PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Apple, iOS 5 beta için UDID kaydını satan geliştiricilerin hesaplarını kapatıyor...

DeMo
06-08-2011, 13:07
http://img855.imageshack.us/img855/9531/ios5416x312.jpg

Karthikk.net'in haberine göre; Apple, kendi developers hesapları üzerinden başkalarına UDID kaydı satıp onların da iOS 5 Beta sürümlerini yüklemesini sağlayan geliştiricileri tespit edip kendilerine hesaplarının kapatıldığı ile ilgili mailler göndermeye başladı...

[gl=22.gif][gl=22.gif][gl=22.gif]

Bu durumda olan geliştiricilerin cihazları erişime kapatılıyor ve güncel son sürüme veya shsh kaydının olduğu sürümlere geri dönmeleri gerekiyor.

Peki bu geliştiriciler vasıtasıyla UDID kaydı yaptıranlar ne olacak ?

işte onu bilmiyorum [gl=18.gif]

http://img692.imageshack.us/img692/4431/56707.png

Haber Kaynakları

Apple disabling iOS 5 devices who purchased UDIDs from other devs. (http://www.karthikk.net/2011/08/apple-disabling-ios-5-devices-who-purchased-udids-from-other-devs/)

AppleInsider | Apple cracking down on non-developer devices running iOS 5 - report (http://www.appleinsider.com/articles/11/08/05/apple_cracking_down_on_non_developer_devices_runni ng_ios_5_report.html)

NeGReDo
06-08-2011, 13:58
İşte bu haber çok saçma.Geliştiriciye neden 100 cihaz kaydetme hakkı tanıyorsun o zaman?Geliştiricinin kendisine ait 100 cihazı olmasını bekliyor Apple.Hadi diyelim ömür boyu 100 cihaz hakkı verse mantıklı olabilir,ama 1 yıl için 100 cihaz sonra tekrar 99 dolar istiyor apple.saçmalamışlar

DeDeLi
06-08-2011, 13:59
Abi sanırım haberin orjinali şöyle olabilir. Apple Developer olmayanların hesaplarını kapatacak.Çünkü $100 a Developer olunuyor bunlarda sıkıntı yok ama developer'ların yaptıgı UDID kayıtları olacak gibime geliyor
Apple Disables Non-Developer iDevices On iOS 5 bu cümleden onu anladım

NeGReDo
06-08-2011, 14:10
en fazla beta 5 yada final sürümünü kuramam :) beta 4 e devam:):)

DeMo
06-08-2011, 14:16
Uğur benim ingilizce bu kadar kusura bakma :)

Eğer Türkçe meali budur diyorsan gerekli düzeltmeyi yapayım.

NeGReDo
06-08-2011, 14:19
Apple, iOS 5 beta sürümlerini satan geliştiricilerin hesaplarını kapatıyor
Sonbahar aylarında yayınlayacağı mobil işletim sistemi iOS’nin 5. versiyonu için geri sayım devam ederken buna paralel olarak çıkması beklenen yeni cihazlar için de dedikodular hız kazanıyor. Ancak Apple yeni işletim sisteminin jailbreak edilmesini engelleyerek herkese bir sürpriz yapabilir.

Karthikk.net sitesinin iddiasına göre Apple iOS 5’in beta sürümünü başka kişilere kullandırttığı tespit edilen geliştiricilere mail göndererek hesaplarını ve bu hesaplarıyla ilişkili UDID kimlik numarasına sahip cihazları erişime kapattığını bildiriyor.

Mail alındıktan sonra geliştiricinin cihazı kurulum moduna geçiyor ve kilitleniyor. Cihazı tekrar kullanmak için ise son yasal sürüme geri döndürülmesi gerekiyor.

Cihazın kilitlenme durumu normalde beta 1 ve beta 2 sürümlerinin test süresi bittikten sonraki kilitlenme durumu ile aynı. Geliştiriciler daha sonra yeni beta versyionunu yükleyerek cihazı kilitten kurtarıyorlar. Bu bakımdan mail gelmeden cihazı kilitlenen geliştiricilerin son beta versiyonunun sona erip ermediğinden emin olmaları gerekiyor.

Milyonlarca Apple kullanıcısı merakla yeni iOS 5 sürümünü beklediği için bu deneyimi paraya çevirmek isteyen girişimciler yüksek fiyatlarla geliştiricilerden denedikleri beta sürümünü satın alabiliyorlar. Veya üçüncü parti yazılım geliştiricileri daha erken uygulama geliştirmek için satın alma yoluna başvuruyorlar. Bunun dışındaki en önemli sebep jailbreak için elini çabuk tutmak isteyen hackerların sürümleri satın almak istemesi.

Hesabı kapatma olayının en büyük sebebinin erken jailbreak yapılmasının önüne geçmek olabileceği tahmin ediliyor. Zira iOS 5 için jailbreak uzmanları çözüm yolları üretmeye başladılar bile.

Apple’ın beta sürüm kısıtlamalarına göre sürümü alan geliştiricinin ya kendisi ya da belirttiği ekibinden bir arkadaşı bunu kullanmak zorunda. Onun haricinde bilinmeyen farklı kişilere beta sürümlerini devretmek kesinlikle yasak.

Kaynak:DonanımHaber

DeDeLi
06-08-2011, 14:27
Uğur benim ingilizce bu kadar kusura bakma :)

Eğer Türkçe meali budur diyorsan gerekli düzeltmeyi yapayım.

Yok abi estagfurullah ben yabancı forumda okumuştum bu şekilde yazmış ama içerigini okumadım başlıktan bunu anladım sadece...Belki ben hatalıyım sayın müşavirim :)

DeMo
06-08-2011, 14:29
Yok bende yanılıyor olabilirim, ingilizcem sıfıra yakındır :)) Bazı yerli sitelerde, hem bu hesapları hemde bu hesaplara bağlı cihazları erişime kapattığı yazılıyor. Neyse bir süre sonra belli olur nasılsa :))