PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sim Kart - Telefon - Rehber Sorunları iPhone 4 Geçersiz Sim Uyarısı

Karpinar
21-06-2011, 17:37
Değerli forum üyeleri; ben şuan şöyle bir problem yaşıyorum. Yurtdışından gelen iPhone 4 telefon sim free şekilde geldi ve geldiğinde içinde yurtdışı kartı vardı ve roaming ile Turkcell'den alıyodu ve çalışıyodu. Telefon ekranı normal açık, menulere girebiliyoruz. Mesela sürümü, basband'ı görebiliyoruz. Yani kısaca cihaz 4.2.1 orjinal versiyon yüklü ve jailbreak yapılmamış. Dolayısıyla unlock'da yok (simfree olduğu için gerek de yok sanırım). ben dün pasaporta kaydını yaptırdım. ve içine vodafone piyasada kesilmiş sim taktım. cihaz geçersiz sim uyarısı verdi ve forumu okuduğumda orjinal ile denemem gerektiği yazıyodu. bende bugun orjinal microsim ile denedim ama sonuç yine aynı geçersiz sim yazıyo. Bu arada acaba kayıt olmadımı diye IMEI sorguladım orda da kayıtlı gözüküyo. (yolcu beraberinde gelen cihaz diyo). Bana önerileriniz nelerdir? Ne yapmam gerekir? Bu durumla daha önce karşılaşan arkadaşım oldumu?

DeviLJoN
21-06-2011, 23:11
telefonu ne zaman kayıt ettirdiniz ?

Karpinar
22-06-2011, 13:00
Konuyu açtığımda 1 gün olmuştu. Bu mesajı yazarken 2 gün oldu. 5 dk önce kontrol ettim yine aynı "geçersiz sim" uyarısı aldım.

DeDeLi
22-06-2011, 13:07
Cihazınız hangi ülkeden geldi daha dogrusu şöyle sorayım model numarasını söylerseniz daha kesin yardımcı olalım..Roaming le o ülkenin hattını kullanırken çalışması normal.Cihazınız simkilitsiz demişsiniz ama anlattıklarınız çelişiyor biraz..Ben şüphelendim açıkçasıÖrnek veriyorum at&t simkilitli i4 ünüz var bu telefonu Amerika'da kullanıyorsunuz simkilitli oldugu için başka hat takamazsınız taksanızda çalışma ama başka ülkeye gittiginizde örnegin Türkiye yine at&t kullanabilirsiniz roaming alarak telefonunuz çalısır sonuçta at&t kullanıyorsunuz hangi ülke olması fark etmez..Umarım anlatabilmişimdir.

NeGReDo
22-06-2011, 13:09
bence de cihaz simkilitli.tnaıdık bi iphone'u olan birisi varsa gevey'i bi deneyebilirsin.

DeviLJoN
22-06-2011, 13:57
En iyisi telefonun model numarasını yazın siz, diğer arkdaşların dediği gibi sim kilitli olabilir cihazınız.

Karpinar
22-06-2011, 14:19
Sürüm:4.2.1 Operatör: Bouygues Telekom 10.1 Model: MC603FB modem firmware: 03.10.01 Arkadaşa sordum bu kesinlikle sim free diyo hatta 70 Euro verip operatörden açtırılmış. 70 Euro'nun bile faturası var diyo, kesinlikle sim free diye iddia ediyo.

Karpinar
22-06-2011, 14:24
Yanlış bilmiyorsam gevey ile denediğimizde sim kilitli olsa bile çalışıyor. O yüzden gevey ile denemek faydasız olur diye düşünüyorum.
bence de cihaz simkilitli.tnaıdık bi iphone'u olan birisi varsa gevey'i bi deneyebilirsin.

DeDeLi
22-06-2011, 14:29
Sürüm:4.2.1 Operatör: Bouygues Telekom 10.1 Model: MC603FB modem firmware: 03.10.01 Arkadaşa sordum bu kesinlikle sim free diyo hatta 70 Euro verip operatörden açtırılmış. 70 Euro'nun bile faturası var diyo, kesinlikle sim free diye iddia ediyo.

Normalde simkilitli bir telefon fransız operatorune kayıtlı ama arkadaşınız demek ki açtırmış eger öyleyse restore yapın cihaza düzelecektir..4.3.3 yükleyin en stabil versiyon o dur.Restoreden sonra aktif olacaktır.Eger yine sorun yaşarsanız operator şirketine mail atın.Anladıgım kadarıyla arkadaşınız bilgili bu konuda açtırdım diyorsa dogrudur.

Karpinar
22-06-2011, 14:48
Bende mesajları yazarken aynı şeyi düşündüm ve indirmeye başladım 4.3.3 versiyonu. Az önce getiren arkadaştan telefonu bi süre Türkiye'de kullandıklarını ve pasaporta kayıt yaptırılmadığı için kapandığını öğrendim. Benim tahminim kapanan telefonun açılma süresiyle ilgili bir durum. 4.3.3 versiyonu yükliycem ve bakıcam; eğer sim kilitliyse zaten aktivasyon ister değilse inş çalışır. İlgilenen herkese teşekkür ederim.

DeviLJoN
22-06-2011, 16:55
bouygues optr kartınız yoksa fw yüklemenizi tavsiye etmem, eğer kilit varsa cihaz acil arama ekranında kalır sizi daha çok uğraştırır.Dertsiz başınıza iş açtırır. Ayrıca kayıt ettirdiğinizin ertesi günü açılıyor telefonlar genelde.

Karpinar
22-06-2011, 17:22
Ben bu mesajınızdan önce güncellemiştim. Aktivasyon ekranını başka sim kart ile geçtim. Oratel ile. Şimdi 4.3.3. versiyon yüklü ve vodafone kartı taktığımda önce tepki olmadı sonrasında uçak moduna aldım kapattım ve yine geçersiz sim dedi. ben telefonun pasaporttan dolayı kapalı olmasına buluyorum başka bir aksaklık tahmin edemiyorum...

Karpinar
22-06-2011, 17:35
İnş açılır şu telefonda bian önce kavuşurum telefonuma...

DeviLJoN
22-06-2011, 17:41
kayıt yapıldı demiştiniz telefonunuz için şayet aradan iki günde geçti. Açılması gerekirdi şu ana kadar.

Karpinar
22-06-2011, 17:45
Evet kayıt yapıldı ve IMEI sorguladığımız zaman yolcu beraberinde gelen cihaz diyor. Ama kart çalıştırmıyor...

Karpinar
22-06-2011, 17:46
Anlayamadım nedir derdi?

Karpinar
23-06-2011, 14:18
Normalde simkilitli bir telefon fransız operatorune kayıtlı ama arkadaşınız demek ki açtırmış eger öyleyse restore yapın cihaza düzelecektir..4.3.3 yükleyin en stabil versiyon o dur.Restoreden sonra aktif olacaktır.Eger yine sorun yaşarsanız operator şirketine mail atın.Anladıgım kadarıyla arkadaşınız bilgili bu konuda açtırdım diyorsa dogrudur.

Walla 4.3.3 yükledim yine de açılmadı üstad. Sanırım bu sim kilitli cihaz. Sim kilitli olduğunu anlama yolumuz nedir? mesela ben iphone 3 kullanıyorum, iphone 3'de ilk aktivasyonu eğer orjinal sim kart yok ise yapamazsın ama ben bu cihazı dün hem güncelledim hemde başka bir kart ile aktivasyonunu yaptım. Yani sim kilitli olsa heralde aktivasyona izin vermezdi. Fikirlerin nedir üstad, varmı bi fikrin?

DeDeLi
23-06-2011, 15:44
Walla 4.3.3 yükledim yine de açılmadı üstad. Sanırım bu sim kilitli cihaz. Sim kilitli olduğunu anlama yolumuz nedir? mesela ben iphone 3 kullanıyorum, iphone 3'de ilk aktivasyonu eğer orjinal sim kart yok ise yapamazsın ama ben bu cihazı dün hem güncelledim hemde başka bir kart ile aktivasyonunu yaptım. Yani sim kilitli olsa heralde aktivasyona izin vermezdi. Fikirlerin nedir üstad, varmı bi fikrin?

4.3.3 restoresen sonra acil arama ekraninda kalmadi mi??iTunes uzerinden aktif oldu yani? Tr hattini taktiginizda ne uyarisi veriyor?

Bu mesaj da benim tapatalk'tan gönderildi...~iphone4~

Karpinar
23-06-2011, 16:25
4.3.3 restoreden sonra iTunes üzerinden aktive oldu, açıldı menüler falan geldi. TR hattımı taktığımda bi süre bekleyip geçersiz sim diyo. Uçak moduna alıp kapatınca mesela...

DeDeLi
23-06-2011, 18:20
4.3.3 restoreden sonra iTunes üzerinden aktive oldu, açıldı menüler falan geldi. TR hattımı taktığımda bi süre bekleyip geçersiz sim diyo. Uçak moduna alıp kapatınca mesela...
Eger o şekilde aktif ettiyseniz acil arama ekranında kalmadıysa simkilitsiz diyebiliriz.Hattın görmemesi tabi ilginç onun pasaport kaydıyla ilgisi olabilir.başka bir Tr hattı denediniz mi?

DeMo
23-06-2011, 18:43
Bence önce imel kaydı ile alakalı kapandığı ve sonradan da kayıt ettirdiğiniz için açılması normalden biraz daha uzun sürecektir. ( her ne kadar imel sorgulamasında kayıtlı çıksa bile )

Dolayısıyla yarın ola hayrola. Stres yapmadan 1-2 gün daha sabredin derim.

Karpinar
23-06-2011, 19:53
Eger o şekilde aktif ettiyseniz acil arama ekranında kalmadıysa simkilitsiz diyebiliriz.Hattın görmemesi tabi ilginç onun pasaport kaydıyla ilgisi olabilir.başka bir Tr hattı denediniz mi?

Hem piyasada kesilmiş vodafone microsim ile, hem orjinal (2 farklı) microsim ile hemde Turkcell orjinal microsim ile denedim ama olmadı. Bende pasaport kayıtla alakalı bi durum diye düşünüyorum.

Karpinar
23-06-2011, 19:55
Bence önce imel kaydı ile alakalı kapandığı ve sonradan da kayıt ettirdiğiniz için açılması normalden biraz daha uzun sürecektir. ( her ne kadar imel sorgulamasında kayıtlı çıksa bile )

Dolayısıyla yarın ola hayrola. Stres yapmadan 1-2 gün daha sabredin derim.

Bende aynı fikirdeyim olsa olsa pasaport kaydından olur diyorum. Elimizden gelen bişey yok mecbur sabrediyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Karpinar
23-06-2011, 20:44
Sim kilidi tek bir ülke için açtırılmış olabilirmi? Mesela Fransadaki tüm hatlara gibi?

DeMo
23-06-2011, 20:51
Öyle birşey ne duydum ne gördüm. Olabilirliği ile ilgili de şüphelerim var..

bu arada sen stres yapmaya devam ediyorsun :))

Karpinar
23-06-2011, 21:46
Öyle birşey ne duydum ne gördüm. Olabilirliği ile ilgili de şüphelerim var..

bu arada sen stres yapmaya devam ediyorsun :)) Ya çok enterasan bi durum. Ama haklısın Doğan hoca stress var:))) az önce tekrar deniyim dedim, içinde yurt dışından ortel kart vardı avea taktım ortalde iTunes aktifken, Avea'da iTunes kilitlendi. (sim kilitli gibi) sonra tekrar eski kartı (ortel) taktım; tekrar iTunes aktif oldu. Dedim kesin simlock cihaz aldığım arkadaşı aradım konusurken bi daha taktım avea'yı tekrar açıldı iTunes, yani aktifti. Neyse dedim ben yeniden 4.3.3 yükliyim ve Avea ile aktive etmeye çalışayım; eğer olmazsa kesin simlock'tur. Versiyon yükledim ve iki kartında pin kod'larını kaldırdım ve önce Avea ile denedim active etmedi ardından Ortel ile denedim yine aktive etmedi:))) dedim kesin simlock ardından az zaman gecti Ortel kendiliğinden active etti ama Avea kartı taktığımda iTunes yine telefon içeriğini görmeme izin vermiyordu:))) Yani deactive:))) Ardından umudu kesmiştim ki kendiliğinden Avea kart takılı iken de iTunes'in içeriğini gördü. iPhone ile baya içli dışlıyım, ben 3G kullanıyorum ve arkadaşlara ve kardeşime 10'a yakın iphone JB'ledim, unlock'ladım ama böle bişeye daha önce hiç rastlamadım. Stress halen var:))) şimdi yeniden versiyon yükliycem 4.3.3'ü.

NeGReDo
23-06-2011, 21:56
dostum bi telefoncuda gevey dene kaç gündür uğraşıyosun :) 2 dakika da anlarsın neyin ne olduğunu

metin_cetin
23-06-2011, 22:06
Sim kilidi açılmadan telefon acilirmi peki menüye girebilirmiyiz.

Karpinar
23-06-2011, 22:08
dostum bi telefoncuda gevey dene kaç gündür uğraşıyosun :) 2 dakika da anlarsın neyin ne olduğunu

:)):)))) walla haklısın...

Karpinar
23-06-2011, 22:11

Eğer aktive edilmişse sim kilidi açılmadan menuye girebilirsin...

Karpinar
23-06-2011, 22:12

Sim kilidini açarak (ya da açtırarak) da farklı sim kartlar ile kullanabilirsin...

metin_cetin
23-06-2011, 22:21
Yok merak ettigim sim kartı takılmadan sim lock olmadan menüye girilirmi çünkü sim Kartsiz sim card instailed yaziyrdu ve menüye girilmiyordu

DeviLJoN
24-06-2011, 04:06
ne oldu düzeldi mi telefonunuz ?

Karpinar
24-06-2011, 13:50
Kesin olarak öğrendim, telefon simkilitli. Ben arkadaşa telefon ettim, yenisi ile değiştircek. Beklemedeyiz. Stress'e devam...

DeviLJoN
24-06-2011, 21:02
ben diyecektim size sim kilitli diye ama morelinizi bozmak istemedim açıkçası, çünkü kayıt altına alınan telefon 1 günde açılıyor. Sizin iki günü geçtiği halde açılmaması beni zaten kuşkuya sokmuştu. Neyse sağlık olsun. Umarım sorunsuz atlatırsınız bu maratonu :)

Karpinar
25-06-2011, 21:28
çok teşekkür ederim:)) keşke erken bozulsaymış moralim en azından pasaporta kayıt yaptırmazdım.. inş hallolur, teşekkür ediyorum ilgin için...

DeviLJoN
01-07-2011, 20:38
pasaportun süresi bitmediyse pasaport kayıdını iptal edebilir. Süresi devam ediyorsa başka cihaza kayıt edebilirsiniz.