PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lübnan pasaport ve kimliğine telefon kaydı yaplır mı ?

Admiral
17-09-2010, 10:08
Arkadaşlar lübnanda yaşayan fakat türkiyeye gelmiş bir komşumuz var fakat türk kimliği ve pasaportu yok , lübnan kimliği ve pasaportu var acaba türkiyede bu telefonu kayıt ettirebilirmiyim ?

yok
17-09-2010, 10:10
evet kayıt olabiliyo..yoksa 6-7 ay kalan yabancılar nasıl telefon kullanıcak:):) onlarında kayıt hakkı var.(kesin sonuc olarak turkcell e gidip net cevap alabilirsiniz)

Admiral
17-09-2010, 10:12
Fakat bana 6-7 ay gibi bir süre değil normal kayıt gerekiyor :) Teşekkğürler yinede en iyisi gidip öğrenmek

yok
17-09-2010, 10:14
Fakat bana 6-7 ay gibi bir süre değil normal kayıt gerekiyor :) Teşekkğürler yinede en iyisi gidip öğrenmek

6-7 ay örnek verdim..bi kere kayıt yapılınca sürekli kullana biliyo lar..ama kişinin ikametgahı olması gerekiyomu bilmiyorum..belki lazımdır..

Admiral
17-09-2010, 11:05
peki lübnan pasaportuan kayıt ettirdim 6 ay dolmadan 1 ay sonra türk pasaportu buldum ve ona kayıt ettirmek istedim kayıt yapılırmı ? Yada bir çakışma söz konusumudur ?

selcuk_erdogan
17-09-2010, 11:14
arkadaşlar kayıt yaptıracak kişinin TC vatandaşı olması ve uzerıne kayıtlı bır turk hattı olması şartı aranıyor...

Admiral
17-09-2010, 11:16
Peki T.C kimliği var ama lübnan kimliğide var fakat pasaport lübnan'a ait türkiye değil olurmu ?

ByWanT
17-09-2010, 11:19
arkadaşlar kayıt yaptıracak kişinin TC vatandaşı olması ve uzerıne kayıtlı bır turk hattı olması şartı aranıyor...

Hocam dün istinyepark daki turkcell de alman pasaportuyla iphone 4 kaydettim. Cifte vatandaslik gibi bir durumda söz konusu degil.

Admiral
17-09-2010, 11:35
Türk kimliği varmıydı peki üstadım ?

ByWanT
17-09-2010, 11:40
Hayir yok.Benim kuzenle esi alman vatandasi..Kuzen onun cihazi kaydettirmek istiyordu fakat 2008 11. ayda kayit yaptirdigi icin(o zamanda sadece alman pass ini kullanmisti) o yaptiramiyordu.
Telefon kuzenin, hat onun, pass yengemin ama dedigim gibi ikiside alman vatandasi. Shop daki kiz zaten vatandasligin farketmedigini önemli olanin sadece pasaport da bir aydan eski olmamak kaydiyla mühür olmasi gerektigini söyledi.

selcuk_erdogan
17-09-2010, 11:41
bende yaptıracaktım aradım sordum kendısı turkvatandası esı alman vatandası esının ustune kaydettıremedık ben cıhaz sattıgım ıcın kaydettırıp satmak ıstedım ama olmayacagını soyledıler demekkı benı yemısler:(

selcuk_erdogan
17-09-2010, 11:44
Yurtdışından gelen bir telefonu pasaport üzerine kaydettirmek için gerekli olan belgeler şu şekildedir.

Pasaport Türk Pasaportu ise:
Pasaport ve Pasaport sahibinin kimliği yeterli gelecektir.

Pasaport Yabancı Pasaport ise :
Ya pasaportlar beraber ikametgeh belgesi getirilmelidir. Bu sayade hat tüm operatörlere ve sim kartlara açılır.
Yada sadece pasaport ile yeni bir hat alabilirler ve sadece o hat ile telefonu kullanabilirler.
Ülkemize giriş yapan bir kişinin telefon kaydı yaptırabilmesi için 30 gün içerisinde başvurması gereklidir. 30 gunden önce giriş yapan pasaportlar uzerine kayıt yaptırılamamaktadır.

Ülkemizde aynı pasaport üzerinden 2 yıl içerisinde 1 adet telefon kaydına izin verilmekte olup, birden fazla telefon getirenlerin ayrı ayrı pasaport bulmaları gerekmektedir.

Kayıt yetkisi sadece Telekominikasyon Kurumu tarafından verilmekte olup, dışarıda korsan olarak yapılan kayıtlar yasa dışıdır.

Alıntıdır.

ByWanT
17-09-2010, 12:01
Yurtdışından gelen bir telefonu pasaport üzerine kaydettirmek için gerekli olan belgeler şu şekildedir.

Pasaport Türk Pasaportu ise:
Pasaport ve Pasaport sahibinin kimliği yeterli gelecektir.

Pasaport Yabancı Pasaport ise :
Ya pasaportlar beraber ikametgeh belgesi getirilmelidir. Bu sayade hat tüm operatörlere ve sim kartlara açılır.
Yada sadece pasaport ile yeni bir hat alabilirler ve sadece o hat ile telefonu kullanabilirler.
Ülkemize giriş yapan bir kişinin telefon kaydı yaptırabilmesi için 30 gün içerisinde başvurması gereklidir. 30 gunden önce giriş yapan pasaportlar uzerine kayıt yaptırılamamaktadır.

Ülkemizde aynı pasaport üzerinden 2 yıl içerisinde 1 adet telefon kaydına izin verilmekte olup, birden fazla telefon getirenlerin ayrı ayrı pasaport bulmaları gerekmektedir.

Kayıt yetkisi sadece Telekominikasyon Kurumu tarafından verilmekte olup, dışarıda korsan olarak yapılan kayıtlar yasa dışıdır.

Ikamet olayini ilk basta söylemislerdi zaten hocam. Yada hattinizin sözlesmesi lazim dediler. Kuzenin hat zaten yeni oldugu icin sorun olmadi. Ama tek bu hatla kullanabilirsiniz gibisinden birseyde demediler. Bunu bana avea söylemisti. Turkcell de emin olmak icin sordum, öyle bisi yok, bütün hatlarla kullanabilirsiniz dediler. Ne kadar dogru bilemem ama.

DeviLJoN
17-09-2010, 12:58
yazıda belirtilmiş bende belirtiyim. (kayıt ettirecek kişi üzerine hat olmalıdır. olmazsa kesinlikle yapmıyorlar. ikametgah gerekli ve kayıt ettirdiğin hat dışında başka hat kullanamazsın buna güvenerek kayıt yapabilirsiniz. ) ( geçen ay bende yabancı biri üzerine kayıt ettirdim. yabancı arkadasın uzerıne kayıt ettırdıgım hattı cıkardım. kendı hattımı taktım. 2 gün ıcınde mesaj geldı. xxxxxx nolu ımeı numaralı telefonunuzu kayıt ettırınız dıye. kesinlikle hattı içinden çıkarmayız.)
bide sormuşsunuz şuna belirtiyim; kayıtı iptal etme şansınız var. eğer türk vatandaşı pasaportu bulursan eskisini iptal edip yenisini yapabiliyoruz.

Admiral
17-09-2010, 20:24
Sabah itibariyle 7 tane TİM gezdim fakat bitanesi bizden (türkcellden) hat alıcaksın yoksa olmaz dedi yada kayıt ettirecek kişinin üzrenie türkcell hat varsa onun sözleşmesini istedi,bitanesi sistem bozuk dedi, 3-4 tanesi pasaportun sahibi olmadan olmaz dedi , Yarın pasaportun sahibiyle gidicem bakalım ne olacak.. Yanlız hiç biri ikametgah istemedi

XANTHE
17-09-2010, 20:31
Lütfen alıntı yaptığımız konuların altına alıntı diye belirtelim. Ve konu içerisindeki yabancı sitelere ait reklam linklerini kaldıralım. Bu seferlik ben düzelttim linkleri.

DeviLJoN
17-09-2010, 22:36
zaten pasaportun sahibi olmadan hiçbir işlem yapamazsınız. kayıt edecek arkadaşın hattı varsa kendi adına onuda götürmeli tabi kayıt ettireceğin şebekenin hattı olması lazım..

Admiral
18-09-2010, 10:30
Hattı sadece 1 yer istedi diğerlerine sordum özellikle ne gerekiyor diye

DeviLJoN
18-09-2010, 12:39
onlarında ne dediği belli değil ama size prosüdürü söylüyorum..

Admiral
18-09-2010, 19:15
Bu gün ise pasaportun sahibi ile gittim sistemin bozuk olduğunu söylediler [gl=47.gif] 3 Ayrı TİM ve bir vodafone'ye gittim..

DeviLJoN
20-09-2010, 10:01
Timlerin hepsinde mı sorun varmış sorsaydın. Eğer İstanbul da iseniz havalimaninda yapıyorlar. Bugün bende telefon kayıt işlemi yapacagım.

ByWanT
20-09-2010, 11:25
Bir iki gündür bende nereye sorsam sorun var diyorlar...

Admiral
20-09-2010, 12:39
Timlerin hepsinde mı sorun varmış sorsaydın. Eğer İstanbul da iseniz havalimaninda yapıyorlar. Bugün bende telefon kayıt işlemi yapacagım.
Sorun genel sistemde nerde yaptırmaya kalkarsanız kalkın sorunluysa yapamazlar ben hala bekliyorum eger bir gelişme olunca bilgilendirirseniz sevinirim

DeviLJoN
05-10-2010, 10:13
Biraz geç oldu ama yeni gördüm .Dediğim gün kayıt işlemi yaptırdım. herhangi bir sorun çıkmadı. Siz yaptırdınız mı

emrahegrek
05-10-2010, 10:51
yabancı pasaportla işlem yapıyorlar eger kişi yabancı ise ikametgah istiyorlar yabancı pasaporta kim nasıl nerde yaptırdı acaba

SaTuSa
05-10-2010, 11:08
Eğer ikamet belgesini verirseniz tüm hatlara açık şekilde kayıt olur, yok sadece pasaport ile kayıt yaptırıyorsa yabancı uyruklu bir vatandaş, o zaman tek hat için kayıt yaparlar ve sadece o hat kullanılır, tabii dediğim gibi ikamet yok ise, varsa zaten sorun yok....

emrahegrek
05-10-2010, 12:33
yok hayır abi ben gittim yabancı pasaportla yapmadılar yabancılar için hem ikamet istiyo hem de bit tek o numarayla calısıyo ( o da uç ay galiba sonra o da kapanıyo )

SaTuSa
05-10-2010, 12:43
Ben Turkcell den yabancı pasaport ile ikamet belgesi verip tüm hatlarda kullanılacak şekilde kayıt yaptırdım ve 1 sene kadar o cihazı bir çok değişik hatta kullanma imkanım oldu. ikamet olmadığı zaman diğer dediğin doğru zaten ondan hemfikiriz...

emrahegrek
05-10-2010, 12:45
ikamet tezkeresi demişti onun içinde bildiğim kadarıyla burda biriyle evli olmuş olması lazım kolay kolay cıkmıyo o cunku muhtardan alınamıyo

SaTuSa
05-10-2010, 12:49
Buyur resmi bilgilendirme de aşağıda... İkamet belgesi oturma izni olması bile yeterli.. Zaten TC vatandaşı birisiyle evli olup çift vatandaşlık alanlar rahatlıkla ikamet alabileceğinden sıkıntı olmuyor, ki babam dan biliyorum ben bunu. Ayrıca benimde çift vatandaşlığım var istedikten sonra iki pasaporta bile kayıt yaptırabiliyorum, tek şart son bir ay içerisinde giriş yapılmış olması...

Kısa sürede Türkiye’de kalacak olanların cihazlarını kayıt altına aldırmaları gerekiyor mu?

Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (turist, gurbetçi vatandaşlar ve benzeri); ülkemizde faaliyet gösteren herhangi bir GSM işletmecisi ile abonelik sözleşmesi yapmaları durumunda; işletmeci tarafından kişilerin cihazlarına ait IMEI numarası ve sözleşme yapılan cep telefonu numarası Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne girilmek suretiyle eşleştirilmekte ve ilgili IMEI numarası sadece ilgili telefon numarası ile kullanıma açılmaktadır.

Eşleştirme işlemi için pasaport ve abonelik sözleşmesi ile Abone Kayıt Merkezlerine başvurulması gerekmektedir.

Yabancı uyruklu kişilere ait cihazlar kayıt altına alınabilir mi?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmektedir.

emrahegrek
05-10-2010, 12:51
abi varya senle de birsey tartısılmıyo hemen belgeliyon olayı :)))
bana oyle dediler yapmadılar

SaTuSa
05-10-2010, 12:56
[:@] Birçok abone merkezinin ne kanunlardan nede işleyişten haberi var. İşi bilmeyeni işe alıp oturtuyorlar böyle oluyor ondan sonra. Ben kayıt işlemi yaptıracağım zaman abone merkezindekiler benim gösterdiğim evraklar doğrultusunda öğrendiler bu işi ama elemanlar değişince yine işi bilmeyenler girdi devreye. Olsun ama bıkmadan denk geldiğimde öğretiyorum. Dünyadan bir haber iş yaptırıyoruz. Hatta ikamet belgesine vurması gerektiği onay damgasını vurmadığı için ilk cihaz kapandı daha sonra Ankara'ya telefon açıp kendi işimi kendim gördüm ve yeni belgeyi noterden onaylatıp gönderdim kendilerine ve dönüp arkadaşlara tekrar izah ettim üşenmeden. Onlara sorana kadar mevzuata bakıp kendim bilgi edinip gittiğim zaman konuşacak pek bir şey kalmıyor ve güzel güzel yapıyorlar.... :)

XANTHE
05-10-2010, 12:57
abi varya senle de birsey tartısılmıyo hemen belgeliyon olayı :)))

[gl=12.gif][gl=12.gif][gl=12.gif]

cerez315
04-03-2011, 10:52
Buyur resmi bilgilendirme de aşağıda... İkamet belgesi oturma izni olması bile yeterli.. Zaten TC vatandaşı birisiyle evli olup çift vatandaşlık alanlar rahatlıkla ikamet alabileceğinden sıkıntı olmuyor, ki babam dan biliyorum ben bunu. Ayrıca benimde çift vatandaşlığım var istedikten sonra iki pasaporta bile kayıt yaptırabiliyorum, tek şart son bir ay içerisinde giriş yapılmış olması...

Kısa sürede Türkiye’de kalacak olanların cihazlarını kayıt altına aldırmaları gerekiyor mu?

Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (turist, gurbetçi vatandaşlar ve benzeri); ülkemizde faaliyet gösteren herhangi bir GSM işletmecisi ile abonelik sözleşmesi yapmaları durumunda; işletmeci tarafından kişilerin cihazlarına ait IMEI numarası ve sözleşme yapılan cep telefonu numarası Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne girilmek suretiyle eşleştirilmekte ve ilgili IMEI numarası sadece ilgili telefon numarası ile kullanıma açılmaktadır.

Eşleştirme işlemi için pasaport ve abonelik sözleşmesi ile Abone Kayıt Merkezlerine başvurulması gerekmektedir.

Yabancı uyruklu kişilere ait cihazlar kayıt altına alınabilir mi?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmektedir.

Dostum erasmusla gelen yabancı arkadaşlar var.okuldan öğrenci belgesi alıp kimlik fotokopisi ve pasaport ile gitsek bütün hatlarla çalışacak şekilde kayıt yaptırabilirmiyiz.
yani pasaport sahibinin olması gerekir mi?
birde herhangi bir yabancı pasaport ile teli tek hatla çalışır durumda açtırsak ilerde başka bi yabancı pasaportla başka hattı da ekleyebilir miyiz?
Saygılar.

SaTuSa
04-03-2011, 12:03
Dostum erasmusla gelen yabancı arkadaşlar var.okuldan öğrenci belgesi alıp kimlik fotokopisi ve pasaport ile gitsek bütün hatlarla çalışacak şekilde kayıt yaptırabilirmiyiz.
yani pasaport sahibinin olması gerekir mi?
birde herhangi bir yabancı pasaport ile teli tek hatla çalışır durumda açtırsak ilerde başka bi yabancı pasaportla başka hattı da ekleyebilir miyiz?
Saygılar.
Geçici öğrencilerin durumları büyük ihtimalle sıkıntı oluşturur. Mevzuatta direkt bunun için bir ibare yok, Telekominikasyon Daire başkanlığıyla direkt görüşerek bunun hakkında bilgi edinmeni öneririm. Kayıt yaptıracağın yer tanıdık falan olmadıktan sonra da pasaport sahibini isterler kesinlikle.