PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ubuntu 10.04'te iPhone

cenkozan
02-06-2010, 23:39
Benim Vista, artık iyice rahatsızlandı, durup durup Mavi ekrana düşüyor, bozulacak bilgisayar.

Bende Ubuntu kuruyım diyorum, ama korkuyorum, eğer iPhone'a jb'li program atamazsam olmaz. Arkadaşlar, sorum şu, yeni Ubuntu'da söylenen iphone gelişmelerini deneyen oldu mu? Test ettiniz mi?

Şimdiden yanıt verenlere teşekkürler.

MoDaMinE
12-06-2010, 20:52
Denemedim ama linux ve Unix tabanlı işletim sistemleri ile mac in işletim sistemi birbirine çok benziyor. Zaten aynı çekirdek üzerinden yazılmış olan işletim sistemleridir. O yüzden iPhone'a uygulama atmanızda sorun olacağını zannetmiyorum. Program farklılıkları muhakkak vardır sadece Ubuntuya uyumlu program bulmanız lazım.

iOzbrk
12-06-2010, 22:24
Uzun bir açıklama ama alıntı yaptığım veb sitesi sayfasının tamamı :D
Ubuntu 10.04 Lucid Lynx: Support out of the box

Lucid natively supports both iPhone and iPod Touch 1G, 2G, 3G and 3GS models (iPad should also work) running up to firmware 3.1.3 without the need to jailbreak. This is due to GNOME 2.30 libimobiledevice (http://www.libimobiledevice.org/) support.For a video demo see YouTube - iPhone support in Ubuntu 10.04 beta1 (http://www.youtube.com/watch?v=WGf4i_kxqRU&feature=player_embedded#!).
If you have a password set up on your device, unlock it first before connecting the USB cable, otherwise Ubuntu will not recognise it.
Setting up Ubuntu 9:10

Added this ppa ppa:pmcenery/ppa to your software sources refresh . Open up synaptic package manger . In the quick search type : libimobiledevice0 , install the package reboot and your away enjoy !
setting up for ubuntu 9:04 or lower

Note: you will need to "jailbreak" (see Jailbreak Your iPhone or iPod Touch with One Click (http://lifehacker.com/316287/jailbreak-your-iphone-or-ipod-touch-with-one-click)) to use iFuse.
iFuse is a FUSE-based access method for the iPod Touch and iPhone, making them appear like normal hard disks. To sync music with a jailbroken 2.2.1 iPod Touch, install iFuse from the project's repository, then plug in your iPod touch. HAL should pick it up and GTKpod will see the device. As long as you have changed the value of the key 'DBVersion' in /System/Library/Lockdown/Checkpoint.xml (make a backup first!) to 2, music will sync and the database of the device will be updated. After restarting the Music application on the device, you should see the new tracks. This method does work.
One annoyance is that while HAL will automount the device for you and place it on your desktop, you cannot unmount it manually by the usual methods (umount, or right click and 'Unmount device') because the FUSE mount was created by the hald/system user and not your username. However, if one takes care to right click on the device in GTKpod and select 'Eject iPod' before disconnection, harm to the filesystem may be avoided.
Get iFuse at libimobiledevice (http://matt.colyer.name/projects/iphone-linux/index.php?title=Main_Page).
iTunnel

Go to http://www.cs.toronto.edu/~jingsu/itunnel/ and download the iTunnel program for linux. It includes a binary or compile your own. Start the Binary in a Terminal/Xterm and create the Tunnel on a self chosen port with ./itunnel 7777. Then you have to mount the ipod's file system with sshfs -p 7777 root@localhost:/var/mobile/Media /media/ipod. Set up the FirewireGUID as described in the Firmware 1.x Guide. Then Start your Program for transferring MP3s ( amarok etc. ) and point it to /media/ipod. You should be able to transfer Music to the device.
Music players

Syncing with Rhythmbox

Tamamı koyu olan yazılar ingilizge konu başlıkları olup düzenlesem bile renkli kullanım yapmama gerekirdi bunun için site yöneticilerinden özür diliyorum

salgurbey
31-07-2010, 15:55
ubuntu 10.4 ile iPhone birbirleri ile cok uyum icerisinde ben bütün calismalarimi ubuntu 10.4 ile yapiyorum iPhone üzerinde. Hatta root dosyalarina bile giriliyor, Ayrica hackerler ubuntu dan cok faydalaniyorlar jb veya unlock icin.

iOzbrk
24-09-2010, 17:21
Ben hala iFunboxun göstrerdiği dosyaları göremedimm

salgurbey
24-09-2010, 23:36
Görmen icin Terminal kullanmasini ögrenmelisin.

iOzbrk
14-10-2010, 15:48
nasıl yani
Hangi komutları girmem gerek ?

BLACKMILK
14-10-2010, 16:49
hocam ubuntudan hackerlar faydalanmaz :) ubuntu profesyonel olmayan kullanıcı dostu bir linux türevidir. (debian ve ailesi mandriva suse gibi versiyonlar tercih edilir am aözellikle debian)
ayrıca ios (mac) ve linux ayrı çekirdek gelişimlerine sahiptirler...
ubuntuyla iphone u rahat eşleştirirsin he olmadı yapamıyormusun (ki kolay yapman gerek terminalsiz halloluyor artık ubuntu üstünden paketlerini update edince) ubuntuya virtualbox ile kur bir sanal performance xp prof.. onun üzerine bağla iphonu .. ben mandriva kullanıcısı ve aynı zamanda gönüllü geliştiricilerindenim virtualbox ile şuan windows 7 den yazıyorum bu yazıyı ve iphone buna bağlı..ama sen illede ubuntu yalnız ubuntu dersen sana her şekild eyardımcı olacak kaynaklar gösteririm ve şahsen yardım etmeye çalışırım vaktim yettiğince

salgurbey
14-10-2010, 16:59
ubuntudan hackerler faydalanir ve gayet profosyonel olanlar kullanir, yazmis olduklarin kendi kendiyle cakismaktadir, Debian ve Ubuntu ufak tefek seyler haric birbirinin aynidir, Saten ubuntu ve debian deb sistem sistem cekirdegi üzerinde calisirlar.

BLACKMILK
14-10-2010, 17:07
ubuntudan hackerler faydalanir ve gayet profosyonel olanlar kullanir, yazmis olduklarin kendi kendiyle cakismaktadir, Debian ve Ubuntu ufak tefek seyler haric birbirinin aynidir, Saten ubuntu ve debian deb sistem sistem cekirdegi üzerinde calisirlar.
dostum biri gonome arayüz terminal ağırlıklıdır biri kde ara yüz ağırlıklıdır... biri son kullanıcıya hitap eder biri sistem bilgisi olanlara... istersen kendisi sitelerinde de bu bilgiya ulaşa bilirsin ve ayrıca KABAK gibi geliştici olarak ismim yazmaktadır MANDRİVA da.. :) ubuntu birtek hack için kullanılırsa live olarak kullanılır oda çekirdek ağdaşını açık özneç live yapılırsa.. ve senin dediğinden yola çıkarsak tüm linux ların çekirdeği aynıdır sadece katılaşım ve gelişim süreçlerinde 3-4 ana kola ayrılır onlarda yine bir çok iş için olan ubuntu patyy kubuntu lindows vs...vs.. gibi alt kollara ayrılır... sen hacker tanıyorsan o ubuntu kullanıyorsa o ayrı bir durum ama genelleme yapıp hacker lar kullanıyor dersen ben buna yok derim :) çünkü xp de w7 de bilmem nede kullanan bir çok hacker vardır şahsi olayla rbunlar yani... iphone için birşey söylersen tartışamam çünkü çok yeniyim sistemini çözmek gibi bir derdim de yok zaten sadece kullanıcısı olacamalma amacımda basit kullanımlı ve güzel ciha zolmuş olduğundan... ama linux ve windows için bunlardan ekmek kazandığım ve dediğim gibi bilindik simaları olduğum için tartışırım..

aresblade
14-10-2010, 17:10
virtualbox kullanacaksam eğer, neden ubuntu kullanayım ki? bence bu ubuntunun ve ayrıca Apple'ın en büyük ayıbıdır linux severlere yaptığı. zira sırf bu sebeplerden ubuntuya geçemiyorum. cihaza sadece bir uygulama atmak, güncellemek için veya cihazın yedeğini almak için üçüncü ve dördüncü taraf programlara ihtiyaç duymamalıyım.

BLACKMILK
14-10-2010, 17:15
virtualbox kullanacaksam eğer, neden ubuntu kullanayım ki? bence bu ubuntunun ve ayrıca Apple'ın en büyük ayıbıdır linux severlere yaptığı. zira sırf bu sebeplerden ubuntuya geçemiyorum. cihaza sadece bir uygulama atmak, güncellemek için veya cihazın yedeğini almak için üçüncü ve dördüncü taraf programlara ihtiyaç duymamalıyım.
ben bir kaç versiyondur ubuntu denemedim ama istersen hemen makinama atıp deneye bilirim ? çünkü sanıyorum yeni versiyonlarda paket seçerek yükleidğin veya default ta üstünd eolan bir kaç uygulamayla çok rahat işini göre biliyorsun... itunes gibi yada pc suite gibi.. ve ayrıca salgurbey arkadşaımızda ubuntu kullanıcısıymış rahat işlerini hallettiğini söylüyor bu konud aonun fikrini almak daha iyi olur sanırım

aresblade
14-10-2010, 22:49
peki ona sorduğumu farzedelim ;)

cenkozan
06-11-2010, 23:06
Evet ben denedim, eski Ubuntu kullanıcısıydım, Windows'tan iğrenmem nedeniyle geri döndüm. BLACKMILK arkadaşın savunduğu gibi, iphone'a sadece müzik atabiliyorsunuz. SSH'la downloads klasörüne bağlanıp, app'leri oraya atıp, sonra installous3 ile programlarınızı kurabilirsiniz. Ama yedek almak, işletim sistemini güncellemek gerektiğinde tek yapabildiğiniz küfür sallamak. Virtual Box mecburi şu an. Yeni gelecek Ubuntu sürümünde bildiğiniz gibi (!) tüm arayüz değişecek, sanırım işleri başlarından yoğun olacağı içinde iPhone'la tam senkronizasyon biraz fazla uzak görünmekte bana kalırsa.

qultekin
07-11-2010, 00:24
Cok fazla takıp edemıyorum burdakı form u cvp yazma ımkanım olmayabılır malesef ama soyle ozetlıyım ; muzık ıcın rytmbox resımler ıcın fspot dırek otomatık olarak algılıyor ve acılıyor ayrıca butun dosyalarıda gorebılmek mumkun (ses kaydedıcı ıle kaydedılen dosyalar download klasoru vs..) ben bırtek ebook arsıvıme mudahele edemedım okadar onun dısında gayet uyumlu ubuntuyla ıphone um ..

salgurbey
07-11-2010, 01:19
dostum biri gonome arayüz terminal ağırlıklıdır biri kde ara yüz ağırlıklıdır... biri son kullanıcıya hitap eder biri sistem bilgisi olanlara... istersen kendisi sitelerinde de bu bilgiya ulaşa bilirsin ve ayrıca KABAK gibi geliştici olarak ismim yazmaktadır MANDRİVA da.. :) ubuntu birtek hack için kullanılırsa live olarak kullanılır oda çekirdek ağdaşını açık özneç live yapılırsa.. ve senin dediğinden yola çıkarsak tüm linux ların çekirdeği aynıdır sadece katılaşım ve gelişim süreçlerinde 3-4 ana kola ayrılır onlarda yine bir çok iş için olan ubuntu patyy kubuntu lindows vs...vs.. gibi alt kollara ayrılır... sen hacker tanıyorsan o ubuntu kullanıyorsa o ayrı bir durum ama genelleme yapıp hacker lar kullanıyor dersen ben buna yok derim :) çünkü xp de w7 de bilmem nede kullanan bir çok hacker vardır şahsi olayla rbunlar yani... iphone için birşey söylersen tartışamam çünkü çok yeniyim sistemini çözmek gibi bir derdim de yok zaten sadece kullanıcısı olacamalma amacımda basit kullanımlı ve güzel ciha zolmuş olduğundan... ama linux ve windows için bunlardan ekmek kazandığım ve dediğim gibi bilindik simaları olduğum için tartışırım..
Kde ve gnome cok güzel, kde de gnome de ikisindede calisir daha bir cok
Arayüz calistirilabilir, isminizin kabak gibi gelistirici olarak mandravia da yazmasi beni gururlandirir benim milletimden gelistirici olarak birinin orada olmasi benim orda oldugumu gösterir. Hackerlerin hepsi ubuntu kullaniyor diye bir yazim yok hic bir yerde
Faydalanirlar diye yazmisim sizinle ubuntu veya linux sistemler
Üzeri boy ölcüsmek gibi bir niyetim yok ama sunu iyi bilin kimin nerede
Nasil bir gelistirici veya görevi oldugunu bilemezssiniz. Vermis oldugunuz bilgiler icin
Tesekkürler yaptiginiz iste size basarilar ALLAH (c.c) yar ve yardimciniz olsun.

cenkozan
07-11-2010, 01:32
Uyumuna bir diyeceğim yok, isterseniz e-book arşivinize erişmenize yardımcı da olabilirim (aynı network üzerindeyken ssh [iphone ip'si] , böylece görürsünüz tüm sistem dosyalarını) fakat iOs'u güncelleyemezsiniz, adres bilgilerinizi yedeklemeyemezsiniz, cak cak da cık cık.