PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jailbreak - Unlock Sorunları Iphone 3gs Yurtdışı Unlock Yardım

hectoor
13-09-2010, 00:10
Merhabalar

Telefonum Iphone 3GS 3.0.0 Jailbreak yapılmıştır. Yurtdışından aldığım için unlock yapılması gerekiyor sanıyorum. Bu sebepten şu anda yükseltebileceğim en son versiyon 3.1.3 olduğunu Tüyo Merkezi'nden öğrendim.
İndirme Merkezi'nden baktığımda 2 çeşit Firmware dosyası olduğunu gördüm. 3.1.3 için Normal ve Baseband Değiştirmeyen isimli 2 dosya var. Telefonumda sorun yaşamamam için hangisini indirmeliyim?

Yardım ederseniz, sevinirim.

Teşekkürler...

bayuhan
13-09-2010, 00:18
Enson version 3.1.3 degil 4.1 suan ama unlock yapamazsin cünki jailbreak yok. FW 4.0.2 Jailbreak var .

Yanlis anlamadiysam sen 3.1.3 de kalmak istiyorsun, , ozaman sunu yap,
Eger Iphone nunda 3.0.0 varsa Normal 3.1.3 ü indirme merkezinden indir ve Itunes ile Iphone nuna yükle, sonrada Spirit ile Jailbreak yap.

Ayrica yurt disindan alindigi icin unlock yapmak zorunda degilsin, sim klidi varsa unlock yapman lazim, yurt disindan aldigin telefonu kayit ettirmek zorundasin, bunu demek istedin galiba.

Biraz detayli anlasilir yazarsan daha net yardimci olunabilir

hectoor
13-09-2010, 00:28
Sevgili Bayuhan
öncelikle yardımın için teşekkürler
Ben telefonumu 1 sene önce aldım, Türkiye'ye geldiğimde kayıt yaptırdım. Şu anda 3.0.1 Jailbreak Versiyonu yüklü. Ve Turkcell ile kullanabiliyorum şu anda.
İstediğim ise, kullanabileceğim en son versiyonu sorunsuz kullanabilmek.. Jailbreak gibi bir takıntım yok zaten kullandığım programların çoğu free.
Unlock yapıp yapmamam gerektiği konusunda bir bilgim yok. Sizden en son hangi firmware'i kullanıp Turkcell ile kullanabilirim? sorusu için yardım istiyorum

Saygılar...

bayuhan
13-09-2010, 00:33
Iphone nunda sim klidi varmiydi ? Varsa aktive ettigin simkart i yanindami ?

hectoor
13-09-2010, 00:35
Ben telefonu eBay'den almıştım. Alırken adama Türkiye'de kullanacağım ona göre unlock yap da gönder demiştim. O Yüzden şu anda yanımda sadece Turkcell Sim Kartı var.
Versiyon güncelleyemez miyim?

Not: Sim kilidi olduğu nasıl anlaşılabilir?

bayuhan
13-09-2010, 00:50
4.0.1 ve 4.0.2 version larina yükseltmek istiyorsan telefonun aktive edlmesini saglayan kart a ihtiyacin var. cünki yeni jailbreak de telefonu actiktan sonra internete baglanip jailbreak yapiyorsun.
Ayrica 3.1.3 verson dada ayni sorun var, simklidi varsa iphone u acamiyorsun ve dolayisi ile unlock ve jailbreak yapamiyorsun.

Kisacasi, 3.1.3 , 4.0 , 4.0.1 , 4.0.2 versionlara sakin yükseltme telefonunu, sadece aktive karti varsa unlock ve jailbreak yapabiliyorsun bu durumlarda cünki.

Eger aktive edicek karti bulabilirsen yukarida yazdiklarimi bosver ve bu linke bakarak jb ve unlock yap Iphone ununa;

http://www.ikaynak.com/forum/14-jailbreak-unlock-yontemleri/16383-jailbreakme-ios-4-0-ios-4-0-1-ipad-3-2-1-jailbreak-tum-cihazlar-icin-17.html

Bunun disinda suanda kullanabilecegin sana uygun en son version 3.1.2 .

3.1.2 jailbreak yönteminede buradan bakabilirsin.

http://www.ikaynak.com/forum/14-jailbreak-unlock-yontemleri/6059-yurtdisi-telefonlar-icin-firmware-3-1-2-unlock-cikti-5-11-07-baseband-7.html

hectoor
13-09-2010, 00:56
Benim Amerika'dayken kullandığım Sim Kartım yani orjinal AT&T sim kartım yanımda. O kart dediğiniz aktivasyon işlemini yapabilir mi?
Yoksa Universal Sim olarak geçen kartlardan mı almalıyım?

bayuhan
13-09-2010, 00:57
Not: Sim kilidi olduğu nasıl anlaşılabilir?[/QUOTE]

Iphone num jb li yazmistin, cydia ya bak Blacksn0w yüklüyse yada ekranda blackra1in siyah damla ikon u varsa sim klitlidir.

hectoor
13-09-2010, 01:01
Not: Sim kilidi olduğu nasıl anlaşılabilir?

Iphone num jb li yazmistin, cydia ya bak Blacksn0w yüklüyse yada ekranda blackra1in siyah damla ikon u varsa sim klitlidir.[/QUOTE]

Cydia Önceleri açılıyordu fakat şu anda açıldığı anda kapanıyor ne yazıkki. Neden kapandığını bilmiyorum fakat başka da anlama yöntemi yok sanırım.

bayuhan
13-09-2010, 01:02
Benim Amerika'dayken kullandığım Sim Kartım yani orjinal AT&T sim kartım yanımda. O kart dediğiniz aktivasyon işlemini yapabilir mi?
Yoksa Universal Sim olarak geçen kartlardan mı almalıyım?

Eger Iphone ile beraber aldigin kart sa o AT&T karti ozaman son versionlardan 4.0.2 ile jailbreak ve unlock yapabilirsin. Bu linki takip et, kisa sürede yaparsin jb. Universal kartlarinda nekadar ise yaradigini bilmiyorum, cünki hic kullanmadim, bilen bir arkadas varsa yazar birazdan. Ama dedigim gibi AT&T karti ni Iphone ile beraber aldiysan sorun yok demektir. Itunes ile 4.0.2 ye yükselt telefonunu, aktive kartini tak acilsin telefon, sonrajailbreakme sitesine girip sadece tiklama ile jailbreak yapabilir, sonrada unlock yapabilirsin, detayli bilgi bu linkte burdan devam et sonuca ulasirsin;

http://www.ikaynak.com/forum/14-jailbreak-unlock-yontemleri/16383-jailbreakme-ios-4-0-ios-4-0-1-ipad-3-2-1-jailbreak-tum-cihazlar-icin-17.html

hectoor
13-09-2010, 01:04
Yardımın için çok teşekkür ederim. Öteki kart şu anda farklı bir yerde olduğu için yarın deneyeceğim. Sonucu bildiririm.
İyi akşamlar...

bayuhan
13-09-2010, 01:04
Iphone num jb li yazmistin, cydia ya bak Blacksn0w yüklüyse yada ekranda blackra1in siyah damla ikon u varsa sim klitlidir.

Cydia Önceleri açılıyordu fakat şu anda açıldığı anda kapanıyor ne yazıkki. Neden kapandığını bilmiyorum fakat başka da anlama yöntemi yok sanırım.[/QUOTE]

uzun süre cydia yi kullanmayinca, güncellemeler yigiliyor, sonra acinca kendiliginden kapaniyor bazen, bundan olabilir.

bayuhan
13-09-2010, 01:05
Yardımın için çok teşekkür ederim. Öteki kart şu anda farklı bir yerde olduğu için yarın deneyeceğim. Sonucu bildiririm.
İyi akşamlar...

Ok sorun degil, sonucu yaz, bildigim kadariyla sana yardim etmeye calisirim.

iyi geceler

Admiral
13-09-2010, 11:17
Enson version 3.1.3 degil 4.1 suan ama unlock yapamazsin cünki jailbreak yok. FW 4.0.2 Jailbreak var .

Yanlis anlamadiysam sen 3.1.3 de kalmak istiyorsun, , ozaman sunu yap,
Eger Iphone nunda 3.0.0 varsa Normal 3.1.3 ü indirme merkezinden indir ve Itunes ile Iphone nuna yükle, sonrada Spirit ile Jailbreak yap.

Ayrica yurt disindan alindigi icin unlock yapmak zorunda degilsin, sim klidi varsa unlock yapman lazim, yurt disindan aldigin telefonu kayit ettirmek zorundasin, bunu demek istedin galiba.

Biraz detayli anlasilir yazarsan daha net yardimci olunabilir
3.1.3 kuramaz shsh kaydı lazım arkadaşda almamış sanırım yani boşuna 3.1.3 indirip denemesin şuan yükleyebilecegi en iyi ihtimalle 4.0.2 olur eğer hala apple izin veriyorsa vermiyorsa 4.1 geçer fakat ne jb var ne unlock baseband yükseliyor dikkat !

hectoor
13-09-2010, 19:11
http://img718.imageshack.us/img718/4668/img0567z.jpg

4.0.2 versiyonuna geçmek için yanımda olan zamanında amerika'dayken kullandığım AT&T sim kartı olur mu acaba?
Bu konularda tam bilgiye sahip değilim. Jailbreak kullanmasam da olur. Ama sanıyorum ki Unlock denilen olay jailbreak olmadan olmuyor. Tek istediğim kullanabileceğim son versiyonu Turkcell ile kullanabilmek.
Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Not: Baseband Sürümü (Eğer Ayarlar>Genel>Hakkında kısmındaki Modem Firmware kısmında yazan ise) 04.26.08 yazıyor.

bayuhan
13-09-2010, 20:23
Bu kart la acman lazim. Itunes ile version 4.0.2 yi yükle, karti tak ac sonrada asagidaki linkteki anlatimlari takip ederek jb yap.

En uygun formul suan bu bence.

hectoor
13-09-2010, 20:29
Çok teşekkürler, bu akşam telefon lazım olduğu için başarısız olma ihtimaline karşılık yarın deneyeceğim. Sonucu bildiririm.
Gerçekten yardımlarınız için çok teşekkürler..

salgurbey
13-09-2010, 22:14
Arkadasim telefonu amerikandan at&t kartina bagli simlocklu almis iseniz aktive islemini bu kartla gerceklestirmeniz sorun olmaz sayet iPhonunuz at&t degilde örnegin Alamanlari Telekomuna bagli simlocklu ise iste o elinzdeki kart ise yaramaz. Su an icin sürüm yükseltmeniz bence problem olur cünkü büyük ihtimalle shshs kayitlariniz yok shshs kayitlarinizin var olup olmadigini TinyUmbralla ile ilgili konudan Umbreallayi indirerek shshs kayidi almayi denersin egerki shshs kayitlarini alirsa kayitlarin alinmis demektir almassa sürüm yüksletmen icin sadece 4.02 veya 4.1 izin verecektir iTunes. Universal sim kartlarla ilgilide bir konumuz var forumda Universal kartlar iOS 4.02 ye kadar aktive islemini basari ile ggerrceklestiriyor, iOS 4.1 de suan aktive islemini yapmiyor.

Admiral
14-09-2010, 01:19
universal sim 4.1 sürümü yüklüyken aktive etmiyormu :(

hectoor
14-09-2010, 08:59
Arkadasim telefonu amerikandan at&t kartina bagli simlocklu almis iseniz aktive islemini bu kartla gerceklestirmeniz sorun olmaz sayet iPhonunuz at&t degilde örnegin Alamanlari Telekomuna bagli simlocklu ise iste o elinzdeki kart ise yaramaz. Su an icin sürüm yükseltmeniz bence problem olur cünkü büyük ihtimalle shshs kayitlariniz yok shshs kayitlarinizin var olup olmadigini TinyUmbralla ile ilgili konudan Umbreallayi indirerek shshs kayidi almayi denersin egerki shshs kayitlarini alirsa kayitlarin alinmis demektir almassa sürüm yüksletmen icin sadece 4.02 veya 4.1 izin verecektir iTunes. Universal sim kartlarla ilgilide bir konumuz var forumda Universal kartlar iOS 4.02 ye kadar aktive islemini basari ile ggerrceklestiriyor, iOS 4.1 de suan aktive islemini yapmiyor.

Simlock ile ilgili 2 ihtimal var. Ürün ya simlocksuz yada AT&T simlocklu. Çünkü hattı da telefonu da amerikadan aldim. Yukseltmek istedigim versiyon 4.0.2 olduğuna göre Shsh kaydı gerekli midir peki?

hectoor
18-09-2010, 22:03
Az önce denedim fakat bir noktada bilgi eksikliğim var sanırım. Yaptığım işlemi aynen aktarıyorum.
Öncelikle sitemizin indirme merkezinden Iphone 3gs için 4.0.2 FW indirdim. Sonra telefonumu kapatıp. Bilgisayarımda Itunes açıkken telefonun Home tuşuna basıp usb ile bağladım ve telefon recovery moda geçti. Itunes'ta restore tuşuna bastığımda iOS 4.1 in yüklemesi için onay istiyor. Fakat cihazım 4.1 yüklersem Turkcell çalışmıyor sanıyorum, o sebepten 4.0.2 yi nasıl yükleyebilirim?

Admiral
18-09-2010, 22:12
Benim bildiğim kadarı ile Recovery değil DFU modunda denemeniz gerekiyor ayrıca shsh kaydınız varsa 4.0.2 yükleyebilirsiniz

hectoor
18-09-2010, 22:16
shsh kaydım yok nasıl yapabilirim peki?

Not: Telefonumda uzun süredir Cydia'ya girilmediği için güncellemeler birikmiş ve cydia açılmıyor.

MoDaMinE
18-09-2010, 22:18
http://www.ikaynak.com/forum/21-genel-konular/15487-shsh-nedir-nasil-kayit-yapilir-12.html Bu konu yardımcı olur. Bir göz atın isterseniz.

XANTHE
18-09-2010, 22:19
Cihazınız simlock bir cihaz ise 4.0.2 fw veya 4.1 fw e geçmeyi sakın denemeyin şimdilik. Cihazınız acil arama ekrarnında kalır jailbreak de yok şimdilik beklersiniz bi süre.

hectoor
18-09-2010, 22:22
Cihazım simlocklu. peki 4.0.1 e geçebilir miyim sayın XANTHE?

XANTHE
18-09-2010, 22:27
Bunun için 4.0.1 fw shsh kaydınızın olması lazım. Varsa geçebilirsiniz.

hectoor
18-09-2010, 22:28
sorun da SHSH kaydım olmaması ve uzun süredir Cydia'ya girilmediği için biriken güncellemelerden dolayı Cydia'nın açıldığı anda kapanması. Peki bunun bir çözümü bulunmakta mıdır?

XANTHE
18-09-2010, 22:31
Sizin için en garanti çözüm yolu 4.1 fw için jailbreak çıkmasını beklemeniz ve jb ve unlock çıkınca bu sürümü yüklemeniz olacaktır.

hectoor
18-09-2010, 22:56
Sevgili XANTHE

Az önce Cydia'yı az süreliğine de olsa açmayı başardım ve en üstte yeşil olarak

SHSH 3.1.2 3.1.3 4.0.1 4.02 yazıyordu.

Bu SHSH kaydım olduğu anlamına mı gelir acaba?

Ekran görüntüsü almayı başardım

http://img819.imageshack.us/img819/6176/img0575.png

XANTHE
18-09-2010, 23:09
Evet cihazınızın bu sürümlere ait shsh kaydı var, tinyumbrella programı yardımıyla fw düşürebilirsiniz.

hectoor
18-09-2010, 23:23
Az önce iphone umu şu anda yüklü olan 3.0.1 versiyonundan İndirme Merkezi'nden indirdiğim 4.0.2 versiyonuna cihazı DFU moduna alarak güncellemeye çalıştım fakat iTunes" Iphone Could'nt be restored. An unknown error occured (3194)" hatası verdi.

Nerede hata yapmış olabilirim?

kaptanselim
18-09-2010, 23:28
Sakın yukseltme yukseltırsen basebandın yukselır ve unlock yapamassın bu senın şansın halen şansın varken deneme bekle.............. Versıyonu yukseltıp gerı donemessın donsen bıle basebandın dusmeyeceği için unlock yapamayacaksın ama hailbreak yaparsın unlock u beklersin..........yapma........

hectoor
19-09-2010, 02:07
Arkadaşlar sonunda baya uğraşarak sorunu çözdüm. Bu konuda yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum.
Bu olayla karşılaşabilecek diğer arkadaşlar için neler yaptığımı yazmak istiyorum.
Öncelikle telefonumun özellikleri
Iphone 32GB 3GS Yurtdışından aldım.
Versiyonum 3.0.1 idi.
Öncelikle sitemizin İndirme Merkezi'nden 4.0.2 FW indirdim. 4.0.2 yi yüklediğimde JailbreakMe ile jailbreak yapılamadığını gördüm. Sonra yine İndirme Merkezi'nden indirdiğim 4.0.1 FW'yi DFU moduna geçerek yükledim. (Bu tüm durumlarda telefonu Amerika'dayken kullandığım AT&T kart ile açtım, aksi takdirde sadece acil arama ekranı çıkıyor bilginize.) Daha sonra wireless'den internete bağlanıp jailbreakMe yöntemi ile telefonuma jailbreak yaptım. Daha sonra da Cydia'dan unlock işlemini yaptım.

Şu anda telefonum kusursuz çalışıyor. Öyle baseband değiştiremezsin diyen arkadaş da sallamış yani, bal gibi yükselttim.

Tekrar ve tekrar bana yardımcı olan herkese ve iKaynak ailesine çok teşekkür ediyorum.

kaptanselim
19-09-2010, 02:13
basebandı nasıl değiştin anlamadım tamam 4.0.1 döne bilirsın jb yapabılırsın fakat unlock nasıl yaptın 3 gundur denıyorum olmuyor bızı aydınlatabılırmısın.

hectoor
19-09-2010, 10:44
basebandı nasıl değiştin anlamadım tamam 4.0.1 döne bilirsın jb yapabılırsın fakat unlock nasıl yaptın 3 gundur denıyorum olmuyor bızı aydınlatabılırmısın.

Telefonu yükseltir yükseltmez AT&T kartı ile açacaksın. Sonra JailbreakMe ile jailbreak yapacaksın. Sonra da Cydia'dan unlock yapacaksın.
Sen acil arama ekranında mı kaldın?

kaptanselim
19-09-2010, 13:19
hayır telefonum acık cydıa yuklu unlock yok 05.12.baseband unlock yok. basebandım yukseldı 4.1 ıle 4.0.1 donus yaptım cydıa yukledım ultrasn0w yukledım calıştırdım olmadı yenın basebandın unlocku yok sen nasıl yaptın anlamadım muhtemelen sen 4.0 dan 4.0.1 e gectın o zaman oluyor. ama 4.1 yaptıysan olmaz.

Admiral
19-09-2010, 14:00
Şu anda telefonum kusursuz çalışıyor. Öyle baseband değiştiremezsin diyen arkadaş da sallamış yani, bal gibi yükselttim.

isterseniz bir deneyin 4.1 e update edip tekrar 4.0.1 e düşürüp unlock yapmayı birde öyle yazın basebandın düşüp düşmediğini ortada atılıp tutulan bir şey yok

iOs 4.1 e update ederseniz basebandınız yükselir ve sürüm düşürseniz dahi baseband düşmez..

hectoor
19-09-2010, 14:20
isterseniz bir deneyin 4.1 e update edip tekrar 4.0.1 e düşürüp unlock yapmayı birde öyle yazın basebandın düşüp düşmediğini ortada atılıp tutulan bir şey yok

iOs 4.1 e update ederseniz basebandınız yükselir ve sürüm düşürseniz dahi baseband düşmez..

Yok ben 3.0.1 den 4.0.2'ye yükselttim, baktım jailbreak yok oradan 4.0.1 ye düştüm 4.1 i hiç denemedim.