Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.
 1. #1

  Tüyo Merkezi Ana Sayfa

  TÜYO MERKEZİ NEDİR?
  (Son Güncellenme Tarihi: 13.11.2012)


  Tüyo Merkezi sitemizdeki tüm önemli rehberlerin bir arada bulunduğu bir bölümdür. Bu bölümü düzgün bir şekilde sonuna kadar okursanız gerekli tüm bilgileri öğrenir, yapmak istediğiniz işlemleri zorlanmadan yapabilecek seviyeye gelirsiniz. Aksi takdirde bir çok sorunla karşılaşacak ve çözmekte güçlük çekeceksiniz. Kısacası kendinize bir iyilik yapmak istiyorsanız, biraz zaman ayırıp, sizin için hazırladığımız bu konuyu sonuna kadar dikkatlice okumalısınız.

  İndirme Merkezi: Jailbreak öncesi ve sonrası gerekli tüm programlara ulaşmak için burayı tıklayınız.

  Eğitimler: Jailbreak öncesi ve sonrası bilmeniz gereken tüm konular hakkında detaylı rehberlere ulaşmak için burayı tıklayınız.

  Video Anlatımlar: Ve en önemli konular hakkında özel olarak hazırladığımız video anlatımlara ulaşmak için burayı tıklayınız.

  iSihirbaz: Cihazınızın jailbreak/sim kilit işlemleri hakkında bilgi alabilir, gösterilen yöntem yada yöntemler ile işlem yapabilirsiniz.


  Tüyo Merkezi, 7 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerde size sırayla ne yapmanız gerektiğini anlatacağız. Bu yüzden lütfen konuları atlamadan, sırayla okuyunuz.


  A) Nereden Başlamalısınız?

  İlk olarak temel konular hakkında bilgi alarak başlamanız gerekiyor. iCihazınızı kullanırken en çok duyacağınız kelimelerden olan "Firmware" ve "Jailbreak" terimleri ile başlıyoruz.


  Firmware nedir? Güncelleme yapmam gerekir mi? Güncelleme işlemini nasıl yapacağım?

  Firmware cihazınızın daha performanslı çalışması ve daha fazla özelliğe sahip olması için çıkarılan yazılımlardır. Bu yazılımları güncellemeniz gerekir. Güncelleme işlemi iTunes programı ile yapılır ve basittir, hemen aşağıdaki konu linkine tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Firmware Nedir? Neden Güncelleme Yapılır?  Jailbreak nedir? Jailbreak yapmam gerekir mi? Jailbreak işlemini nasıl yapacağım?

  Jailbreak, cihazınıza üçüncü parti yazılımları yükleyemek için yaptığımız hack işlemine verilen isimdir. iCihazınızı aldığınızda önünüzde iki seçenek olacak:

  1. Jailbreak yapmadan kullanmak: Bu durumda sadece App Store'da bulunan ücretsiz uygulamaları kullanabileceksiniz ve ücretli uygulama yüklemek isterseniz, satın almak zorunda kalacaksınız. Dolayısı ile çok fazla uygulama yükleyemeyeceksiniz.

  2. Jailbreak yapmak: Şu an okuduğunuz konuya devam edip, jailbreak işlemini yapacaksınız ve internette çeşitli sitelerde bulunan on binlerce uygulamayı ücretsiz olarak yükleme imkanına kavuşacaksınız. Ayrıca App Store'da bulunmayan, temalar vb. cihazınızı bambaşka hale getirebilecek özellikleri de kullanabileceksiniz.

  Eğer jailbreak işlemi hakkında aklınıza takılan sorular varsa, şimdi vereceğim linkten detaylı bilgi alabilirsiniz: Jailbreak Nedir? Neden Yapılır? Nasıl Yapılır?

  Kısacası jailbreak yapmanızı tavsiye ediyoruz. Peki şimdi ne yapacağım diyorsanız, sadece konuyu okumaya devam etmeniz yeterli, gerekli olan tüm konuları sırayla anlatacağız.
  Mesaj DeDeLi tarafından ( 13-11-2012, Saat 11:42 ) düzenlenmiştir. Sebep: Güncellendi.

 2. #2

  Ynt: Tüyo Merkezi Ana Sayfa

  B) Sık Sorulan Sorular

  Özellikle cihazı yeni alan arkadaşlarımız, çoğu zaman cihazın modelini, yüklü olan firmware sürümünü vb. konuları merak ediyorlar. Bu yüzden işlemlere geçmeden önce Sık Sorulan Sorular bölümüne geçelim. Aklınıza takılan soruların cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz. Eğer merak ettiğiniz başka bir konu olursa, forumdaki "Sorunlar | Çözümler" bölümünü kullanabilirsiniz.


  Genel Sorular

  S: Bilgisayarıma format atacağım, iTunes'u nasıl yedeklerim?
  C: Linklerden bulabileceğiniz iki konudan faydalanabilirsiniz. " iTunes Library Yedeğini Alma. " , " iTunes Listelerini Yedekleme ve Geri Yükleme "

  S: Jailbreak'li bir cihazım var, bu cihaza yeni bir sürüm yüklemek istersem Jailbreak bozulur mu?
  C: Evet, cihazlara yapılacak her yeni Firmware yüklemesi (restore) cihazınızın Jailbreak işleminin bozulmasına ve orjinal haline dönmesine sebep olur.


  iPod Touch ve iPhone İçin Ortak Sorular


  S: Jailbreak yapmadan uygulama yükleyebilir miyim?
  C: Bir iTunes hesabı oluşturarak, ücretsiz uygulamaları yükleyebilirsiniz: Ücretsiz Uygulamaları Yükleme Yöntemleri

  S: iTunes hesabı oluştururken kredi kartı bilgilerini istiyor. Bilgilerimi vermeden nasıl hesap oluşturabilirim?
  C: Kredi kartı vermeden, ücretsiz iTunes hesabı oluşturmak için bu linkten yararlanabilirsiniz.

  Veya iTunes hesabı oluşturmak için Emre (ByWant) arkadaşımızın hazırladığı video anlatımdan da yararlanabilirsiniz.  Youtube Linki:
  YouTube - iKaynak.com - iTunes Hesabı Oluşturmak


  S: Bilgisayarıma indirdiğim firmware dosyasını nasıl yükleyebilirim?
  C:
  Cihazınızı bilgisayarınıza bağladıktan sonra manuel olarak DFU moduna alın, shift tuşuna basılı tutarken iTunes'taki restore butonuna tıklayın ve açılan pencereden indirdiğiniz firmware dosyasını gösterin. Cihazınıza firmware dosyası yüklenecektir.

  S: Jailbreak yaparsam cihazım garantiden çıkar mı?
  C:
  Evet, cihazınız garanti kapsamı dışında kalır. Servise götürmeniz gereken bir durum olduğunda garanti dışı kalmaması için cihazınızı iTunes üzerinden orijinal firmware ile restore etmeniz gerekir.

  S: SHSH kaydım olmadan sürüm düşürebilirmiyim?
  C: Düşürmek istediğiniz sürümün SHSH kayıt dosyaları elinizde olmadan sürüm düşüremezsiniz. SHSH konusu hakkında bilmedikleriniz için " SHSH Nedir? Nasıl Kayıt Yapılır? " konusundan faydalanabilirsiniz.

  S: Sağdaki hoparlörden neden ses gelmiyor? Hoparlör bozuk mu?
  C:
  iPhone'da tek hoparlör bulunur.Sağdaki mikrofondur.

  S: Cycorder ile kaydettiğim videoları bilgisayara nasıl atabilirm?
  C:
  iPhone Browser'da User/Media/Videos klasörü altında bulabilirsiniz.

  S: iPod Touch'ın 1G mi yoksa 2G mi olduğunu nasıl anlayabilirim?
  C:
  Basit olarak 1.nesil de hoparlör bulunmaz. Dışarıya ses veriyorsa 2.nesildir.

  S: iPod Touch'ın 4G olduğunu nasıl anlayabilirim?
  C: En belirgin özelliği 4. jenerasyon cihazlarda kamera bulunmasıdır.

  S: Cihazımdaki sürümü değiştirmek istiyorum, alt sürümlere ya da Apple'ın yüklemesini durdurduğu sürümlere nasıl geçebilirim?
  C: Bu işlemi sadece SHSH kaydınızın bulunduğu sürümler için Umbrella programının yardımıyla yapabilirsiniz. Bu işlem için bu iki konudan yardım alabilirsiniz.
  iOS 4.x.x Sürümlerden, Alt sürümlere düşürme.(Sadece SHSH dosyası olan sürümler için) , TinyUmbrella-SHSH kayıtları için, Güncel Sürümleriyle ve Bilgilendirmelerle

  S: Cihazıma CFW (Custom Firmware) yüklemek istiyorum, tekrardan jailbreak yapmama gerek olur mu?
  C: Cihazınıza yaptığınız CFW yüklemesi cihazınızı otomatik olarak JailBreak'li hale getirecek Cydia kendiliğinden gelecektir. Tekrar JB işlemine gerek yoktur.  Sadece iPad İçin Özel Sorular

  S: Yurtdışından iPad 3G aldım, pasaport kaydı yaptırtmam gerekir mi?
  C: Evet, Türkiye Operatörleri ile kullanabilmeniz için muhakkak kayıt altına aldırmalısınız.

  S: iPad 3G cihazlarda simkilidi olurmu, unlock ihtiyacı varmıdır?
  C: Hayır, iPad 3G cihazlar tüm operatörlerde unlock yapılmadan kullanılabilir.

  S: App Store'da bulunan tüm uygulamalar iPad cihazlarda çalışır mı?
  C: Genel olarak tüm uygulamalar çalışır, ancak sadece iPad cihazlara tam uyumlu olanlar TAM ekran olarak çalışabilir.

  S: iPad cihazlarda Türkçe dil ve klavye desteği bulunuyor mu?
  C: Evet, son gelen iOS 4.2.1 güncellemesiyle Türkçe dil desteği gelmiştir.

  S: iPad cihazımı şarj edemiyorum, neden?
  C: iPad cihazlar iPhone ve iPod cihazlardan farklı voltaj ve amper değerine sahiptir. Kendi adaptörünü yada farklı bir usb deneyin.
  Mesaj DeDeLi tarafından ( 13-11-2012, Saat 11:46 ) düzenlenmiştir. Sebep: Güncelleme

 3. #3

  Ynt: Tüyo Merkezi Ana Sayfa

  C) Jailbreak Yapmaya Karar Verdiyseniz...

  Jailbreak yapmaya karar verdiğinizde, yapmanız gereken ilk işlem hangi firmware sürümünü kullanacağınıza karar vermek ve ardından bu sürüme ait jailbreak işlemlerinden birini kullanarak, jailbreak yapmak olacak. Hemen aşağıda tüm cihazlar ve tüm firmware sürümleri için güncel bilgiler yer almaktadır. Karar vermek için bu bilgilerden yararlanabilirsiniz.

  Aşağıda bahsettiğimiz tüm yöntemler için linki ziyaret edebilirsiniz: Jailbreak & Unlock Yöntemleri


  Güncel Jailbreak Bilgileri

  Hangi cihazlar için, hangi jailbreak yöntemleri kullanılıyor bu bölümden öğrenebilirsiniz. Fakat öncelikle söyleyelim; Jailbreak yapmak tamamen kişilerin kendi sorumluluğunda olan bir olaydır. Bundan dolayı cihazlarda oluşacak hasarlardan forumumuz, yöneticilerimiz ve üyelerimiz sorumlu tutulamaz.

  Ayrıca anlatımlar son firmware sürümleri baz alınarak yapılmaktadır. Konu, her yeni firmware sürümleri yada jailbreak yöntemleri çıktıkça güncel tutulacaktır. Gelişmeleri bu bölümden takip edebilirsiniz.  Güncel Firmware Sürümleri:

  1) 3.1.2 Firmware sürümü - Baseband 05.11.07 | Jailbreak Programları: Blackra1n RC3, Snowbreeze, Redsn0w 0.9 ve 0.9.2, Spirit

  2) 3.1.3 Firmware sürümü - Baseband 05.12.01 | Jailbreak Programları: Redsn0w 0.9.4, Spirit

  3) iOS 4.0 ve 4.0.1 sürümü | JailbreakMe ve Limera1n yöntemiyle cihaz üzerinden jailbreak yapılabiliyor

  4) iOS 4.0.2 sürümü | RedSn0w 0.9.5b5-5, PwnageTool ve Limera1n ile jailbreak yapılabiliyor

  5) iOS 4.1 sürümü | Redsn0w 0.9.6beta1 sürümü ile sadece iPhone 3G ve iPod Touch 2G, Limera1n ile iPhone 3Gs, iPhone 4, iPod 3G, iPod 4G cihazlara jailbreak yaplabiliyor.

  6) iOS 4.2.1 sürümü iPhone 3G cihazlar sadece Redsn0w ile Untethered Jailbreak, iPhone 3GS/4 iPod Touch 4G/3G(8GB Hariç) Redsn0w ile Tethered Jailbreak, iPhone 3G hariç diğer tüm cihazlar GreenPois0n ile Untethered Jailbreak yapabilirler.

  7) iOS 4.3.1 Tum cihazlar RedSn0w ile Untethered olarak jailbreak yapilabilir.

  8) iOS 4.3.1, 4.3.2, 4.3.3 Tum cihazlar RedSn0w ile Untethered olarak jailbreak yapilabilir.

  9) iOS 4.3.4, 4.3.5 Tum cihazlar RedSn0w ile Tethered olarak jailbreak yapilabilir.

  10) iOS 5.0 - A4 işlemcili tüm cihazlar RedSn0w ve Sn0wbreeze ile Tethered jailbreak yapilabilir.

  11) iOS 5.0.1 - A4 işlemcili tüm cihazlar RedSn0w ve Sn0wbreeze ile A5 işlemcili cihazlar ise Absinthe ile Untethered jailbreak yapilabilir.

  12) iOS 5.1.1 Tüm cihazlar Absinthe ile Untethered jailbreak yapilabilir.

  13) iOS 6.0 ve 6.0.1 - Sn0wbreeze 2.9.7 ve Redsn0w 0.9.15B2 versiyonları ile iPhone4, iPhone3GS ve iPod Touch 4G için bağımlı (tethered) jailbreak yapılabilir.

  14) iOS 6.0, 6.0.1, 6.0.2, 6.1, 6.1.1 ve 6.1.2 sürümlerini Evasi0n ile tüm iPhone, iPod touch, iPad ve iPad mini cihazlarını bağımsız (Untethered) olarak jailbreak yapabilirsiniz.


  Baseband Sürümlerine Göre Unlock seçenekleri:


  - iPhone 3G ve iPhone 3Gs için baseband sürümleri ve durumları...

  1) Baseband 05.11.07 için " repo666.ultrasn0w.com veya ios4.ultrasn0w.org " adreslerini cydia'ya ekleyerek " ultrasn0w 1.1-1 " ile unlock edebilirsiniz.

  2) Baseband 05.12.01 için " repo666.ultrasn0w.com veya ios4.ultrasn0w.org " adreslerini cydia'ya ekleyerek " ultrasn0w 1.1-1 " ile unlock edebilirsiniz.

  3) Baseband 05.13.04 için " repo666.ultrasn0w.com veya ios4.ultrasn0w.org " adreslerini cydia'ya ekleyerek " ultrasn0w 1.1-1 " ile unlock edebilirsiniz.

  4) Baseband 05.14.02 için "henüz unlock yok" iOS 4.1 sürümü ile gelen baseband sürümüdür, cihazı unlock isteyenler yükleme yapmasınlar.

  5) Baseband 05.15.04 için "henüz unlock yok" iOS 4.2.1 sürümü ile gelen baseband sürümüdür, cihazı unlock isteyenler yükleme yapmasınlar.

  6) Baseband 05.16.00 için "henüz unlock yok" iOS 4.3 sürümü ile gelen baseband sürümüdür, cihazı unlock isteyenler yükleme yapmasınlar.

  7) Baseband 05.16.02 için "henüz unlock yok" iOS 4.3.2 sürümü ile gelen baseband sürümüdür, cihazı unlock isteyenler yükleme yapmasınlar.

  8) Baseband 05.16.05 için "henüz unlock yok" iOS 5.0 sürümü ile gelen baseband sürümüdür, cihazı unlock isteyenler yükleme yapmasınlar.

  (iPhone 3G ve iPhone 3Gs için; iPad basebandına geçilerek her zaman unlock şansı var. Fakat böyle bir çözüm yoluyla beraber cihazın GPS modülü çalışmayacaktır.)  - iPhone 4 için baseband sürümleri ve durumları...

  1) Baseband 01.59.00 için " repo666.ultrasn0w.com veya ios4.ultrasn0w.org " adreslerini cydia'ya ekleyerek " ultrasn0w 1.1-1 " ile unlock edebilirsiniz.

  2) Baseband 02.10.04 ve üzerindeki sürümler için henüz unlock yok" Cihazları sim kilitli olup da 01.59.00 baseband sürümüne sahip kişiler, sürüm yükseltirken mutlaka baseband sürümünü koruyan custom sürüm kullanmalıdır.  Cihaz Modellerine Göre Bilgiler

  iPod Touch 1G: 3.1.2 ve 3.1.3 sürümleri için sorunsuz jailbreak yapılabilir.

  iPod Touch 2G: 3.1.2, 3.1.3, 4.0, 4.0.1, 4.0.2, 4.1, 4.2.1 sürümleri için sorunsuz jailbreak yapılabilir.

  iPod Touch 3G: 3.1.2 ve üzerindeki tüm sürümler için sorunsuz jailbreak yapılabilir. (4.3.4, 4.3.5 ve 5.0 için tethered jailbreak)

  iPod Touch 4G: 4.1 ve üzerindeki tüm sürümler için için sorunsuz jailbreak yapılabilir. (4.3.4, 4.3.5 ve 5.0 için tethered jailbreak) 5.1.1 ile bağımsız (untethered) jailbreak yapılabilir. 6.0 ve 6.0.1 için tethered jailbreak yapılabilir. 6.0'dan 6.1.2'ye kadar olan tüm sürümleri Evasi0n ile aktif olarak Jailbreak yapılabiliyor.

  iPod Touch 5G: 6.0'dan 6.1.2'ye kadar olan tüm sürümleri Evasi0n ile aktif olarak Jailbreak yapılabiliyor.

  iPhone 2G

  3.1.2 ve 3.1.3 sürümlerinde aktif olarak jailbreak işlemini yapabilirsiniz. Simlock işlemleri için redsn0w 0.9.4 programında entegre bulunan unlock işlemini kullanarak iPhone 2G cihazlar için mevcut olan bootloader ları yükleyerek başarıyla kullanmanız söz konusudur. iPhone 2G cihazını fake-imei ile kullanan arkadaşların bu konudaki tek çözümü Custom Firmware yüklemesidir.

  * Bootloader'lar:
  BootLoader 3.0: http://iphonefreakz.com/firmware/BL-39.bin
  BootLoader 4.6: http://iphonefreakz.com/firmware/BL-46.bin


  iPhone 3G

  3.1.2, 3.1.3, 4.0, 4.0.1, 4.0.2, 4.1 sürümü için aktif olarak jailbreak ve unlock yapılabiliyor. iOS 4.1, 4.2.1 sürümü için sadece Jailbreak yapılabilir, unlock henüz yok. (iPad basebandı ile yapılan unlock hariç)


  iPhone 3Gs

  3.1.2, 3.1.3, 4.0, 4.0.1, 4.0.2, 4.1, 4.2.1, 4.3.1, 4.3.2, 4.3.3, 5.0.1 ve 5.1.1 sürümleri için aktif olarak, 4.3.4, 4.3.5 ve 5.0 sürümleri için ise tethered jailbreak yapılabiliyor. iOS 4.1 sürümünden itibaren unlock henüz yok. (iPad basebandı ile yapılan unlock hariç)
  6.0 ve 6.0.1 için tethered jailbreak yapılabilir.
  6.0'dan 6.1.2'ye kadar olan tüm sürümleri Evasi0n ile aktif olarak Jailbreak yapılabiliyor.

  iPhone 4

  4.0, 4.0.1, 4.0.2, 4.1 sürümleri için aktif olarak jailbreak ve unlock yapılabiliyor.4.2.1 ve üzerindeki sürümler için aktif jailbreak yapılabilir, ancak sadece 01.59 Basebandda Unlock mümkün. (4.3.4, 4.3.5 ve 5.0 sürümleri için sadece tethered jailbreak mümkün)
  6.0 ve 6.0.1 için tethered jailbreak yapılabilir.
  6.0'dan 6.1.2'ye kadar olan tüm sürümleri Evasi0n ile aktif olarak Jailbreak yapılabiliyor.


  iPhone 4s

  5.0 ve 5.0.1 için Absinthe 0.4 ile 5.1.1 için ise Absinthe 2.0.4 ile aktif olarak jailbreak yapılabiliyor. Apple'ın yayınladığı 6.1.1 firmware sadece 4S cihazlara yüklenebilmektedir. 6.0'dan 6.1.2'ye kadar olan tüm sürümleri Evasi0n ile aktif olarak Jailbreak yapılabiliyor.


  iPad

  - 3.2 sürümü için aktif olarak Spirit ile jailbreak yapılabiliyor.
  - 3.2 ve 3.2.1 sürümleri için Jailbeakme yöntemi ile aktif olarak jailbreak işlemi yapılabilir.
  - 3.2.2 sürümü için Limera1n ile aktif olarak jailbreak işlemi yapılabilir.
  - 4.2.1 sürümü için Greenp0ison ile Jailbreak yapılabilir.
  - 4.3.1, 4.3.2, 4.3.3 sürümleri için RedSn0w ile aktif olarak Jailbreak yapılabilir.
  - 4.3.4, 4.3.5 ve 5.0 sürümleri için RedSn0w ile Tethered Jailbreak yapılabilir.
  - 5.0.1 için RedSn0w ile Untethered Jailbreak yapılabilir.
  - 5.1.1 için Absinthe 2 ile Untethered Jailbreak yapılabilir.  iPad 2

  - 4.3, 4.3.1 ve 4.3.2 için jailbreak yapılamıyor.
  - 4.3.3 sürümü için JailbreakMe 3.0 ile aktif olarak Jailbreak yapılabiliyor.
  - 4.3.4, 4.3.5 ve 5.0 için jailbreak yapılamıyor.
  - 5.0.1 için Absinthe 0.4 ile aktif olarak Jailbreak yapılabiliyor.
  - 5.1.1 için Absinthe 2 ile aktif olarak Jailbreak yapılabiliyor.
  - 6.0'dan 6.1.2'ye kadar olan tüm sürümleri Evasi0n ile aktif olarak Jailbreak yapılabiliyor.

  iPad 3

  - 5.1.1 için Absinthe 2 ile aktif olarak Jailbreak yapılabiliyor.
  - 6.0'dan 6.1.2'ye kadar olan tüm sürümleri Evasi0n ile aktif olarak Jailbreak yapılabiliyor.
  iPad 4
  - 6.0'dan 6.1.2'ye kadar olan tüm sürümleri Evasi0n ile aktif olarak Jailbreak yapılabiliyor.iPad Mini- 6.0'dan 6.1.2'ye kadar olan tüm sürümleri Evasi0n ile aktif olarak Jailbreak yapılabiliyor.

  Önemli Notlar:


  1. Tüm cihazlarda Apple, güncel sürüm dışındaki tüm sürümlerin yüklemesini durdurdu.

  2. Firmware sürümlerine ait SHSH kaydınız olmadan sadece en son güncel sürümü yükleyebilirsiniz.
  Mesaj DeDeLi tarafından ( 20-02-2013, Saat 15:24 ) düzenlenmiştir. Sebep: Güncellendi.

 4. #4

  Cevap: Tüyo Merkezi Ana Sayfa

  D) Jailbreak Sonrası Gerekli Temel Bilgiler...

  Jailbreak yaptıktan sonra, Cydia uygulamasının cihazınıza yüklediğini göreceksiniz. Jailbreak sonrası bilmeniz gereken en önemli konulardan birisi de bu uygulama ve bu uygulamanın kullanımıdır. Bu yüzden şimdi Cydia uygulaması hakkında bilgi vereceğiz.


  Cydia Nedir? Nasıl Yüklenir? Ne işe Yarar?

  Cydia firmware 2.x sürümlerinden itibaren karşımıza çıkan temel jailbreak uygulamasıdır. Bu uygulama jailbreak yaparken otomatik olarak yüklenir. Peki ne işe yarar derseniz, App Store'da bulunmayan özel uygulamaları, yamaları, temaları vb. paketleri bu uygulama aracılığı ile yükleriz, yani anlayacağınız olmazsa olmaz bir uygulamadır. Bu yüzden aşağıdaki linkten biraz daha detaylı bilgi almanızda yarar var.

  Adım Adım Cydia Programının Kullanımı

  Veya iKaynak.com özel çalışması olan, Emre (ByWant) arkadaşımızın hazırladığı video anlatımdan da yararlanabilirsiniz.  Youtube Linki: YouTube - iKaynak.com - Cydia Kullanımı
  İndirmek İsteyenler İçin: RapidShare: 1-CLICK Web hosting - Easy Filehosting


  ICY ve Installer Nedir? Nasıl Yüklenir? Ne işe Yarar?

  Installer ve ICY ise eski sürümlerde Cydia uygulamasına alternatif olarak geliştirilmiş uygulamalardır. Fakat bu uygulamalar daha sonra güncellenmemiştir. Dolayısıyla artık bu uygulamaları kullanmıyoruz. Ee madem kullanmıyorduk, niye anlatıyorsun bunları bize diyebilirsiniz, ben söyleyeyim de sonra iKaynak.com'da neden bu konulardan bahsedilmedi demeyin

  Kısacası sadece bilginiz olsun diye yazıyorum, bu uygumalarla herhangi bir konuda karşılaşırsanız, uygulamaların eski olduğunu ve kullanmadığımızı bilmeniz yeterlidir. Yine de isteyen aşağıdaki konudan detaylı bilgi alabilir.

  Cydia ve ICY Nedir? Nasıl Yüklenir? Nasıl Kullanılır?
  Mesaj [JW] tarafından ( 27-04-2012, Saat 16:37 ) düzenlenmiştir.

 5. #5

  Cevap: Ynt: Tüyo Merkezi Ana Sayfa

  E) Jailbreak Sonrası İlk Adım...  Jailbreak sonrası Cydia uygulamasının cihazınıza kurulacağından bahsetmiştik. Şimdi jailbreak yaptıktan sonra Cydia uygulaması ile kurmanız gereken temel paketlerden bahsedeceğiz. Bir önceki adımda Cydia uygulamasını nasıl kullanmanız gerektiğini öğrendiğinizi düşünerek devam ediyorum.


  Cydia uygulamasına hangi kaynakları eklemelisiniz?


  Temel olarak en gerekli kaynakları buraya yazacağım, daha fazlasını isterseniz mesajın sonundaki linkten yararlanabilirsiniz.

  - cydia.hackulo.us
  - cydia.xsellize.com
  - www.sinfuliphonerepo.com
  - repo.insanelyi.com
  - repo.biteyourapple.net
  - repo.ipastore.me


  Cydia'dan hangi paketleri kurmalısınız?

  1. AppSync Yaması: Normalde internette çeşitli sitelerde bulunan (kırılmış) uygulamaları iTunes ile yüklemek isterseniz, hata ile karşılaşırsınız. İşte bu yama sayesinde .ipa uzantılı uygulamaları, sanki ücretsiz uygulama kurar gibi iTunes üzerinden kurabiliyoruz. Bu yüzden olmazsa olmaz bir pakettir, yalnız aşağıdaki firmware sürümlerine göre uygun olanı kurmaya dikkat edin.

  Firmware 2.2.1 : Aynı işlevi gören MobileInstallation Patch yaması kullanılır.
  Firmware 3.0 : AppSync 3.0 yaması kullanılır.
  Firmware 3.1 - 3.1.2 - 3.1.3 : Bu sürümlerin hepsi aynı yamayı kullanıyor, AppSync 3.1 yamasını rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  iOS 4.0 ve üstü : AppSync 4.0+ yaması kullanılır.
  iOS 5.0 ve üstü : AppSync 5.0+ yaması kullanılır.
  iOS 6.0 ve üstü : AppSync 6 yaması kullanılır.

  2. afc2add Yaması: Bu yama ise iFunBox, iPhone Browser vb. programlarla cihazınıza erişirken karşınıza çıkan hataları düzeltmek içindir. Eğer bu tür programları kullanmak istediğinizde hata alıyorsanız, bu yamayı kurmanız gerekiyor.

  3. SbSetting: Cihazınızın ayarlarını kolayca değiştirebilmenizi sağlayan, oldukça kullanışlı bir programdır. Yüklediğinizde herhangi bir uygulama ikonu oluşmaz. Programı çalıştırmak için saatin olduğu bölüme dokunmanız yeterlidir.

  4. Installous : İnterneti kullanarak direkt cihazınızdan uygulama indirip, yüklemek amacıyla kullanılan bir uygulamadır. Mutlaka yüklemelisiniz.

  4. iPASTORE : Installous gibi interneti kullanarak direkt cihazınızdan uygulama indirip, yüklemek amacıyla kullanılan bir uygulamadır. Mutlaka yüklemelisiniz.

  5. WinterBoard: Bu uygulama sayesinde cihazınızda tema kullanabilirsiniz. Önce WinterBoard'u kurun, sonra da Cydia'dan ya da sitemizden istediğiniz temaları indirip cihazınıza yükleyebilirsiniz.

  Bu uygulamaların kullanımı hakkında detaylı bilgilere, sitemizde arama özelliğini kullanarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla Cydia kaynağı ve uygulaması istiyorsanız, aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz.

  Tüm Zamanların En İyi Cydia Uygulamaları ve Cydia Repo Rehberi...
  Mesaj DeDeLi tarafından ( 20-02-2013, Saat 16:28 ) düzenlenmiştir. Sebep: Güncellendi.

 6. #6

  Cevap: Tüyo Merkezi Ana Sayfa

  F) Uygulamalar...

  Jailbreak işlemini yaptık, Cydia'dan gerekli paketleri kurduk, şimdi sıra uygulama indirme ve uygulama yükleme konularına geldi. Aşağıda bu konular hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.


  Uygulamalar Hakkında Bilgi Alabileceğiniz Yerleri Keşfedin:

  Öncelikle en kaliteli uygulamaları nereden bulacağınızdan bahsedelim. Aşağıdaki linklerden sizler için seçtiğimiz kaliteli uygulamaların incelemelerine ulaşabilirsiniz.

  Uygulamalar Hakkında Sohbet
  App Store Oyun İncelemeleri
  App Store Program İncelemeleri
  Cydia Uygulama İncelemeleri


  Uygulama Yükleme Yöntemlerini Öğrenin:

  Uygulama yüklemek için kullanabileceğiniz bir çok yöntem var, fakat en önemlilerini zaten bir önceki adımda anlatmıştık. Cydia'dan AppSync yamasını kurmak ve Installous uygulamasını yüklemek, internette bulunan uygulamaları kurabilmek için yeterli olacaktır.

  Installous uygulamasının kullanımı için: Installous Kullanımı ve Özellikleri - HD
  AppSync yamasını kurduktan sonra, ipa uzantılı tüm uygulamaları bu şekilde yükleyebilirsiniz: Ücretsiz Uygulamaları Yükleme Yöntemleri


  Diğer yöntemleri öğrenmek isteyenler varsa, (deb uzantılı uygulamaların yüklenmesi gibi) aşağıdaki konulardan bilgi alabilirler.

  .deb Uzantılı Uygulamaları Terminal ile Yükleme Yöntemi
  .deb Uzantılı Uygulamalar İçin Yeni Alternatif Yükleme Yöntemi
  Mesaj [JW] tarafından ( 27-04-2012, Saat 16:50 ) düzenlenmiştir.

 7. #7

  Cevap: Tüyo Merkezi Ana Sayfa

  G) Diğer Konular

  Jailbreak yaptınız, Cydia hakkında bilgi edindiniz, istediğiniz uygulamaları kurabilecek seviyeye geldiniz, artık geriye sadece ufak bazı hatırlatmalar kaldı. Bunları da okumanız sizin yararınıza olacaktır :)


  Bir Sorunla Karşılaştıysanız:

  1. Öncelikle Tüyo Merkezi'ne girip sorununuzla ilgili konunun olup olmadığına bakmalısınız.
  2. Arama bölümüne girip sorununuzu parça parça aramalısınız. (Başarılı bir arama için örneğin karşılaştığınız hata mesajındaki hata kodunu veya anahtar olabilecek kelimeyi aratmalısınız.)
  3. Yine de çözüm bulamadıysanız Sorunlar | Çözümler bölümüne girip yeni konu açarak sorununuzu açık şekilde anlatmalı ve size vereceğimiz cevabı beklemelisiniz.


  iKaynak.com'a Özel Çalışmalara Ulaşın:

  Video Anlatımlar: En önemli konular için iKaynak.com tarafından büyük emekler verilerek hazırlanmış video konu anlatımları!
  dBar Tema Çalışmaları: Klasik temalardan sıkılanlar için iKaynak.com tarafından düzenlenmiş süper dBar temaları.
  Stanza için Türkçe E-Kitap Kaynağı: Stanza uygulaması için özel olarak hazırlanmış, Türkiye'nin ilk ve tek online kitaplığı.
  iKaynak.com Facebook: iPhone/iPod Touch dünyasındaki önemli gelişmelerin takip edilebileceği iKaynak.com Facebook sayfası.
  iKaynak.com Twitter: iPhone/iPod Touch dünyasındaki önemli gelişmelerin takip edilebileceği iKaynak.com Twitter sayfası.
  Game Center ve OpenFeint Kullanıcı Adları: Oyunlar için Game Center ve OpenFeint sistemlerini kullanan üyelerimizin buluşma noktası.
  Mesaj [JW] tarafından ( 27-04-2012, Saat 16:58 ) düzenlenmiştir.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kişi bu konuyu okuyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •