PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gittigidiyor mağdurumu olacağız ?

osiparadoxx
24-01-2011, 23:12
GİTTİ GİDİYORCULARA Maliye’den şok soruşturma

12 Ocak 2011 Çarşamba 00:10

Türk internet dünyasının en büyük serbest alışveriş sitesi Gittigidiyor.com’a Maliye’den şok soruşturma. Kamuoyunun en çok yılbaşı gecesi eğlence yerlerine düzenledikleri baskınlardan takip ettiği vergi müfettişleri, bu kez dev alışveriş sitesi Gittigidiyor.com’u beklenmedik bir şekilde inceleme altına aldı. Sisteme kayıtlı binlerce satıcının satış işlemleri incelemede!

Peki, Maliye Bakanlığı’nı harekete geçiren sebep ne? Sitedeki satış işlemlerinin vergi müfettişlerinin incelemesine takılmasının sebebi Gittigidiyor.com alışveriş sitesinin çalışma şekli olduğu açıklanıyor. Söz konusu alışveriş sitesinde bireysel veya dükkan denilen sistem dahilinde hesap açan satıcılar yüzlerce ve binlerce ürünün satışını gerçekleştirebiliyorlar. İddiaya göreyse bütün bu satışlarda hiçbir şekilde fatura kesilmiyor. İşte bu iddialardan yola çıkan Maliye Bakanlığı, Gittigidiyor.com’da satış gerçekleştirenlerin vergi kaçakçılığı yaptığı gerçeğiyle Türk internet tarihinin en büyük soruşturmasını başlatmış bulundu. Sitenin işleyiş sisteminin ayrıca haksız rekabete de sebep olduğunu dile getiren uzmanlar kaçırılan vergi tutarının 250 trilyonu bulduğu görüşünde. Maliye Bakanlığı bu vergilerin peşine düşerken itibaren binlerce satış gerçekleştiren Gittigidiyor.com kullanıcılarının 2008 yılından bu yana ki hesaplarını da inceleme altına aldı.

Sanal alışveriş sektöründe bomba etkisi yaratan bu sıcak gelişme etkisini çok çabuk gösterdi. Gittigidiyor.com’a kayıtlı yüzlerce kullanıcı Maliye’nin bu beklenmedik soruşturması üzerine sistemden kaçışa başladı.

KAYNAK = bighaber.com 12.Ocak.2011

[url=http://www.bighaber.com/gitti-gidiyorcular-nereye-gidiyor/[/url]

omessiah
24-01-2011, 23:16
Doğrudur zaten uzun süredir olan birşey...Fatura olmayınca devlet kayıt dışı bırakılıyor...

SaTuSa
24-01-2011, 23:22
Millet oraya ilan verirken fazladan ödediği ücreti vergi niyetine sayacak, gittigidiyor da üzerine düşeni yapıp herkesten aldığı yüzdeliğe göre satışı gerçekleşenlerin vergisini satıcı yerine ödeyecek. Komisyon almasını bilen yükümlüklükleri de yerine getirmek durumunda.

myazici
24-01-2011, 23:22
Fazla ticareti olanlari takibe alip vergiden bayagi bir kontrole tabi tutuyorlar bu konu son zamanlar netin en cok tartisilan konusu.

Sent from my iPhone using Tapatalk

omessiah
24-01-2011, 23:32
İşte o noktada GG zaten kendini sıyırıyor orası beni ilgilendirmez ben komisyoncuyum deyip bütün yük satıcıya kalıyor...Büyük satış yapanlara çok sağlam borç çıkarıldığını biliyorum...Biir yakınım bu çekinceden dolayı adına ticarethane açıp fatura keserek ürün satmaya başladı...Şakası yok büyük satıcılar belki yaptıkları kar kadar ceza ödeyecekler...

abutboyaci
24-01-2011, 23:57
gittigidiyor'dan 8 ay öncesiyle ilişiğimi kestim.

siteden hem alım hem satım yapıyordum. o kadar puan yapmışken ne olduysa oldu birden siteden atıldım. üstelik siteye para verip 5-6 ilanım yayındayken açık arttırmalar devam ederken atıldım. sonra başka bir kullanıcı adıyla kaydoldum ve neden atıldığımı sordum, cevap alamadan tekrar atıldım.

dedim ki hata benimdir, tekrar kaydoldum tekrar birkaç puan yaptım, şimdi tamamen gittigidiyor.com'dan koptum. bir daha o siteden ne birşey alırım, ne birşey satarım. bence sizde uzak durun. tamamen para tuzağı. önce paranızı alıyor, sonra karşınızdaki insanla karşı karşıya bırakıyor. çok mağdur oldum. sikayetvar.com sitesine bir baktım ki gittigidiyor ile ilgili şikayetler almış başını gidiyor. bu kadar mağdur insan varken düzlüğe çıkacaklarını sanmıyorum. tamamen para tuzağı.

saygılarımla

myazici
25-01-2011, 00:20
gittigidiyor'dan 8 ay öncesiyle ilişiğimi kestim.

siteden hem alım hem satım yapıyordum. o kadar puan yapmışken ne olduysa oldu birden siteden atıldım. üstelik siteye para verip 5-6 ilanım yayındayken açık arttırmalar devam ederken atıldım. sonra başka bir kullanıcı adıyla kaydoldum ve neden atıldığımı sordum, cevap alamadan tekrar atıldım.

dedim ki hata benimdir, tekrar kaydoldum tekrar birkaç puan yaptım, şimdi tamamen gittigidiyor.com'dan koptum. bir daha o siteden ne birşey alırım, ne birşey satarım. bence sizde uzak durun. tamamen para tuzağı. önce paranızı alıyor, sonra karşınızdaki insanla karşı karşıya bırakıyor. çok mağdur oldum. sikayetvar.com sitesine bir baktım ki gittigidiyor ile ilgili şikayetler almış başını gidiyor. bu kadar mağdur insan varken düzlüğe çıkacaklarını sanmıyorum. tamamen para tuzağı.

saygılarımla

Para tuzagi sozune katiliyorum hem %10 komisyon hem listeleme ucreti adamlar tipki kumarda daima kasa kazanir misali gotururken uzerinden donen ticarette kendilerini muaf goruyorlar. Sahibinden.com en azi dan daha makulken ki get sistemi ile guvenli ticarette var ama insanlar nedense gg yi besleyerek onun da burnunu kaldirmis durumdalar isciden vergisi pesin alinirken gunde milyarlari kazanan bir sistemin kendini zeytinyagi gibi uste cikarmasindan dolayi benim de artik kullanmadigim bir sistem oldu

Sent from my iPhone using Tapatalk

bayuhan
25-01-2011, 01:55
Devlet hakli arkadaslar, ayni sorun Almanya dada oldu.

Bildiginiz gibi Gittigidiyor ebay in Türkiye ortagi. Almanya da devlet ebay i siki kontrol ediyor, mesela gecenlerde bir kadin evindeki fazla ayakkablari satmis, zengn bir kadin. Binlerce ayakkabisini ebay de satti.

Alman maliyesi Finanzamt hemen kadinin yakasina yapisti, sen nasil para kazanirsinda bize vergisini vermezsin diye. kadina galiba 1,5 milion Euro ceza kesmislerdi.

Simdi ayni takibati Türkye maliyesi yapiyor.

Gittigidiyor mali sizin satmaniza izin vererek aracilik yapiyor ve sizden kestigi para aracilik komisyonu, yani asla diyemeyiz mahkemede felan, ben gg ye ödedim o ödeseydi vergi yi diye, Cünki burda satici biziz ve gittigidiyor sadece araci. zaten sitesinde de bunlar yaziyor, satisa mal koyarken gittigidiyor kurallarini kabul ediyorum diye tikliyoruz..

Maliyenin incelemesi gg ye hicbir zarar vermez.

Burda zarari encok gg da dükkanlari olan isyerleri cekecektir, Vergi kacakciligina giriyor bu durum. özel sahislarin bundan zarar görecegini sanmam, eger dükkan acmadiysalar yada binlerce satis yapmadiysalar tabi..

Gittigidiyor herseyi yasal olarak kilifina uydurmus arkadaslar, parayi götürüyorlar. Ama cok sikayet var gg den, yakinda batar ve yöneticileri de kacar. Ebay de gelip el koyar sirkete. Zaten yabanci sermayeli sirketler genelde böyle soyuluyor , olan orada üye olan vatandasa ve kacan yabanci sermaye nedeni ile ülkemize oluyor..

saygilar