Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geliştirici hesabına gerek olmadan iOS 5 yüklemenin yolunu bulan Türk

DeMo
09-06-2011, 10:13
Arkadaşlar bugün bazı gazete ve haber sitelerinde bu habere rastladım. Denemedğim için doğruluğu hakkında kesin birşey söylememekle beraber sosyal paylaşım siteleri ve yabancı forumlarda da tartışıldığına göre doğrudur diye düşünüyorum. Sizler için basında çıkan haberleri ve youtube'da bulduğum videoyu konuya ekliyorum.

---------------------------------------------------------------------------------------
Kaynak: sabah.com.tr
Apple'ın arka kapısını 17 yaşındaki Mert Erdir araladı

17 yaşındaki Lise öğrencisi Mert Erdir Apple'ın açığını bir günde çözdü. İyi bir Apple kullanıcısı olan Mert, yeni mobil işletim sistemi iOS 5'i denemek için bulduğu yöntemi web sitesinde binlerce kişiyle paylaştı. Gizmodo'nun web sitesinde yayınlanan videoda Mert Erdir iOS 5'in adım adım nasıl yükleneceğini İngilizce anlatıyor. 20 saatte 154 bin kişinin izlediği Mert, amacının kuruma zarar vermek veya hack etmek değil, yeniliklerle dolu iOS 5 işletim sistemini denemek olduğunu söylüyor. Mert Erdir, beta aşamasındaki iOS 5 yazılımının telefonda sorunlar yaratabileceğine dikkat çekerek kullanıcıları da uyarıyor. Apple'ın fanatik kullanıcısı olan Mert Erdir sınavlarıyla boğuşmak zorunda olduğu için Twitter ve Facebook mesajlarını yanıtlamakta zorlandığını söylüyor.

---------------------------------------------------------------------------------------

Kaynak: chip.com.tr
iOS 5'i iPhone'a şimdiden 'yükledik'!

Küçük bir Apple hayranı olan Mert Erdir, iPhone'u geliştirici hesabına gerek olmadan iOS 5'e yükseltmenin bir yolunu buldu.

İstanbul'da yaşayan Mert'in bulduğu basit yöntemde bir arka kapıdan faydalanılıyor. Bunun için ISPW firmware'ini internetten indirip iTunes'da bir sağ tıklama numarası ile 'Check for new software' menüsünden yüklüyorsunuz. Mert bunun ardından işletim sistemini iPhone'da nasıl etkinleştireceğinizi anlatıyor.

Bu arada, Apple'ın ilgisini de çekmek isteyen Mert, Steve Jobs ile görüşmek ve sevdiği bu şirkette bir geliştirici olmak istiyor. Mert, bu hack'i bir iOS geliştirici hesabı açacak kadar parası olmadığı için meydana getirdiğini ve bağışların onu sevindireceğini söylüyor.

Kaynak: mynet.com
17 yaşındaki Mert Apple’ı alt etti

Merakla beklenen akıllı telefon iPhone 5’te kullanılacak iOS 5 yazılımını kıran İstanbullu Mert Erdir, internette günün yıldızı oldu.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Amerika’nın bilişim devi Apple, önceki gün büyük tartışma yaratan iCloud sistemi ile birlikte güncellenen yeni yazılımı iOS 5’i kamuoyuna tanıttı. Apple’ın henüz yapım aşamasındaki iPhone 5 telefonunda kullanacağı yazılım için, bir deneme sürümü hazırlandı. Apple tarafından önceden belirlenen yazılım uzmanlarına verilen iOS 5 Beta isimli yazılımı İstanbullu bir genç aşmayı başardı. 17 yaşındaki Mert Erdir, Apple’ın bu yazılımını kırdı ve başka bir yoldan güncelleme yapmayı başardı. Tek kuruş harcamadan akıllı telefonu iPhone’a yenilenen yazılımı yükleyen Erdir, sistemdeki bir açıktan yararlandığını açıkladı. Erdir sosyal paylaşım sitelerine yaptığı açıklamada “Amacım kimseye zarar vermek değil, sadece aşık olduğum Apple şirketinin ve belki bir gün tanışabileceğim Steve Jobs’un dikkatini çekmek. Bana Twitter’dan ulaşabilirsiniz. Bu yazılımı param olmadığı için kırdım, bu yüzden hevesli genç bir yazılımcıya bağışlarınızı bekliyorum” dedi. Kişisel blog sitesinde yapılacak maddi yardımları bekleyen Erdir ve iOS 5 hamlesi hakkında Apple bir açıklama yapmadı.

-----------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v=v0tAzhQOBJg

maverick1986
09-06-2011, 10:52
helal olsun akıllı çocuk bir gün apple TÜRKlerin önderliğinde olacak :)))

ByWanT
09-06-2011, 14:14
Yahu tamam denemis bulmus, iyi güzelde... Twitterda kendini apple hackeri olarak tanitip milletten bagis bekliyor, adim gibi eminim daha stringin plistin ne oldugundan haberi yoktur. Obejkt C den haberi bile yoktur.

salih1912
09-06-2011, 14:15
ben anlayamadım şimdi udid kaydı olmadan ios5 yüklemeyi mi bulmuş ?

DeDeLi
09-06-2011, 14:18
Bu sekilde aktif oluncu bildirimler vs calismiyor hat bulmuyor vsvs ufak bir bug iste.hacker mi oldu adam?oturdu saatlerce hackledi sanki iOS i.yinede aferin diyelim

Bu mesaj da benim tapatalk'tan gönderildi...~iphone4~

GKTG
09-06-2011, 14:20
ben anlayamadım şimdi udid kaydı olmadan ios5 yüklemeyi mi bulmuş ?

Evet dediğiniz gibi.

DeMo
09-06-2011, 14:20
Emre çocuğun şevkini neden kırıyorsun, o da bizim geohot'umuz olacak :) Ama biraz paracı olacak kesin :D

weslive
09-06-2011, 14:25
bilinçli bir şekilde yapdığına inanmıyorum kurcalarken bulmuşdur,oturup dersine çalış evlat

Ogzhnozcn
09-06-2011, 14:26
Kırmış da kör şansı rastgele programlama dilleri vs. bildiğini zannetmiyorum

massari
09-06-2011, 14:36
Arkadaslar param yok diyor ama ios5 yuklemesi icin elinde en azindan iPodTouch3 veya iPhone 3gs olmasi gerekiyor ipodu bilemem ama iphone kullaniyorsa demekki en azindan 1000 liralik bir teli var yanlisim varsa duzeltin [:D] [:D] afferimde bari para istemesin sonucta nokia 3310 kullanmiyor apple urunu kullaniyor...

salih1912
09-06-2011, 14:54
iphone 4 kullanıyor videoda dikkat edersenizde ben bu videoyu dün akşam başka biri tarafından izledim bug vs. olduğu için vazgeçmiştim. bunda ios 5 i sorunsuzca kullanabiliyormuyuz ? kullanamıyorsak kırmasının bi anlamı yok ki

iSaMi
09-06-2011, 14:59
belkide babası dersleri iyi diye iphone almıştır :) olamazmı?

ByWanT
09-06-2011, 15:16
Emre çocuğun şevkini neden kırıyorsun, o da bizim geohot'umuz olacak :) Ama biraz paracı olacak kesin :D

Abi geohot daki bilgi bende olsun, 10 milyar borcum olsun. Geoda ayni yasta ve adam ps3 root keyleri kirdi, kac kere iOS u kirdi. Yinede kendine apple/iphone hackeri dedigini okumadim bir yerde. Demissede hakediyor. Ama bu elaman, es kaza bise bulmus, kendine hacker diyor, birde bagis istiyor. Bir tane bile programlama dili bilmiyordur belkide. iOS 5 i hangi cihazlarin destekledigini soran birine "galiba 3GS ve yukarisi" demis. Bu bile bilgi düzeyini gösteriyor.

Ogzhnozcn
09-06-2011, 15:49
Düzey - lerde ben c,fortran,sql,oracle,java,pascal,delphi vs. bildiğiğim halde kendime hacker vs. demiyorum nedense bu velet gibi hiçbirşey bilmeyen bildiğini zannedenler hacker diye geçiniyor birde pohpohlayanlar yokmu onlarda dünyadan bir haber.

weslive
09-06-2011, 15:52
elemanın ingilizcesi iyi ama

lodge_314
09-06-2011, 16:08
işin garibi menü tuşuna 3 kere basınca voice over aktif oluyor ya, ondan sonra durum çubuğuna dokunuyorsunuz bildirim merkezini görüntülemek için üç parmağınızı yukarıdan aşağıya doğru kaydırın diyor, zaten kendisi anlatıyor bunu neresi kırılmış anlamadım :) ordaki bütün ihtimalleri deneyecek insan tabi ki bir türk olacaktır :D yalnız çok fena şans var çocukta o ayrı mesele...

Knoc[K.O]ut
09-06-2011, 16:45
Valla kim ne derse desin arkadaşlar bunun bilgiyle cahillikle alakası yok biraz şans biraz da istikrar diyelim kimse kusura bakmasın ama burdan bu cocuga solenilen bunca yorumu anca turk milleti yapar işte biz daha bilgiliyiz vs vs bu forumu ilk acıldıgı zamandan beri kullanıyorum emeği gecen herkesin eline sağlık hepsine de teşekkür ediyorum ama şu da işin bi başka doğru tarafı ne burda ne başka bi yerde kimsenin biz bu konuyla ilgili efsane bilgiye sahibiz demeye hakkı yok çünkü bu zamana kadar ne bu forumda ne de bi başka forumda geohot gibi bişiler yapan muscleard gibi calısan dev team uyeleri gibi profesyonel bişiler yapan cıkmadı bu bizim yeterli bilgiye sahip olmadığımızın kanıtı bu cocuk cok sey biliyor demiyorum belki de dediğiniz gibi hiçbişi bilmiyodur ama sizi bilmeyen birçok kişi artık onu biliyor o da bu durumu lehine cevirip paraya dönüştürmeye çalışıyor bunda bi terlik yok ki adam dememiş siz bana para werin ben daha cok sey paylasayım diye bunlarla ugrasmak icin param yok siz bana bağış yapın bende uğraşabiliyim demiş.

Ogzhnozcn
09-06-2011, 16:55
Onun uğraştıklarını ben uğraşsam neler yaparım burada olay program bilmek algortimik zeka varmı bilemem ama sadece algortima,sahte kod lada bitmez yüksek seviyeli programlama dilleri lazım

IBurak
09-06-2011, 21:31
Peki nasıl yapacağızdan bir fikri olan var mı ?

ilhan78
09-06-2011, 21:33
şansa bir bug bulmuş sadece abartılmamalı.

IBurak
09-06-2011, 21:39
Nasıl yaptığını söylesede bizde denesek :/

by_hope
10-06-2011, 03:56
Nasıl yaptığını söylesede bizde denesek :/

sabah verdiği haberde bu şekilde çevirmiş.

1- iOS 5 IPSW dosyasını internetten indirin. Dosya basit bir Google taramasıyla bulunabiliyor.

2- iTunes kullanarak iPhone'unuzu güncelleyin. Bunu yapmak için iPhone'u bilgisayarınıza bağlayın. Mac için Option PC için Shift tuşuna basılı tutarak "Check for update" butonuna tıklayın.Daha sonra indirdiğiniz iOS 5 IPSW dosyasını seçin

3- Güncelleme bitene kadar bekleyin. Yeni bir aktivasyon penceresi açılacak.

Bundan sonra ise sıra iOS 5'i etkinleştirmeye geliyor. Bunun için ise aşağıdaki adımları girin.

1- Home butonuna üç kere tıklayın. Böylelikle Voice Over özelliğini açacaksınız.

2- Üç kez daha Home butonuna tıklayın. Emergency Call gözükecektir.

3- Emergency Call butonuna tıkladıktan sonra üç parmağınızı ekrana dokundurarak aşağı sallayın.

4- Bu aşamadan Notification Center gözükecektir.

5- Weather widget'ına tıklayın. Weather uygulaması inecek.

6- Home buttonuna basıp iPhone ana ekranına dönün.

hitmachine16
10-06-2011, 10:00
Bu yöntem ipod touch 4gde çalışıyor mu? Gerçi emergancy call diye birsey yok ipodda ama belki başka bir yolu vardır.

GKTG
10-06-2011, 10:04

1- iOS 5 IPSW dosyasını internetten indirin. Dosya basit bir Google taramasıyla bulunabiliyor.

2- iTunes kullanarak iPhone'unuzu güncelleyin. Bunu yapmak için iPhone'u bilgisayarınıza bağlayın. Mac için Option PC için Shift tuşuna basılı tutarak "Check for update" butonuna tıklayın.Daha sonra indirdiğiniz iOS 5 IPSW dosyasını seçin

Bundan sonra ise sıra iOS 5'i etkinleştirmeye geliyor. Bunun için ise aşağıdaki adımları girin.

1- Home butonuna üç kere tıklayın. Böylelikle Voice Over özelliğini açacaksınız.

3- Emergency Call butonuna tıkladıktan sonra üç parmağınızı ekrana dokundurarak aşağı sallayın.

Bu yöntemi denemek yerine final sürümünü denemeyi ya da UDID kaydı yaptırmayı yeğlerim [:)]

diyalog
10-06-2011, 11:24
güzel ve başarılı bir yöntem bu akşam denicem her ne kadar sıradan ve basit gibi görünsede bir yabancıdan önce bir Türkün bunu bulmasıda gurur verici gerci bu yöntemi bir yabancı bulmuş olsa övgüler yere göğe sığmazdı arkadaş hatalı davranmış madem ingilizce bir anlatım yapmış bir rumuz belirtip kendisini Türk değil yabancı olarak tanıtmalıydı o zaman hakkettiği övgüyü ve yeri bulurdu :)) ama paragöz olması yakışık almamış :))

IBurak
10-06-2011, 11:55

Hata veriyor iTunesten güncelleme yapmaya kalkınca :(

by_hope
10-06-2011, 15:46
Hata veriyor iTunesten güncelleme yapmaya kalkınca :(

Bi fikrim yok malesef.
Mesajda'da yazdigim gibi sabah haberinde cocugun konusmalarini bu sekilde cevirmis. Onun disinda bi bilgim yok.

Bende istiyorum denemeyi aslinda ama beklemeyi tercih ediyorum simdilik...

IBurak
10-06-2011, 18:44
Sonunda oldu bende ama hiç tavsiye etmem hat çalışmıyor MT çalışmıyor çok hata v.b şeyler var :(

by_hope
10-06-2011, 20:05
Sonunda oldu bende ama hiç tavsiye etmem hat çalışmıyor MT çalışmıyor çok hata v.b şeyler var :(
İnsallah sorununu cozersin...

ByWanT
10-06-2011, 20:10
güzel ve başarılı bir yöntem bu akşam denicem her ne kadar sıradan ve basit gibi görünsede bir yabancıdan önce bir Türkün bunu bulmasıda gurur verici gerci bu yöntemi bir yabancı bulmuş olsa övgüler yere göğe sığmazdı arkadaş hatalı davranmış madem ingilizce bir anlatım yapmış bir rumuz belirtip kendisini Türk değil yabancı olarak tanıtmalıydı o zaman hakkettiği övgüyü ve yeri bulurdu :)) ama paragöz olması yakışık almamış :))

Anladigim kadariyla söylemeye calistiginiz sey biz arkadasi bir nevi kiskaniyoruz, cekimiyoruz, yabanci hayranligimiz var, o yzüden yabanci izlenimi biraksa yere göge sigdiramayiz falan..

Bende tam tersini diyorum, türk ya arkadas, yaptigini abartiyorsunuz ve yere göge sigdiramiyorsunuz. Yaptiginin abartili olmamasina ragmen siz arkadasa gaz verdiginiz icin, kod bilgisi sifir olan bu kisi sagda solda kendine "iphone hackeri" diyor, "ios5 i kirmanin bir yolunu buldum ama trigonometrinin kini bulamadim" gibi 17 yasinda birinden beklenebilecek seyler diyor. Yahu adam ne hacker, ne de bir kurus haketmiyor, o kadar saglam kisiler bile millet kendilerine hacker derken, onlar kendilerinden bu sekilde bahsetmezken, bir parca cocuk iki uc butona basarak tesadüfen sallama usulü birsey buldu diye kendine hacker diyor, bagis yapin daha iyi seylerde yapayim diyor, siz ve türk medyasina "helal olsun, kocum benim, iste türkün gücü" diyip iyice havaya sokuyorsunuz. Eger kendine o kadar güveniyorsa dün attigim su tweetin cevabini versin.

http://dl.dropbox.com/u/12568587/Screenshots/ivir-zivir/Bildschirmfoto%202011-06-10%20um%2019.08.53.png

http://dl.dropbox.com/u/12568587/Screenshots/ivir-zivir/Bildschirmfoto%202011-06-10%20um%2019.09.15.png

Kiskanilacak bir tarafi yok ki, kiskanalim. O iphone hacker`i ise bizim Göktug da Steve Jobs o zaman.

ilhan78
10-06-2011, 20:20
Anladigim kadariyla söylemeye calistiginiz sey biz arkadasi bir nevi kiskaniyoruz, cekimiyoruz, yabanci hayranligimiz var, o yzüden yabanci izlenimi biraksa yere göge sigdiramayiz falan..

Bende tam tersini diyorum, türk ya arkadas, yaptigini abartiyorsunuz ve yere göge sigdiramiyorsunuz. Yaptiginin abartili olmamasina ragmen siz arkadasa gaz verdiginiz icin, kod bilgisi sifir olan bu kisi sagda solda kendine "iphone hackeri" diyor, "ios5 i kirmanin bir yolunu buldum ama trigonometrinin kini bulamadim" gibi 17 yasinda birinden beklenebilecek seyler diyor. Yahu adam ne hacker, ne de bir kurus haketmiyor, o kadar saglam kisiler bile millet kendilerine hacker derken, onlar kendilerinden bu sekilde bahsetmezken, bir parca cocuk iki uc butona basarak tesadüfen sallama usulü birsey buldu diye kendine hacker diyor, bagis yapin daha iyi seylerde yapayim diyor, siz ve türk medyasina "helal olsun, kocum benim, iste türkün gücü" diyip iyice havaya sokuyorsunuz. Eger kendine o kadar güveniyorsa dün attigim su tweetin cevabini versin.

http://dl.dropbox.com/u/12568587/Screenshots/ivir-zivir/Bildschirmfoto%202011-06-10%20um%2019.08.53.png

http://dl.dropbox.com/u/12568587/Screenshots/ivir-zivir/Bildschirmfoto%202011-06-10%20um%2019.09.15.png

Kiskanilacak bir tarafi yok ki, kiskanalim. O iphone hacker`i ise bizim Göktug da Steve Jobs o zaman.

yerden göğe kadar haklısın bywant,
madem hacker çalıştırsın tüm özellikleride görelim.
destek istiyor,sanki ios5 finalin hackini yapacak:)

ByWanT
10-06-2011, 20:24
yerden göğe kadar haklısın bywant,
madem hacker çalıştırsın tüm özellikleride görelim.
destek istiyor,sanki ios5 finalin hackini yapacak:)

destek istiyor da destegi napacak söyleyeyim, kendine ipad alacak, oyun alacak o ipade. He bir de eger fotograf makinasi canon ise L serisi prime lens alacak o makineye. Object C kursuna gitmeyecegi kesin.

iSylar
10-06-2011, 20:42
Hem de BlackBerry kullanan iDevice hackerı olmaz bence:)

ByWanT
10-06-2011, 21:05
Arkadas ikinci tweetimden sonra önce mention dan cevap verdi. Bilmeyenler icin hatirlatayim, bana attigi mention u, arkadasi takip eden herkes görebilir. Ardindan ne hikmetse o mention silindi ve ayni mesaj arkadas tarafindan dm olarak atildi. DM i tabiki sadece ben görebilirim.

http://dl.dropbox.com/u/12568587/Screenshots/ivir-zivir/Bildschirmfoto%202011-06-10%20um%2020.02.00.png

Benim bu özel mesaja aciktan verdigim ve halen karsiligini alamadigim cevaplar:

http://dl.dropbox.com/u/12568587/Screenshots/ivir-zivir/Bildschirmfoto%202011-06-10%20um%2020.04.00.png

http://dl.dropbox.com/u/12568587/Screenshots/ivir-zivir/Bildschirmfoto%202011-06-10%20um%2020.04.28.png

iSylar
10-06-2011, 21:08
Abi hackerımız sana cocoa yı anlatmış görmüyor musun[gl=12.gif]

IBurak
11-06-2011, 13:28
Adam Hacker zannediyor kendisini bırakın zannetmeye devam etsin :)

IBurak
11-06-2011, 13:30
Madem Hacker Hat ve MT sorununun çözsün ;)