PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Windows 8'le ilgili gerçekler, dedikodular!

GKTG
27-01-2011, 11:42
Windows 8'le ilgili bilinenler!

Windows 8 ile ilgili kesin olarak bilinenler, söylentiler ve fazlası... Hepsi haberimizde...

Her ne kadar önemli sızıntılar yaşansa da, bir sonraki Windows sürümünün adını ve neye benzeyeceğini sadece Microsoft biliyor ancak 'Windows 8' olarak adlandırılan işletim sistemi büyük değişikliklere sahne olabilir.

Bu sene Las Vegas'ta yapılan tüketici elektronikleri (CES) fuarında Windows 8'in ARM işlemcilerini destekleyeceği açıklanmıştı. ARM tabanlı çipler sıklıkla tablet ve akıllı telefonlar gibi düşük güç tüketimi olan cihazlarda çalıştırılıyor.

Microsoft'un CEO'su Steve Ballmer, CES açılış konuşmasında şunları söylemişti: "Bu duyurumuzun tüm amacı yeni sınıf bir donanıma desteği, yeni partnerlerimizi duyurmak ve piyasaya mümkün olan en geniş cihaz türünü sunmak". Başka bir deyişle Windows artık sadece dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için olmayacak.

Gerçekler ve dedikodular

Gerçekler: Microsoft'un ARM duyurusu, Windows 8 hakkında yapılan tek resmi duyurusu olma özelliğini taşıyor. Yeni partnerler olarak ise Nvidia, Qualcomm ve Texas Instruments kastediliyor. Dolayısıyla bu şirketlere ait üç düşük güç tüketimli Windows cihazı görmemiz olası.

Dedikodular: En 'gerçek' dedikodulardan biri Windows 8 hakkında sızan slaytlar. Slaytlarda Windows 8'in final sürümünde bulunacak özellikler yer almıyor ancak Microsoft'un ne yönde yol alığını bize gösteriyor.

Örneğin bir slaytta nereye gidersek gidelim bizi takip eden, donanımdan bağımsız bir işletim sisteminden bahsediliyor. Bir başka slaytta ise uygulamaları ve ayarları korurken virüsleri ve diğer sorunları ortadan kaldıran bir sıfırlama düğmesinden söz ediliyor.

'Jupiter' kod adına sahip bir projeden bu yazımızda bahsetmiştik. Microsoft'un bu uygulama modeli ile ulaşmak istediği, gelecekte açacağı Windows uygulama mağazası için dinamik, görsel çekiciliğe sahip uygulamalar oluşturmada gelişiricilere yardım etmek olacak.

Tahminler ve sonuç

Tahminler: Windows 8'in önceki Windows'lardan farklı olacağından şüphe içindeyseniz Microsoft Developer's Blog'da kısa bir süre yer alan ve kaldırılan şu sözleri göz önünde bulundurun: "Sonraki Windows sürümü, Windows'tan beklenenden çok daha farklı olacak..."

Sonuç: Microsoft'un farklı cihazlarla çalışacak bir işletim sistemi meydana getirmek istediği açık. Son bir dedikodu ise Microsoft'un Windows 8'i 2012'de yayınlamaya hazırlandığı yönünde...

Kaynak: CHIP Online