PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : iPhone 4 - iPhone 4s Yurtsdısından alma hakkında sorularım var..?

data112
30-10-2011, 10:31
iPhone 4 veya 4s almayı düşünüyorum 2 ay içinde ama yurtdısından...
yurtdısından alınan bazı iphoneler daha ucuza geliyormus onun için belli bir ülkeye gitmek mi lazım yoksa her yerden olur mu ? örnegin : hollanda'dan olur mu?
1-) daha önce hiç yurtdısından bişey getirmedim ve bilgim yok eger hollandadan getirirsem benim için sorun yasanır mı yoksa türkiyeden almıs gibi kullanabilir miyim?
2-) uluslararası garantisi oluyor mu cihazı oluyorsa sorun cıkınca nerede tamir ettiricem?
3-)bazı arkadaslarım yurtdısına gidip gelenlerin her cihazdan 1er tane getirtme hakkı oldugunu söyledi.. ama bir akrabam (yurtdısında yasayan, yüksek ögrenim gören) bana alsa gönderse onun hakkı varmı onun hakkını almıs olur muyum. veya nasıl göndermesi lazım...
bana bu tip bilgileri verirseniz cok sevirim...
şimdiden teşekkürler :)

SMY
30-10-2011, 10:52
ben iphone 4'ümü Çin'den aldım burda önemli olan husus cihazın SimFree yani Unlocked olması lazım eğer bu şekilde olursa Türkiye'de sıkıntı çıkarmadan kullanabilirsin. Uluslarası garantisi bütün iphone'ların vardır zaten o da 1 yıldır. Fakat garanti gerektiren bir durumda ne yapman gerektiğini tam olarak bende bilmiyorum. Yurtdışından iphone getirirken bir tane diye bir kısıtlama yok tabi bu biraz gümrükteki kontrolle alakalı, ben şahsen Çin'den gelirken 4 adet getirmiştim herhangi bir problemle karşılaşmadım. Yurtdışında bulunan akrabanın sana cihazı göndermesi sıkıntı olur çünkü kargo ile gönderilen ürünler gümrükten geçerek geldiği için vergisini ödersin. O yüzden en garanti yol bizzat kendin getirmen olur.

data112
30-10-2011, 11:00
peki akrabam kendisi alsa kendi bizi ziyarete gelirken getirirse sorun olur mu ?
simfree nasıl olucak nerden bulcam veyha nasıl yapıcam ??

DeDeLi
30-10-2011, 11:11
iPhone 4 veya 4s almayı düşünüyorum 2 ay içinde ama yurtdısından...
yurtdısından alınan bazı iphoneler daha ucuza geliyormus onun için belli bir ülkeye gitmek mi lazım yoksa her yerden olur mu ? örnegin : hollanda'dan olur mu?
1-) daha önce hiç yurtdısından bişey getirmedim ve bilgim yok eger hollandadan getirirsem benim için sorun yasanır mı yoksa türkiyeden almıs gibi kullanabilir miyim?
2-) uluslararası garantisi oluyor mu cihazı oluyorsa sorun cıkınca nerede tamir ettiricem?
3-)bazı arkadaslarım yurtdısına gidip gelenlerin her cihazdan 1er tane getirtme hakkı oldugunu söyledi.. ama bir akrabam (yurtdısında yasayan, yüksek ögrenim gören) bana alsa gönderse onun hakkı varmı onun hakkını almıs olur muyum. veya nasıl göndermesi lazım...
bana bu tip bilgileri verirseniz cok sevirim...
şimdiden teşekkürler :)

Yurtdisindan getirirken belli bir kisitmala yok tabi abartmamak kosuluyla.3-4-5 tane getirebilir hediye olarak getirdim diyebilir.Hediye paketi yapip cantasina koyababilir vs
İkinci soruna gelecek olurasak iPhone larda 1 yil uluslararasi garanti var dogru ama bu Apple Store olan ulkeler için gecerli Turkiye buna dahil degil Turkiye'de Apple Store yok garanti kullanimi yapilamiyor malesef
Cihazi Turkiye ' de kullanabilmen icin en önemli durum cihazin simkilitsiz olmasi.Arkadasin ya da akraban cihazi alırken ben bunu baska ulkede kullanmak istiyorum diyecek ona gore cihaz verirken.Yani simlock cihaz istemiyorun diyecek.Hollanda da nasil bilmiyorum arastirmak gerek.Tabi bununla bitmiyor cihaz Turkiye ye geldikten sonra cihazi Turkcell Vodafone ya da Avea da kayit ettirmelisin bunun icin 30 gun icinde yurtdisindan giris yapilmis pasaport gerekli ve o pasaporta 2 yil icinde herhangi bir baska telefon kayit ettirilmemis olmasi gerekli.Her pasaportun 2 yilda 1 cihaz kayit hakki var.Kargo ile telefon gönderimi sakin deneme gumrukte kalir basin agrir

Bu mesaj da benim Tapatalk'tan ~iPhone 4~

SMY
30-10-2011, 11:12
akraban kendisi alıp getirirse bir sıkıntı olmaz fakat bu seferde şöyle bir durum olur, cihazın pasaport kaydı yapılması gerekli türkiyede kullanabilmen için onuda ancak akraban yapabilir bu seferde iki yıl içerisinde akraban başka telefon kaydettiremez kendi üzerine, fakat bununda çözümleri var yaklaşık 100lira gibi bedellere pasaport kaydı yapanlar var eğer araştırırsan onlarada ulaşabilirsin bu şekilde çözebilirsin problemi.. Simfree olayına gelince de, iphone'lar anlaşmalı operatörler aracılığıyla ve normal elden satılanlar olarak ikiye ayrılıyor. operatörler aracılığıyla alınan iphonelar sadece aldığın ülkenin hatları veyahut sadece almış olduğun operatörün hattı ile çalışır fakat simfree olan cihazlar bütün ülkelerde ve bütün operatörlerle çalışır. Cihazı alırken ona göre alacaksın yani satıcıdan isterken unlocked cihaz istiyorum diyeceksin bu şekilde oluyor.

RacKulA
03-11-2011, 10:59
Arkadaşlar merhaba,

iphone 4s almak istiyorum, iş yerinden bir arkadaşım Hollanda'ya gidiyor haftaya, cihaz unlock olarak çıktı mı acaba? Bilginiz var mı, yoksa biraz daha beklemek mi gerekir?
Acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

Selamlar.

merdan87
03-11-2011, 11:14
iPhone 4s de simlock durumu yoktur. Apple ürettiği hiçbir iPhone'a bundan sonra simlock yapmayacak.Dolayısıyla da unlock tarih oluyor. Fakat iPhone 4s'i iyi araştırmanızı tavsiye ederim ciddi sıkıntıları olduğunu yazan birçok yazı okudum. Ayrıca bu yönde kullanıcı yorumları da mevcut.

RacKulA
03-11-2011, 12:14
merdan87 bilgiler için teşekkürler.

hepsi simfree olarak algılıyorum yanıtından ama forumlarda baktığımda farklı bilgiler de çıkıyor karşıma [gl=22.gif]
ayrıca batarya konusunda sıkıntı olduğunu duydum, 1-2 kişinin de auto-focustan yakındığını okudum, o kadar.

şu an 3g gevey kullanıyorum, artık unlock ile uğraşmak istemediğim için emin olmak istiyorum açıkçası.

kafam iyice karıştı ya :(