Toplam 54 Sayfadan 1. Sayfa 1231151 ... SonuncuSonuncu
Toplam 266 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
    Gümüş Üye serdarkurt isimli üyenin avatarı

06.15.00 numaralı baseband'i 05.13.04'e düşürme yöntemi [iPhone 3G/3GS]

Önemli Not: Bu şekilde 06.15.00'a yükseltip sonrada 05.13.04'e düşürebilir miyim diye merak eden arkadaşlar. iPhone 3G'ler için evet bir sıkıntı yok ama 3GS'ler için belki denmiş. Bunun anlamı 2011 yılının 34. hafta veya daha sonra üretilen iPhone 3GS'ler iPad baseband'i ile uyumlu olmadığından lütfen bu konuda dikkatli olunuz. Serial Numarası 134 yada sonrası (xx134…) iPad baseband'ine kesinlikle yükseltmesinler.
    Telefonumuzun Ayarlar - Genel - Hakkında kısmında - Serial Number (Seri Numara) bölümündeki sol baştan 3.,4. ve 5. rakamlar yılını ve haftasını gösterir.
    Örnek: xx134... olan seri numaranın anlamı 2011 34 demektir. Yani 2011 yılının 34. haftası bu veya bunun üstünde olan Seri numaralar iPad baseband'ine geçiş yapmasın.
    Örnek2: xx944... olan seri numara 2009 44 demektir. Yani 2009 yılının 44. haftası bu cihaz iPad basebandine geçiş yapabilir. Yaptıktan sonra 05.14.03'e geçebilir. (Garanti değil) Burayı anladıysak işlemin yapılışına geçelim.

İşlemin yapılışı:
    1. Adım: Masaüstüne Pwnage adında bir klasör oluşturuyoruz. Bu klasörün içinde redsn0w'un son sürümü ve kullanıcağınız firmware'in bulunması gerekiyor

• Cihazınız için uygun firmware buradaki bağlantıdan indiriyoruz

2.Adım: redsn0w.exe adlı uygulamaya sağ tıklayıp "Yönetici modunda" çalıştırıyoruz.

3.Adım: Karşımıza bu ekran geldikten sonra "Extras" butonuna tıklıyoruz.

4.Adım: Buradan "Select IPSW" sekmesine tıklıyoruz

5.Adım: Daha önceden Masaüstümüzde oluşturmuş olduğumuz Pwnage klasörüne indirmiş olduğumuz firmware dosyasını seçiyoruz.

6.Adım: Seçimi onaylamak için karşımıza çıkan ekrana "Tamam" diyoruz

7.Adım: Karşımıza çıkan ekranda telefonunuzun new-bootrom olup olmadığını soruyor. New-bootrom ise Yes, değilse No'yu seçiyoruz

8.Adım: Cihazınız Jailbreakli değilse Anamenüye dönüp "Jailbreak" butonuna basıyoruz. Jailbreakli cihaz sahipleri 10. Adımdan devam etsinler

9.Adım: redsn0w jailbreak datasını hazırlamaya başlayacak.

10.Adım:Eğer cihazınız jailbreakliyse SADECE "Downgrade from iPad baseband" seçeneği işaretli olmalı. Eğer jailbreakli değilse cihazınız hem "Downgrade form iPad baseband hem de Install Cydia" seçenekleri işaretli olmalıdır.

11.Adım: Cihazınızın kapalı ve bigisayara bağlantısının tam olduğundan emin olduktan sonra "Next" butonuna tıklıyoruz.

12.Adım: redsn0w size nasıl DFU moduna alacağınıza dair rehberlik edecek. Aşağıdaki talimatları takip ediniz.

13.Adım: Bu ekranda exploit aşamasını bekliyoruz

14.Adım: redsn0w tarafından telefona tekrardan restart atılacak ve Ram ve Kernel cihaza yüklenecek.

15.Adım: Redsn0w işlemin tamamlandığına dair uyarı mesajı verecek

16.Adım: Cihazınızın ekranında yukarıdan aşağıya kayan yazılar göreceksiniz. Bundan sonra baseband flaslama işlemi gerçekleşeceğinden biraz sabırlı olmanız gerekmekte. Ortalama 3-8 dakika süren bu işlemde hiç bir şeye dokunmadan bekliyoruz. İşlem bittikten sonra telefonumuz tekrar açılacak.

Sık sorulan sorular ve cevapları:

S: Baseband'i sorunsuzca düşürdüm fakat gps'im çalışmıyor ne yapmam lazım?
    C: Eğer gps hala bir düzelme yoksa, ifunbox tarzı bir programla "/var/root/Library/Caches" yolunu takip ederek locationd adli klasörün yedeğini bilgisayarınıza alın ve cihazdan bu klasörü silin ve cihaza respring atın. Ayrıca hangi uygulama ile gps kullanmaya çalışıyorsanız konum servislerinin açık ve o uygulamaya izin verildiğinden emin olunuz.

S:
    İşlemleri yaptım ama hala 06.15.00 gözüküyor neden olmadı? Ne yapmam lazım?
    C:Redsn0w'u açıp (Windows Vista ve Windows 7 sahipleri yönetici modunda çalıştırmaları lazım) "Extras--Even More--Clear Cache" yolunu izledikten sonra yukarıdaki işlemleri tekrardan yapmaları gerekiyor.

S:Baseband düşürme işlemi başarı ile gerçekleşmiş fakat "Servis yok" hatası almaktayım
    C:Cydia'dan ultrasn0w'u kaldırıp mobile substrate'ı ve ultrasn0w'u tekrardan yükleyin. Bu işlem %90 sorunu çözmekte baktınız olmuyor en son geriye Restore yapmak kalıyor.

S:İşlemleri yaptım ama modem firmware ekranına geldiğimde hiç birşey yazmıyor. Wifi ve şebeke çalışmıyor. Ne yapmam lazım?
    C:Aynı işlemi bir kez daha tekrarladım bu sefer oldu. (Hata alan arkadaşlar olursa işlemi 1 den fazla deneyiniz)

Herşeyi denemenize rağmen baseband düşmüyorsa (özellikle iphone 3GS sahipleri) MuscleNerd yeni bir güncelleme yayınlayacaktır.

***Eğer herşeyi yapmanıza rağmen iPad baseband'inden kurtulamıyor ve bu işlem sonucunda şebekeniz çekmiyorsa, yeni bir redsn0w güncellemesi çıkana kadar bekleyiniz. Telefonuzu kullanıma açmak için tekrar iPad baseband'ini yükleyin (benim baseband'im zaten 06.15.00 demeyin üstüne yeniden ipad baseband'ini flash yapın, redsn0w kullanarak yapabilirsiniz.) iOS 5.1.1 yüklüyse cihazınızda ultrasn0w fixer, ultrasn0w ve mobile substrate tekrardan yükleyin. Diğer iOS versiyonları ultrasn0w ve mobile substrateyi baştan yüklesinler. En azından mağdur cihaz sahipleri eskisi gibi cihazlarını kullanmaya devam edebilirler.

Bu işlemleri yapmak kullanıcının kendi mesuliyetindedir. Hicbir sekilde www.ikaynak.com ve bendeniz Serdar Kurt sorumlu tutulamaz.
    Mesaj serdarkurt tarafından ( 23-03-2013, Saat 17:21 ) düzenlenmiştir. Sebep: linkler güncellendi

Yeni Üye

Cevap: 06.15.00 numaralı baseband'i 05.13.04'e düşürme yöntemi çıktı [iPhone 3G/3GS]

Serdar bey, bilgilendirme için teşekkürler. Emeğinize sağlık.
    Bende 06.15 ipad bb li 3GS 4.2.1 yüklü. Baseband düşürdükten sonra 5.1.1 e yükseltip redsnow ile unlock yapabiliyor muyuz?

Gümüş Üye serdarkurt isimli üyenin avatarı

Cevap: 06.15.00 numaralı baseband'i 05.13.04'e düşürme yöntemi çıktı [iPhone 3G/3GS]

Alıntı Pacemaker isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Serdar bey, bilgilendirme için teşekkürler. Emeğinize sağlık.
    Bende 06.15 ipad bb li 3GS 4.2.1 yüklü. Baseband düşürdükten sonra 5.1.1 e yükseltip redsnow ile unlock yapabiliyor muyuz?
    Evet custom firmware hazırlayarak baseband'i koruma altına alarak yapabilirsiniz. Yada önce 5.1.1'e güncelleyip sonra baseband de düşürebilirsiniz. Seçim sizin

Yeni Üye

Alıntı serdarkurt isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet custom firmware hazırlayarak baseband'i koruma altına alarak yapabilirsiniz. Yada önce 5.1.1'e güncelleyip sonra baseband de düşürebilirsiniz. Seçim sizin
    Çok teşekkür ederim. İnşallah başarabilirim.

Altın Üye DeMo isimli üyenin avatarı

Cevap: 06.15.00 numaralı baseband'i 05.13.04'e düşürme yöntemi [iPhone 3G/3GS]

Konuya video, indirme merkezine de alternatif linkler eklenmiştir.

Ayrıca konu Jailbreak & Unlock Yöntemleri bölümüne taşınmıştır.

Elinize Sağlık
    Lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz.
    Bilmeniz gereken önemli konular için Tüyo Merkezini, temel konular için ise Genel Konuları inceleyebilirsiniz.
    Karşılaştığınız tüm sorunlar ve çözümler bu bölümde. Lütfen soru sormadan önce arama yapınız..

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kişi bu konuyu okuyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)