PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bos Disk Alani!?

eScape
23-06-2011, 01:27
Merhaba arkadaslar. Kucuk bir sorunum var, yardimci olursaniz sevinirim. Sistemimde 52gb bos alan vardi. Sistemi temizledim, gereksiz dosyalari sildim. Yani sistemden yaklasik olarak 100gb veri sildim. Fakat sistemde hala kullanilabilir bos alan 52gb olarak gorunmekte. Bilgisayarima Windows kurucam bootcamp araciligiyla fakat orada da 52gb bos alan gozuktugu icin boluntu olusturamadim maalesef. Daha sonra Disk Utility uzerinde boluntuyu secerek Erase sekmesi altinda ki Erase Free Space i kullandim. Bu islemden sonra 52gb olan bos alan 5gb'a dustu. Bu bos alani nereden, nasil gosterebilirim acaba? Yardimlarinizi bekliyorum arkadaslar, tesekkur ederim simdiden herkese.
Sevgilerle..

ByWanT
23-06-2011, 17:17
100Gb sildiginizden eminmisiniz?

Sildikten sonra geri dönüsüm kutusundan da sildiniz mi? Silmezseniz hala sistemde yer kaplamaya dikkat eder.

Erase Free Space yapmaniz hata olmus, yapmak istediginiz islem ile hic bir sekilde alakasi yok. Bu butonu tikladiginizda cikan aciklamayi ve uyariyi okusaydiniz keske. Cikan aciklamayi cevirecek olursak;

Bu özellik ile, secilen disk üzerindeki kullanilmayan disk alani üzerine data yazilir-doldurulur. Silinen dosyalarin, data kurtarma programlari vb. yollari ile tekrar elde edilmesini önlemek istiyorsaniz bu özelligi kullanabilirsiniz.

ipucu: Güvenli silme isleminde Mac Os X in ulasma-kullanma izni olan dosylar tekrar yazilir.Ilk sectiginiz secenekte bos olan disk sektörleri "null-SIFIR" lar ile bir kere doldurulur.

Bu islemi geri cevirme olayini bilmiyorum acikcasi, islemi hic gerceklestirmedim cünkü.

Ilk olarak geri dönüsüm kutusunu bosaltin. Sonra sildiginiz datalardan hic geri gelen olmusmu onu kontrol edin. Disk Utility yi biraz kurcalayin bakalim yapmis oldugunuz islemi geri cevirebilirmisiniz.

Ekleme: Eger ise yaramazsa, erase islemini tekrarlayin ve islem bitene kadar bekleyin. Islem sirasinda;

"Your startup disk is almost full.
You need to make more space available on your startup disk by deleting files."

gibi bir hata alirsaniz panik yapmayin ve islemin bitmesini bekleyin. Islem bitince bilgisayari yeniden baslatin. Üzerine yazilma isleminin gerceklesmi oldugu sektörler tekrar bos olarak kullanima sunulacaktir.

eScape
23-06-2011, 17:55
85gb veri silmisim, simdi halloldu. Ilginize tesekkur ederim. Geri donusum kutusunu bosaltmistim dunde fakat kullanilabilir alan degismemisti. Erase Free Space dedikten sonra 5gb indi. Islemi tekrarladim simdi ve bilgisayari yeniden baslattim. Sorun cozuldu. Tesekkuler..