PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Work and Travel ile Amerika....

james_kad
11-12-2008, 19:44
Arkadaşlar Work and Travel programı ile ya da dil okuluyla Amerika'ya gitmek isteyenler bana müracaat edebilir. Geçtiğimiz yaz ben New York'taydım. iPhone ve PSP mi ordan aldım hatta [;)] 31 Ocak 2009 a kadar 100 $ lık erken kayıt indiriminden faydalanmak için, gitmeyi düşünen arkadaşların karar vermede acele etmelerini tavsiye ederim. İnanın hayal değil... Ben gidebildiysem herkes gidebilir.. [gl=5.gif]
Eğer üniversite öğrencisiyseniz, çok az da bi İngilizce biliyosanız kaçırmayın fırsatı.Üniversite bittikten sonra bu tip şeyler için çok geç olmuş oluyo ne yazık ki... Herneyse, bu konuda her türlü sorunuza cevap verebilirim... Sürekli bu forumda takıldığım için de her zaman mesaj atabilirsiniz...
[:'(]

Evolution
12-12-2008, 00:04
Bi kaç senedir bu konuyla ilgileniyordum fakat bu sene bi dahaki sene derken son sınıfa geldik.Gitmek nasip olmadı bi türlü.Eminim benimde bilmediğim daha çok şey vardır.Ben ve diğer merak eden arkadaşlar için geniş bilgi verebilirsen sevinirim.Mesela başvurumuzun kabulu için istenilen koşullar yada belgeler nedir?

cagan12
12-12-2008, 00:43
Üniversteyi yeni bitirmiş olanlar gidemiyormu? [gl=5.gif]

james_kad
12-12-2008, 01:31
Work and Travel programı, Amerika Birleşik Devletleri nin resmi izni ile gerçekleştirilen, dünyanın yüzü aşkın ülkesinden binlerce öğrencinin katıldığı bir kültürel değişim programıdır. Amerikan Konsolosluğu verilerine göre geçen yaz dünyadan 143.589, Türkiye'den ise 11.688 öğrenci bu programa katıldı. Türkiye bu sayı ile Work & Travel programı ile Amerika’ya en çok öğrenci gönderen 2. ülke oldu.

Siz de bu programa katılarak yaz tatilinizde Amerika'da çalışıp para kazanabilir, farklı kültürlerden öğrencilerle tanışabilir, İngilizcenizi ve kişisel becerilerinizi ilerletebilir ve aynı zamanda gezip eğlenebilirsiniz. Daha önceden sizin için ayarlanan bir işte çalışmak programın bir parçası olduğundan, bu şekilde Amerika’daki yaşam masraflarınızı karşılayabilir ve ailenize fazla yük olmadan farklı ve dopdolu bir yaz geçirebilirsiniz.

Buraya kadar herşey güzel :). Peki nasıl başvuru yapılır, nerde sorun yaşanıra gelelim. Programa katılmak için aracı olması bir şirkete başvurmanız gerekmektedir.Ben ARMADA GRANDEE adlı Yurtdışı Eğitim işleriyle ilgilenen bir firmanın temsilciliğini yapıyorum. Şimdi size olayın ne olduğunu anlatmaya çalışayım.

Programa katılımlarda en büyük sorun vize başvuru sürecinde meydana geliyo.Eksik belgeler, zamanında ödenmeyen vize randevu ücreti vs vs gibi küçük ayrıntlar sebebiyle bir çok kişinin, vizeyi hakkttiği halde alamadığını biliyorum.Bu sebeple siz gitmek için kesin kararınızı verdikten sonra sizden istenecek belgeleri (bunlar öğrenci belgesi, fotoğraf, transkript vs gibi belgeler) bize ulaştıracaksınız.Bu belgelerin ayrınıtılı listesi email adresinize gönderilecektir.Yapmanız gereken herşey adım adım size mail olarak haber verilecektir.

Vize başvuru sonucunuzun olumlu olması için, üniversite öğrencisi olmanız, hazırlık ve son sınıf olmamanız ve not ortalamanızın en az 2.00 olması gerekiyo arkadaşlar.Bu şartlara sahip arkadaşların ingilizce bilmesine bile gerek yok.Görüşmede nerdeyse hiç konuşmadan vizeyi alanları biliyorum.Eğer bu şartlara sahipseniz kesinlikle zaman kaybetmemenizi öneririm.Ben bu konuda canlı mağdur olarak sesleniyorum, zaman kaybetmeyin :)

Son sınıfta olan arkadaşlar için de şöyle bir durum söz konusu; eğer bitirme durumundaysanız, yaz sezonu sonunda yani WAT (Work and Travel) bittiğinde ülkenize geri döneceğinize dair bir kanıta sahipseniz -ki bu bir iş sözleşmesi olabilir- siz de bu programa katılabilirsiniz. Eğer bitirme durumunda değilseniz, yani bir veya bir kaç dersten kaldıysanız, okulunuz öğrenci işlerinden okulunuzu uzatmış olduğunuza dair bir belge alıp, programa siz de katılabilirsiniz.

Mezun arkadaşların WAT ile gitme olasılığı daha düşük olmakla birlikte, bu arkadaşlar dil okulu için Amerika vizesi alabilirler. Yalnız, aldığınız vize öğrenci vizesi olduğundan yasal olarak çalışamazsınız.

Benim gidiş hikayem de şu şekilde: Erciyes Üniversitesi, Makine Mühendisliği öğrencisiyim. 2. uzatma yılımdayım.Geçtiğimiz yaz Amerika nın New York eyaletinde, Brooklyn şehrinde 4 ay yaşadım. WAT programına katılarak oraya gittim. Vize başvurusuna gittiğimde de 1. uzatma yılında (yani 5. sınıf) ve ortalamam da 1.94 dü. Okulu uzattığıma dair bir belge ve gitar hocalığı yaptığım müzik evinden de buna dair bir belge alarak Ankara daki Amerikan konsolosluğunda vize görüşmesine girdim. Standart olarak sorulan 'neden amerikaya gidiyosun, ne iş yapacaksın, hangi eyalete gidiyosun' sorularının dışında neden daha önce gitmedin sorusuna 'staj programlarımı tamamlamak zorundaydım' , ' okulun bu dönem bitiyor mu' sorusuna uzatma durumunu gösteren öğrenci işlerinden aldığım belgeyide göstererek hayır cevabını verdim. 'ndn ortalaman düşük' dediklerinde ise 'ben aynı zamanda çalışıyodum, müzik evinde gitar hocasıydm' diyerek o belgeyi gösterdim. Ve 3 gün sonra pasaportum vizeyle birlikte adresime gelmişti.Burada anlatmaya çalıştığım, aslında o şartlara pek de bağlı kalmadan vizeyi alabilirsiniz.Sonrası zaten çok kolay ve eğlenceli.Şubat ayında okulum bitiyor ve ben bu sefer dil okulu için tekrar gideceğim.

Eğer daha önce bu tip bir tecrübeniz olduysa, size sorulduğunda işte bu şekilde heyecanla, daldan dala atlayarak anlatıyosunuz :). Yazdıkça yazıyosunuz forumlara.Hayatımda yaşadığım en güzel 4 ay olduğu için her gününü ayrı ayrı hatırlıyorum ve tekrar söylüyorum, fırsatınız varsa kaçırmayın.

Umarım kafanızda bişeyler oluşmuştur.Atladığım yerler olmuştur mutlaka. Hatırlatırsanız sevinirim. Her türlü sorunuzu bekliyorum...

qboy
12-12-2008, 02:15
bende geçen yaz amerikaya miamiye gittim orlando da fln da kaldım oralara gitcek arakdaşlar ya da bilgi alcak olanlar bana msj atabilirler,ya da sorabilrsiniz burdan da epey bi tecrübe yaşadım çünkü iyisiyle kötüsüyle:)

edit: tesadüf bu ya:)
bende armada grandeeyle gittim ve hiç hoş şeyler yaşamadım kötü bi tecrübeydi benim için..
Kötü deneyimlerle dönen insan sayısı az tabi ki ama şans işte bazen işler yolunda gitmiyo hiç,ama düşünen arkadaşlar hemen atlamasın yani,iyice ölçüp tartsınlar bazen işler istendiği gibi olmuyo..

atansu
12-12-2008, 09:37
arkadaslar ben de gecen yaz OZMAN la WAT a katıldım kafam agrımadı baya memnundum şirketimden cok da dostca ayrıldık program sonunda da yapman gereken vergi iadesi gibi konularda baya da iyi ilgilendiler, ben de psp ve itouch ımı ordan aldım burlara nazaran baya uygundu bildiğiniz gibi.. itü de okuyorum istanbul için yüzyüze gorusme imkanım da var eger aklınızda şirket ve programla ilgili bi sorunuz olursa ben de yardımcı olabilirim şirketi de tawsiye ederim başım agrımadan yerleştirip sigorta no alma gibi işlerde detaylı bilgi verdiler sagolsunlar ilk indgimde kalcak yer temin ettiler falan baya rahatttı benim için..

james_kad
12-12-2008, 11:42
Giden arkadaşlar, yaşadığınız sorunları da burada anlatabilirsiniz. En azından sizden sonra göndereceğimiz arkadaşları bu konularda bilgilendirip, aynı sorunları yaşamamalarını sağlamış oluruz. Yaşanan belli başlı sorunlar zaten oluyo.Türkiye de bile bir şehirden başka şehire giderken bile beğenmediğiniz şeylerle karşılaşabilirsiniz.Dünyanın öbür ucunda illaki olumsuluklar olur.Burada önemli olan sorunu yaşadığınız anda arayıp yardım alabileceğiniz birinin olup olmamasıdır. Armada Grandee her sorununuzda, program öncesinde ve siz Amerika dayken ve hatta program sonunda da sürekli yardım alacağınızı garanti ediyor. Çok reklam kokan hareketler oldu ama gerçekten öyle arkadaşlar :) Ben bunu yaşamış biri olarak anlatıyorum.

qboy kardeşim sen de orada yaşadıklarını anlatırsan dediğim gibi yeni gidecek arkadaşlara farklı bir kılavuz olmuş olursun.

qboy
12-12-2008, 12:12
yazıyım madem bi şeyler..
Biz de her sorunumuzda şirketteki arkadşlara ulaşabildik,ama pek bi şey yaptıklarını söyleyemem,ilgilendiler ama sonuç yoktu yani..
İlk önce çalışcağımız yere arkadaşımla gittiğimizde adamlara elimizdeki iş belgesini gösterdik,bu ne ya böle bi şeyi ilk kez görüyoruz fln de dediler:D
1hafta fln öyle patron geldi gelcek vs die oyaladılar bizi,sora o iş olcak gibiydi,tam o anda bi telefon geldi şirketten,bizim kaldığımız otelde çalışan arkadaşların işinde de sorun olmuştu,onlara yeni bi iş bulunmuştu,bizde şirketle konuştuk dedik bu arkadaşları gönderceğiniz yerin imkanları fln iyiyse imkan varsa bizide yollayın oraya dedik.
Onlarda tamam dediler sizi de oraya yollayalım..
Neyse biz yaklaşık 10saat uzaklıkta başka bi şehir gittik orda da sheraton'da çalışcaktık,gittik bizi 3gün fln training ayağına ücretsiz çalıştırdılar sonra da elemana ihtiyacımız yok fln dediler..
tüm bu olanlar 3hafta içinde fln oldu,biz tabi çalışamadık bu sürede doğru dürüst..
sonradanda doğru dürüst bi iş bulamadılar,biz de cebimizdeki paralar bitince yaklaşık 1buçuk ay sonra döndül işte ülkeye..
Çok ayrıntılı aslında bunlar,yazsam 5sayfa yazarım ama üşendim biraz da,sorusu olan arkadaşlar varsa cvp verebilriim..

james_kad
12-12-2008, 16:17
Büyük şansızlık olmuş dostum seninki. Ama şirkete bildirdiğiniz iyi olmuş, bundan sonra o gittiğiniz yere kimseyi göndermeyiz. Bu arada ilk defa gidecek olan arkadaşlara ben New York u tavsiye ediyorum. Diğer eyaletlerde ilk gidişlerde, gerek tecrübesizlikten, gerek dil yetersizliğinden ve de yeni bir iş bulmanın gecikmesi sebebiyle sorunlar yaşanabiliyo. Fakat New York, ki uyumayan şehir denir kendisine, burada konaklamada ve qboy un dediği iş bulma sorununun olmadığı eyalettir.İlla kırsal kesim isiyosanız bişey diyemicem.Ama Amerika ya gidiyosanız da bence New York olmalı. Manhattan ı, özgürlük heykelini, Empire State i (King Kong un tırmandığı bina :) ), Central Park ı, yüzlerce müzeyi vs vs görmicekseniz, kuytu köşe bi eyalette, kuytu köşe bi otelin resepsiyonunda ya da ne bilim bi restorantın bulaşıkhanesinde çalışcaksanız zaten gitmeyin. Ben Broklyn de Coney Island da bir lunaparkta çalıştım. Eski ama çok ünlü bir parktı. Çok keyifli bir yaz geçirdim. Hatta Ugly Betty adlı bir dizinin bir bölümünü bizim parkta çektiler, bölümde ben de oynadım. Şans oldu tabi, her giden filmde oynıcak değil [:D]

james_kad
03-01-2009, 16:36
Arkadaşlar 100 $ lık ön kayıt indirimi için son 4 haftaya girmiş bulunuyoruz. İlgilenen arkadaşlar çin 31 Ocak 2009 dur. Hatırlatıyım dedim :)

mss2007
24-03-2010, 19:48
Konu ile ilgili olduğunu düşündüğüm için paylaştım...

http://www.ikaynak.com/forum/sohbet/wattaxback-work-and-travel-mi-yaptiniz-pekiya-sonrasini%28vergi-iadesi-alimi%29/