PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Firmware Update-Restore Sorunları JB Yaparken GEO'nun fotoda donuyor, Restore edemiyorum 1604 Hatası, Ne yapabilirim ?

uralbystreet
21-06-2010, 17:57
Arkadaşlar Merhabalar,
Bir problemim var, yardımcı olabilecek varmı ? İki gündür forumda altını sütünü getirmediğim yer kalmadı. Bir çok şey denedim, başarılı olamadım.

iPhone 3GS 32GB, Amerikadan geldi, 3.1.2 kurulu JB ve unlocklu. Kapatılıp açıldığında JB yapılan versiyondan.. Dün normal bir şekilde açıp jb yaparken GEO nun fotosunda dondu telefon, ondan sonra JB Yapamadım.
3.1.2 custom FW buldum, itunes shift restorede 1604 hatası alıyorum. ( itunes 9.0.2 ). Farklı bilgisayarlarda, USB portlarında, Modlarda denedim başarılı olamadım. Ne yapabilirim ?
Teşekkürler.

+ Eklemeler
ios4 unlock bugün çıkacak diyorlar. Eğer unlock çıkarsa bu cihaza yükleyebilir miyim ? JB var sanırım, Teşekkürler.

----------------------------------------------------------------------------------------

Sorun çözüldü. Sorunun çözülmesi sürecindeki yaşadığım tecrübeleri paylaşmak istiyorum.

1604 hatası alıyorsanız firmwarenizi telefonunuz kabul etmiyordur. ( Örn : custom firmware )
3.1.2 yüklerseniz yine hata alıyorsunuz, Eski iTunesler bile buna izin vermiyor.

3.1.3 orjinal Firmware yükleyerek sorunu çözdüm. Şimdi Canada Royers yada Fido sim kart ile active edip, Spirit ile JB ve ardından Cydia dan unlock yapacağım.

Misafir.
21-06-2010, 18:09
unlock çıkarsa yükleyebilirsiniz.

3.1.3 custom dosyasıyla deneyiniz veya farklı custom dosyalar bulup deneyiniz cihazınızı dfu moda alarak deneyiniz v.b.

uralbystreet
21-06-2010, 18:57
Recovery Mod'dan DFU'ya geçmiyor. DFU'ya geçmekle ilgili tüm konuları tek tek okudum ve denedim. Yine Recovery Mod'a geçiyor. ( Ekranda itunes yazıyor ve USB resmi var ). Farklı custom FW denedim, yine aynı sorun. 1604 hatası. Orjinal 3.1.2 ye güncellersem ne olur ?

Misafir.
21-06-2010, 19:21
dfu moda daha dikkatli almaya çalışın dfu moda almama diye bir durum söz konusu değil

iOzbrk
21-06-2010, 19:28
DFU moduna geçmiyorsa bile mutlaka kendini recorvery moda alacaktır bazen tesadüfen geçebildiğiniz bu modu iTunes + kablo sembollerinden de anlayabilirsiniz bu ana geldiğinizde restoreyi basın

Not: Apple 3.1.2 FW lerinin üretimini durdurduğundan geçmenize izin vermeyecektir bu problem daha önce de bazı üyelerin başına geldi 3.1.3 unlock çıkmasını bekleyin ki bugün çıkacakmış ya da 2.2.1 den devam edin

uralbystreet
21-06-2010, 19:30
DFU'ya almak için yazılım dahi kullandım. Hiç bir şey yapmazsamda, kabloyu taktığımda Recovery Mod'a geçiyor, kapalıyken Home + Power e 10 saniye basılı tutup, sonra poweden elimi çekip home a 20 saniye basılı tutmaya devam etsemde, saniyeleri farklı kombinasyonla denesemde yine DFU'ya geçmiyor. Sorunun nedeni DFU'ya geçmemesinden de kaynaklanabilir. Daha önce iPhone 3G 8GB kullanmıştım, onda defalarca DFU modunu kullandım..

uralbystreet
21-06-2010, 19:30
DFU moduna geçmiyorsa bile mutlaka kendini recorvery moda alacaktır bazen tesadüfen geçebildiğiniz bu modu iTunes + kablo sembollerinden de anlayabilirsiniz bu ana geldiğinizde restoreyi basın
Hiç ellemesem bile Recovery Mod'a geçiyor otomatik, ( Ekranda itunes logosu, texti altındada USB kablosu ).

Kabloyu takınca otomatik, veya kablo takılı değilken, cihazı açtığımda yine otomatik giriyor bu moda

iOzbrk
21-06-2010, 19:32
e işte aldınız ama 3.1.2 yi yükleyemezsiniz çünkü bu FW nin üretimi durduruldu muhtemelen ondan izin vermiyordur dediğim gibi 3.1.3 unlocku ya da 2.2.1 i bekleyin veya baseband düşürmeden de JB yapma metodları varmış forumda bulabilirsinizz o konuya fazla göz atmamıştım şahsen.

TmC adlı yöneticimizin de dediği doğrudur size kısaca DFU modunu anlatayım

Aslında saniye olayı yoktur yapacağınız iş şudur

1)Home+Power ( iPod/iPhone kapanana ve elma logosu çıkana kadar)
2)(Cihazın açılışının ardından) El power tuşundan çekilmeli ve sadece Home tuşuna basılı tutulmaya devam edilmeli el homeden kalkmayacak( ipod ekranı siyah olana kadar)
3) Adminlerimden özür diliyorum fakat bu not önemli : Herşeyden önce bilgisayara bağlanacak ondan sonra işlemlere başlanacaktır.

Umarım işinize yarar..

Misafir.
21-06-2010, 19:38
@ozbrk : arkadaş custom dosyası yüklemeye çalışıyor.

cihaz devamlı restore modda açıldığı için dfu moda alma işlemlerinde bir kaç farklı deneme yapmalısınız bende de aynı sorun olduğunda şansa biri tutar

iOzbrk
21-06-2010, 19:40
Daha önce de aynı dosyayı yükleyenlerde hata okumuşştum bana kalırsa olayın customla alakası yok iTunes izin vermiyor teorime göre çünkü dikkat edin internete bağlı olmadan 9.2 restore çekmez hangi FW olursa olsun

Misafir.
21-06-2010, 19:45
3.1.3 custom dosyasını neden yüklemez sayın ozbrk

iOzbrk
21-06-2010, 19:47
iPhone demiş yan ılmıyorsam onun unlocku daha çıkmadı

ayrıca ben yüklenemez diye 3.1.2 ye dedim 3.1.3 e değil

İngilizce bilen bir arkadaşımız varsa

Not: Alıntıdır

On my post regarding jailbreaking iPhone and ipod touch on Windows using custom firmware I got plenty of comments about users getting 1604, 1602, 1601 or 16xx series error at the time of restoring their iPhone/iPod Touch using custom firmware.

http://www.altafsayani.com/wp-content/uploads/2009/09/ireb-22.gif
So here is a fix for that error:
1. Download iH8sn0w’s iREB 2.2 archive for Windows or Mac
2. Now open iREB 2.2 application
3. Then put your device into DFU mode using

Connect iPhone or iPod Touch to computer and then Turn your device off.
Now hold Power and Home buttons together for 10 seconds.
Now release Power button while keep holding Home button until your computer detects your device
Now iTunes will detect your iPhone/iPod Touch, if it shows Restore logo then you will have to do steps correctly again, because you need to put your device in DFU mode not in Recovery Mode.

4. Now select your plugged in device in iREB 2.2 and it will then show first White and then Red screen after few seconds.
5. After that you may open iTunes and can restore using custom firmware.

Öyle sanıyorum ki bu mesajı yazan arkadaşın demek istediğin resimdeki programı yüklemeniz takdirinde 16xx serisindeki tüm hatalarıon çözülebileceğidir yüklerken iTunesi açmayacakmışsınız DFU moduna alacak ve cihazı bağlayacakmışsınız

3. maddede DFU moduna almanın ingilizcesi anlatılıyor

Kendi ingilizce bilgimle maddeler

1 iH8sn0w uygulamasını indirin ve ardından bu uygulamaya ait iREB 2.2 arşivini indirerek windowsa ekleyin

2 iREB 2.2 uygulamasını açın

3 cihazı DFU moduna alarak işlemi başlatın

3. maddeye bağlı 4. madde önemli cihaz DFU modunda kalacakmış Recoorvery e geçmeyecekmiş

uralbystreet
21-06-2010, 20:23
iTunes 9.0.2 versiyonunu kullanıyorum, Yeni versiyonlar zaten izin vermiyormuş.

RuN@W@Y
21-06-2010, 20:32
3.1.3 custom dosyasını neden yüklemez sayın ozbrk

Metin abi, bağımlı jailbreak telefonlar yeni bootrom sahibi olduğundan dfu mode da izin verilmemiş fw leri yüklemek imkansız olarak geçiyor o meşhur dfu mode açığı (24kpwn) 38. hafta sonrası 3GS lerde yok. sn0wbreeze ya da redsn0w yöntemlerinin yeni 3gs lere olmayışının bir nedeni de bu. ben denediğim ve okuduğum kadarıyla.

0x24000 Segment Overflow - The iPhone Wiki (http://www.theiphonewiki.com/wiki/index.php?title=24kPwn)
IBoot-359.3.2 - The iPhone Wiki (http://www.theiphonewiki.com/wiki/index.php?title=IBoot-359.3.2)

furkanXD
21-06-2010, 21:02
sipirit denedinizmi onda proplem olmaz heralde

RuN@W@Y
21-06-2010, 21:09
orijinal 3.1.2 fw yi indir.

c - windows -system32- drivers - etc ye git ve hosts dosyasını not defteri ile aç en alt satıra
74.208.10.249 gs.apple.com bunu kopyala yapıştır ve kaydet.

iTunes a git shift+restore ile orijinal 3.1.2 ipsw yi göster.

eğer zamanında Cydia dan "make my lfie easier" dediysen hayatını kolaylaştırdığı an bu an olur.

furkanXD
21-06-2010, 21:11
ne diyeyim kolay gelsin

uralbystreet
21-06-2010, 21:12
orijinal 3.1.2 fw yi indir.

c - windows -system32- drivers - etc ye git ve hosts dosyasını not defteri ile aç en alt satıra bunu kopyala yapıştır ve kaydet.

iTunes a git shift+restore ile orijinal 3.1.2 ipsw yi göster.

eğer zamanında Cydia dan "make my lfie easier" dediysen hayatını kolaylaştırdığı an bu an olur.

cydia dan onu demedim ama başka bir programla shsh dosyasını kaydettim.. :) Bu haliyle kaydettim ama... etc ye o ip yi girdim, shift restore ile custom lu fw yi yüklemeyi denedim, hatayı aldım. Orjinal FW yi yüklersem unlock sorunu çıkmazmı ? Amerikadan aldm, yeni nesil 3gs lerden.

furkanXD
21-06-2010, 21:13
36 hafta sonrasımı

RuN@W@Y
21-06-2010, 21:13
eğer shsh bilgisayarında kayıtlıysa hosts dosyasına farklı bir ip yerleştircektin. fwumbrella mı ne idi onla aldın galiba. bu arada 3.1.2 yi yükeleyebilirsen spirit ile yap jailbreak i. cydia dan unlock yaparsın. shsh dosyaların duuryordur umarım. ben bir araştırayım

furkanXD
21-06-2010, 21:15
forumda bir program var kırmadan jb ve unlock yapabiliyorsun direk fw nin içine koyuyor sende fw atıp hepsi kurulu oluyor

uralbystreet
21-06-2010, 21:17
forumda bir program var kırmadan jb ve unlock yapabiliyorsun direk fw nin içine koyuyor sende fw atıp hepsi kurulu oluyor

custom firmware zaten bu işi görmüyormu ?

furkanXD
21-06-2010, 21:18
dediğim programda o zaten :D

RuN@W@Y
21-06-2010, 21:21
custom fw bir kaç mesaj öncesi anlattığım nedenlerden ötürü desteklenmez.

Firmware Umbrella ile aldıysan kayıtları TinyTSS ile sunacaksın. hosts dosyasında gs.apple serverı
127.0.0.1 gs.apple.com olacak diğer server ı kaldır. Bu konuda biraz uğraşabilrsin ama yılma =) kaynak: read me dosyası

INTRO --

Let's get this out in the open: I am a coder. I am not a document writer. I suck at making guides and I suck at giving
people directions. Here goes.

Umbrella and TinyTSS are small java applications. The purpose of Umbrella is to get the ecid shsh blob files that apple
uses to verify a restore to a 3GS iphone or iPT3g or iPad. The purpose of TinyTSS is to act as the server that iTunes communicates
with when it tries verifying the restore. The first (and only) parameter to TinyTSS is the shsh file that is generated
by umbrella. Convenient eh? Now that you know the basics about what the apps do let's get started.

**Umbrella**
1. Make sure your etc hosts file does not have an entry for gs.apple.com. If you don't understand what I am talking about,
go google "etc hosts" and your operating system. There are many resources to help you in that regard.

2. Run Umbrella app (on a mac) or umbrella.exe or umbrella64.exe (if you have a 64bit java install) or simply java -jar umbrella.jar from within
the directory you unzipped fw-umbrella-semaphore.zip

3. Enter the ecid of your device (go google how to find your ecid - later versions of umbrella will find it for you)

4. Select your device + version combination.

5. Select the repository (server) that holds the shsh information you want to obtain.
5.1. Saurik - Cydia is what you choose if you want to request your shsh blob FROM apple and have it SAVE on Cydia.
5.2. Apple - select this repo if you just want to see what apple will give you.
5.3 localhost - select this if you are really bored and happen to be running TinyTSS. (Yes TinyTSS will spit out whatever it has loaded)

6. Keep the file safe. The file will be in the current directory (ie the directory you unzipped fw-umbrella-semaphore.zip)

NOTE: If you're running on a mac move the Umbrella app OUT of the .dmg file preferrably onto your desktop and then run it.

**TinyTSS**

TinyTSS will load your shsh blob and serve it up to iTunes when they try to "Verify the restore".

Options:

-f - file or directory - The shsh file to load OR the saved directory you copied when you saved your 3.0 or 3.0.1 restore files.
-m - enable forced mode - If the shsh blobs you saved are not complete (meaning you have less than the required 20 shsh's) this option
will force TinyTSS to keep going without throwing an exception. The only exception to this is
if you don't have your iBSS. Without that you're screwed anyway.
-q - enable quick mode - If you turn on this switch, TinyTSS will not start the service on port 80. If -f points to a directory,
TinyTSS will try to reconstitute the shsh files and quit.

To get iTunes to use TinyTSS - Simply add:

127.0.0.1 gs.apple.com

to your etc hosts file. Make sure there are no other entries for gs.apple.com. Once you do this, run TinyTSS, verify it came
up correctly and then open iTunes and restore to whatever version ipsw you have shsh blobs for.

uralbystreet
21-06-2010, 21:42
custom fw bir kaç mesaj öncesi anlattığım nedenlerden ötürü desteklenmez.

Firmware Umbrella ile aldıysan kayıtları TinyTSS ile sunacaksın. hosts dosyasında gs.apple serverı olacak diğer server ı kaldır. Bu konuda biraz uğraşabilrsin ama yılma =) kaynak: read me dosyası

Umbrella ile almadım.. 50 60 KB'lık SHSH var ama, iş görürmü bilmem.. O Olmadan 3 1 2 yi tekrar yükleyemezmiyim ? Bi deneyeyim bakayım yazılanları... :)

RuN@W@Y
21-06-2010, 21:53
firmware umbrella dan başka shsh kaydı alan hangi program var ki?? onu bulabilirsen daha iyi yardımcı olabilirim belki. bu arada pes edip aman ya çıkar yakında 4.0 ın unlock u jb si deyip update yapma aylar bile sürebilir =)

uralbystreet
22-06-2010, 17:46
Arkadaşlar tinytss ile shsh mi yedirdim ama yine 1604 hatası... Farklı fwler ile denendi, tık yok...

RuN@W@Y
22-06-2010, 19:05
hosts a saurik in serverını ekleyene kadar bende de verdiği hataydı 1600 ve 1604. shsh ı localhost da mı görüyor yoksa saurik in serverında mı ona göre hosts dosyası düzenlemesi yaptın mı? recovery ve dfu mode da ayrı ayrı dene bi de bakalım.

uralbystreet
23-06-2010, 11:51
Bilgisayara format atıldı, YİNE YİNE YİNE 1604 HATASI ! Şeytan diyoki parçala... Sabırlıyımdır ama 3 gündür bir türlü çözemedim... iTunes in 9.0.2 sinde deniyorum sürekli, üst versiyonla denemedim. Tiny ile shsh yi yedirdim,
Şöyle düşünelim, SHSH olmadan ben buna custom FW kuramazmıyım ? Yokmu bunun başka bir yolu ? Yada itunes dışında bu FW yi kurabileceğim program yokmu ? Varmı alternatif önerileri olan ?

ArnBien
23-06-2010, 12:01
3.1.3 yaparsan cihazı Spirit ile jb yapıp UltraSn0w ile unlock yapabilirsin

uralbystreet
23-06-2010, 12:32
iTunes 9.2 ile de denendi. Sonuç yine başarısız. Farklı Firmwareler ile de denedim. 3.1.2 custom FW ve 3.1.3 baseband değiştirmeyen FW. İkisindede sonuç aynı. 1604 hatası. Amerika'dan alınmış 3gs 32gb, 29. hafta sonrası mı ne, yeni üretimlerden yani.

Şimdi tam olarak ne yapmalıyım ? iTunes'ten Shift restore değilde sadece restore desem, cihaz ne yapar ? Bu firmwareyi yüklemek için başka yazılım yokmudur ?
Teşekkürler...

ArnBien
23-06-2010, 12:34
iTunes dışında FW yüklemesi yapamazsınız. Sadece restore dersen en güncel versiyonu indirir kurar yani iOS4 kurar cihazına

uralbystreet
23-06-2010, 12:41
Peki varmı başka bir çözüm öneriniz ? Gerçekten 3 gündür denemediğim şey kalmadı. :( SHSH nin olmadığını varsayalım, firmware yükleyemezmiyim ? Acaba sorun SHSH demi ? Başka bir programla aldım o dosyayıda, umbrealla almadı..

uralbystreet
24-06-2010, 01:58
Sorun çözüldü, ilk mesaja bakınız.