PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Firmware Update-Restore Sorunları 2. El 3G aldım. Sağlıklı bir şekilde nasıl sıfırlarım?

serkan41400
17-01-2011, 08:51
Selam Arkadaşlar bende iphone ailesine ve sitenize yeni katıldım. forumun bir çok bölümünü tüyo merkezi vb. ziyaret edip okudum. gerçekten yeni başlayan biri için çok kolay anlaşılır bir şekilde hazırlanmış konular var. Emeği geçenlerin emeğine sağlık.

durumum şudur ki 2. el 3G bir telefonum aldım. fakat içinde mesajlar telefon rehberi resimler müzikler, vb. ayarlar hep bir önceki kullanıcıya ait. sıfırlama yaptığımda ne ile karşılaşabilirim. sağlıklı bir sıfırlama ve jailbreak ve unlock için hangi yolu izlemem gerekir bana yardımcı olursanız çok sevinirim. ilginiz için şimdiden teşekkürler.

cihaz 3G yurtdışından geldi.
yüklü sürüm 3.1.3 (7E18)
modem firmware 05.12.01
cihaz jailbreakli ve simkilitli

GKTG
17-01-2011, 09:09
Cihaz yurtdışı ise ve de simkilitli bir cihaz ise restore ettiğinizde jb ve unlock yapmanız gerekiyor.

serkan41400
17-01-2011, 09:25
evet bu nasıl yapılır. restoreden önce shsh kaydı alamam gerekir mi? sıfırlamayı itunes üzerinden mi yoksa cihazın kendi menüsünden mi sıfırlamam lazım. ve hangi jb yöntemini kullanmam gerekir. 3G de hangi sürümü kullanmam önerilir. daha sağlıklı bu işlemleri gerçekleştirmem için bir işlem sırası belirtir misiniz. Siz olsaydınız bu cihazı nasıl ve hangi sürümde ve basebanda kalmasını isterdiniz. tavsiye ettiğiniz yöntem ve sürüm için hangi programlara ihtiyacım var belirtirseniz sevinirim.

GKTG
17-01-2011, 09:28
evet bu nasıl yapılır. restoreden önce shsh kaydı alamam gerekir mi? sıfırlamayı itunes üzerinden mi yoksa cihazın kendi menüsünden mi sıfırlamam lazım. ve hangi jb yöntemini kullanmam gerekir. 3G de hangi sürümü kullanmam önerilir. daha sağlıklı bu işlemleri gerçekleştirmem için bir işlem sırası belirtir misiniz. Siz olsaydınız bu cihazı nasıl ve hangi sürümde ve basebanda kalmasını isterdiniz. tavsiye ettiğiniz yöntem ve sürüm için hangi programlara ihtiyacım var belirtirseniz sevinirim.

İlk önce Tinyumbrella programı ile ilk kullanıcısı SHSH kaydı almışmı ona bakmanız gerekiyor. Eğer almamışsa 4.2.1 e yükseltmeniz gerekir. iTunes üzerinden restore işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tinyumbrella ile kayıtların olup olmadığınıda söylerseniz ona göre yönlendirme yapabiliriz.

serkan41400
17-01-2011, 09:49
evet ustam tinyumbrella programıyla baktığımda
3G 4.0 (8A293)
3G 4.0.1 (8A306)
3G 4.0.2 (8A400)
3G 4.1 (8B117)
3G 4.2.1 (8C148)
3G 4.2b3 (8C5115c)
seklinde shsh kayıtların alınmış olduğunu gördüm. ne yapmamı önerirsiniz?

GKTG
17-01-2011, 09:53
Eğer iOS 4.x e geçmek isterseniz indirme merkezinden 4.1 fw i indirin ve Shift+Restore ile iTunese göstererek cihazı restore edin. Snowbrezee 2.1 ya da Greenpois0n ile 4.1. JB yapın. Eğer 4.2.1 e geömek isterseniz cihazınızın oldbootroom olması gerekiyor ki 4.2.1 bağımsız jb yapabilesiniz.

serkan41400
17-01-2011, 10:22
siz hangisini tavsiye edersiniz. ben 4.2.1. olsun istiyorum fakat bağımsız yani 06.15.00 ipad database ini istemiyorum. old bootroom olduğunu nasıl anlarım forumda bir kaç yere baktım. cihazıma dedikleri yöntemle baktığımda bilgisayarda İboot 596.24 yazıyordu oldbootroom mu yoksa new bootroom mu demek oluyor bilmiyorum. bu arada ilginiz için sağolun kısa sürede faydalı yönlendirildiğimi ve bilgilendirildiğimi düşünüyorum.

GKTG
17-01-2011, 10:28
Sürüm açısından 4.2.1 i tercih ederim ama JB yapma tarafından bakarsanız tavsiye etmem. Siz en iyisi 4.1 fw sürümüne yükseltin ve sağlıklı bir jb yapın.

DeDeLi
17-01-2011, 17:10
Arkadaşın telefonu 3G..bildigim kadarıyla 3G lerde old bootrom durumu söz konusu degil.sadece 3GS ler icin söz konusu diye biliyorum.yanlıs biliyorda olabilirim yöneticilerimizden ve ya bilen arkadaslar varsa beni düzeltmelerini rica ederim.
Eger 4.1 e restore ederseniz telefonunuz kilitlenecek cünkü yurtdısından gelmiş, unlock etmeniz icin 6.15.00bb gecmeniz gerek bu da ipad baseband'dı ve siz gecmek istemediginizi söylemişsiniz yukarıda.daha sonra downgrade yapılabiliyor ama ne kadar başarılı olunuyor o konuda bilgim yok denemedigim icin.ugraşabilirsiniz biraz.benim size önerim 4.0.2 e gecerseniz 5.13.04bb ile JB yaptıktan sonra cydia üzerinden kolaylıkla unlock yapabilirsiniz..

serkan41400
18-01-2011, 10:32
dedeli arkadaşım sen bu mesajı yazdığında ben çoktan 4.1 e yüklemiştim telefonu ama unlock mu değil mi tam test etmedim çünkü telefon pasaport kaydı olmadığı için imei kapalı şu anda. biraz araştırdığımda senin dediğin gibi 4.1 unlock u yok herhalde. bende 4.0.2 shsh kaydı olduğu için downgrade etmem gerekecek bu halde. onun için biraz daha bilgi edinmem lazım bununla ilgili site de konu linki varsa paylayılırsa sevinirim. bu arada 4.1 e geçişi baseband yükseltmeden olan sürümünü indirme merkezinden alarak itunesle shift + restore yaparak yükledim.

şuan
baseband hala 05.12.01
sürüm 4.1

ByWanT
18-01-2011, 12:54
Unlock icin onemli olan FW versiyonu degil, baseband versiyonudur.

Eger orjinal FW yüklemis olsaydiniz o zaman artik unlock yapamazdiniz fakat CFW yüklediginiz ve BB hala 5.12.01 oldugu icin 4.0.2 ye downgrade yapmaniza gerek yok.

Unlock ile ilgili bilgileri tüyo merkezinden bulabilirsiniz.