PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Youtube Yasağı Bitti

XANTHE
31-10-2010, 07:47
Türkiye’de 2.5 yıldır süren Youtube erişim yasağı sona erdi.

TÜRKİYE’de, dünyanın en büyük video paylaşım platformu Youtube’a, 2.5 yıldır süren erişim yasağı kalktı. Atatürk’e hakaret içeren 10 video yüzünden başlayan ve silinmeyen 4 video yüzünden devam eden yasak, Youtube’un yeni sahibi Google ile devam eden görüşmelerde bulunan formüle sona erdi. İnternet Kurulu’nun merkezi Almanya’da bulunan International Licencing Service adlı şirketle anlaşarak yasağa neden olan içeriği sildirmesinin ardından, Basın Savcısı pazartesiyi beklemeden yasağı kaldırdı.

Savcı sordu

Edinilen bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Kürşat Kayral, Emniyet Genel Müdürlüğü Bilim Suçları Büro Amirliği’ne yazı yazarak YouTube’un kapatılmasına gerekçe olan ve Atatürk’e hakaret içeren 4 videonun siteden kaldırılıp kaldırılmadığını sordu. Emniyetten söz konusu videoların kaldırıldığına yönelik cevap alan Kayral, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un 8’inci maddesinin 9’uncu fıkrasına dayanarak YouTube’a erişimin engellenmesi kararının kaldırılmasına karar verdi. Savcı, siteye erişimin serbest bırakılması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na gerekli yazıyı yazdı.

Yazılar gitti

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yasağın kalktığına dair yazıların gerekli mercilere gönderildiğini belirtirken, konuyla ilgili olarak bir süredir Google ile görüştüklerini hatırlattı. Sorunlu içeriğin silinmesinin ardından gerekli prosedürlerin tamamlanacağını ve filtrelemenin ortadan kaldırılacağını açıklayan Yıldırım, yasakla ilgili olarak hukuk vugrusu yaptı. Yıldırım, “Türkiye bir hukuk devleti. Yasaları beğenelim ya da beğenmeyelim hepimiz uymak zorundayız. Bu Google için de geçerli başkaları için de geçerli” dedi. İnterneti yasaklayan değil, aksine geliştirmek istediklerini vurgulayan Yıldırım, Youtube özelinde tüm içerik sağlayıcılara da şu mesajı verdi: “İçerik sağlayıcıların, Türkiye’deki yapılanmasını yasalarımız çerçevesinde tamamlaması gerekiyor.”

Kaynak : hurriyet.com.tr

tumoli
31-10-2010, 07:51
sabah sabah güzel bi haberle uyandırdın bizi kardeş

HunterUnicorN
31-10-2010, 11:00
sanki yasak vardi [:D] herkes bi yolunu bulmustu girmeyen yoktu heralde?

alizey
31-10-2010, 11:54
evet:D

SaTuSa
31-10-2010, 14:28
Halen giremeyenlerin gözü aydın.

Sent from my iPhone using Tapatalk

apple1
31-10-2010, 15:28
çok önemimli birşey değildi zaten herkes dns oynuyor youtube için başka siteler için vs

SaTuSa
31-10-2010, 16:30
çok önemimli birşey değildi zaten herkes dns oynuyor youtube için başka siteler için vs
Olay zaten girip girememe yasağı değil. Bizim ülkemizde neden tüm dünyaya açık olan bir şey yasak olsun??? Ama işin o boyutlarını düşünmez kimse sadece, e zaten yasak değil dns değiştirip giriyoruz der geçer herkes... Yasaklar bir ülkeyi ileriye taşımaz, aynı şekilde zayıf düşünce gücü de....

Afanasyevo
31-10-2010, 17:04
Yasaklar aynı zamanda neden çıkarıldıkları için de sorgulanmalıdır. Hiçbir yargı durup dururken ben şu siteyi yasak edeyim mantığı gütmez sanıyorum.. Bence her daim sorgulanan yasakçı zihniyet yerine, asıl sorguılanması gereken içerideki "közkaman" kesim olmalıdır. Ve evet.. yasaklanma yerine bu kesim tespit edilerek "imha" edilmelidir. Bu da benim kişisel görüşlerimdir.

SaTuSa
31-10-2010, 17:08
Ben zaten içerikler hakkında kesinlikle yorum getirmedim çünkü ağzımdan çıkanı sayarım, sadece hemen yasaklamalara gitmek yerine gerekli ağırlığı koyup zamanında kaldırılması gerekenleri kaldırtabilirlerdi.. Bu işlerin zamanla bahanesi olmuyor, isteyen bu sitelere istediği yaptırımı da uyguluyor. Bizde tam tersine, site yasaklı deniliyor ama yıllarca içeriklerine müdehale edilmiyor.. Benim yukarıda ne demek istediğim tam olarak anlaşılmamış sanırsam. Şimdi daha net ifade etmişimdir umarım...

HunterUnicorN
31-10-2010, 17:35
Zaten sonucta bu yasaklamya sebep olan icerikler kaldirildigindan yasagi iptal ettiler degil mi? Bi sekilde yaptirim olmus ma 2.5 yil sonra..