Toplam 70 Sayfadan 1. Sayfa 1231151 ... SonuncuSonuncu
Toplam 346 sonu蓨an 1 ile 5 arasndakiler g飉teriliyor.
    Webmaster [JW] isimli yenin avatar
    閍elik Tarihi
    August 2008

Jailbreak Nedir? Neden Yaplr? Nasl Yaplr?

Jailbreak Nedir? Neden Yaplr? Nasl Yaplr?

Bu yaz www.iKaynak.com - [JW] tarafndan yazlm olup, iKaynak.com'a aittir.Kaynak g飉terilmeden baka yerde yaynlanamaz.

Bu balkta 驆ellikle iPod'unu yeni alanlarn yabanc oldu繠 bir terim olan jailbreak konusunda biraz bilgi vermeye 蓷laca蹥m.Yardmc olaca蹥n umarak balyorum...

Jailbreak nedir? Neye yarar?
    Jailbreak iPod'un bir takm a踦klarndan yararlanarak yaplan hack ilemine verilen genel addr.Neye yarad蹥 konusuna gelince,jailbreak iPod'a normalde ykleyemedi簨miz 3.parti yazlm ve uygulamalarn yklenebilmesini sa簰yor.B騽lece App Store'da bulunmayan fakat iimize bir 蔞k yerde yarayabilecek yzlerce uygulamay ykleme frsatmz oluyor.

Jailbreak ilemi riskli midir? Garantiyi etkiler mi?
    Jailbreak ilemi srasnda iPod'unuz bozulabilir.Daha da k飆s bu ilemler iPod'un garanti kapsam dnda kalmasna sebep olur.Ama bunu dert etmeye gerek yok.Jailbreak ilemleri tamamen yazlmla alakal oldu繠 i蓾n, "Restore" yaparak iPod'unuzu fabrika ayarlarna d霵drebilirsiniz.Fabrika ayarlarna d霵drdkten sonra garanti konusunda sorun 踦kmaz.⑽nk iPod'unuz yazlm olarak ilk ald蹥nz gnk haline d霵mtr yani jailbreak yapt蹥nz kimse anlayamaz.Dolaysyla jailbreak fazla riskli bir ilem de簨ldir,geri d霵 de mmkndr.

Jailbreak yapt蹥mza de簟r mi? Jailbreak yapmadan iPod'u kullanamaz mym?
    Evet jailbreak yapmadan iPod'u kullanabilirsiniz.煪 an 2.x.x firmware versiyonunda "AppStore" ile hi jailbreak ilemi yapmadan da bir 蔞k uygulama yklemek mmkn.Fakat AppStore'dan ykleyece簨niz 蔞繠 uygulama cretlidir.Bu yzden 蔞k fazla uygulama ykleyemezsiniz.E簟r jailbreak yaparsanz,AppStore'da bulunmayan ve cretsiz olan bir蔞k uygulamay (Cydia uygulamalar) ykleyebilirsiniz.Yani iPod Touch ve iPhone kullananlar i蓾n jailbreak yapmak gerekli diyebiliriz.

Peki nasl jailbreak yapaca蹥m? Kark bir ilem mi?
    Hayr,jailbreak kesinlikle kark bir ilem de簨ldir.Jailbreak yapmak i蓾n ilk 霵ce kullanaca蹥nz firmware versiyonuna karar vermeniz lazm.Daha sonra kulland蹥nz firmware i蓾n nasl jailbreak yaplaca蹥na gerekli balklardan bakabilirsiniz.iKaynak.com forumlarnda her versiyon i蓾n jailbreak basit bir ekilde anlatlmtr.Dikkatli bir ekilde takip ederseniz,kolayca jailbreak yapabilirsiniz.

Jailbreak konusunda temel bilgiler bunlar.Umarm yeni arkadalarn aklna taklan konularda yardmc olmutur.Jailbreak yapmaya karar verenler,Tyo Merkezinden nasl jailbreak yapld蹥na daha detayl olarak bakabilir...

Garanti Konusunda Detayl Bilgi

Garanti konusunda forumumuzdan placebo'nun yazd蹥 bir mesaj var.Aynen alnt yapyorum.Umarm sizlere yardmc olacaktr..

Aa蹥daki bilgileri bu forumda baka bir balk altnda da yazmtm. Ama hem kullanclarn arama yapmay pek sevmemeleri, hem de b騽le bir bal蹥n olmas gerekti簨 i蓾n yeniden yazyorum.

Bir arkadamn JB yaplm telefonunu restore etti簨mde hat gitti. Ne yaptysam 踤zemedim. Arkadam telefonu Genpa'ya g飆rm, problemi sorgusuz sualsiz, stelik garanti kapsamnda 踤zvermiler. Zaten mantken dnnce garantili bir laptop'a crackli bir program ykledi簨nizde laptop'n garantisine bir ey olmuyorsa, iPhone'a JB yapt蹥nzda da olmamas gerekir.
    Bir baka forumda da garantiyle ilgili unlar okudum, buraya da kopyalayaym:

canyucel adl kullancnn yorumu:
    Bu konuda kant g飉terilerek herhangi bir a踦klama yapld m g顤emedim forumda ancak yapldysa bile g顤emeyen arkadalara rehber olmas i蓾n daha 霵cesinde Jailbreak yapt蹥m ve dn garantiye verdi簨m iphone ile yaad蹥m garanti maceram anlatmak istiyorum. Ger蓾 蔞k uzun srmedi bu macera ama yinede o ksa srede i蓾m i蓾mi yemiti do繢usu . Evet arkadalar belki ge蔒n haftalarda bu konu zerinde jailbreak konusu hakknda yardm ama蔮 a蓨蹥m konuyu g顤msnzdr. Orada Turkcell'den ald蹥m garantili iphoneuma jailbreak yapt蹥m belirtmi ve baz arkadalardan biraz tepki almtm garantisi iptal oldu vs. eklinde. Neyse ge蔒n hafta iphoneum a踦lrken (elma logosu g顤lyorken) aklma 闤 pixel olup olamayaca蹥 aklma geldi ve siyah ekran zerinde 闤 pixel var m yok mu diye aramaya baladm. Herhalde i蓾me do繜u olacak ki iphoneum zerinde bir adet 闤 pixel g顤dm. 鈜ne dn restore 蔒ktikten sonra Ankara Necatibey caddesi zerinde bulunan Genpa'ya g飆rdm ve 闤 pixel oldu繠nu bildirdim. Teknik serviste 蓷lan eleman rn ald ve bana bir fi verip bu file internetten rn takibini yapabilece簨m s騽ledi. Neyse peki aldm fii. Bu arada sadece rn aldlar kutusunu, aparatlarn vs. hi almadlar. Di簟r gn internete girip kontrol etti簨mde rnn ileminin bitmi oldu繠nu ve teslim alnabilece簨nin yazld蹥n g顤dm. O hzla tekrar Genpaya gidip rnm hakknda bilgi almak istedim. 鈜n elime ge蔂i oldu繠nda ise Jailbreak yaplm ve zerinde bir tane 闤 pixel olan iPhone'umun jelatini falan hereyiyle sfr iPhone ile de簨tirildi簨ni g顤dm. Yani forumda baz arkadalarn dedi簨 gibi jailbreak yaplp restore 蔒kilirse herhangi bireyi anlamyorlar ve rnn aynen de簨tiriyorlar. Garantili rn alp jailbreak yapmaktan korkan arkadalar bence bu yazdan sonra birkez daha dnsnler Tabi restore 蔒kmeden g飆rrsek ne olur bilemeyece簨m ama allahtan benim sorunum 闤 pixeldi ve telefon a踦labilir durumdayd... 毼imi riske almayp restore 蔒kerek g飆rdm ve hi bir sorunla karlamadm Ayrca rn satyorum sfr ekliyle Dkkanm sayfasnda g顤ebilirsiniz rnm
    clubberth adl kullancnn yorumu:
    Arkadalar i蓾niz rahat olsun ge蔒n hafta turkcellden ald蹥m iphone 3g 8gb m otobsten inerken drdm ve ebeke problemi oldu yani bozuldu tabiiki JB yaplmt. DFU modda restore edip ankara necatibeydeki teknik servise g飆rdm ertesi gn mesaj telefon yapld aln die ok oldum tabiii korka korka gittim anladlar jb oldu繠nu diye bi baktm kadn yeni kutudan bir adet iphone 踦kartt verdi ogn akama kadar a翷m kulaklarmda gezdim...
    turanX adl kullancnn yorumu:
    Arkadalar bende telefonumu jailbreak'li kullanyorum zaten jailbreak yapmadan bu telefon kullanlmaz, daha 霵ce motorola rokr e6 (Linux iletim sistemli) telefonum vard bunuda modlu firmware ile kullanyordum ve birgn baka bir bir modlu firmware yklerken cihaz bozuldu a踦l ekrannda taklp kalyordu ve cihaz hi蓫ir ekilde pc zerinden firmware yklenemez hale geldi, mecburen servise g飆rdm kendim pc zerinden hamgi firmwarenin ykl oldu繠nu g顤ebiliyordum servisinde anlayp garanti kapsam dnda diyece簨ni zannettim tam 1 ay serviste bekledi (KVK) verdikleri fiten arada bir internet'ten durumunu takip ettim bir st seviyeye g霵derildi felan deniyordu, 1 ay sonunda telefonuma mesaj geldi telefonunuz hazr alabilirsiniz, almaya gittii簨mde jelatinlleri zerinde sfr bir telefon verildi, anlayaca蹥nz modlu firmware ykl oldu繠 belli oldu繠 halde teknisyenler bunu anlayamamt....
    Jailbreak yapmaya devam...
    ankara1234 adl kullancnn yorumu:
    Dn 闤 pixel ikayeti ile JB'li telefonumu verdim bugun sabah sfr kutuda aldm.
    Durum b騽le. Eh, artk siz bilirsiniz.
    Mesaj [JW] tarafndan ( 28-04-2011, Saat 03:03 ) dzenlenmitir.

Yeni 閍e
    閍elik Tarihi
    October 2008

Ynt: Jailbreak Nedir? Neden Yaplr? Nasl Yaplr?

琄celikle ger蔒kten 蔞k teekkrler JW...

Jailbreak'in yazlmsal bir olay olmas sebebiyle cihaz garanti kapsamndan 踦karmas bana olduk蓷 sa蔂a gelmekle birlikte o kadar farkl yorumlar var ki tereddte dtm.

Sende yukarda garanti kapsamndan 踦karr demisin 霵ce di簟r taraftan reset ile ilk halini ald蹥ndan 踦karmaz demisin. 琀ne簨n jailbreak'ten sonra ne gibi ilemleri yapmaktan ma簠ur oluruz? Bunun ayrntl bir listesi var mdr?

Bu bana kafa kartrc geldi biraz da meseleyi biraz a蓷bilirsen memnun olurum.

Aktif 閍e
    閍elik Tarihi
    October 2008
    Bulundu繠 Yer
    Izmir

霵celikle b騽le gzel bir forum i蓾n teekkr etmek isterim..gayet nezih ve 驆enlice yaplm.

ben iphone 3g 8gb almay dnyorum ve bunu da turkcell'in kontratl paketlerinden birini se蔒rek yapmay hem kesem a踦sndan hem de mantken daha uygun buluyorum.ama iphone konusunda da biraz cahilim umarm sorularm mazur g顤rsnz.

imdi benim sorum jailbreak sonras ile ilgili 踙nk bu cihaz hakkndaki tek tereddtm bu konuda.踙nk kontratla alnca geri d霵lemez bir 18 aylk maceraya atlyorsunuz...acaba jailbreak yaptktan sonra cihaz servise g霵dermek istedi簨mizde ''restore'' yapmak ne kadar yararl olur?baka yerlerde okudu繠ma g顤e jailbraek
    yapnca malesef ''root'' dosyalarnda bu operasyonun anlar kalyormu...trkiyede de zaten bir cihaz garanti kapsamndan 踦karmak i蓾n irketlerin politikalar ortada.yani demek istedi簨m bu aleti servise g霵derdi簨mizde nc蹥na cnc蹥na kadar incelenir mi? jailbreakten sonra pil de簨tirmek i蓾n servise g霵derdi簨mizde k飆 bir sprizle karlamamz ne kadar olas?

bu denilen acaba ne kadar do繢u?ald蹥mz cihazn garanti kapsamndan 踦kmadan daha e簰enceli ve kullanl hale getirmemiz mmkn m?

ayrca itunes uygulamasn amerikadan bir kredi kartyla aktive etmedik蔒 mzik dinlememiz mmkn de簨l mi?bir de a2dp uyumlu stereo bluetooth kulakl蹥m iphone 3g ile kullanabilir miyim?kablosuz bluetooth ile iphone dan mzik dinlemek mmkn m?

bu konularda yardmc olursanz 蔞k sevinirim.forumu aradm bu cevaplar bulamadm..o yzden yanl yere yanl konu a蓨ysam affola!imdiden teekkrler...

Tecrbeli 閍e
    閍elik Tarihi
    September 2008
    Bulundu繠 Yer
    Bursa

Direk cevaplara ge蓾yorum..

Jailbreak yaplm cihaznz restore ederek servise g飆rd蹞nzde gerisi tamamen cihaznz teslim alan ve onu tamir etmekle g顤evli kiinin bilgisine kalyor.E簟r bu konularda bilgili ise ve kontrol ederse cihazn krlm oldu繠nu anlayabilir.Fakat u varki bu cihaz lkemizde 蔞k yeni ve sanrm servislerde 蔞k 蔞k ar bir bilgiye sahip de簨ller.琈le olmasa 霵ceki gn jailbreak yapp ertesi gn Vodafone Shop'tan cihazn de簨tiren bir kullanc olamazd Ksacas tamamen servisteki kiinin bilgisine ba簰.

Bana g顤e ald蹥nz cihaz jailbreak yapmadan kesinlikle e簰enceli hale getiremezsiniz.Bazlar inkar etsede bu bir ger蔒k.
    iTunes ile ilgili duydu繠nuz yanl hi hesap almadan da cihaznza mzik ykleyebilir ve dinleyebilirsiniz.Bluetooth kulaklk hakknda u an bi fikrim yok yaknda deneme imkanm olacak onu da buraya yazarm.

Cihaz ald蹥nzda sorun yaarsanz her zaman yardmc olmaya 蓷lrz.揫i gnler.

Yeni 閍e
    閍elik Tarihi
    October 2008

ipone 3g 2.0.1 'de hangi jailbreak y霵temini kullanmam lazm.yardmc olursanz sevinirim

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

煪 anda 2 kii bu konuyu okuyor. (0 kaytl ye ve 2 misafir.)