PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : online alışverişe dikkat!!!

hayrullah
13-09-2010, 16:15
herkese iyi forumlar arkadaşlar. günümüzde online alışveriş oldukça gelişti. herkes alışveriş yapıyor... güvenilir siteler var güvenilmeyenler .. başımdan geçen bir olay gecen hafta. bir siteden telefon aldım iphone 4 adam kapıda ödemeli dedi tamam dedim . ürün geldi görevli dediki ürünü para verdikten sonra göre bilirsiniz bende biraz bakıyim dedim içinden ne çıkacağını nerden bileyim dedim adamlar bizi ilgilendirmez parayı verin açın dedi bende verdim açtım içinden pense çıktı dolandırıldım ama sonuna kadar uğraştım adamları yakalatırdım paramı geri aldım.. kullandığım site satıcı ile alıcıyı buluşturan bir site.. kargo firması ptt kargo alışveriş yaparken lütfen gönderdiği kargoyu siz seçin diğer özel kargolarda açıp bakabiliyorsunuz beğenmezseniz geri iade ama ptt de öle birşey yok dolandrıcılarda o yüzden ptt seçiyor bunu sizlerle paylaşmak istedim

online alışveriş yaparken satıcıyla veya alıcıyla yaptığınız yazışmalrı silmeyiniz ve mümkünse yaptığınız konuşmada adama hangi ürünü göndireceğini yazdırınız .daha sonra delil olarak kullanabilirsiniz . adam diyor ki benden bunu istedi bende bunu yolladım ne var?? iyi forumlar arkadaşlar

eğer başınızdan geçen olay varsa buna benzer kendinizi kurtardıysanız bu durumdan bizimle paylaşmanız faydalı olabilir. ve konun size faydası olduysa teşekkür etmeniz beni çok mutlu eder değerli arkadaşlarım iyi forumlar

SaTuSa
13-09-2010, 16:19
Konuyu siz kaldıramazsınız :) zaten kaldırmanıza da gerek yok. Bu tarz bilgilendirmeler, alım satım sitelerinde alışveriş yapacak arkadaşlarımız için yönlendirici oluyor. Elden bakıp denemeden bu tarz cihazları alma işleri çok riskli zaten. Büyük güven olması gerek... Belirli bir zaman süreci de olmaması sizin için kötü olmuş. Geçmiş olsun demekten başka bir şey gelmiyor elimizde...

hayrullah
13-09-2010, 16:39
taşıyabilirmiyiz peki konuyu yönetim

SaTuSa
13-09-2010, 16:40
Doğru yere taşınmıştır...

XANTHE
13-09-2010, 17:12
Öncelikle geçmiş olsun ve bilgilendirme için teşekkürler. Ama pense olayına çok güldüm ya, hala da gülüyorum [:D]

kacak83
13-09-2010, 17:17
Peki hangi siteden aldınız söyleyinde mağdur olmayalım

hayrullah
13-09-2010, 17:18
bende ilkte güldüm ama sinirime :) site adını vermeme gerek yok bence çünkü şahısa bağlı birşey :)

hayrullah
13-09-2010, 17:20
yönetim yayınlamama izin verirse site adını yayınlarım

cenkozan
13-09-2010, 17:21
Bunu paylaştığınız güzel oldu, vay uyanıklar vay!

XANTHE
13-09-2010, 17:25
yönetim yayınlamama izin verirse site adını yayınlarım

Site adını yazmanıza gerek yok, sonuçta sitenin bir kabahati yok.

hayrullah
13-09-2010, 17:27
Bunu paylaştığınız güzel oldu, vay uyanıklar vay!
Konu pragrafindaki tesekkür et butanuna basman cok mutlu eder arkadasım iyi forumlar :)

hayrullah
14-09-2010, 13:07
bugün PTT de yaptıgım görüşmeye göre bu dolandırıcılık isi baya bir yayginmis. Adamla telefonada görüşmüştüm konuşması güven vericiydi aman arkadaslarım lütfen dikkat edin iyi forumlar

DeviLJoN
14-09-2010, 14:41
anlatığınız olay şu aralar çok olan bir olay ben siteyide biliyorum ama sitenin suçu değil bencede. yineden geçmiş olsun diyorum parayı kurtarmışsın.

hayrullah
14-09-2010, 15:04
Bugün çektim PTT den parayı :)))

cenkozan
14-09-2010, 19:10
Bence sitenin de suçu var, niye Ptt yoluyla gönderilmesine izin veriyor ki. Diğer kargolarda yok böyle birşey yanılmıyorsam.

SaTuSa
14-09-2010, 21:41
Site nasıl karışsın gönderenin ptt ile gönderip göndermeyeceğine? Adam kendi başına buyruk ptt ile göndermiş, karşı tarafta kabul etmiş... Sitenin durumla alakası yok. Alıcı dese ki ben cihazı kontrol ettikten sonra hesabınıza aktaracağım parayı diye o zaman bu tarz sitelerde en garanti yol olur.. madem ki ptt bu şekilde işliyor o zaman tercih olarak görülmemeli....

XANTHE
14-09-2010, 21:48
En iyisi gözle görüp almak bence veya bazı sitelerde önce ürünü inceleyip sonra ödeme onayı verme işlemleri var buda iyi bi yol. Diğer türlü hayrullah arkadaşımızın başına gelen olay gibi kutu kutu pense oynama olasılığı yüksek.

hayrullah
15-09-2010, 09:22
Konunun basindada yazmıştım sitenin tek amacı aliciyla satıcıyı buluşturmak. Başka sitelerde zaten ebay ortaklığı var veya güvenli alışveriş sıfır risk var.. Kargoya gelince tek sorun PTT araştırmalarıma göre iyi forumlar

oguzhanoktay
16-09-2010, 07:53
Gercekten mükemmel bir paylaşım olmuş tebrik ederim hayrullah

reefted
16-09-2010, 08:09
Vaybe millet neler yapıyor artık . Gecmis olsun

sonercete
16-09-2010, 08:55
paranı nasıl geri aldın onuda anlatatırsan bızde bilgi sahibi oluruz benımde basıma gelıyordu ama ben teslim almamıstım paketi

hayrullah
16-09-2010, 10:05
hemen tutanak tutturdum polis ekibine . ve oaradaki paketi açarken şahitlere. ardından ptt şube müdürünü aradım yapabilceğim birşey yok dedi parayı göndermeyin dedi ama amir yolladı parayı hemen diğer ptt müdürüne telefon açtık oda ben parayı vermek zorundayım dedi akşam bi telefon ben paryı vermedim yarın alacaklar . hemen polise ifade verdim. onlarda diğer şubeye bildirmiş adamları dsabah parayı alırken yakalamışlar. öle işte

SaTuSa
16-09-2010, 10:52
Son yazmış olduğun bilgilendirmeyi ilk mesajla birleştirdim... Dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan birisidir.. Bende alımlarımda mevcut yazışmalarımı en az bir ay süreyle saklarım muhakkak...

hayrullah
16-09-2010, 11:40
teşekkür satusa.. her arkadasımın okumasını ve dikkate almasını tavsiye ederim

bayuhan
16-09-2010, 19:03
hemen tutanak tutturdum polis ekibine . ve oaradaki paketi açarken şahitlere. ardından ptt şube müdürünü aradım yapabilceğim birşey yok dedi parayı göndermeyin dedi ama amir yolladı parayı hemen diğer ptt müdürüne telefon açtık oda ben parayı vermek zorundayım dedi akşam bi telefon ben paryı vermedim yarın alacaklar . hemen polise ifade verdim. onlarda diğer şubeye bildirmiş adamları dsabah parayı alırken yakalamışlar. öle işte

Polisin gidip adamlari yakalamasi gercekten iyi. Ben böyle sekilde olacagini sanmazdim.

Benimde basima geldi cünki. Hatta okadar cok traji komik olduki anlatim de siz de sasirin biras :)

2006 yilinda bir cafe de otururken, daha yeni aldigim nokia N95 (ayiptir söylemesi 1450 TL ye ) telefonumun bir an masada olmadigini farkettim. Etrafta kimse yoktu ve biran napicagimi sasirdim. Etraftakilere sordum birini gördünüzmü benim masanin etrafinda felan ama kimse de farketmemis.

Sonra direkt karakol a gittim ve durumu anlattim. Bana dediler sen ver ifadeni biz savciliga yollicaz, sende ara Türk Telekom hirsizlik bölümünü Telefonunun emei numarasi söyle kullanima kapatsinlar. Sonrada bizden haber bekle.

Aradim Telekom u bazi sorulardan sonra Telefonun kullanima kapatildigini söylediler.

Aradan 1,5 yil gecti ne polisten ne savciliktan nede telekomdan ses seda yoktu. Bende üzerine bir bardak su ictim ve olayi unuttum. Daha sonra 2007 de evlenerek Almanya ya geldim. Evlendikten 1 yil sonrada Aile mi ziyaret icin Türkiye ye tatil e geliyordum. Ucaktan indim Pasaport kontrollüne geldim, Kontrol sirasinda Pasaportuma bakan Polis yakinlardaki bir Polise beni isaret etti ve alin bunu dedi.

Hicbir soruma cevap verilmeden kendimi nezarette buldum. Durmadan soruyordum, olay nedir, niye burdayim, ben Park cezasi bile almamis bir adamim ne diye tutuyorsunuz beni burda diye ama hicbir cevap almadim.

Hafta sonu oldugu icin 2 gün nezarette kaldim. Pazartesi ögle saatlerinde kendim tutup parasini ödedigim taxi ile ben ve 3 Polis Bakirköy den Beykoz adliyesine gittik. ( Taxi tuttmak zorunda kaldim cünki o an bos devriye araci yoktu ve beklemeye kalksam 1 gün daha nezarette kalicaktim cünki aksam olucakti nerdeyse).

Savcinin karsisina 3 saatlik beklemeden sonra ciktim. Savci bana aynen söyle dedi ;

""Senden O.G isimli sahis telefonunu caldigi icin sikayetci olmus, anlat bakalim ne yaptin telefonu""

Büyük bir saskinlikla sordum savciya : sayin savcim Tekrar söylermisiniz benden kim sikayetci olmus ?

Savci : O.G. Adli bir sahis, taniyormusun.

Ben 2 gün nezarette kalmanin ve 1 gün sagda solda Polislerle sürünmenin verdigi büyük bir sinirle savciya cikistim;

"" sayin savci siz benle kafami buluyorsunuz, O.G benim, ben kendi kendimden mi sikayetci olucam ya, önünüzde ki kagitlaridami okuymuyorsunuz, sikayetci O.G , yakalanan O.G, hicmi dikkatinizi cekmedi, ne bicim calisiyorsunuz ????

Savci benim bu cikisima cok sinirlendi ve yanindaki sekreterine dönerek ; Arastir bakalim bu O.G nin baska bir olayi varmi dedi, sonrada bana dönerek dua ette biseyin cikmasin yoksa kendini bulursunMetris de , dedi.

Tabi kaydimda bisey cikmadi ve ben sonra serbest birakildim. Bu olayda böyle kapandi. Adliye nin cok yogun is yükü nedeni ile Savcisindan Polisine herkesin kosusturmaktan basi dönmüs diye düsünüyorum.

Peki nasil olduda savcilik benim hakkimda yakalama emri cikartmis ? Bunuda arastrirdim buda extra bir Trajikomik olay.

Savcilik ben Telefonum calindi diye sikayette bulunduktan sonra, Türkcell e yazi yazmis ve emei belirtilen Telefonu en son kullanan kim diye sormus. Türkcell de bu emei li telefonu enson kullanan O.G adinda bir sahis diye cevap vermis. Savcilikta en son kullanan hirsizdir mantigi ile O.G yani benim hakkimda yakalama emri cikarmis. Bu yüzden de nezaretlerde ve yollarda kacgün süründüm ve birsürü masrafim oldu, Ailemede sürpriz yapicaktim gelecegimi söylememistim, sonradan arayip nezaretteyim de diyemedim bu yüzden tek basima sagda solda nezarette kaldim öyle.

Enteresan degilmi :))

6 Ay öncede yine Türkiye ye gelmistim izine, sabiha gökcen de indim ucaktan . Bavullarin cok gec gelmesinden süphelenerek orada cantami acip kontrol ettim ve Almanya dan babamlara getirmek istedigim 2 tane Maddi olarak degerli telefonumun calindigini farkettim. Kilit vardi zorlayarak acmislar. Ordaki Polise hemen söyledim durumu, oda bana dedi tamam gel tutanak tutalim sonra olayi savciliga bildiricez, bunu duyunca hemen geri vites yaptim ve Polis e dönerek ; Aman abi bana savcilik deme, sen mutlaka denk gelirsin benim Telefonu calan arkadasa , görürsen söyle telefonun sahibinin selami var, telefonu sana hediyet etmis, helal hos olsun, güle güle kullansin dedim.

Polis cok sasirdi ama ben seri bir sekilde oradan uzaklastim :)))

Simdi arkadasin yazisini okuyunca cok sasirdim, Polisler tak diye ertesi gün PTT ye giden ve para cekmeye calisan adamlari yakalamis.

Bu bence iyiye isaret, Pols te Adli makamlarda hergecen gün daha iyi calisiyor galiba, gecmiste yasadigim beni üzsede, arkadasin yazdigi kücük bir hikaye beni derin derin düsündürdü ve sevindirdi.

Insallah hersey daha güzel olur ümidiyle :)))

Saygilar

hayrullah
17-09-2010, 14:03
Konuma ortak olduğunuz için teşekkür ederim değerli arkadasım

hayrullah
09-10-2010, 19:44
arkadaşlar internette ve dükkanlarda iphone 4 çakmaları dolaşıyor dikkat edelim ürün alırken. adamlar apple yarışıyor o kadar usta olmuş ki birebir nerdeyse :) :)

MusTii
09-10-2010, 21:06
Bilgilendirme için tesekkürler.

hayrullah
10-10-2010, 14:42
bende teşekkür ederim iyi forumlar.. paylaşımlarınızı bekliyoruz arkadaşlar forumu daha fazla içerikli yapmak için hepbirlikte çalışalım :)

BLACKMILK
13-10-2010, 22:55
site bence malum bir site :) herkesin 2.elde ilk aklına gelen site :) ama bence şahıs ismini ve ilan numarasını veririseniz şahısın tuzağına birdaha kimse düşmez

hayrullah
14-10-2010, 10:35
Sahis sitede yasaklandi hakkinda cook sikayet oldugundan dolayi ...

hayrullah
27-10-2010, 13:17
Elden alışveriş yapanlar yazabilirmi arkadaslar... adam ters çıkar fln mrk ettim:)

SaTuSa
27-10-2010, 14:48
Yoo elden yapılan işlemlerde neden sıkıntı olsun, gidip alacaksın sadece.. beğenmezsen de almayacaksın, uymaz abi bu bana diyeceksin geçeceksin. Adam gırtlağına yapışıp alacaksın diyemez ya sana...

hayrullah
27-10-2010, 15:39
Tereddüt ettim sadece adam terslik yapardiye ama dediğin doğru satusa saol

hayrullah
04-11-2010, 00:34
arkadaşlar sonunda iphone 4 aldım bu sefer dolandırılmadım :)

Afanasyevo
05-11-2010, 00:02
arkadaşlar sonunda iphone 4 aldım bu sefer dolandırılmadım :)

[&:] hayırlı olsun. Yalnız acilen özgüvenini kazanman lazım.

hayrullah
05-11-2010, 00:03
Haklısın teşekkür ederim

İVaDeR
30-11-2010, 19:13
:D Pense nedir yahu.Geçmiş olsun.Benim başıma hiç gelmedi zaten yapmam da.mng kargo forever :D

Hawk
30-11-2010, 20:28
Pense: Tutma, sıkma, bükme, kesme gibi işlemleri yapmaya yarayan çok geniş kapsamlı kullanım alanına sahip bir el aletidir.
Buda resmi..
http://img809.imageshack.us/img809/2353/20082261334153781.jpg

HunterUnicorN
30-11-2010, 20:36
vay bak ben bilmiodum ptt nin bole yaptigini:) cok mal sattim ptt ile yolladim ama kimseden bisi duymadim demek ki adamin icinde varmis katakullecilik.. gecmis olsun kardes..

İVaDeR
30-11-2010, 22:35
Pense: Tutma, sıkma, bükme, kesme gibi işlemleri yapmaya yarayan çok geniş kapsamlı kullanım alanına sahip bir el aletidir.
Buda resmi..
http://img809.imageshack.us/img809/2353/20082261334153781.jpg

Ben de nedir bu Pense diyodum saol.XD Saol Hawk

Hawk
30-11-2010, 22:42
Ne demek rica ederim? bilmediğiniz bir şey olursa ben gördükçe yardımcı olurum

hayrullah
30-11-2010, 23:01
saol aşırı yaygınmış butürşeyler artık dikkatli olun adam utanmadan iki tane satacaktı :D

İVaDeR
30-11-2010, 23:08
Abi en iyisi mng kargo.Üstüne tanımam.Pahalı mahalı ama iyi iş yapıyorlar.

hayrullah
30-11-2010, 23:26
onda ürünü açıp bakabiliyormusun kapıda ödemede

İVaDeR
05-12-2010, 14:34
Onu bilemem ama.yüzde 80 bakabilirsin.;) hem de en kalitelisi

hayrullah
05-12-2010, 14:50
aras kargo sadece kayıtlı üyelerine yapıyormuş kapıda ödemeyi. ne garip . ama yurt içi baktırıyor galiba ilk olarak.

hayrullah
04-05-2011, 23:13
Arkadaslar yurtdisindan alisveris yapacaklara guvenli alisveris icin kesinlikle paypal hesabini kullanmalarini yavsiye ediyorum! Paypal in mantigi gittigidiyordaki gibi sistem gibi urunu aliyorsunuz ve ulastiginda bir sıkınti oldugunda site ile degil direk paypala mail yollayarak paranizi alabiliyorsunuz?