Toplam 70 Sayfadan 1. Sayfa 1231151 ... SonuncuSonuncu
Toplam 346 sonuçtan 1 ile 5 arasýndakiler gösteriliyor.
    Webmaster [JW] isimli üyenin avatarý

Jailbreak Nedir? Neden Yapýlýr? Nasýl Yapýlýr?

Jailbreak Nedir? Neden Yapýlýr? Nasýl Yapýlýr?

Bu yazý www.iKaynak.com - [JW] tarafýndan yazýlmýþ olup, iKaynak.com'a aittir.Kaynak gösterilmeden baþka yerde yayýnlanamaz.

Bu baþlýkta özellikle iPod'unu yeni alanlarýn yabancý olduðu bir terim olan jailbreak konusunda biraz bilgi vermeye çalýþacaðým.Yardýmcý olacaðýný umarak baþlýyorum...

Jailbreak nedir? Neye yarar?
    Jailbreak iPod'un bir takým açýklarýndan yararlanarak yapýlan hack iþlemine verilen genel addýr.Neye yaradýðý konusuna gelince,jailbreak iPod'a normalde yükleyemediðimiz 3.parti yazýlým ve uygulamalarýn yüklenebilmesini saðlýyor.Böylece App Store'da bulunmayan fakat iþimize bir çok yerde yarayabilecek yüzlerce uygulamayý yükleme fýrsatýmýz oluyor.

Jailbreak iþlemi riskli midir? Garantiyi etkiler mi?
    Jailbreak iþlemi sýrasýnda iPod'unuz bozulabilir.Daha da kötüsü bu iþlemler iPod'un garanti kapsamý dýþýnda kalmasýna sebep olur.Ama bunu dert etmeye gerek yok.Jailbreak iþlemleri tamamen yazýlýmla alakalý olduðu için, "Restore" yaparak iPod'unuzu fabrika ayarlarýna döndürebilirsiniz.Fabrika ayarlarýna döndürdükten sonra garanti konusunda sorun çýkmaz.Çünkü iPod'unuz yazýlým olarak ilk aldýðýnýz günkü haline dönmüþtür yani jailbreak yaptýðýnýzý kimse anlayamaz.Dolayýsýyla jailbreak fazla riskli bir iþlem deðildir,geri dönüþü de mümkündür.

Jailbreak yaptýðýmýza deðer mi? Jailbreak yapmadan iPod'u kullanamaz mýyým?
    Evet jailbreak yapmadan iPod'u kullanabilirsiniz.Þu an 2.x.x firmware versiyonunda "AppStore" ile hiç jailbreak iþlemi yapmadan da bir çok uygulama yüklemek mümkün.Fakat AppStore'dan yükleyeceðiniz çoðu uygulama ücretlidir.Bu yüzden çok fazla uygulama yükleyemezsiniz.Eðer jailbreak yaparsanýz,AppStore'da bulunmayan ve ücretsiz olan birçok uygulamayý (Cydia uygulamalarý) yükleyebilirsiniz.Yani iPod Touch ve iPhone kullananlar için jailbreak yapmak gerekli diyebiliriz.

Peki nasýl jailbreak yapacaðým? Karýþýk bir iþlem mi?
    Hayýr,jailbreak kesinlikle karýþýk bir iþlem deðildir.Jailbreak yapmak için ilk önce kullanacaðýnýz firmware versiyonuna karar vermeniz lazým.Daha sonra kullandýðýnýz firmware için nasýl jailbreak yapýlacaðýna gerekli baþlýklardan bakabilirsiniz.iKaynak.com forumlarýnda her versiyon için jailbreak basit bir þekilde anlatýlmýþtýr.Dikkatli bir þekilde takip ederseniz,kolayca jailbreak yapabilirsiniz.

Jailbreak konusunda temel bilgiler bunlar.Umarým yeni arkadaþlarýn aklýna takýlan konularda yardýmcý olmuþtur.Jailbreak yapmaya karar verenler,Tüyo Merkezinden nasýl jailbreak yapýldýðýna daha detaylý olarak bakabilir...

Garanti Konusunda Detaylý Bilgi

Garanti konusunda forumumuzdan placebo'nun yazdýðý bir mesaj var.Aynen alýntý yapýyorum.Umarým sizlere yardýmcý olacaktýr..

Aþaðýdaki bilgileri bu forumda baþka bir baþlýk altýnda da yazmýþtým. Ama hem kullanýcýlarýn arama yapmayý pek sevmemeleri, hem de böyle bir baþlýðýn olmasý gerektiði için yeniden yazýyorum.

Bir arkadaþýmýn JB yapýlmýþ telefonunu restore ettiðimde hat gitti. Ne yaptýysam çözemedim. Arkadaþým telefonu Genpa'ya götürmüþ, problemi sorgusuz sualsiz, üstelik garanti kapsamýnda çözüvermiþler. Zaten mantýken düþününce garantili bir laptop'a crackli bir program yüklediðinizde laptop'ýn garantisine bir þey olmuyorsa, iPhone'a JB yaptýðýnýzda da olmamasý gerekir.
    Bir baþka forumda da garantiyle ilgili þunlarý okudum, buraya da kopyalayayým:

canyucel adlý kullanýcýnýn yorumu:
    Bu konuda kanýt gösterilerek herhangi bir açýklama yapýldý mý göremedim forumda ancak yapýldýysa bile göremeyen arkadaþlara rehber olmasý için daha öncesinde Jailbreak yaptýðým ve dün garantiye verdiðim iphone ile yaþadýðým garanti maceramý anlatmak istiyorum. Gerçi çok uzun sürmedi bu macera ama yinede o kýsa sürede içim içimi yemiþti doðrusu . Evet arkadaþlar belki geçen haftalarda bu konu üzerinde jailbreak konusu hakkýnda yardým amaçlý açtýðým konuyu görmüþsünüzdür. Orada Turkcell'den aldýðým garantili iphoneuma jailbreak yaptýðýmý belirtmiþ ve bazý arkadaþlardan biraz tepki almýþtým garantisi iptal oldu vs. þeklinde. Neyse geçen hafta iphoneum açýlýrken (elma logosu görülüyorken) aklýma ölü pixel olup olamayacaðý aklýma geldi ve siyah ekran üzerinde ölü pixel var mý yok mu diye aramaya baþladým. Herhalde içime doðmuþ olacak ki iphoneum üzerinde bir adet ölü pixel gördüm. Ürüne dün restore çektikten sonra Ankara Necatibey caddesi üzerinde bulunan Genpa'ya götürdüm ve ölü pixel olduðunu bildirdim. Teknik serviste çalýþan eleman ürünü aldý ve bana bir fiþ verip bu fiþle internetten ürün takibini yapabileceðim söyledi. Neyse peki aldým fiþi. Bu arada sadece ürünü aldýlar kutusunu, aparatlarýný vs. hiç almadýlar. Diðer gün internete girip kontrol ettiðimde ürünün iþleminin bitmiþ olduðunu ve teslim alýnabileceðinin yazýldýðýný gördüm. O hýzla tekrar Genpaya gidip ürünüm hakkýnda bilgi almak istedim. Ürün elime geçmiþ olduðunda ise Jailbreak yapýlmýþ ve üzerinde bir tane ölü pixel olan iPhone'umun jelatini falan herþeyiyle sýfýr iPhone ile deðiþtirildiðini gördüm. Yani forumda bazý arkadaþlarýn dediði gibi jailbreak yapýlýp restore çekilirse herhangi birþeyi anlamýyorlar ve ürününü aynen deðiþtiriyorlar. Garantili ürün alýp jailbreak yapmaktan korkan arkadaþlar bence bu yazýdan sonra birkez daha düþünsünler Tabi restore çekmeden götürürsek ne olur bilemeyeceðim ama allahtan benim sorunum ölü pixeldi ve telefon açýlabilir durumdaydý... Ýþimi riske almayýp restore çekerek götürdüm ve hiç bir sorunla karþýlaþmadým Ayrýca ürünü satýyorum sýfýr þekliyle Dükkaným sayfasýnda görebilirsiniz ürünümü
    clubberth adlý kullanýcýnýn yorumu:
    Arkadaþlar içiniz rahat olsun geçen hafta turkcellden aldýðým iphone 3g 8gb ýmý otobüsten inerken düþürdüm ve þebeke problemi oldu yani bozuldu tabiiki JB yapýlmýþtý. DFU modda restore edip ankara necatibeydeki teknik servise götürdüm ertesi gün mesaj telefon yapýldý alýn die þok oldum tabiii korka korka gittim anladýlar jb olduðunu diye bi baktým kadýn yeni kutudan bir adet iphone çýkarttý verdi ogün akþama kadar aðzým kulaklarýmda gezdim...
    turanX adlý kullanýcýnýn yorumu:
    Arkadaþlar bende telefonumu jailbreak'li kullanýyorum zaten jailbreak yapmadan bu telefon kullanýlmaz, daha önce motorola rokr e6 (Linux iþletim sistemli) telefonum vardý bunuda modlu firmware ile kullanýyordum ve birgün baþka bir bir modlu firmware yüklerken cihaz bozuldu açýlýþ ekranýnda takýlýp kalýyordu ve cihaz hiçbir þekilde pc üzerinden firmware yüklenemez hale geldi, mecburen servise götürdüm kendim pc üzerinden hamgi firmwarenin yüklü olduðunu görebiliyordum servisinde anlayýp garanti kapsamý dýþýnda diyeceðini zannettim tam 1 ay serviste bekledi (KVK) verdikleri fiþten arada bir internet'ten durumunu takip ettim bir üst seviyeye gönderildi felan deniyordu, 1 ay sonunda telefonuma mesaj geldi telefonunuz hazýr alabilirsiniz, almaya gittiiðimde jelatinlleri üzerinde sýfýr bir telefon verildi, anlayacaðýnýz modlu firmware yüklü olduðu belli olduðu halde teknisyenler bunu anlayamamýþtý....
    Jailbreak yapmaya devam...
    ankara1234 adlý kullanýcýnýn yorumu:
    Dün ölü pixel þikayeti ile JB'li telefonumu verdim bugun sabah sýfýr kutuda aldým.
    Durum böyle. Eh, artýk siz bilirsiniz.
    Mesaj [JW] tarafýndan ( 28-04-2011, Saat 03:03 ) düzenlenmiþtir.

Yeni Üye

Ynt: Jailbreak Nedir? Neden Yapýlýr? Nasýl Yapýlýr?

Öncelikle gerçekten çok teþekkürler JW...

Jailbreak'in yazýlýmsal bir olay olmasý sebebiyle cihazý garanti kapsamýndan çýkarmasý bana oldukça saçma gelmekle birlikte o kadar farklý yorumlar var ki tereddüte düþtüm.

Sende yukarýda garanti kapsamýndan çýkarýr demiþsin önce diðer taraftan reset ile ilk halini aldýðýndan çýkarmaz demiþsin. Örneðin jailbreak'ten sonra ne gibi iþlemleri yapmaktan maðdur oluruz? Bunun ayrýntýlý bir listesi var mýdýr?

Bu bana kafa karýþtýrýcý geldi biraz da meseleyi biraz açabilirsen memnun olurum.

Aktif Üye
    Bulunduðu Yer
    Izmir

öncelikle böyle güzel bir forum için teþekkür etmek isterim..gayet nezih ve özenlice yapýlmýþ.

ben iphone 3g 8gb almayý düþünüyorum ve bunu da turkcell'in kontratlý paketlerinden birini seçerek yapmayý hem kesem açýsýndan hem de mantýken daha uygun buluyorum.ama iphone konusunda da biraz cahilim umarým sorularýmý mazur görürsünüz.

þimdi benim sorum jailbreak sonrasý ile ilgili çünkü bu cihaz hakkýndaki tek tereddütüm bu konuda.çünkü kontratla alýnca geri dönülemez bir 18 aylýk maceraya atýlýyorsunuz...acaba jailbreak yaptýktan sonra cihazý servise göndermek istediðimizde ''restore'' yapmak ne kadar yararlý olur?baþka yerlerde okuduðuma göre jailbraek
    yapýnca malesef ''root'' dosyalarýnda bu operasyonun anýlarý kalýyormuþ...türkiyede de zaten bir cihazý garanti kapsamýndan çýkarmak için þirketlerin politikalarý ortada.yani demek istediðim bu aleti servise gönderdiðimizde ýncýðýna cýncýðýna kadar incelenir mi? jailbreakten sonra pil deðiþtirmek için servise gönderdiðimizde kötü bir süprizle karþýlaþmamýz ne kadar olasý?

bu denilen acaba ne kadar doðru?aldýðýmýz cihazýn garanti kapsamýndan çýkmadan daha eðlenceli ve kullanýþlý hale getirmemiz mümkün mü?

ayrýca itunes uygulamasýný amerikadan bir kredi kartýyla aktive etmedikçe müzik dinlememiz mümkün deðil mi?bir de a2dp uyumlu stereo bluetooth kulaklýðýmý iphone 3g ile kullanabilir miyim?kablosuz bluetooth ile iphone dan müzik dinlemek mümkün mü?

bu konularda yardýmcý olursanýz çok sevinirim.forumu aradým bu cevaplarý bulamadým..o yüzden yanlýþ yere yanlýþ konu açtýysam affola!þimdiden teþekkürler...

Tecrübeli Üye
    Bulunduðu Yer
    Bursa

Direk cevaplara geçiyorum..

Jailbreak yapýlmýþ cihazýnýzý restore ederek servise götürdüðünüzde gerisi tamamen cihazýnýzý teslim alan ve onu tamir etmekle görevli kiþinin bilgisine kalýyor.Eðer bu konularda bilgili ise ve kontrol ederse cihazýn kýrýlmýþ olduðunu anlayabilir.Fakat þu varki bu cihaz ülkemizde çok yeni ve sanýrým servislerde çok çok aþýrý bir bilgiye sahip deðiller.Öyle olmasa önceki gün jailbreak yapýp ertesi gün Vodafone Shop'tan cihazýný deðiþtiren bir kullanýcý olamazdý Kýsacasý tamamen servisteki kiþinin bilgisine baðlý.

Bana göre aldýðýnýz cihazý jailbreak yapmadan kesinlikle eðlenceli hale getiremezsiniz.Bazýlarý inkar etsede bu bir gerçek.
    iTunes ile ilgili duyduðunuz yanlýþ hiç hesap almadan da cihazýnýza müzik yükleyebilir ve dinleyebilirsiniz.Bluetooth kulaklýk hakkýnda þu an bi fikrim yok yakýnda deneme imkaným olacak onu da buraya yazarým.

Cihazý aldýðýnýzda sorun yaþarsanýz her zaman yardýmcý olmaya çalýþýrýz.Ýyi günler.

Yeni Üye

ipone 3g 2.0.1 'de hangi jailbreak yöntemini kullanmam lazým.yardýmcý olursanýz sevinirim

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Þu anda 3 kiþi bu konuyu okuyor. (0 kayýtlý üye ve 3 misafir.)