PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Muhteşem Rezalet...

bmesut
07-01-2011, 21:40
Muhteşem yüzyıl diye show tv de yayına giren sacma sapan Tarihi yansıtmayan ... Bizim Atamızı ıftıralara bogan.. Tarihi bilmeyen bu kişilerin bu diziyi daha cok yayınlamasına izin vermeyelim arkadaşlar... Lütfen Rtükte şikayette bulunalım..... Lütfen dikkate alın beni ...

Arkadaşlar sizlerden bi ricamız olacak böyle konularda iş tartışmaya varıyor ve biz konuyu kilitlemek zorunda kalıyoruz, lütfen herkes birbirinin fikrine saygılı olsun.. (XANTHE)

GKTG
07-01-2011, 21:41
Muhteşem yüzyıl diye show tv de yayına giren sacma sapan Tarihi yansıtmayan ... Bizim Atamızı ıftıralara bogan.. Tarihi bilmeyen bu kişilerin bu diziyi daha cok yayınlamasına izin vermeyelim arkadaşlar... Lütfen Rtükte şikayette bulunalım..... Lütfen dikkate alın beni ...

Çoktan şikayette bulunulmuştur.

BaN
07-01-2011, 21:45
bizim padişahlarda ya gerçekten karı kıza düşkündü yada bu dizi saçma hem namaz kılıyo sonra karısı çocugu var ama gidip savaş açtığı ülkelerin genç kızlarını toplayım ilişkiye giriyo bende anlamadım küçük çocuklar bunları izleyip tarihimizi yanlış anlamasınlar sonra

murtazaaksoy
07-01-2011, 21:45
bizim padişahlarda ya gerçekten karı kıza düşkündü yada bu dizi saçma hem namaz kılıyo sonra karısı çocugu var ama gidip savaş açtığı ülkelerin genç kızlarını toplayım ilişkiye giriyo bende anlamadım küçük çocuklar bunları izleyip tarihimizi yanlış anlamasınlar sonra

Yavuz Sultan Selim ve oğlu Kanuni halife insanlar. Aynı zamanda aşırı derecede dindardırlar, zaten namaz kılan bir insanın zina yapması beklenemez, eğer zinada bulunuyorsa namaz kılması imkansızdır. Vede halife oldukları düşünülürse dini açıdan şüphe taşımaması gerekir ancak bizim ülkemizde bolca hain olduğu için bunların olması çok normal.

Rtük e şikayette bulundum. Böyle bir rezillik olmaz.

GKTG
07-01-2011, 21:47
Kanuni gibi bir devlet büyüğünü böyle anlatmaları gerçekten rezalet.

bmesut
07-01-2011, 21:49
Kanuni sultan suleyman Fransada zina olayından dolayı dansları yasaklatmıstır... kendı sarayda gezerken carıyelerle ve haremdeki kadınlarla karsı karsıya gelmemek ıcın topukları oten cızmeler gıyerdı sesı duyupta karsısına cıkmasınlar dıye .. bole bı padısah boyle tanıtılmaz.. sarap ve kadın duskunu gosterılmez... İslamıyetın doruklarda yasandıgı donem bole rezıllık olarak anlatılmaz.....

iNur
07-01-2011, 21:50
Kadınları köle gibi gösterenlere yazıklar olsun. Kınıyorum hepsini.. :(

bmesut
07-01-2011, 21:52
Kadınları köle gibi gösterenlere yazıklar olsun. Kınıyorum hepsini.. :(

Zaten carıye hayatı kolelık hayatı degıldı cok farklıydı ... onu bıle yanlıs anlatıyorlar. Cariyeler egıtım gormus gorgulu ve ust duzey makamlarda iş yapan bıreyler halıne gelırlerdı haremde carıye okulundan sonra.. Izlerken soguk sular bosaldı kafamdan hayatımda bu kadar sınırlenmedım ben ....

MrPau
07-01-2011, 21:53
Bu yazdığım mesaj lütfen yanlış anlaşılmasın.

Ama olayların tamamı yanlış değil. Ki zaten belgesel çekmiyorlar. %100 doğruluk payı olması gerekmiyor. İzletmek için her türlü yolu deneyecektirler. Bunu bir osmanlı belgeseli olarak değilde bir dizi olarak düşünüp izlerseniz oldukça güzel bir dizi.

bmesut
07-01-2011, 21:56
Bu yazdığım mesaj lütfen yanlış anlaşılmasın.

Ama olayların tamamı yanlış değil. Ki zaten belgesel çekmiyorlar. %100 doğruluk payı olması gerekmiyor. İzletmek için her türlü yolu deneyecektirler. Bunu bir osmanlı belgeseli olarak değilde bir dizi olarak düşünüp izlerseniz oldukça güzel bir dizi.

Yalnız kardesım sole bısey soylıyeyım dızının yonetmenı sıtesınde aynen soyle dedı .... Dızıyı olustururken her detaya dıkkat ettık seckın tarıhcılerle calıstık ve hata yapmamaya calıstık .. VE muhtesem dızı oldugunu her ne kadar tepkı gelsede devam edecegımızı burdan yazıyorum dedı ...

XANTHE
07-01-2011, 22:03
Arkadaşlar sizlerden bi ricamız olacak böyle konularda iş tartışmaya varıyor ve biz konuyu kilitlemek zorunda kalıyoruz, lütfen herkes birbirinin fikrine saygılı olsun..

ByWanT
07-01-2011, 22:05
Ve lütfen siyasi boyutlara cekmeyelim konuyu.

bmesut
07-01-2011, 22:22
Özür dilerim kendi adıma sadece brazcık destek ıstedım sızden .. Fikrimi belırttım daha yorum yapmıyacagım ...

XANTHE
07-01-2011, 22:30
Özür dilerim kendi adıma sadece brazcık destek ıstedım sızden .. Fikrimi belırttım daha yorum yapmıyacagım ...

Sözümüz genel anlamdaydı neden üzerinize alınıyorsunuz ?

Villi Lapsi
07-01-2011, 22:35

Diziyi izlemediğimi ve konusunu bilmediğimi söyleyeyim öncelikle. Tarih ile fazlasıyla ilgili olduğumdan şu bilgiyi vereyim, padişahlarımız sandığınız kadar masum değildir. Genç Osman dönemine kadar padişahların genelde tek eşi oluyordu fakat sonrasında Harem'de bulunan kadınlarla yatmaya başladı padişahlar, bir nevi doyumsuzluk diyebiliriz buna. Cariyelerin işine gelirdi bu durum çünkü padişahtan çocuk sahibi oluyorlardı, çocuğun tahta geçmesi durumunda koca bir imparatorluğun hükümdarının annesi oluyorlardı. Eğer Osmanlı tarihini araştırırsanız son dönemlerdeki padişahlar arasında 100 tane çocuğu olan dahi vardır.

XANTHE
07-01-2011, 23:22
Türklerin kendisine Kanuni ve Gazi, Avrupalıların ise "Muhteşem" dedikleri Süleyman Han...

Bulunduğu yüzyıl, dünya tarihine Türk asrı olarak geçti. Bu asırda her sahada dahi devlet ve ilim adamları yetişti. Nitekim Sadrazamı İbrahim Paşa, Lütfi Paşa, Sokullu Mehmed Paşa; Şeyhülislamı Kemalpaşazade, Ebüssü'ud Efendi, şairi Baki, Fuzuli; san'atkarı Mimar Sinan; Kaptan-ı deryası Barbaros Hayreddin Paşa olan bir devletin padişahı elbette MUHTEŞEM SÜLEYMAN olurdu.
Sultan Süleyman Han'ın asıl adından daha fazla bilinip, şöhreti olan Kanuni ünvanı, önceki Osmanlı kanunnamelerini ve devri icabı lüzumlu hükümleri Kanunname-i Al-i Osman adı altında, islam hukuku esasları dahilinde toplattırıp tanzim ettirme- sinden ileri gelmektedir. Kanuni hareket ve sözleri güzel, aklı kamil, nezaketli, irfan sahibi, sözleri tatlı, alim, hakim ve şairlere dost, bütün maddi-manevi iyilikleri şahsında toplamış emsalsiz bir padişahtı.

Pek çok hayrat ve iyilikleri olan Kanuni, imar faaliyetleriyle de uğraştı. Memleketin hemen heryerinde camiler, mescid- ler, medreseler, hamamlar ve çeşmeler inşa ettirdi. Mimar Sinan'ın yaptığı Süleymaniye Camii de bu devirde Türk azameti devrinin tacını teşkil etmiştir.Koca Mimar Sinan büyük Hakan'a; "Padişahım sana öyle bir cami inşa ettimki, kıyamete değin ayakta duracak bir metanete sahiptir."diyerek bu eserini takdim etmiştir.

Pek çok özellikleri yanında büyük bir şair olan Kanuni Sultan Süleyman'ın hastalığında yazdığı şu beyti yüzyıllardır dillerde söylenmektedir.

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.

TolgANL
08-01-2011, 00:13
Muhtesem Yuzyil dizisini izledikten sonra, bunun bir dizi oldugunu, belgesel olmadigini acikca goruyoruz.. Muhtesem yuzyil bilindigi gibi Osmanli imparatorlugunun en guclu oldugu donemdir ve atalarimizla ne kadar iftihar etsek azdir, boyle bir tarihimiz oldugu icin cok sansliyiz.. Tum padisahlarimizla iftihar ettigimiz gibi Kanuni Sultan Suleyman ilede iftihar ediyoruz..
Kanuni Sultan Suleyman tarihte bilinen uc hanimi var.. Mâhidevrân, Hurrem ve Gülfem.. Bilinen 9 tane cocugu oldugu..9 sehzadenin 6 tanesi Hurrem Sultan`dandir.. Kanuni Sultan Suleyman 2 oglunu ve torunlarini idam ettirdigi bilinen tek padisahimizdir.. Hakkinda dizi cekilmesi icin bence bunlar yeterli bir senaryo olusturabilir..Cekim kalitesi ve oyunculuk acisindan cok basarili buldugumuda soylemek isterim.. Saygilar..

naces
08-01-2011, 01:21
Bazı maksatlı tarihçiler tarafından Kânûnî karısı Hürrem Sultan'ın sözüne uyup , dirayetli oğlu Mustafa'yı öldürterek , yerine Hürrem Sultan'dan olan II.Selim'i tahtın vârisiyaparak böylece Cihan Padişahı'nın , karısına olan zaafına kurban ettiği iddia edilmektedir. Fakat yine bu tarih kitaplarında , Hürrem Sultan'ın büyük oğlu Şehzade Bayezid'in çocuklarıyla sığındığı İran hükümdarı tarafından , Kânûnî'nin ricasıyla boğuldukları yer almaktadır. Mustafa'yı boğdurtacak , II. Selim'i tahta geçirtecek kadar Kânûnî'ye hâkim olan Hürrem Sultan ; ne için oğlu Bayezid'i ve torunlarını kurtarmadı. Analık şefkati sadece II. Selim'e mi aitti ?

1553 senesi Ağustos sonunda Nahcivan sefer-i hümayununa çıktı. Bu müddet içinde Şehzade Mustafa hakkında bir takım haberler aldı. Bunlarda da onun saltanat davasında ısrarlı bulunduğu , hatta bunun için İran'la elbirliği ettiği ve hatta liyhe (sakal) koyuverdiği bildiriliyordu. Sakal koyuvermek ise bir şehzade için saltanat davasına kıyam demekti. Osmanlı şehzadeleri sultan oluncaya kadar sakal bırakmazlardı. Her halde Kânûnî'nin bu işi iyice tahrik ve tedkik ettirdiği , neticede Şehzade Mustafa'nın isyanına kani bulunduğu anlaşılıyor. Kânûnî meşrutiyete son derece ehemmiyet veren , vatan ve devlet endişesini her türlü beşeri zaafların üstünde tutan , milletinin zararda olmaması , dâhili bir harb geçirmemesi için kendini dertlendiren bir padişahtı.

Kânûnî bütün hislerini ve aklını "devlet-i ebed müddet"in bekâsı davasına vermişti. Bu sebeple oğlunu Aktepe mevkiinde ordugahında idam ettirdi. Şehzade'nin cenaze namazını kendisi kıldırmak istediği , defalarca şiddetli gözyaşlarından namazı bozduğu rivayet edilir. Bütün şu olaylar onun ne kadar acı ve kederlerle , ne iç parçalayıcı mesuliyetlerle bu kararı verdiği bunda da sırf dinin selameti ve devletin bekası endişesinin rol oynadığını gösterir.
Ziya Nur Aksun / Osmanlı Tarihi 10. c., 315-216.s.

naces
08-01-2011, 01:27
ayrica bu kaynaktanda bilgi sahibi olabilirsiniz

Sorularla ?slamiyet | Osmanl? neden çocuklar?n? ve karde?lerini öldürtmü?tür. Fatih ve Karde? Katli konusunda detayl? bilgi verir misiniz? (http://www.sorularlaislamiyet.com/index.php?s=show_qna&id=3920)

iyi forumlar

aresblade
08-01-2011, 11:28
böyle şeylere çok takılmayın. yıllarca yalan tarih okuttular bizlere, hiç sesimiz soluğumuz çıkmadı, dizi bazı şeyleri yanlış ve abartılı anlatıyor diye, ki sonuçta SADECE bir dizi, galeyana gelmemek lazım. ha dizinin yaptığı doğru mu? bilemiyorum, yanlış da demiyorum, fakat bu kadar büyük tepki alınmaması gerektiğini düşünüyorum. sonuçta bütün padişahlarımız bir fatih, bir kanuni değildi sanırım, onlar da insandılar.