PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SHSH kaydı kullanılarak Restore yapmak

ByWanT
17-01-2011, 23:16
Bu rehberimizde sizlere almis oldugunuz SHSH kaydini kullanarak güncel olmayan bir sürüme iOS cihazinizi nasil restore edebileceginizi gösteriyoruz.

Eger SHSH konusunda fikriniz yok ise, tam olarak ne oldugunu, ne ise yaradigini ve nasil kayit alindigini bilmiyorsaniz bu videomuzdan önce, yine SHSH konusunda hazirladigimiz diger iki videomuzu seyretmenizi tavsiye ederiz.

Keyifli seyirler.

Not: Videomuz HD kalitededir ve ekrandaki yönergeleri daha rahat takip edebilemk icin videonun sag altindan HD (720P) modunu aktiflestirmeyi unutmayiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=-RKhFeclkzo

ByWanT
17-01-2011, 23:22
Video konuya eklenmistir.

iSylar
17-01-2011, 23:38
Abi bu videolardan sonra soru sormaya cesaret bile edemez kimse[:D]Ellerine sağlık[gl=9.gif][gl=9.gif]

GKTG
17-01-2011, 23:42
Ellerine sağlık Emre abi. Çok yararlı bir paylaşım olmuş.

ByWanT
18-01-2011, 12:51
Videonun daha kaliteli versiyonunu eklerken bir sorun olusmus galiba, video sahibi tarafindan silinmistir gibi bir hata veriyordu.

Sorun cozuldu, izleyemeyen arkadaslar artik izleyebilirler.

iSylar
19-01-2011, 21:04
buarada abi gözümden kaçmadı 4.2.1'e geçmişsin:)

lfshdws
21-01-2011, 17:05
Ellerinize sağlık çok yararlı bir çalışma olmuş

Ardarda
04-03-2011, 19:46
Arkadaslar cok acil birsey ogrenmem lazim .cydia yuklu jb de var telefonumda ama shsh kaydimin olup olmadigini bilmiyorum cunku kuzenimden aldim teli jb yi de o yapti nasil anlasilir shsh kaydimin olup olmadigi

DeDeLi
04-03-2011, 19:51
Arkadaslar cok acil birsey ogrenmem lazim .cydia yuklu jb de var telefonumda ama shsh kaydimin olup olmadigini bilmiyorum cunku kuzenimden aldim teli jb yi de o yapti nasil anlasilir shsh kaydimin olup olmadigi

Cydia 'ya girdiginiz zaman üst kısımda yesil yazıyla yazar shsh kaydınız varsa.Hangi kayıtlar alındıysa orada yazıyor.İkinci olarak Tinyumbreallayı indirin cihazınızı baglayın bilgisayara oradan da ögrenebilirsiniz..

Ardarda
04-03-2011, 21:06
@dedeli
cok tesekkur ederim.yesille 4.1 4.2 ve 4.2b3 yaziyor. Yani alinmis
Galiba... Peki unlock ile bunun nasil bir baglantisi var ?

GKTG
04-03-2011, 21:08
@dedeli
cok tesekkur ederim.yesille 4.1 4.2 ve 4.2b3 yaziyor. Yani alinmis
Galiba... Peki unlock ile bunun nasil bir baglantisi var ?

SHSH ile Unlock arasında bir bağlantı yok. Bağlantısı cihazın yurtdışı-simkilitli olması tabi cihazın sahip olduğu basebandın unlock u çıkmış olması.

Ardarda
04-03-2011, 21:43
Unlock yaparken telefondan cydia ile yapicaz degil mi pc den degil ?

GKTG
04-03-2011, 21:45
Unlock yaparken telefondan cydia ile yapicaz degil mi pc den degil ?

Unlock yöntemine göre değişiyor.

afyonteam
04-03-2011, 22:44
Yrn izliyim

Send #Tapatalk

plare
10-03-2011, 20:59
start tss server´a basinca tss baslamiyor, log bölümünde is not running yaziyor. Bir seyi atladim mi? sorun nedir?

DeDeLi
10-03-2011, 21:02
Sol taraftan cihazınızı seçtiniz mi?Listede olan cihazlardan connected device olan sekmedeki cihazı seçip yapmayı deneyin

plare
10-03-2011, 21:10
http://img1.loadtr.com/k-681779-tss_server.jpg (http://www.loadtr.com/681779-tss_server.htm)

solda telefonum secili, shsh 4.2.1 de isaretli ama start tss´e basinca baslamiyor ve start tss server bölümü mavi yanip sönüyor..

recovery mod´a falan girmem mi gerekiyor?

plare
10-03-2011, 21:36
lütfen yardim edin, bütün gündür restore yapmaya calisiyorum ancak bir türlü olmadi, sorun ufak bisey olsa gerek. Tss server neden baslamiyor?

CASUA
10-03-2011, 21:36
http://img1.loadtr.com/k-681779-tss_server.jpg (http://www.loadtr.com/681779-tss_server.htm)

solda telefonum secili, shsh 4.2.1 de isaretli ama start tss´e basinca baslamiyor ve start tss server bölümü mavi yanip sönüyor..

recovery mod´a falan girmem mi gerekiyor?

Cihazı pc'ye bağladıktan sonra tiniyumbrella 'yı açıp start tss server 'a basıcaksın aynı anda itunes 'da açık olacak...yine aynı shift+restore şeklinde istediğin versiyonu hedef göstericen,işlem bitene kadar tiniyumbrella açık kalacak...

(tabiki cihazı dfu moda alacaksın normal restore yapar gibi)

plare
10-03-2011, 21:42
start tss server a basinca, log bölümünde tss server is NOT running yaziyor ve sonuc olarak da itunes hata veriyor (11 numarali hatayi verdi bu sefer). tss server´i baslatamiyorum bir türlü.

iSylar
10-03-2011, 21:59
virüs programını kapatarak tekrar deneyin.

plare
10-03-2011, 22:25
denedim fayda etmedi. :(

prolab
31-03-2011, 19:32
Cihazı DFU moda nasıl alıyoruz ?

SalihBxl
31-03-2011, 19:35
Cihazı DFU moda nasıl alıyoruz ?

Cihaz kapali durumda iken 3 saniye power tusu 3.saniyeden sonra 10 saniye home+power tusuna basili tutuyoruz. 10 saniye sonrada power tusunu birakarak home tusuna basili tutmaya devam ediyoruz zaten 8-9. saniyeden sonra pc'niz sesli uyari verir. Sonra home tusunuda birakiniz. DFU moduna gecmis oluyorsunuz.

ruth
17-04-2011, 14:23
Abes gelebilir ama restore ettiğimizde cihazdaki oyun, program vs. siliniyor mu?

4.3.1 den 4.2.1 e düşüreceğim cihazı

GKTG
17-04-2011, 14:24
Abes gelebilir ama restore ettiğimizde cihazdaki oyun, program vs. siliniyor mu?

Evet silinir.

ruth
17-04-2011, 14:36
Rica etsem uygulamalarımın yedeğini nasıl alabileceğim hususunda anlatım olan bir link verebilir misiniz.

SalihBxl
17-04-2011, 16:10
Installousdan indirdiginiz uygulamalari iTunes ile backup yapabilirsiniz. Cydia icin olani ise BackToDeb isimli uygulamayi oneririm butun cydia uygulamalarini deb halinde cihazda tutuyor.

ruth
17-04-2011, 17:24
cydiayı backtodeb ile hallettim
installous yedeklemesini itunes ile nasıl yapabilirim

SalihBxl
17-04-2011, 18:24
cydiayı backtodeb ile hallettim
installous yedeklemesini itunes ile nasıl yapabilirim

Cihaziniz itunesa baglayin ve solda cihazinizin ismi cikacak, sag tiklayip transfer purchase deyin fakat cihazinizda ayni anda appsync olmali.

Tapatalk ile iPhone'dan gonderilmistir.

weslive
29-04-2011, 23:22
baba ne güzel anlatmışsın eyvallah

Hypnosee
21-07-2011, 12:07
Çok teşekkür ederim sayenizde iPad'imi 4.3.4 sürümünden kurtardım elinize sağlık birde ekranın videosunu çekmek için hangi programı kullandınız :D

taylan63
21-07-2011, 13:05
slm abicim ben bu Tinyumbreallayı bir turlu indiremiyorum abicim yav bi yardimci olsaniz cok sevinriim tskler

DeMo
21-07-2011, 13:35
Linkler burada mevcut: http://www.ikaynak.com/forum/14-jailbreak-unlock-yontemleri/17517-tinyumbrella-shsh-kayitlari-icin-guncel-surumleriyle-ve-bilgilendirmelerle.html

indirirken nasıl bir sorunla karşılaşıyorsunuz ?

taylan63
21-07-2011, 13:37
indirriken 14 den basliyo geri sayima ama bos iniriyoo oyle

DeMo
21-07-2011, 15:44
Hotfile'dan daha önce dosya indirdiniz mi ? Belli bir bekleme süresi sonunda size verdiği 4 haneli güvenlik kodunu yazıp tamam dediğinizde zaten direkt olarak Yükleme için tıklayınız yazısı çıkar.

Ben geçici olarak dosyayı bir yere atıyorum. Siz oradan indirin. Fakat daha sonra bana bilgi verirseniz iyi olur. Çünkü tekrar sileceğim.

http://hotfile.com/dl/124554374/a1c3678/tinyumbrella-5.00.06.exe.html

ernernern
21-07-2011, 20:56
video için tesekkurler ama ben itunes'ta restore sırasında daha baslamadan hata alıyorum unknown error (20) yazıyor herseyi dediginiz gibi yaptım shsh kaydı da var gozukuyor?

kahin82
23-07-2011, 11:21
benim de şöle bir sorunum var ben cydia yı yükledim ınstall4 de yükledim ve bunlar normal gözüküyor ama bir uygulama inidirip kur dediğim zaman yükleme başarısız diyor bunun nedeni ne olabilir acaba?

Shadowman
28-07-2011, 13:09
video için tesekkurler ama ben itunes'ta restore sırasında daha baslamadan hata alıyorum unknown error (20) yazıyor herseyi dediginiz gibi yaptım shsh kaydı da var gozukuyor?

aynı sorun bendede oluyor 2 gündür bi türlü beceremedi 3g lerde daha kolaydı restore işi 4 te beceremedm gitti kafayı yiyicem...

DeMo
28-07-2011, 13:29
Cihazı manuel olarak DFU moduna aldıktan sonra işlemlere başlayın.

http://www.ikaynak.com/forum/21-genel-konular/13-dfu-moduna-manuel-olarak-girme.html

Shadowman
28-07-2011, 17:54
arkadaşlar bu problemi çözebilecek yokmu?

DeMo
28-07-2011, 17:57
Bunu denediniz mi ?

Cihazı manuel olarak DFU moduna aldıktan sonra işlemlere başlayın.

http://www.ikaynak.com/forum/21-genel-konular/13-dfu-moduna-manuel-olarak-girme.html

Shadowman
28-07-2011, 20:36
evet:S

Shadowman
30-07-2011, 13:08
arkadaşlar bu sorunla karşılaşığ çözebilen hiç yok mu ya:S?

yanmaz66
20-08-2011, 07:54
çook çok teşekkür ederim bi anlık heycanla sim kilitli cihazı güncelledim ama bi türlü downgrade yapamıyordum akşam ilk işim bunu yapmak olacak

steamchest
30-08-2011, 01:15
ben videodaki tüm yönergeleri yerine getirdim sonrasında telefonum kapandı elma resmi çıktı ve daha ileri gitmiyor ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz?

kartal180
30-08-2011, 12:20
arkadaslar bu konu alintidir belki bu sitede de vardir shsh kaydi ile surum dusuremeyenler icin bende yapamamistim taki bu konuya kadar aynen uygulayin ayni islemleri bir kac defa uygulayin kesin cozum bu konuda diyebilirim kolay gelsin
Değerli arkadaşlar,

iPhone' larda an itibariyle Untethered Jailbreak sadece ios 4.3.3' e kadar yapılabiliyor. Geçtiğimiz günlerde gül gibi 4.3.3 jailbreak' e sahip olan telefonumu servise vereceğim için 4.3.3 jailbreak olmayan normal sürüme restore edeyim dedim. Yaklaşık 5 saatlik çaba sonrası iTunes 3194, 1003, 1064 ve unuttuğum bir dünya hata kod verdi, forumlara baktım, videoları izledim, her çözüm yolunu denedim. Cihazı DFU moddan çıkarttım vs. ama yine de cihaz açılmadı. En son çare olarak iTunes' a teslim oldum ve paşa paşa 4.3.5' e upgrade ettim güzelim 4.3.3' ü. Dolayısıyla tethered bir sürüm olan 4.3.5, telefon her reboot yapıldığında bir bilgisayara ihtiyaç duyacaktı, bilgisayara bağlayıp programı çalıştırıp öyle açacaktım. Yolda izde bir şey olsa, telefonu yeniden başlatmak zorunda kalsam en gerekli anda telefonu açamayacaktım. Bu olay son derece sinir bozucu olmakla beraber jailbreak olmadan bir iPhone kullanamayacağım için mecburen tethered jailbreak yaptım mevcut 4.3.5 versiyonumla.
Bu sırada tabii forumları geziyorum, SHSH kaydı olmadan downgrade in mümkün olmadığı yazılarını okudukça moralim bozuluyordu. Tinyumbrella' yı geçmişte bir kaç kez indirmiştim ama SHSH dosyalarını saklamamıştım bir yerde. Tethered 4.3.5 versiyonumda Cydia' da gezerken bir gün pencerenin üst tarafında yeşil fontla SHSH yazısını farkettim ve yanda versiyonlar yazıyordu.

Resmi orijinal boyutunda (640x960px) görmek için tıklayınız.
http://yukleresim.com/images/45355244844964428647.png

Orada 4.2.1 ve 4.3.3 yazılarını görünce bir anda "Acaba Cydia bu SHSH kayıtlarını benim için alıp sevabına bir serverda saklamış mıdırkine" sorusu aklıma geldi. Derken araştırmaya başladım ve Cydia' nın cloud serverlarında böyle hamleler yaptığını öğrendim. Daha sonra çeşitli Türk forumlarında benzer konuları aradım ve sağolsun çoğu arkadaşın özveri ile SHSH kaydı varken nasıl downgrade yapıldığını anlatan yazılarını okudum. Bunlara ek olarak Youtube' da 10' a yakın 4.3.5' ten 4.3.3' e downgrade nasıl yapılır ve olası 1013, 3194 gibi hata kodları nasıl çözülür konuları ile alakalı video izledim. Yaklaşık 1-2 saatlik araştırma sonrası da işe koyuldum, bundan sonraki adımları madde madde yazarsam daha rahat okunacaktır diye tahmin ediyorum.

Öncelikle kullandığım ekipmanların listesini vereyim:

1-) iPhone 4 - 16 GB (Genpa' dan alınma, sim kilidi vs. yok temiz)
2-) Windows 7 Ultimate - 64 bit Türkçe İşletim Sistemi (Administrator yetki seviyesi açık)
3-) iTunes 10.4
4-) Tinyumbrella 5.00.09
5-) fixrecovery43.exe (msvcr80.dll ve zlib1.dll dosyalarını internetten bulup bu exe dosyası ile aynı klasöre koymazsanız çalışmıyor program. Program çalışırken iTunes.exe ve iTunesHelper.exe nin önceden açılmasını istediği için kolaylık olsun diye fixrecovery43.exe ve diğer 2 dll dosyasını iTunes.exe' nin olduğu klasör olan "C:\Program Files (x86)\iTunes" klasörüne koydum ve zamanı gelince oradan çalıştırdım problemsiz bir şekilde.)

4.3.5 tethered jailbreak sürümünden 4.3.3 sürümüne geri dönme denemesi:

Buraya kadar okumuş ve izlemiş olduğum kaynaklardan yola çıkarak telefonu elime aldım ve downgrade işlemine başladım, izlemiş olduğum adımlar şöyle:

1-) Tinyumbrella' yı açtım ve Save SHSH tuşuna basıp Cydia sunucularındaki geçmiş SHSH kayıtlarımı download ettim.

Resmi orijinal boyutunda (1009x680px) görmek için tıklayınız.
http://yukleresim.com/images/64003833774635645094.png

2-) Daha sonra telefonu DFU moduna aldım(3 saniye Power, 10 saniye Power+Home, 15 saniye sadece Home) tuşuna basarak ve ekran karardı.
3-) iTunes' u açtığımda, karşıma şu yazı çıktı ve bu beklediğim bir uyarıydı.

http://yukleresim.com/images/14316790298417726844.jpg

4-) Tinyumbrella' da "Start TSS Server" tuşuna bastım. (Burayı aklınızda tutun, yazının devamında flash back yapacağız !)
5-) Daha sonra Shift+Restore tuşuna basaraktan 4.3.3' e ait ipsw dosyasını gösterdim ve iTunes restore işlemine başladı.

http://yukleresim.com/images/49795898051403886769.png

6-) Yaklaşık 10 dakika sonra işlem bitti ve beklediğim hatayı aldım. Bu hata da dahil olmak üzere buraya kadar her şey forumlarda yazıldığı gibi normaldi.

http://yukleresim.com/images/11325118492654377011.png

7-) 1013 hatası için fixrecovery43.exe diye bir program önermişlerdi, onu da çalıştırdım(çalıştırırken çıkan sorunları aşmanın yolunu bu yazının başında belirttim, program hata falan verirse lütfen orayı tekrar okuyun.).
8-) fixrecovery43 adım adım ilerledi, telefonun ekranında bir şeyler yazdı ve yaklaşık 3 dakika sonra telefon yine açılmadı(USB kablosu ile iTunes' a takın fotoğrafı vardı ekranda).

Özetle 8 adımda çok net bir fiyasko yaşamıştım. Sonuç: BAŞARISIZ bir downgrade girişimi...

Telefon açılmayınca bir türlü el mahkum tekrar 4.3.5 e upgrade ettim iTunes ile. 4.3.5' in ipsw dosyasını Shift+Restore yaparak gösterdim kendi bilgisayarımdan ve yaklaşık 10-15 dakika sonra da yükleme tamamlandı ve telefon 4.3.5 olarak açıldı.

Yenilen pehlivan güreşe doymazmış felsefesinden hareketle, tekrar yukarıda yazan 8 adımı uyguladım ve sonuç yine fiyasko oldu. Aynı adımları uyguladım çünkü ilk seferde denerken telefon 4.3.5 tethered jailbreakli idi ancak daha sonra jailbreak olmayan saf 4.3.5 ile denedim ancak değişen bir şey olmadı.

Yine pes etmedim ve araştırmaya devam ettim, hangi forum olduğunu hatırlayamıyorum ama bir Türk forumunun yöneticilerinden bir tanesi benim yaşadığı sorunu 4. adımda yazan "Start TSS Server" butonuna BASMAYARAK çözdüğünü yazmıştı. Pek aklıma yatmamakla beraber yapacak çok fazla da bir şey olmadığından yukarıdaki 8 adımı 4. adımı atlayarak tekrarladım...

İnanılmaz bir şekilde telefon açıldı ! Aslanlar gibi 4.3.3 yüklenmişti, gerçekten çok mutlu oldum. Yaklaşık 5 saatlik çaba ve umutsuzluk bir anda gitti ve redsn0w ile telefonu hemen özgürlüğüne kavuşturdum http://www.iphoneyardim.net/images/smilies/smile.png
Benim gibi saatlerini verip de bir türlü telefonu açamayan arkadaşlara yardımcı olur belki diye de bu yazıyı yazmak istedim. Çoğu forum sitelerinde Start TSS Server tuşuna basın diyor ancak bu yönerge -en azından benim için- doğru sonuç vermedi.
Not: Bu işlemi 1 gün sonra 4.3.5 tethered jailbreak yüklü başka bir telefon, Windows XP ve iTunes 10.3 kombinasyonunda denedim, yukarıda anlattıklarımın aynısı oldu telefon yine açılmadı. Start TSS Server tuşuna BASMADAN aynı işlemleri yapınca o telefona da 4.3.3 yükleniverdi.

Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim, umarım telefonu açılmayıp da delirme sınırında olan arkadaşların işine yarar bu yazı.

DeMo
31-08-2011, 23:39
Merhaba, öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.

Bu konu ile alakalı bir ana başlığımız var ve o konu sabittir.

Burada anlatıklarınız o konunun içinde geçmektedir. http://www.ikaynak.com/forum/52-sorunlar-%7C-cozumler-iphone-soru-cevap-destek-yardim/29391-ios-4-3-4-ve-4-3-5den-4-3-3e-surum-dusurme-downgrade-cozum-onerileri.html

İyi Forumlar

birolmania
08-09-2011, 03:16
ellerine sağlık kardeşim, boş yere cırmalamışım :) ama şuan sakallı dede gibi aydınlanmış durumdayım :) ellerine sağlık tekrar, çok teşekkürler

IPeder
16-10-2011, 16:22
Bu Anlattığın Yeni Bi Olay Değil Zaten.

samet1
19-10-2011, 20:18
1394 nolu hatayı alıyorum her yolu denedim resmen ama olmuyor shsh dosyası eksik diyo onuda kayıt yaptıramadım (ıpod kapalı acılmıyor j.breaktan dolayı )

IPeder
21-10-2011, 22:43
SHSH kaydınız yoksa zaten sürüm düşüremezsiniz.iPod'unuzu Tethered yaparsanız açabilirsiniz.

erbuls
20-11-2011, 14:37
Cihazım ipad 1 16gb 4.1 jb kullanıyorum tinyumbrella ile shsh kayıt almaya çalıştım kaydı pc'ye aldı cydiaya göndermedi sanırım yoğunluktan dolayı server dolu diyor cydia'ada bu yazıyor
This device is in the pending TSS queue durum böyle olduğu için...Ben yinede açıklamalı resim koyuyorum...Bu şekilde 5.0.1 jb yapmaya çalıştığımda 1304 hatası verdi bu hata shsh kaydı sorunu ile olduğunu buldum ve yönergeleri izleyim etc klasörünü sildim yeniden denedim bu seferde 1600 ve 1601 hatası verdi bende tinyumbrella ile açıp fix recovery dedim cıhazımı kullanıyorum ama bir trülü JB yapamadım neden acaba...http://c1111.hizliresim.com/r/n/n9v4.jpg

DeMo
21-11-2011, 18:37
Siz jailbreak mi yapmaya çalışıyorsunuz yoksa cihazı restore mi etmeye çalışıyorsunuz anlayamadım ? Jailbreak yaparken SHSH kaydı, TinyUmrella ve iTunes ile işiniz yok. Redsn0w'u açın cihazı dfu moda alın gerisini zaten program yapıyor. Forumda da bununla ilgili rehber mevcuttur.

http://www.ikaynak.com/forum/14-jailbreak-unlock-yontemleri/30761-ios-5-0-5-0-1-tethered-jailbreak-redsn0w0-9-9b8-semi-tethered-yontemi-iceride.html

erbuls
22-11-2011, 13:13
Ustad JB Yapmaya çalışıyorum ve bunun içinde JB yapmak istediğn versiyonun SHSH Kaydinin olması gerekiyor , tinyumbrella ile kayıt almaya çalıştım resimde gözüktüğü gibi ama kaydı pc me kaydetti cydiaya yollamadı beklemede diyor cydiayı açtığımda This device is in the pending TSS queue yazıyor bu yüzden JB Yaparken hata kodları veriyor yukardada yazdım ne yapmam gerek ustad sağol yardımlarınız için...

DeMo
22-11-2011, 14:00
Jailbreak yapmak için SHSH kaydına ihtiyacınız yok güncel olmayan bir sürümle cihazı restore etmek istediğinizde ise SHSH kaydına ihtiyacınız var. Siz ısrarla 5.0.1 jailbreak yapacağım diye yazınca bende SHSH kaydına gerek yok dedim:) Fakat sonradan anladığım kadarıyla siz cihazı restore etmek istiyorsunuz, sonrasında da jailbreak yapacaksınız.. şimdi anlaştık :)

Cihazda 4.1 yüklü demişsiniz fakat TinyUmrella programında cihazda 4.2.1 yüklü olduğunu görüyorum ? Cihazı restore etmek istediğinizden yani 5.0.1 yüklemek istediğinizden emin misiniz ? Bunu soruyorum çünkü görüntüye göre sadece 5.0.1 için SHSH kaydınız var. Bu sürümü yüklerseniz eski sürüme bir daha geri dönemezsiniz. 5.0.1 için de jailbreak yöntemi tethered. Yani cihazı her kapattığınızda açmak için bilgisayara ihtiyacınız var, bunu dikkate alınız.

Eğer buna rağmen ben 5.0.1 yükleyip jailbreak yapmak istiyorum derseniz etc klsörünü komple silin. iTunes'i ve onunla beraber yüklenen aşağıdaki bileşenleri tamamen kaldırın.

- Apple Application Support
- Apple Mobile Device Support
- Apple Software Update
- QuickTime
- Bonjour

Bilgisayarı yeniden başlatıp iTunes'in son sürümünü yeniden kurun. Ayrıca restore işlemini farklı bir usb porttan denemenizi öneririm. 5.0.1'i yükledikten sonra aşağıdaki konuya göre jailbreak yapabilirsiniz.

http://www.ikaynak.com/forum/14-jailbreak-unlock-yontemleri/30761-ios-5-0-5-0-1-tethered-jailbreak-redsn0w0-9-9b8-semi-tethered-yontemi-iceride.html

Ben sizin yerinizde olsa iFaith programını kullanarak şuan ki sürüm için bir custom sürüm hazırlardım. Çünkü şuan cihazda bulunan sürüm için SHSH kaydınız yok. Bu saatten sonra o kaydı alma şansınız da yok. Fakat şuan iFaith programı ile cihazınızdaki sürüm için shsh kaydı alabilir ve bununla bir custom sürüm oluşturabilirsiniz. Bu şekilde, eğer ki 5.0.1 deki tethered jailbreak olayı hoşunuza gitmez ise geri dönmek için bir sigortanız olmuş olur.

http://www.ikaynak.com/forum/21-genel-konular/28105-shsh-kayit-ifaith-ih8sn0w.html

erbuls
22-11-2011, 14:27
[QUOTE=DeMo;266159]
Ben sizin yerinizde olsa iFaith programını kullanarak şuan ki sürüm için bir custom sürüm hazırlardım. Çünkü şuan cihazda bulunan sürüm için SHSH kaydınız yok. Bu saatten sonra o kaydı alma şansınız da yok. Fakat şuan iFaith programı ile cihazınızdaki sürüm için shsh kaydı alabilir ve bununla bir custom sürüm oluşturabilirsiniz. Bu şekilde, eğer ki 5.0.1 deki tethered jailbreak olayı hoşunuza gitmez ise geri dönmek için bir sigortanız olmuş olur.

http://www.ikaynak.com/forum/21-genel-konular/28105-shsh-kayit-ifaith-ih8sn0w.html[/

Ustad çok sağolun ilgilnediğiniz için doğru 4.2.1. kullanıyorum atlamışım aslında 4.3.3 veya 4.3.5 sürümleri çok güzel ipodumda kullanıyorum yani bu sürümleri yükleyebilirmiiym çünki ben konuyu tamamen yanlış anlamışım ben sandımki hangi shsh kaydın varsa sadec o sürümü jb yükleyebilriisn

DeMo
22-11-2011, 14:55
SHSH kaydı olmadığı için maalesef 4.3.3 veya 4.3.5'i yükleyemezsiniz.
SHSH kaydını ancak o sürüm güncel iken alabiliyorsunuz. Örneğin şuan 5.0.1 güncel sürüm ve siz TinyUmrella programını kullanarak onun için SHSH kaydı alabilmişsiniz ve cihazı restore ederseniz ancak 5.0.1 yükleyebilirsiniz.
Yukarıda da bahsettiğim gibi iFaith programı burada size yeni bir kapı açıyor. Fakat iFaith ancak cihazda yüklü bulunan sürümler için SHSH kaydı alıyor ve onlar için custom sürüm hazırlamanıza imkan tanıyor. Tabi bu arada iFaith programı da en son 4.3.3'e kadar çalışıyor. Sonraki sürümlerde o da işe yaramıyor.

erbuls
22-11-2011, 14:58
4.3.3. sürüm benim için ideal bir sürüm kesin çünki birçok uygulama da sorun yaşıyorum o yüzden geçemk isitiroum yönerge olarak nasıl yapamm gerek çok acemi değilim kıs bir dille yazarsanız çoook minnetar olurum ustad lütfen

DeMo
22-11-2011, 15:01
4.3.3 şuan neredeyse herkes için ideal sürüm :) fakat dediğim gibi SHSH kaydınız olmadığı için bu mümkün değil.

erbuls
22-11-2011, 15:07
Allah razı olsun sağolun 4.2.1 devam diyorsunuz napalım ipodda en azından 4.3.3 var ondna idare ediyorum :)

GirDaPKaRsiYaKa
12-12-2011, 00:06
merhabalar iphone 4 kullanıcısıyım ios 5,0,1 kullanıyorum ve untethered jb çıkmadığı için telefonumu 4,3,3 düşürmek istedim shsh kayıtlarım mevxut tinyumbrellada calısmasında sıkıntı yok fakat sonrasında i tunnesi açarak shift tuşuna basılı tutarak shsh kaydımı gostermek ıstedıgım zaman dosyaları gormuyo neden acaba bu konuda bilgisi olan bir arkadaşımız var ise yardımcı olabılırmı ?

CHAOS
12-12-2011, 01:15
shsh kaydını degıl fw yi görecek downgrade 4.3.3

GirDaPKaRsiYaKa
12-12-2011, 17:36
tşk ederım kardesım atlamısım ben o durumu :)
shsh kaydını degıl fw yi görecek downgrade 4.3.3

GirDaPKaRsiYaKa
25-12-2011, 15:02
arkadaşlar birsey sormacak ıstıyorum bılgısı olan bır arkadasımız var ıse lutfen yardımcı olabılırse sevınırım yenı bır ıphone 4 aldım dogal oalrak 4,3,3 surumu var ama shsh kaydını alamıyorum tınyumrealla ve ıshshs programları ıle deneme sonucu sadece ıos 5,0,1 verıyo benım daha oncekı ıphone ıle aldıgım shsh kayıtlarını bu telefonda uygulama sansım varmı? yada 4,3,3 yuklu olan shsh kaydını alabılırmıyım ?teşekkur ederım sımdıden

SalihBxl
25-12-2011, 15:06
Su an alinamiyor. Fakat ifaith programi ile 4.3.3 custom olusturabilirsiniz. Baska shsh kayitlarini kendi cihazinizda kullanamazsiniz.

---
I am here: http://maps.google.com/maps?ll=50.855669,4.368285
Tapatalk.

DeDeLi
25-12-2011, 15:07
http://www.ikaynak.com/forum/21-genel-konular/28105-shsh-kayit-ifaith-ih8sn0w.html

bu konuyu inceleyebilirisniz

GirDaPKaRsiYaKa
25-12-2011, 15:11
custom oalrak aldım show availableye tıklayarak dıgerlerınıde bu sekılde aldıgım zaman sorun cıkmadan sonrasında donus yapabılırım dogrumu ?

DeDeLi
25-12-2011, 15:21
Video da detaylı anlatım var.

Diğerlerini derken ? iFaith ile sadece yüklü olan Fw için shsh kaydı alabilirsiniz

GirDaPKaRsiYaKa
25-12-2011, 15:22
anladım o zaman gerıye donmek ıstersem egerkı sadece 4,3,3 donebılecegım burdanda dırekmen ıos 5,0,1 atlayacagım ara yuklmelere gecemeyecegım ornegın 4,3,5 gıbı dogrumu ?
Video da detaylı anlatım var.

Diğerlerini derken ? iFaith ile sadece yüklü olan Fw için shsh kaydı alabilirsiniz

DeDeLi
25-12-2011, 15:25
Tabi IOS 4.3.4 4.3.5 ya da daha önceki versiyonlar için shsh kaydınız yok ise söylediğiniz doğru...

GirDaPKaRsiYaKa
25-12-2011, 15:37
teşekkur ederım ılgınız ıcın
Tabi IOS 4.3.4 4.3.5 ya da daha önceki versiyonlar için shsh kaydınız yok ise söylediğiniz doğru...

GirDaPKaRsiYaKa
31-03-2012, 23:32
merhabalar cihazımı 5,0,1 den 5,1 yukselttım jb cıkmıstır dıye kontrol etmeden sımdı gerı 5,0,1 donmek ıcın shsh kaydımda bulunmakta dedıklerınızın hepsını yapıyorum ama nedendır anlamadım bılınmeyen bır hata 11 kodunu alıyorum bu konu ıcın yardımcı olacak bır arkadasımız varsa sevınırım ıyı forumlar

SalihBxl
31-03-2012, 23:35
merhabalar cihazımı 5,0,1 den 5,1 yukselttım jb cıkmıstır dıye kontrol etmeden sımdı gerı 5,0,1 donmek ıcın shsh kaydımda bulunmakta dedıklerınızın hepsını yapıyorum ama nedendır anlamadım bılınmeyen bır hata 11 kodunu alıyorum bu konu ıcın yardımcı olacak bır arkadasımız varsa sevınırım ıyı forumlar

Cihaziniz a5 cipli degil ise iReb r5 programi ile dfu mode'a alip tekrar deneyiniz.

GirDaPKaRsiYaKa
31-03-2012, 23:35
yok ıphone 4 32 gb ireb ılemı olur sorunsuz sekılde?

SalihBxl
31-03-2012, 23:36
yok ıphone 4 32 gb ireb ılemı olur sorunsuz sekılde?

Sorunsuz dfu icin iReb guzel bir yontemdir.

GirDaPKaRsiYaKa
31-03-2012, 23:37
tamam denıyorum sımdı ınsallah olur olursa burdan yazarım ıyı forumlar

GirDaPKaRsiYaKa
31-03-2012, 23:51
tinyumbrella yı kullanmaya gerek yok demı ıreb ıle gerı yukleme yaparken suan helan daha gerı yukleme app den dogrulanıyor dıye beklıyorum _?

GirDaPKaRsiYaKa
31-03-2012, 23:51
evet sımdı hata verdi 1602 hatası

SalihBxl
01-04-2012, 00:00
TinyUmbrella ile start tss server diyor musunuz peki?

GirDaPKaRsiYaKa
01-04-2012, 00:03
hayır demıyorum demem gerekıyormu yanı onu demek ıstedım şu şekılde yanı once tınyumrelladan start server sonra ıreb ıle dfu modu ve sonrasında ıtunnesten ıpsw dosyasını gostermek bu sekıldemı olması gerekıyo ?

GirDaPKaRsiYaKa
01-04-2012, 00:15
tınyumbrelladan start server dedım sonra ıreb ıle dfu moduna aldım sonrasına ıtunnesten dosyayı gosterdım bu seferde 1600 hatası verdı :S anlamıs degılım

DeDeLi
01-04-2012, 00:18
tınyumbrelladan start server dedım sonra ıreb ıle dfu moduna aldım sonrasına ıtunnesten dosyayı gosterdım bu seferde 1600 hatası verdı :S anlamıs degılım

DFU mode a tekrar alın ve yine deneyin.

GirDaPKaRsiYaKa
01-04-2012, 00:24
DFU mode a tekrar alın ve yine deneyin.
aldım denedım yok 1600 hatası usb daha hızlı calıssın falan dıye bır hata ama anlamadım bende kablo degıstırdım yınede olmadı

SalihBxl
01-04-2012, 00:51
aldım denedım yok 1600 hatası usb daha hızlı calıssın falan dıye bır hata ama anlamadım bende kablo degıstırdım yınede olmadı

Baska bir bilgisayarda deneme imkaniniz varsa daha olumlu sonuclar alabilirsiniz.