PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şirket kuralları

james_kad
28-12-2010, 19:56
Bir yerde işe başlayacaksınız ve size aşağıdaki şirket kuralları sunuldu. Bu kurallar ile ilgili düşüncelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum arkadaşlar.

NOT 1: Yazı birebir aktarılmıştır, bu sebeple noktalama ve imla hatalarına takılmayın.( Zira yazıyı hazırlayan kişinin eğitim seviyesi sıfırın altındadır. )
NOT 2: Şirket adı verilmeyecek, adı geçen yerlerde "firma" olarak anılacaktır.

FİRMA'DA ÇALIŞMA ŞARTLARI, İŞ TANIMI VE BİLDİRGESİ

1. Firma'da sabah 8.00' da görevinin başında olunacaktır.
2. Raporsuz gelmemezlik yaparsa iki günlük yevmiyesi kesilecektir.
3. Mesaiye kalınacak denildiğinde mazaret gösterilmeden mesaiye kalınacak. Tüm mesai ücretleri %50 dir ve tüm mesailere akşam, cumartesi, Pazar ve bayram günleri dahildir.
4. Firma sorumlusu çalışma görev yerini istediği gibi gösterecek ve gösterilen verilen yer ve adreste vazifesini yapacaktır.
5. Yapılan çalışmalar için raporlar hazırlayıp projeleri düzeltip müşteri dosyasına koyacaktır.
6. Şehiriçi, şehirdışı, yurtdışı montaj, arıza için görev verilen yere mazeretsiz ve sebep sunulmaksızın gidilecektir. Bu seyahatler için gidildiğinde ve geri dönüldüğünde rapor ve tutanakları tutulacak, görevli kişilere tutanak ve raporları eksiksiz teslim edilecektir. Seyahat dönüşü tekrar şirkete dönülecektir.
7. Tüm seyahatlerde ek ücret verilmeyecek, günlük ücret geçerli olacaktır.
8. Firma' nın kurallarına uyulacak ve bu kurallara karşı gelinmeyecektir.
9. Cihazları yanlış bağlamanızdan ötürü yanan parçaların ücretinin maaşınızdan kesilmesine yetkili kişiler karar verecektir.
10. Yurtiçi ve yurtdışı servislere gidildiği zaman dönüş gece yarısı dahi olsa sabah işe gelinecektir. Aksi takdirde eksi mesai yazılacaktır.
11. Firma' da elektrik ve mekanik işlerde görev verildiğinde görev alınacak ve itiraz edilmeyecektir. Şirket binasında data, telefon, elektrik, tesisatı çekimi, arıza giderimi işleride yapılacak. Ayrıca gerektiğinde grup şirketlerimizde de görevlendirilecektir.

Görevinizde başarılar diler, yeni görevinizin size ve şirketimize hayırlı olmasını dileriz.

FİRMA

İlave bilgi: Mesai saatleri 08.00-18.00, öğle yemeği için ayrılan süre 30 dk, çay molası ayakta. Bunları eklemeyi unutmuşum. Şimdi daha bir anlam kazandı sanırım.

MrPau
28-12-2010, 20:22
Oldu başka deseydiniz :D

3. Mesaiye kalınacak denildiğinde mazaret gösterilmeden mesaiye kalınacak. Tüm mesai ücretleri %50 dir ve tüm mesailere akşam, cumartesi, Pazar ve bayram günleri dahildir.

10. Yurtiçi ve yurtdışı servislere gidildiği zaman dönüş gece yarısı dahi olsa sabah işe gelinecektir. Aksi takdirde eksi mesai yazılacaktır.

11. Firma' da elektrik ve mekanik işlerde görev verildiğinde görev alınacak ve itiraz edilmeyecektir. Şirket binasında data, telefon, elektrik, tesisatı çekimi, arıza giderimi işleride yapılacak. Ayrıca gerektiğinde grup şirketlerimizde de görevlendirilecektir.

Böyle bir anlaşma yapmaya zorlanıyorsanız sendikal haklarınızı kullanın. Bayram ve pazar günleri resmi iş bırakma günleridir.

D.N ben bu kuralları hazırlayanı evire çevire döverdim [;)]

XANTHE
28-12-2010, 20:56
Bunlar formalitede olabiliyor ama genede tamamen haksizca, empati kurmaktan yoksun kisiler tsrafindan hazirlanmis oldugu belli. Kesin kronun birinin sirketidir ve bu kagit imzalansa dahi is hukukuna aykiri bazi maddeleri oldugu icin gecerli olmayabilir.

james_kad
28-12-2010, 21:53
Hay ağzınıza sağlık :) acaba ben mi çok egoluyum, neden zoruma gitti bunlar diye düşünmeye bile başlamıştım :) Yani düşünmeye gerek yok, ilk bakışta dahi salak yerine koyulduğunuzu anlıyorsunuz değil mi?

XANTHE
28-12-2010, 22:06
Aynen oyle :)

james_kad
28-12-2010, 22:26
Bu arada mesai saatleri ile ilgili bilgi vermemişim. Onu da ekledim.

aresblade
29-12-2010, 06:44
3-6-7-9-10-11. kurallar tamamen mantık dışı. alsında bu konuya ilk cevap verecektim ama dün internetle ilgili sorundan dolayı yazamamıştım. diğer maddeler bana normal göründü, yani her şirkette olabilecek maddeler bana kalırsa.

evilblond
29-12-2010, 08:11
3-6-7-9-10-11. kurallar tamamen mantık dışı. alsında bu konuya ilk cevap verecektim ama dün internetle ilgili sorundan dolayı yazamamıştım. diğer maddeler bana normal göründü, yani her şirkette olabilecek maddeler bana kalırsa.

Bu sözleşmeyi yapanın Allah korkusu , kul hakkı bilinci yok. Saçma sapan ve çalışanın hakkını gaspeden bir sözleşme bu...

Sent from my iPhone using Tapatalk

james_kad
29-12-2010, 08:37

Hocam başka ne kaldı ki zaten :). Hadi 11. kural neyse. Şirketimde adam varken dışardan birine iş yaptırmam ben de olsam. Ama diğerleri, hatta genel olarak tamamen çalışanı öpmek amacıyla hazırlanmış!

XANTHE
29-12-2010, 08:54
Bu sözleşmeyi getiren arkadaşın yüzüne bakıp kameralar nerde nereye el sallıycaz demek çok iyi olurdu [:'(] Ama naparsın malesef geçim sıkıntısı işsizlik korkusu yüzünden çok çok daha ağır şartlarda çalışıp sesini çıkaramayan binlerce işci var. Halimize şükretmemiz lazım.

james_kad
29-12-2010, 09:12
Bu sözleşmeyi getiren arkadaşın yüzüne bakıp kameralar nerde nereye el sallıycaz demek çok iyi olurdu [:'(] Ama naparsın malesef geçim sıkıntısı işsizlik korkusu yüzünden çok çok daha ağır şartlarda çalışıp sesini çıkaramayan binlerce işci var. Halimize şükretmemiz lazım.

Evet kesinlikle katılıyorum. Zaten geçim sıkıntısı, kriz vs gibi şeyler bu tip şirket sahipleri için bulunmaz hint kumaşı. Muhteşem bahane: krizdeyiz, zarar ediyoruz vs vs vs. Allah hepimize yardım etsin...

KaleXitus
29-12-2010, 11:17
Bir yerde işe başlayacaksınız ve size aşağıdaki şirket kuralları sunuldu. Bu kurallar ile ilgili düşüncelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum arkadaşlar.

NOT 1: Yazı birebir aktarılmıştır, bu sebeple noktalama ve imla hatalarına takılmayın.( Zira yazıyı hazırlayan kişinin eğitim seviyesi sıfırın altındadır. )
NOT 2: Şirket adı verilmeyecek, adı geçen yerlerde "firma" olarak anılacaktır.

FİRMA'DA ÇALIŞMA ŞARTLARI, İŞ TANIMI VE BİLDİRGESİ

1. Firma'da sabah 8.00' da görevinin başında olunacaktır.
2. Raporsuz gelmemezlik yaparsa iki günlük yevmiyesi kesilecektir.
4. Firma sorumlusu çalışma görev yerini istediği gibi gösterecek ve gösterilen verilen yer ve adreste vazifesini yapacaktır.
5. Yapılan çalışmalar için raporlar hazırlayıp projeleri düzeltip müşteri dosyasına koyacaktır.
6. Şehiriçi, şehirdışı, yurtdışı montaj, arıza için görev verilen yere mazeretsiz ve sebep sunulmaksızın gidilecektir. Bu seyahatler için gidildiğinde ve geri dönüldüğünde rapor ve tutanakları tutulacak, görevli kişilere tutanak ve raporları eksiksiz teslim edilecektir. Seyahat dönüşü tekrar şirkete dönülecektir.
8. Firma' nın kurallarına uyulacak ve bu kurallara karşı gelinmeyecektir.
9. Cihazları yanlış bağlamanızdan ötürü yanan parçaların ücretinin maaşınızdan kesilmesine yetkili kişiler karar verecektir.

Görevinizde başarılar diler, yeni görevinizin size ve şirketimize hayırlı olmasını dileriz.

FİRMA

İlave bilgi: Mesai saatleri 08.00-18.00, öğle yemeği için ayrılan süre 30 dk, çay molası ayakta. Bunları eklemeyi unutmuşum. Şimdi daha bir anlam kazandı sanırım.

Bende bir şirkette sözleşmeli olarak çalışıyorum. Yukarıda özellikle kırmızı ile belirttiğim yerleri açıklayım size:

2. Raporsuz gelmemezlik yaparsa iki günlük yevmiyesi kesilecektir. Hadi kes bakalım da iş mahkemesine verdiğimde nasıl hesap vereceksin? Benden sadece çalışmadığım zamanın ücretini kesebilir. Mazeretsiz olarak ay da 2 gün (üstüste olmamak kaydıyla) yılda 7 gün mazaretsiz işe gelmeme hakkı mevcuttur.
Tüm mesai ücretleri %50 dir ve tüm mesailere akşam, cumartesi, Pazar ve bayram günleri dahildir. Fazla mesai saatlerinde alınan ücret normal mesai ücretinden saatlik bazda fazla olmak zorundadır. Bunu sözleşmene yazdım işine gelirse diyemez. İş kanunu açıp okusun. Hatta bu adam yaptığı fazla mesaiyi ertesi gün fazla mesai ücreti almamak kaydıyla dinlenme zamanı olarak kullanabilir. (iş kanunu madde 41) Resmi tatil günlerinde çalışma zorunluluğu yoktur. (çağrı merkezi gibi çalışılması gereken bir yer ise fazla mesai ücretine tabi olarak çalışılabilir "ama yine de zorunluluk yoktur")
7. Tüm seyahatlerde ek ücret verilmeyecek, günlük ücret geçerli olacaktır. Harcırah diye bir durum söz konusudur. Görevlendirme gidilen yerlerde kişisel ihtiyaçlar hariç iş ile ilgili konularda yapılan harcamalar (yol, konaklama, yemek) tamam şirkete aittir. Kişiye maaş olarak normal ücret yansıtılabilir.
10. Yurtiçi ve yurtdışı servislere gidildiği zaman dönüş gece yarısı dahi olsa sabah işe gelinecektir. Aksi takdirde eksi mesai yazılacaktır. Yasal olarak işten çıkış ve işe giriş arasında geçecek süre en az 11 saattir. Bu 11 saatlik hesaplama: İşten çıkış + kişisel bakım ve ihtiyaçlar + dinlenme - uyku (8 saat) + kişisel bakım ve ihtiyaçlar + İşe dönüş. İş mahkemesine başvurulabilir.
11. Firma' da elektrik ve mekanik işlerde görev verildiğinde görev alınacak ve itiraz edilmeyecektir. Şirket binasında data, telefon, elektrik, tesisatı çekimi, arıza giderimi işleride yapılacak. Ayrıca gerektiğinde grup şirketlerimizde de görevlendirilecektir. Görev alanının dışında hiç bir işte çalıştıramaz. Ben elektrik ile ilgili çalışıyorsam eğer tutup da bana bilgisayar formatlatamaz. Beni şu anki maaşımdan daha düşük maaş alacağım bir pozisyona getiremez. Verilen haklar geri alınamaz.

Sözleşme geçersizdir. İş mahkemesi çalışanın yanındadır. İmzalamasaydın diye tez sunarsa iş mahkemesinde; işe ihtiyacım vardı mecburen imzaladım derseniz hiç bir şey yapamaz. Arkadaşlar iş kanunu en azından bir kere okuyun ve ne haklara sahip olduğunuzu iş verenin sizlere neler yaptırıp neler yaptıramayacağını gözden geçirin.

http://www.uted.org/doc/is_kanunu.pdf

Düzenleme: 2. Maddeyi yanlış okudum düzeltilmiştir.

james_kad
29-12-2010, 12:26
KaleXitus hocam, ayrıntılı açıklama için teşekkür ederim.

KaleXitus
29-12-2010, 12:32
Ne demek iş kanunu okuduğumdan dolayı işyerimde bana baskı yapamıyorlar. Fazla mesai işçinin isteğine bağlıdır diyor iş kanunu. Bende diyorum saat için 50 tl vereceksem ki artık cebinden mi verirsin şirkete mi verdirirsin bilemem fazla mesaiye kalırım diyorum. Bende şart sürüyorum veremeyiz diyolar o zaman bende fazla mesai yapmam diyor geçiyorum.

james_kad
29-12-2010, 15:39
Hocam sen de gaddarlığa vurmuşsun sankki biraz :) Ama tabi senin çalışma şartlarını bilemeyiz. Hak ettiler diyosan doğrudur :) Ben şöyle düşünürüm, iş yerimin işi yürüsün ki benim de işlerim yürüsün. Ve daha çok fedakar olması gereken de çalışan oluyor. İşveren değil. Bunun çözümü yok bence.