... imeili ...... marka telefonumu ..... t.c. kimlik nolu ...... ya sattım şeklinde bir yazı alırım. belki telefonla bir suç islenmiştir avlanırsınız. bizim başımıza geldi. dükkanımızdan bir mal çalındı, adamı emniyete aldırdık. meğerse adamın hiç haberi yok. hattını telefoncuya satmış, telefoncu da gitmiş yoldan geçen birine satmış, olan hattı açtıran yani prosedürde kim yazılıysa olan ona olur.