PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : iPad 1 alacağım ama teknoloji ömrü nedir?

thepathty
26-06-2011, 01:27
Başlıktan da belli olacağı gibi iPad almayı düşünüyorum fakat kafamda bazı sorular ve bunlara verdiğim kendimce cevaplar var. Bu konuyu açmamın sebebi bunları sizlerle tartışmak.

Soru: Neden iPad2 değil de iPad1?
Yorumum: Çünkü iPad almamın sebebi gerek internet olsun gerek uygulamaları olsun bunlardan faydalanabilmek. Öğrenci olduğum için iPad2'ye gerek olduğunu düşünmüyorum ki günlük hayatta da FaceTime'mım olmasına gerek yok. FaceTime gereksiz bir özellik bence. FaceTime olmasaydı gerek duyulmazdı. Hız konusunda tabiki beklemeyi seven biri değilim ama sonuçta iPad sahip olduğu A4 işlemcisiyle benim gereksinimlerimi karşılayacak nitelikte.

Soru: iPad1'in iOS ömrü ne kadar kaç yıl?
Yorumum: Öncelikle ne demek istediğimi açıklayayım. Günümüzde çıkan her bir iOS bir cihazı devredışı bırakmakta. iOS4'ten sonrasını iPhone 2G, iOS5'i ise 3G tadamıyor. Sonuçta ileride iOS6 çıkacak ve 3GS veda edecek. iPad1'in donanım seti iPhone4 ile aynı nitelikte. Bu yüzden iPad1 alırsam iOS6'yı bile rahat rahat tadarım. Yani 2 senelik ömrü var benim kanaatimce.

Soru: İkinci El - 0 ?
Yorumum: iPad almamdaki amacım, ben daha önce de forumda bahsettiğim üzere öğrenciyim ve evimde bilgisayarım yok. Bilgisayar almayı düşündüğümde taşınabilir olmalı yani laptop olmalı. Ama laptop aldımı da sağlam bişey olmalı ve bence iPad benim laptop gereksinimlerimi o fiyatta alabileceğim laptoplara göre çok daha seri bir şekilde sunabilecek kapasitede. Benim amacım birilerine hava atmakta olmadığından ikinci el tercihim. Sonuçta 0'ını yine 900'den aşağı bulmak güç. Dokunmatiği ve sensörleri sağlam fakat işte arka yüzeyi çizik vuruk ama cihazın perfpormansını etkileyebilecek birşey değil. Bu yüzden sıfır almam gereksiz olabilir benim için. Ben işlev istiyorum sonuçta görüntüyü kılıfla kapatılabilir.

Soru: Depolama alanı??
Yorumum: Bu konu hakkında iPad kullanan arkadaşlara danışmak istiyorum. Benim müzik arşivim 3 GB'ı geçmez. Fakat iş uygulama ve fotograflara gelince kendi telefonumda 8GB'lık bir depolama alanı mevcut ve full dolu ama hiç sıkıntı yaşamadım yani birşey atmak için başka birşey silmedim. iPad uygulamaları gerek goruntu pikselleriyle olsun gerek efektler olsun muhakkat uygulama MB'ı aynı uygulamanın iPhone versyonuna göre fazla olmalı. Uygulamaları seven biriyim, sizce cihaza ne kadar depolama alanı gerekli. 2. ellere bakarsak 16GB ile 32GB arasında 150 lira fark var ve bu çok fazla..

Evet arkadaşlar sizin görüşlerinizi merak ediyorum kafamdaki sorular ve yorumlarım bunlar. iPad'e ayırdığım bütçem en fazla 750 lira ile sınırlı..

Sizce ne yapmalıyım ? [gl=25.gif]

Raiden
27-06-2011, 08:36
Mükemmel özetlemişsin. iOS5 ipad'in çok daha akıcı bir şekilde çalışmasını sağlayacak gibi geliyor bana. 3Gs'deki etki gibi, bu yüzden hızda sorun olmaz.

Al gitsin düşünmene gerek yok. Her şeyi geçtim, yaptığın şey çevreci bir davranış. İkinci ele yönelmek sadece ekonomik nedenlerle yapılmamalı.

thepathty
27-06-2011, 12:57
Mükemmel özetlemişsin. iOS5 ipad'in çok daha akıcı bir şekilde çalışmasını sağlayacak gibi geliyor bana. 3Gs'deki etki gibi, bu yüzden hızda sorun olmaz.

Al gitsin düşünmene gerek yok. Her şeyi geçtim, yaptığın şey çevreci bir davranış. İkinci ele yönelmek sadece ekonomik nedenlerle yapılmamalı.

Teşekkürler cevapladığınız için
Bende almayı düşünüyorum fakat sizlerinde yorumunu öğrenmek istedim.
Şimdi biriniz der ki iPad2 al işte şu sebeplerden dolayı, ona göre bir daha düşünelim pişman olmayalım aldıktan sonra sonuçta bana göre az para değil

dean
27-06-2011, 13:12
16 gb tavsiye edebilirim. Çok rahat kullanırsın depolama sıkıntın olmaz. Dediğin gibi ipad1'in bi sonraki ios u destekleyebileceği meçhul bir durum. O yüzden ipad2 öneririm ama bütçene uygun olmayabilir. O yüzden bana karlısa ipad2 8gb yada ipad1 16 gb öneririm.

thepathty
27-06-2011, 13:22
O yüzden bana karlısa ipad2 8gb yada ipad1 16 gb öneririm.

iPad2'nin 8GB lığı var mı?

NeGReDo
27-06-2011, 13:29
iPad2'nin 8GB lığı var mı?

hayır!16-32-64 gb'lık modeller mevcut

thepathty
27-06-2011, 13:35
hayır!16-32-64 gb'lık modeller mevcut

ben de öyle biliyordum zaten de emin olmak istedim :) dedim varsa hemen alırım valla :D

dean
27-06-2011, 14:19
8gb da kim demiş ki [:P] Kusura bakma dalgınlık başa bela. Neyse sonuç olarak anlamışsındır demek istediğimi o yüzden problem yok. :)

thepathty
27-06-2011, 14:58
8gb da kim demiş ki [:P] Kusura bakma dalgınlık başa bela. Neyse sonuç olarak anlamışsındır demek istediğimi o yüzden problem yok. :)

gayet iyi anladım demek istediğini :)

Sessiz
27-06-2011, 21:35
Bence biraz daha biriktir ve iPad 2 al çok daha rahat ediceksin

thepathty
27-06-2011, 21:40
Bence biraz daha biriktir ve iPad 2 al çok daha rahat ediceksin

bir an önce almak istiyorum, yoksa para biriktirmek kolay tabi ama 3-5 gün içerisinde alacağım

CASUA
27-06-2011, 23:16
Bence ipad 1 al ben öyle yaptım Sıfır ipad1 64gb 3G +wi-fi 1000tl ,aynı özellikte ipad 2 2000 tl hele birde ipad 3 bu sene 3.çeyrekte çıkacak deniyor,sonuçta alacağın iki modelde geride kalacak eğer ipad 2 alsaydım hala JB yapmamış ve cihazı elimde sadece internet için kullanacaktım ve boşa almış olacaktım, çünkü ben hiç bir uygulamaya para vermiyorum ,vermemde onun için JB benim için önemli..ipad 2'yi de denedim kamerası tam bir fiyasko bence benim iphone 4 kamerası on çeker ona kıyaslamam bile,artı bir işlemci farkı için bir lira vermem bu saatten sonra alırsam ipad 3'ü beklerim kardeş...

thepathty
28-06-2011, 00:35
Bence ipad 1 al ben öyle yaptım Sıfır ipad1 64gb 3G +wi-fi 1000tl ,aynı özellikte ipad 2 2000 tl hele birde ipad 3 bu sene 3.çeyrekte çıkacak deniyor,sonuçta alacağın iki modelde geride kalacak eğer ipad 2 alsaydım hala JB yapmamış ve cihazı elimde sadece internet için kullanacaktım ve boşa almış olacaktım, çünkü ben hiç bir uygulamaya para vermiyorum ,vermemde onun için JB benim için önemli..ipad 2'yi de denedim kamerası tam bir fiyasko bence benim iphone 4 kamerası on çeker ona kıyaslamam bile,artı bir işlemci farkı için bir lira vermem bu saatten sonra alırsam ipad 3'ü beklerim kardeş...

E tabi JB benim gibi bir öğrenci için olmazsa olmaz ki JB'siz yapabileceğimi düşünmüyorum. Şuanlık iPad 1 16GB kafamda var ama 3-5 güne ne değişir bilemem tabi. Yorumun için teşekkür ederim ayrıca mantıklı bir yaklaşım

eslm
10-07-2011, 01:06
Bilgisayarın yoksa iPad de sadece internettenmi uygulama yükleyeceksin.iPad icinde bilgisayar lazım update için kafelerde uğraşmak zorunda kalırsın.oda sıkıntı ayrıca müzik yükleyeceksin onu nasıl yapacaksın.

sirkumsali
10-07-2011, 09:07
Laptop yerine nasil ipad alacaksin? İpad ile laptopu bir tutma, yapabilecek islemler cok farkli. Arkadasin dedigi gibi ipade veri atmak yedeklemek guncellemk vs isler icin illaki sark bilgisayar. İpad2 kullanmadim hic, ipad1 var. Performansindan memnunum, ozellikle sarj suresinden. Sirf sarj suresi icin bile alinir. Bazen diyorum keske iphoneda da boyle sarj suresi olsa, o zaman diger telefonlarin yuzune bile bakmam :) sifir fiyatini bilmiyorum, ama temiz ciziksi kayitli bulursan al, ben oyle yaptim suan gayet memnunum, satan arkadastan Allah razi olsun, orijinal kilifini da verdi. 4-5 aydan beri kullaniyorum.performansinda bir fark yok. İpad cok pratiktir. Hatta 20 dolar verip telefon olarak da kullanma sansin var.

NeGReDo
10-07-2011, 09:15
Arkadaşlar 2-3 gün içinde alcam demiş arkadaş ve haziranda yazmış mesajı.1 ay sonra neden yanıt veriyorsunuz :)