PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Firmware Update-Restore Sorunları Iphone 3GS v 3.1.2 den v4.1'e sürüm yükseltmesi sorunu

busdriver1
18-12-2010, 05:15
Arkadaşlar aradım taradım bulamadım , gece 12 den beri uğraşıyorum yapamıyorum . Şimdi sorun şu

Türkiye'den alınma 32gb 3gs telefonum var. Unlock sorunu yok, versiyonu 3.1.2(7d11) .
Yapmak istediğin öncelikle 4.1 sürümüne yükseltmek ve daha sonra 4.1 de jb yapmak. Fakat hiç bir şekilde yükseltmedim jb aşamasına geçmek için .

Önce 3194 sorunu çıktı , sonra 3014 sorunu çıktı bunları hallettim derken bu sefer iPhone says device isn't eligible for the requested build sorunu çıktı . host dosyasını kurcaladım , anchorsfree programını denedim , satır ekledim satır çıkardım , ne yaparsam yapıyım olmadı. shh'lerle ilgili bir kayır aldım tinyumbrella yı kullanarak shsh uzantılı bir şey de aldım fakat burda bana sadece XXX sürümü için geçeridir diğerleri için çok geç dedi. Çok geç dedikleri arasında 4.1 sürümü de var , fakat biz zaten hostu apple bunu anlamasın diye kurcalamıyor muyduk ? Derken kayış koptu sigorta attı . Varsa yardım edebilecek birileri duacınızım . Gerçekten dersimi çalıştım 5 saattir bunu arıyorum son çare olarak yazıyorum , lütfen şurada bu konu açılmıştı demeyin . Unutmadan iki farklı bilgisayarda denedim bunları .

Şimdiden çok teşekkür ederim .

Bonus olarak hangi sürümü yüklemem gerektiğini hangi jbyi yapacağımı da söylerseniz sizi hiç unutmam . 4.1 i en iyi sanıyorum ben nedense . Şu anki 3.1.2 den iyi kesinlikle vardır heralde .

Tekrar teşekkürler ...

ByWanT
18-12-2010, 05:22
Söyle aciklayayim durumu.

Öncelikle eger tinyumbrella 4.1 SHSH icin cok gec diyorsa dogru diyordur. 4.1 icin SHSH kaydi alamazsiniz artik önceden almadiysaniz. Hosts daki oynama eger SHSH kaydiniz var ise ise yarar. Ve evet dogru, apple i atlatmaya yarar fakat itunesin bir kayit bir imza görmesi gerekiyor sonucta. Hosts daki oynama ile zaten itunesi SHSH kaydiniz olan servera yönlendiriyorsunuz. Yani eger 4.1 SHSH kaydiniz yok ise bu ise yaramaz ve haliylede yükleyemezsiniz 4.1 i.

Yükleyebileceginiz tek versiyon 4.2.1 ve eger cihaziniz old bootrom ise 4.2.1 ile jailbreak yapabilirsiniz. Ama new bootrom ise tethered jailbreak yapabilirsiniz. Yani cihazinizi her acip kapattiginizda, sarji bittiginde vb. cihazi tekrar pc ye baglayip redsnow ile acmaniz gerekir.

Cihazin old bootrom mu new bootrom mu oldugunu forumda mevcut konulari aratip faydalanarak bulabilirsiniz.

Fakat 3.1.2 de cihazi blackra1n ile jb yapmissaniz ve eger normal bir sekilde kapanip acilabiliyorsa o zaman sorun yok, cihaziniz old bootrom dur ve 4.2.1 yükleyrek redsnow yardimiyla gönül rahatligi ile jailbreak yapabilirsiniz

busdriver1
18-12-2010, 05:31
Cevap için çok teşekkür ederim, google aramasında http://www.ikaynak.com/forum/14-jailbreak-unlock-yontemleri/18892-cihaziniz-old-bootrom-mu-new-bootrom-mu-ogrenme-idetectorv1-0-1-by-ih8sn0w-2.html sayfasını buldum . Burada bir yönetici iphone 3g cihazlarında new-old boot room olayı yok demiş . Eğer nasıl öğrenebileceğim konusunda yardım ederseniz redsonw yardımıya jb yapacağım .

ByWanT
18-12-2010, 05:33
Cevap için çok teşekkür ederim, google aramasında http://www.ikaynak.com/forum/14-jailbreak-unlock-yontemleri/18892-cihaziniz-old-bootrom-mu-new-bootrom-mu-ogrenme-idetectorv1-0-1-by-ih8sn0w-2.html sayfasını buldum . Burada bir yönetici iphone 3g cihazlarında new-old boot room olayı yok demiş . Eğer nasıl öğrenebileceğim konusunda yardım ederseniz redsonw yardımıya jb yapacağım .

Evet 3G cihazlarda yok bu olay, ama sizin cihaziniz 3GS degil mi? Karisiklik olmasin, 3G farkli, 3GS farkli. Linkini verdiginiz konudaki gibi yapabilirsiniz, kisa ve öz zaten

busdriver1
18-12-2010, 05:46
Haklısınız ben 3g'de öyle ise 3gs kesin öyledir diye matık yürütmüştüm, şu an baktım ve "no device was detected" uyarısı aldım, tekrar DFU moduna geçeceğim . Daha önce jb yapmadan kullanıyordum , yeni sürümle beraber yapacağım. Tekrar denedim ve yine aynı no device detected hatasını aldım . Bu arada yoksa DFU moda mı giremiyorum . Çünkü gerekenleri yaptıktan sonra itunes açılıyor ve recovery modda iphonunuz diyor .

ByWanT
18-12-2010, 05:51
Haklısınız ben 3g'de öyle ise 3gs kesin öyledir diye matık yürütmüştüm, şu an baktım ve "no device was detected" uyarısı aldım, tekrar DFU moduna geçeceğim . Daha önce jb yapmadan kullanıyordum , yeni sürümle beraber yapacağım. Tekrar denedim ve yine aynı no device detected hatasını aldım . Bu arada yoksa DFU moda mı giremiyorum . Çünkü gerekenleri yaptıktan sonra itunes açılıyor ve recovery modda iphonunuz diyor .

Eger DFU ya alma denemesinden sonra cihazin ekrani siyahsa ve birsey yoksa DFU moda alabilmissiniz demektir. Baska bilgisayariniz var ise baska bilgisayarda deneyin birde ve idetector`
u yönetici olarak calistirmayi deneyin

busdriver1
18-12-2010, 05:57
Diğer bilgisayarımda baktım , malesef 359.3.2 yazıyor. Bu da new boot room demek oluyor . Bunlar için hiç bir şekilde tetheredsiz jb yapılamıyor mu? Mesela şimdilik 3.1.2de jb yapsam yine her kapanıp açıldığında bilgisayar ile mi jb yapmalıyım ? Yoksa 3.1.2 de buna gerek olmaz da , 4.2 de mi olur . Bir de jailbreakme.com hakkında ne düşünüyorsunuz ? Oradan daha mı kolay yapılıyor ?

ByWanT
18-12-2010, 06:02
Diğer bilgisayarımda baktım , malesef 359.3.2 yazıyor. Bu da new boot room demek oluyor . Bunlar için hiç bir şekilde tetheredsiz jb yapılamıyor mu? Mesela şimdilik 3.1.2de jb yapsam yine her kapanıp açıldığında bilgisayar ile mi jb yapmalıyım ? Yoksa 3.1.2 de buna gerek olmaz da , 4.2 de mi olur . Bir de jailbreakme.com hakkında ne düşünüyorsunuz ? Oradan daha mı kolay yapılıyor ?

Evet cihaziniz new bootrom.

3.1.2 yi blackra1n ile jb yapabilirsiniz fakat her kapanip acildiginda cihazi yine blackra1n ile acmaniz gerekiyor.

3.1.2 dede gerek olur 4.2.1 dede. Her iki sürüm de tethered jailbreak yapilabiliyor sadece.

Jbme sadece 4.0 ve 4.0.1 de ise yarayan bir jailbreak yöntemidir.

busdriver1
18-12-2010, 06:07
Tethered jailbreak bana külfet gibi geliyor yani o bütün programla dosyalar tek tek yeniden yüklenecekmiş gibi bir önyargım var, tam nasıl çalıştığını bilmiyorum. Peki bu telefonu hiç bir zaman tek jb ile kullanamayacak mıyım ? Jb defteri benim için kapandıysa öyle ya da böyle yeni sürüme geçmeli miyim ? Cevaplarınız ve emeğiniz için çok teşekkür ederim bu arada yoksa halen uğraşıyordum .

ByWanT
18-12-2010, 06:13
Tethered jailbreak bana külfet gibi geliyor yani o bütün programla dosyalar tek tek yeniden yüklenecekmiş gibi bir önyargım var, tam nasıl çalıştığını bilmiyorum. Peki bu telefonu hiç bir zaman tek jb ile kullanamayacak mıyım ? Jb defteri benim için kapandıysa öyle ya da böyle yeni sürüme geçmeli miyim ? Cevaplarınız ve emeğiniz için çok teşekkür ederim bu arada yoksa halen uğraşıyordum .

Hayir, tethered olmasi demek her seferinde cihazin sifirlanmasi manasina gelmiyor. cihaziniz ne skilde kapandiysa o sekilde acilir, ama dedigim gibi her seferinde pc ye baglayarak redsnow ile acmak zorunda kalirsiniz, yoksa cihaziniz acilmaz. Acildiktan sonra kapanmadan önceki halinde olur.

Evet su anlik untethered defteri kapali fakat yilbasindan önce tüm cihazlar icin 4.2.1 untethered jb cikma ihtimali var, su anda bu yönde calismalar var. Yilbasindan önce yada sonra her harukarda cikacak ama.

Her harukarda 4.2.1 e yükseltmek mantikli. Öyle yada böyle jailbreak konusunda su anda 4.2.1 ile 3.1.2 nin sizin acinizdan hicbir farki yok. Orjinal kullanacaksanizda 4.2.1 e yükseltin, tethered jb yapacaksanizda yükseltin, sonucta 3.1.2 dede untethered yapamiyorsunuz.

En azindan iOS 4.x in nimetlerinden faydalanirsiniz, ki bu nimetlerde azimsanacak gibi degil

busdriver1
18-12-2010, 06:18
Çok iyi anlıyorum, ever en mantıklısı official fwyi yüklemek olacak ve yükleyeceğim, onun dışında bir kere jb yapsam ve biraz kullansam , eğer alışamassam tekrar otjinal fwye dönmem mümkün olur mu sizce(bugun bulunan sürüme,sizin dediğiniz.Çünkü bir yenisi saha çıkar ve itunes onu yüklemeye zorlarsa bu sefer ona ait jw beklemek zorunda kalırım) ? Bu son sorum ve bütün cevaplarınız için tekrar teşekkürler . Saygılarımla. Ayrıca çok güzel bir ders oldu okuyacaklara da , elinize sağlık.

ByWanT
18-12-2010, 06:21
Çok iyi anlıyorum, ever en mantıklısı official fwyi yüklemek olacak ve yükleyeceğim, onun dışında bir kere jb yapsam ve biraz kullansam , eğer alışamassam tekrar otjinal fwye dönmem mümkün olur mu sizce(bugun bulunan sürüme,sizin dediğiniz.Çünkü bir yenisi saha çıkar ve itunes onu yüklemeye zorlarsa bu sefer ona ait jw beklemek zorunda kalırım) ? Bu son sorum ve bütün cevaplarınız için tekrar teşekkürler . Saygılarımla. Ayrıca çok güzel bir ders oldu okuyacaklara da , elinize sağlık.

SHSH kaydi aldiginiz her sürüme, apple onaylasin yada onaylamasin dönebilirsiniz. SHSH kaydi varsa, eski sürüm dahi olsa kaydi olunan sürüm tekrar yüklenebilir.

SHSH konusunda aytintili bilgiyi ve aciklamalari da eger bu konuda kafaniza takilan soru var ise forumda bulabilirsiniz.