PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Linux hakkında

TahaBab
16-08-2010, 03:22
Merhaba

Windows 7 yüklü

Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q8200 @ 2.33GHz 2.34 GHz İşlemci

3 GB Ram

Ati Radeon HD 3400 Serisi Ekran Kartı

320 GB HDD

Sorum; Bu Bilgisayar'a Linux yüklemek istiyorum, kaldırır mı?

salgurbey
16-08-2010, 03:42
tahabcim linux windows sistemleri gibi fazla donanim istemez senin bilgisayarin haydi haydi kaldirir!
Linux kullanmadiysan windowsu silip yükleme windowsun yaninda 2. sistem olarak yükle, ilk defa linux kullanacaksan zorluk cekebilirsin.

TahaBab
16-08-2010, 03:59
Peki tercih ettiğiniz bir sürümü var mı, pek bilmediğim için sürüm dedim anlamışsınızdır :)

ByWanT
16-08-2010, 04:25
Linux kullanmak, her bilgisayar kullanicisinin bir sürelegini heveslendigi ama ayni zamanda bu hevesinde cok cabuk öldügü bir sey... Sana tavsiyem eger kurarsan ciddi manada kullanmaya calis, gercekten cok keyif alirsin...Eskisi gibi zor da degil zaten.

En cok kullanilan linux sürümü bildigim kadariyla ubuntu ve türkce olarakda yükleyip kullanabiliyorsun. Gercekten cok harika bir isletim sistemi.

Onun haricinde yerli gururumuz, tübitak yapimi PARDUS u da kullanabilirsin, kendini duyurmus ve kabul ettirmis bir linux sürümü...

Forever UNIX!

TahaBab
16-08-2010, 04:32
Ubuntu'yu duymuştum. Evet Ubuntu kullanmalıyım :) Nerden bulabilirim işletim sistemini?

ByWanT
16-08-2010, 04:50
Desktop | Ubuntu (http://www.ubuntu.com/desktop) dan download edebilirsin...

TahaBab
16-08-2010, 05:00
Teşekkür ederim bywant ;)

MsTrK
16-08-2010, 05:28
Taha kardesim ,
sorularini ilk konundan sor [&:]

TahaBab
16-08-2010, 05:40
Bilgisayarımda hem Windows Hem Linux Ubuntu olacak

Ubuntu için kaç gb yer vermem lazım

320 GB HDD mevcut

---------------------------------------------------------------------------------------------

Linux Ubuntu kurulumda 2 tane disk mi açıcaz tipleri ne olucak anlamadım kafam karıştı yardımcı olabilir misiniz?

v_a_r_o_s
16-08-2010, 06:54
Şimdilik konularını ben birleştirdim. Fakat mevcut konunuzun sağlığı açısından, lütfen gereksiz (gereğinden fazla) konular açmayınız..

TahaBab
16-08-2010, 07:09
Tamamdır ;) Sağol..

KaleXitus
16-08-2010, 12:04
Ben yerinde olsam ubuntu live cd indirir bi cdye çek ve bilgisayarı yeniden cd ile başlatırım. Cdden boot et ve ubuntu açılsın. Kullan bakalım bilgisayara yüklemeden kullanabiliyormusun. Bütün özellikleri çalışır. Linux kullanmak gerçekten zordur.

visualbasic6458
16-08-2010, 13:30
Bence kesinlikle ubuntu ile başla ve devam et! gözün başka linuxlarda kalmasın hele hele pardusu falan aklından bile geçirme çünkü linuxtan nefret edebilirsin.
Linux kullanmanın zor bir yanı yok saece alıştığın bazı programların linux sürümünü bulup alışmakta biraz zorluk çekersin o kadar.

TahaBab
16-08-2010, 17:18
Önerileriniz için teşekkürler ama sorularımada yanıt bulabilir miyiz :D

Bilgisayarımda hem Windows Hem Linux Ubuntu olacak

Ubuntu için kaç gb yer vermem lazım

320 GB HDD mevcut

---------------------------------------------------------------------------------------------

Linux Ubuntu kurulumda 2 tane disk mi açıcaz tipleri ne olucak anlamadım kafam karıştı yardımcı olabilir misiniz?

TahaBab
16-08-2010, 18:05
Abi bu ay kotayı aşacağım gibime geliyo 4 fw + 700 mb linux ubuntu indirdim dün :)

Öbür aya Pardüs kurucağım :)

ByWanT
16-08-2010, 19:30
Ben yerinde olsam ubuntu live cd indirir bi cdye çek ve bilgisayarı yeniden cd ile başlatırım. Cdden boot et ve ubuntu açılsın. Kullan bakalım bilgisayara yüklemeden kullanabiliyormusun. Bütün özellikleri çalışır. Linux kullanmak gerçekten zordur.

Linux kullanmak w7 ye göre zordur ama gercekten zordur diyecek kadarda zor degildir..

Böyle düsünenlerin asagida linkini verdigim makaleyi okumasini tavsiye ederim

Neden Windows kullanm?yorum? Emre Ünal (http://www.emreunal.com/?p=189)

TahaBab
16-08-2010, 19:37
Kaç gb alan gerekir ubuntu için?

SaTuSa
16-08-2010, 23:16
Artık birbirinizle çatışmayı bırakıp tam olarak konuya adapte olursanız çok daha yerinde olacaktır. Aksi halde konu kaldırılacak ve sizin kişisel çatışmalarınız yüzünden arkadaşta faydalanamayacak. Lütfen bu tarz kişisel konuları özellerinizden konuşursanız hepimiz için daha yerinde olacaktır. Sizden ricamız bu doğrultudadır. Anlayışlı olacağınızı düşünüyoruz, esen kalın....