PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İngiltere'den gelen iPhone'ların fiyatı nasıl oradaki fiyatlardan ucuz oluyor?

balcis
13-06-2011, 14:45
İngiltere'den gelen iPhone 4'ler simkilitsiz. Bu ürünlerin oradaki fiyatları 600pound. 1500 küsüre geliyor.

Ancak bir alışveriş sitesinde fiyatlar pasaport kayıtsız 1350'ye kadar düşmüş durumda. Ve öyle böyle değil 10'ar 10'ar getirip satıyorlar. Sorduğumda IMEI kontrolü dahil buyrun yapalım sorun yok cihazlar sıfır refurbished de değil diyorlar ve ürün SİMKİLİTSİZ.

Arkadaşlar bu iPhone'ları İngiltere'den nasıl oluyor da oradakinden UCUZ fiyata getirebiliyorlar, bir sakatlığı var mıdır, satan sayısı da cihaz sayısı da az değil, bayağı bir piyasası var, fikri olan var mı?

Raiden
13-06-2011, 14:55
iPhone4 16gb ingilterede 500 sterlin(510 yazıyordu bugün ama 500 yani) bu da 1250 liraya denk geliyor. İngiltereden alınan hiçbir cihaz kilitli değil zaten siz gidin bireysel olarak alın, ki ben aldım, kilitsiz verecekler kontrat falan yok.

Bunun dışında "Whole-sale" diye bir mantık var sonuçta, toptan satıştan indirim alma olasılıkları var. Bunu da katarsak çok anormal bir durum yok. Anormal olan fiyatların olması gereken seviyeye inmesi.

socrates
13-06-2011, 23:58
İngiltere satış fiyatı 510 pound, yaklaşık 1350 TL. Henüz 5 gün önce almış birisi olarak :) 16GB simfree telefon fiyatı. Ülkeye girerken şayet ödemiş oldukları vergiyi geri alabilirlerse o zaman fiyat 1250 TL seviyesine kadar geriler. Apple store da toptan satışta indirim filan olmaz, zaten adamlar kişi başı 2 taneden fazla satmıyorlar :)

Olayın özünde, bu fiyatlara cihaz satan kişiler bu işin ticaretini yapıyorlar. Cihaz başına 50-70 TL kazansa günde 5-6 cihazı bu şekilde satsa 300-350 TL para kazanırlar vergisiz sorgusuz sualsiz.

Bende kendi yeni aldığım Beyaz iphone 4 telefonumu gene bu forumda satışa çıkarttım mesela ama 1450 TL fiyatla. Vergi geri alıp alamayacağımı bilmiyorum, şu an bana maliyeti zaten 1366 TL...

Fiyat çok düşükse bilinki bu kişiler bu işin ticaretini yapıyor ( çirkeflik ihtimali var ama daha hesaplı :P ), değilse bireysel kişilerin satışları :)

Saygılar