PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jailbreak - Unlock Sorunları iPad ve iPhone4'ü son sürüme yükseltmek istiyorum JB'li şekilde?

Ps3Master
20-08-2011, 22:24
Benim jailbreak konusuyla ilgili merak ettiğim ufak bir sorum var. iPad1'de GarageBand uygulamasını açmak istiyorum fakat versionumuzun 4.2 veya üstü olması gerekiyor. Benim iPad'im ise version 3.2.2 ve şuan jailbreak'li. Acaba iPad'imi update etsem yine jailbreak yapabilirmiyim onu merak ediyorum, en azından GarageBand'i açabilir duruma gelse yeter.

Birde bende iPhone4'te var ve onun versionnu da 4.0.1 ve hem jailbreak'li hem de unlock'lu. Daha dün başka birinin sıfır iPhone'unu jailbreak yaptık ve versionu yüksek olmasına rağmen başardık, acaba ben iphone'u update edip jailbreak yapsam bir riski var mı? Unlock edebilir miyim tekrar?

Kısaca, iPad ve İphone 4'ümü gelebilecek en son versiona update etmek istiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler... :)

DeMo
20-08-2011, 22:37
1-) 4.2 ve üzeri iPad için sorunsuz jailbreak yapabileceğiniz sürümler 4.2.1, 4.3.1, 4.3.2 ve 4.3.3'dür. Diğer sürümler için tethered jailbreak yapıldığından problem yaşarsınız. Bunlardan en stabil olanı 4.3.3'dür. Tabi bu sürümleri yükleyebilmeniz için o sürüm için SHSH kaydınız olması gerekiyor. SHSH kaydı ile ilgili bilgilendirmeyi aşağıdaki linklerden edinebilirsiniz..

http://www.ikaynak.com/forum/14-jailbreak-unlock-yontemleri/17517-tinyumbrella-shsh-kayitlari-icin-guncel-surumleriyle-ve-bilgilendirmelerle.html

http://www.ikaynak.com/forum/84-video-anlatimlar/23397-shsh-kaydi-kullanilarak-restore-yapmak.html

2-) iPhone 4'ü de kesinlikle orjinal sürümle restore etmeyin, sonra çok pişman olursunuz. Jailbreak ile ilgili iPad için söylediklerim iPhone 4 için de geçerlidir. Fakat yazılımsal olarak unlock yapılan son sürüm 4.0.2 ve buna ait baseband sürümü olduğundan bundan sonra yapabileceğiniz tek şey baseband sürümünüzü yükseltmeyen custom sürüm yüklemektir. Burada da SHSH kaydına ihtiyacınız var. Hangi sürümler için SHSH kaydınız olduğuna bakarsanız bununla ilgili doğru yere yönlendirelim.

Ps3Master
21-08-2011, 00:09
Öncelikle yardımınız için çok teşekkürler. SHSH kaydı biraz karmaşık geldi bana, oyüzden yüklemeden önce atacağım adımlardan emin olmak istiyorum. Verdiğiniz link'te birçok TinyUmbrella indirme linkleri mevcut. iPad'im için bunlardan ** Umbrella 4.33.00 olanı mı yüklemem lazım? iPhone'da indirebileceğim son sürüm 4.0.2 ise sanırım update etmem pek birşey değiştirmeyecek. Siz iPhone'u update etmemi önerirmisiniz?

DeDeLi
21-08-2011, 00:26
Öncelikle yardımınız için çok teşekkürler. SHSH kaydı biraz karmaşık geldi bana, oyüzden yüklemeden önce atacağım adımlardan emin olmak istiyorum. Verdiğiniz link'te birçok TinyUmbrella indirme linkleri mevcut. iPad'im için bunlardan ** Umbrella 4.33.00 olanı mı yüklemem lazım? iPhone'da indirebileceğim son sürüm 4.0.2 ise sanırım update etmem pek birşey değiştirmeyecek. Siz iPhone'u update etmemi önerirmisiniz?

Öncelikle hangi versiyonlar için shsh kaydınız var onu bize söyleyin o konuda yardımcı olalım size.Jailbreak'li bir cihazı update edemezsiniz.(Bu update ' ten kastım iTunes üzerinden update butonunu tıklayarak yükleme yapmak)
iPhone 4 cihazınız simkilitli anladığım kadarıyla baseband yükseltmeden IOS 4.3.3 e kadar olan versiyonları sn0wbreeze yardımıyla yükleyebilirsiniz tabi SHSH kaydınızın olması gerekli

http://www.ikaynak.com/forum/21-genel-konular/15487-shsh-nedir-nasil-kayit-yapilir.html
TinyUmbrella-SHSH kayıtları için, Güncel Sürümleriyle ve Bilgilendirmelerle (http://www.ikaynak.com/forum/14-jailbreak-unlock-yontemleri/17517-tinyumbrella-shsh-kayitlari-icin-guncel-surumleriyle-ve-bilgilendirmelerle.html)
SHSH kaydı kullanılarak Restore yapmak (http://www.ikaynak.com/forum/84-video-anlatimlar/23397-shsh-kaydi-kullanilarak-restore-yapmak.html)

Yukarıdaki linkler işinize yarayacak.Göz gezdirmenizi tavsiye ederim.
Tinyumbrellanın son sürümüyle işlemleri yapabilirsiniz.
Size yardımcı olabilmemiz için hangi versiyonlar için SHSH kaydınız var bilmemiz gerekmekte

Ps3Master
21-08-2011, 00:43
iphone ve ipad'le haşır neşir olduğumu sanardım ama bu terimler çok kafamı karıştırdı şimdi :s
iPhone'dan Cydia'ya girdiğimde en üstte şu yazıyor: SHSH: iOS 4.1, 4.2.1, 4.2b3, 4.3.3, 4.3.5
iPhone'um simkilitli evet ve ben zamanında kendim unlock etmiştim onu... ''baseband yükseltmeden IOS 4.3.3 e kadar olan versiyonları sn0wbreeze yardımıyla yükleyebilirsiniz tabi SHSH kaydınızın olması gerekli'' demişsiniz. Bu durumda sanırım benim SHSH kaydım var, ve tek yapmam gereken sn0wbreeze ile update etmek? Baseband yükseltmeden 4.3.3e nasıl yükseltebilirim şimdi bir de bunu söylerseniz size zahmet, çok sevinicem:)

iphone'u halledeyim ondan sonra ipad'i de update ederim aynı şekilde...

DeDeLi
21-08-2011, 00:55
iphone ve ipad'le haşır neşir olduğumu sanardım ama bu terimler çok kafamı karıştırdı şimdi :s
iPhone'dan Cydia'ya girdiğimde en üstte şu yazıyor: SHSH: iOS 4.1, 4.2.1, 4.2b3, 4.3.3, 4.3.5
iPhone'um simkilitli evet ve ben zamanında kendim unlock etmiştim onu... ''baseband yükseltmeden IOS 4.3.3 e kadar olan versiyonları sn0wbreeze yardımıyla yükleyebilirsiniz tabi SHSH kaydınızın olması gerekli'' demişsiniz. Bu durumda sanırım benim SHSH kaydım var, ve tek yapmam gereken sn0wbreeze ile update etmek? Baseband yükseltmeden 4.3.3e nasıl yükseltebilirim şimdi bir de bunu söylerseniz size zahmet, çok sevinicem:)

iphone'u halledeyim ondan sonra ipad'i de update ederim aynı şekilde...

Cydia da gördüğünüz o yazı IOS 4.3.3 için shsh kaydınızın oldugunu dogruluyor.Bir bakıma şanslısınız diyebiliriz.
http://www.ikaynak.com/forum/14-jailbreak-unlock-yontemleri/27577-ios-4-3-3-untethered-jailbreak-sn0wbreeze-2-7-3-|-windows.html bu konudan yardım alarak sn0wbreeze ile IOS 4.3.3 için CFW hazırlayıp cihazınıza yükleyebilirsiniz.

NOT : Ben kısaca size anlatayım ufak bir detay var.
Sn0wbreeze çalıştırdığınızda Fw yi gösteiyorsunuz daha sonra Expert Mode > General > Burada Hactivated seceneği var onu işaretliyorsunuz > BUILD IPSW tıklayıp CFw oluşturuyorsunuz.

Daha sonra SHSH kaydı kullanılarak Restore yapmak (http://www.ikaynak.com/forum/84-video-anlatimlar/23397-shsh-kaydi-kullanilarak-restore-yapmak.html) bu linkteki videoyu izleyerek o şekilde oluşturmuş oldugunuz CFW yükleyin.

iPad cihazlarda simkilit durumu söz konusu değildir ama cihaza jailbreak yapmak istiyorsanız IOS 4.3.3'ten sonra untethered (bağımsız) jailbreak mevcut değildir.Öncelikle iPhone'u halledin daha sonra iPad konusunda yardımcı olmaya çalışalım size

Ps3Master
21-08-2011, 01:13
bir video'da 14 dk boyunca SHSH kaydı nasıl alınır onu anlatmışlar, ama ben Cydia üzerinden yaptığım için bu video'ya bakmama gerek yok sanırım deilmi? PC üzerinden çok daha karmaşık gözüküyor bu durum...
iTunes 10.2.2 indirmek gerekiyormuş ama bendeki daha yüksek bir sürüm sanırsam ama bu sorun olmaz heralde dimi?
Birde önce Sn0wbreeze ile CFW oluşturup, daha sonra o CFW'yi mi restore edicem acaba?
Umarım cihazımda bir sorun oluşmaz biraz tedirginim açıkçası, ama update etmeninde zamanı gelmişti:)

DeDeLi
21-08-2011, 01:18
bir video'da 14 dk boyunca SHSH kaydı nasıl alınır onu anlatmışlar, ama ben Cydia üzerinden yaptığım için bu video'ya bakmama gerek yok sanırım deilmi? PC üzerinden çok daha karmaşık gözüküyor bu durum...
iTunes 10.2.2 indirmek gerekiyormuş ama bendeki daha yüksek bir sürüm sanırsam ama bu sorun olmaz heralde dimi?
Birde önce Sn0wbreeze ile CFW oluşturup, daha sonra o CFW'yi mi restore edicem acaba?
Umarım cihazımda bir sorun oluşmaz biraz tedirginim açıkçası, ama update etmeninde zamanı gelmişti:)

Siz sadece sn0wbreeze'i indirip CFW oluşturun.iTunes versiyonu sorun olmaz güncel versiyon olması daha iyi.Önce CFW oluşturup daha sonra yükleyeceksiniz.

http://www.ikaynak.com/forum/84-video-anlatimlar/23397-shsh-kaydi-kullanilarak-restore-yapmak.html bu link işinizi görecektir.

Ps3Master
21-08-2011, 03:14
sn0wbreeze ile CFW oluşturucam şimdi. Siz bana hactivated seçeneğini işaretleyin demiştinizde. Orda başka seçeneklerde var onlar nasıl olsun acaba?

DeDeLi
21-08-2011, 03:18
sn0wbreeze ile CFW oluşturucam şimdi. Siz bana hactivated seçeneğini işaretleyin demiştinizde. Orda başka seçeneklerde var onlar nasıl olsun acaba?

Sadece Hactivated işaretleyin diğerleri önemli değil...

Ps3Master
21-08-2011, 03:30
cihazı DFU moduna almam gerekiyor şimdi. fakat dier linkte konu anlatılırken iREB RC4 kullanmamız önerilmiş. Bu programı nezaman kullanıcam orayı anlamadım çünkü konuyu açıklarken hiç değinmemiş bu programa?

DeDeLi
21-08-2011, 03:37
cihazı DFU moduna almam gerekiyor şimdi. fakat dier linkte konu anlatılırken iREB RC4 kullanmamız önerilmiş. Bu programı nezaman kullanıcam orayı anlamadım çünkü konuyu açıklarken hiç değinmemiş bu programa?

iReb'i DFU mode 'a doğru bir şekilde almanıza yardımcı olur.Şimdi kullanabilirsiniz

Ps3Master
21-08-2011, 03:54
Restore yapınca bilgilerim silinirmi acaba? Son aşamadayım artık sanırsam, ama bu da önemli :)

DeDeLi
21-08-2011, 04:31
Yeni bir CFW yüklüyorsunuz silinir tabiki.Adı üstünde Re-Store

Ps3Master
21-08-2011, 04:39
iyiki restore tuşuna basmamışım. ozaman eski bilgilerimi bir yedekleyim 2 dk. backup yapsam yeter dimi? ama bunun için DFU mod'dan çıkmam lazım?

DeDeLi
21-08-2011, 04:42
Home + Power tuşuna basılı tutun DFU mode dan çıkacaktır.Bir de direk restoreye tıklamayacaksınız umarım. Shift+restore ile oluşturduğunuz CFW yi yükleyeceksiniz...

Ps3Master
21-08-2011, 04:59
3194 hatasını verdi restore işleminin sonunda. şimdi ne yapmalıyım?

Neyseki çözdüm problemi.
C:\Windows\System32\drivers\etc burdan hosts dosyasını notpad ile açıp sayfanın sonuna74.208.10.249 gs.apple.com yazıp kaydediyorsunuz. Ondan sonra iTunes'ı birdaha açıp tekrar restore yapmayı deneyince oluyor... :)

Ps3Master
21-08-2011, 16:01
iPhone'un update'ini hallettim, fakat simkartı görmüyor. Bu daha öncedende oluyordu, telefon her kapandığında beni uğraştırıyordu bir müddet. Telefonu kapatıp bir süre bekleyip tekrar açtığımda hattım geliyordu ama şimdi defalarca denedim olmadı. Belki gün içerisinde olur bilemem, ama simkartı görmeme riski varmıydı acaba bu işlemin?

DeDeLi
21-08-2011, 16:04
ultrasn0w u yüklediniz mi? yani unlock yaptınız mı?

Ps3Master
21-08-2011, 16:07
telefona ayrıyetten bişey daha mı yüklemek gerek? onu bilmiyorumki...

cydia'da araştırdım ultrasn0w 1.2.3 var onu mu install edeyim? Baseband'ım uyuyomudur acaba?

DeDeLi
21-08-2011, 16:16
Evet onu yüklemelisiniz.Jailbreak yapmak unlock etmek anlamına gelmiyor.O yükleyin daha sonra tekrar deneyin simkartınızı

Ps3Master
21-08-2011, 16:27
nihayet sonunda iphone'la işim bitt, herşey için çok saolun :)
şimdi sıra ipad'e geldi, bu konudada yardımcı olursanız çok sevinicem, bunu daha kısa sürede ve daha kolayca halledicem inş.. :)

DeDeLi
21-08-2011, 16:30
iPad için shsh kayıtlarınız var mı? ve ne yapmak istiyorsunuz restore ve JB mi?

Ps3Master
21-08-2011, 16:36
iPad SHSH: iOS 4.2.1, 4.3.5 yazıyor
iPad'i update etmek istiyorum fakat jailbreak yapabileceğim bir sürüme update etmek istiyorumki GarageBand uygulamasını indireyim ve rahatça oynayayım. GarageBand'ı açmak için versionumuzun en az 4.2 olması gerek, artık siz neyi tavsiye ederseniz ben onu yapıcam.. :)

DeMo
21-08-2011, 16:38
ilk mesajınızdan sonra buna cevap verilmişti.

1-) 4.2 ve üzeri iPad için sorunsuz jailbreak yapabileceğiniz sürümler 4.2.1, 4.3.1, 4.3.2 ve 4.3.3'dür. Diğer sürümler için tethered jailbreak yapıldığından problem yaşarsınız. Bunlardan en stabil olanı 4.3.3'dür. Tabi bu sürümleri yükleyebilmeniz için o sürüm için SHSH kaydınız olması gerekiyor. SHSH kaydı ile ilgili bilgilendirmeyi aşağıdaki linklerden edinebilirsiniz..

TinyUmbrella-SHSH kayıtları için, Güncel Sürümleriyle ve Bilgilendirmelerle (http://www.ikaynak.com/forum/14-jailbreak-unlock-yontemleri/17517-tinyumbrella-shsh-kayitlari-icin-guncel-surumleriyle-ve-bilgilendirmelerle.html)

SHSH kaydı kullanılarak Restore yapmak (http://www.ikaynak.com/forum/84-video-anlatimlar/23397-shsh-kaydi-kullanilarak-restore-yapmak.html)

Ps3Master
21-08-2011, 16:40
ozaman ben sadece 4.2.1'e mi update edebilirim acaba? :/ 4.3.3 olmazmı?

DeDeLi
21-08-2011, 16:41
iPad SHSH: iOS 4.2.1, 4.3.5 yazıyor
iPad'i update etmek istiyorum fakat jailbreak yapabileceğim bir sürüme update etmek istiyorumki GarageBand uygulamasını indireyim ve rahatça oynayayım. GarageBand'ı açmak için versionumuzun en az 4.2 olması gerek, artık siz neyi tavsiye ederseniz ben onu yapıcam.. :)

?ndirme Merkezi - iKaynak.com (http://www.ikaynak.com/forum/downloads.php) buradan iPad için IOS 4.2.1 Orjinal sürüm ü indirip shift+restore yoluyla kurun cihazınıza.Restore'den sonra http://www.ikaynak.com/forum/14-jailbreak-unlock-yontemleri/24013-greenpois0n-rc6-1-4-2-1-untethered-jailbreak.html bu yöntemle jailbreak yapabilirsiniz.

Bütün bu işlemlerden sonra Genel Konular (http://www.ikaynak.com/forum/21-genel-konular/)9-tuyo-merkezi-ana-sayfa.html Jailbreak sonrası ilk adım var oradakileri uygulayabilirsiniz.Bu jailbreak sonrası ilk adım işlemleri iPhone içinde geçerli

EDIT : Shsh kaydınızın olmadıgı versiyonu yükleyemezsiniz..

Ps3Master
22-08-2011, 14:10
iPad'i update ederken DFU mod'a almak gibi bi olay var mı acaba? yoksa iPad açıkken sadece iTunes üzerinden shift'e basarak mı restore edeceğiz??

GKTG
22-08-2011, 14:56
iPad'i update ederken DFU mod'a almak gibi bi olay var mı acaba? yoksa iPad açıkken sadece iTunes üzerinden shift'e basarak mı restore edeceğiz??

Hayır gerekmez. Bazı nedenler dolayı ile orjinal sürüm yüklerken DFU ya almak gerekebiliyor. 3194 hatası gibi...

Ps3Master
22-08-2011, 17:44
Herşey için çok teşekkür ederim, çok uğraştırdım sizi ama sonunda hem iPhone'um hem de iPad'im yeni bir yüze kavuştu ve eskisinden kat kat iyi oldu. iPad'de ekranı kapattığımızda ve kilidi kaydırdığımızda çıkan o 'çıkırt' sesini duyamadım. Son olarak şunu sorayım: Bunu nerden ayarlayabiliyoruz acaba? :))

GKTG
22-08-2011, 17:47
Herşey için çok teşekkür ederim, çok uğraştırdım sizi ama sonunda hem iPhone'um hem de iPad'im yeni bir yüze kavuştu ve eskisinden kat kat iyi oldu. iPad'de ekranı kapattığımızda ve kilidi kaydırdığımızda çıkan o 'çıkırt' sesini duyamadım. Son olarak şunu sorayım: Bunu nerden ayarlayabiliyoruz acaba? :))

Cihazın muhtemelen sesi kapalı ya da kısıktır.

Ps3Master
22-08-2011, 17:49
hmmm bu yeni versionla birlikte ekranı kilitleme tuşu olmuş 'mute' tuşu. teşekkürler aydınlattığınız için.. :)

Ps3Master
23-08-2011, 14:55
Bu konuya geri dönmek istemezdim ama internet konusunda sıkıntı yaşıyorum iPhone4'te. Update öncesi 3G ile internete girebiliyordum ama update sonrası 3G simgesi gözüktüğü halde internete bağlamıyor. Ayarlardan Ağ'a tıkladığımda beni 30 sn bekletiyor, normalde hemen açılırdı. Turkcell Müşteri Hizmetleri'ni aradım, Hücresel Veri Ayarları'nda biyere 'internet' yazınca sorun çözülecekmiş ama bende Hücresel Veri Ağı diye bir seçenek yok. Telefonunuz yurtdışından geldiği için yazılımsal hata olabilir dedi ama bunun sebebi açıkça update:) Bu sorunu nasıl çözebilirm acaba, ve Ağ'a tıkladığımda 30 sn beklemem normalmidir?

Ps3Master
11-09-2011, 00:37
arkadaşlar benim durum umutsuz vaka gibi gözüküyor, kimseden yardım alamadım. oyüzden internetimi kullanabilmek için şimdi versionumu geri düşürmek istiyorum, umarım bu mümkündür. interneti kullanabilecek duruma getirsin yeter..!