PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Genel Konular Connectify : Kablosuz Modem Olmadan iPod - iPhone'la İnternete Bağlanma

EarendurCalaelen
13-01-2010, 10:54
AD - HOC BAĞLANTISI
BİLGİSAYARLAR ARASI KABLOSUZ DOSYA VE İNTERNET PAYLAŞIMI

Merhaba arkadaşlar.

Bu Rehberimizde evinde kablosuz modemi olmayan İpod / İphone kullanıcılarımızın kablosuz bir modem olmadan da nasıl internete bağlanacaklarını anlatacağız.

Öncelikle ihtiyacımız olan donanımlar ; Laptop bir bilgisayar yada masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsak eğer USB Wireless Dongle veya PCI wireless kart.

Anlatım Microsoft Windows XP Service Pack 2 baz alınarak yapılmıştır.
Diğer Windows sürümlerinde küçük farklılıklar olabilir. Fakat mantık aynıdır.

Başlıyoruz...

Laptop yada kablosuz kartı olan masaüstü bilgisayarın ayarları :

Masaüstünden "Ağ Bağlantılarımı" açın. Burada sol menüde "Ağ bağlantılarını Görüntüle" kısmına girin. Buradan kablosuz ağ bağlantısına sağ tıklayıp özellikleri açın. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi "kablosuz ağlar" sekmesine geçin. Burda dikkat etmeniz gereken nokta ; Yeğlenen ağlar kısmında hiçbir kablosuz bağlantı isminin olmamasıdır. Orada daha önce bilgisayarınızla bağlandığınız kablosuz ağların listesi vardır. Onların hepsini silin.

http://img35.imageshack.us/img35/8126/screencapturecopy.png

Daha sonra Sağ alt köşede bulunan "Gelişmiş" seçeneğini açın. Alttaki resimde gördüğünüz gibi "Sadece bilgisayardan bilgisayara ağlar" seçeneğini işaretleyin ve Kapat a basın.

http://img64.imageshack.us/img64/1532/86425357dv7.png

Şimdi sıra geldi kendi bağlantımızı oluşturmaya. Üstteki resimdeki işlemi yaptıkdan sonra bir önceki resme geri döndük. Burada "Yeğlenen ağlar" kısmının altında ki "EKLE" kısmına girelim.
Karşımıza şöyle bir resim çıkacak ;

http://img64.imageshack.us/img64/6499/28138641yq9.png

* Ağ adı (SID) : adhoc olarak belirledim. siz istediğiniz bir isim verebilirsiniz.

* Ağ kimliği doğrulamasını : "Açık" olarak işaretleyelim.

* Şifreleme WEP yada WPA olabilir. İstediğiniz şifreleme tekniğini kullanabilirsiniz.

* Ağ Anahtarı ve Ağ anahtarı onayla kısmına bir "şifre" yazınız.

Ayarlarımız bittiyse bu kısma "tamam" deyip kapayalım.

Şu durumda diğer bilgisayar yada ipod / iphone bağlı olmadığından bağlantı sağlanamamış görünecektir. Bu normaldir.

İnterneti paylaşmak için ;

Masaüstünde “Ağ bağlantılarım” simgesine sağ tıklayın ve özellikleri seçin.
Açılan pencerede Internet bağlantısını sağlayan bağlantıyı seçip sağ tıklayın.
Pencerenin üst kısmında Gelişmiş sekmesine tıklayın ve “Diğer ağ kullanıcıları bu bilgisayarın İnternet bağlantısı yoluyla bağlansın” yazısının yanındaki kutuyu işaretleyin.
Tamam düğmesine basın. İkinci bilgisayar / ipod / iphone da internet erişimine sahip olacaktır.

Şimdi ipod yada iphone umuzu hazırladığımız bu bağlantıyı kullanarak internete bağlayalım.
İpod / İphone umuzdan kablosuz ağları tarayalım. Kablosuz modeme bağlanırmış gibi bağlanabilirsiniz. Bağlantı sağlandıkdan sonra bir kaç dakika beklemeniz gerekiyor. IP adresini ataması biraz vakit alabiliyor.

Fakat tam bir internet bağlantısı kurabilmek için bilgisayarların IP’leri daha önceki 169.254.*.* aralığından, 192.168.*.* aralığına dönüşmelidir. Aksi halde bağlantı oluşmayacaktır. Bunun için bağlantıyı kesip tekrar kablosuz ağa bağlanmanız gerekebilir.

Hadi bakalım hayırlı olsun.

Bu rehber www.iKaynak.com (http://www.iKaynak.com) - EarendurCalaelen tarafından yazılmış olup, iKaynak.com'a aittir.Kaynak gösterilmeden başka yerde yayınlanamaz.

SaTuSa
13-01-2010, 11:02
Çok güzel bir anlatım olmuş.. eline sağlık [:'(] [:'(]

yok
13-01-2010, 13:09
eline sağlık [:'(] ....resimleri de damgalamak lazım aslında.. [:'(]

şuan ewde deilim gidince o işe bi el atim.. [:'(] [;)]

[JW]
13-01-2010, 15:00
Eline sağlık abi. [:'(]

gfb_st
13-01-2010, 15:01
Abilerim ellerinize sağlık süper anlatım ve resim. [:'(]

hasan690
06-03-2010, 12:23
IP aralığını nasıl değiştireceğiz?

hitmachine16
07-03-2010, 15:13
author=hasan690 link=topic=12882.msg110958#msg110958 date=1267871005]
IP aralığını nasıl değiştireceğiz?

Ip aralığı, doğru yaptıysan kendiliğinden değişiyor

Bende değişmesine ve kablosuz interneti görmesine rağmen(bende adhoc yaptım gördü bağlandı) bağlanamadım internete(sadece 3 tane şiddeti gösteren çizgi var) kablosuz modem var komşuda ben masaüstü pcmden kablosuz kartı sayesinde bağlanıyorum rahatlıkla ama ipodun alıcısı zayıf olduğu için göremiyor bu anlattıklarınız kablolu modem kullananlar için mi acaba?

hasan690
10-03-2010, 17:17
Ben yaptım. Yalnız Ipoddan kurduğunuz ağa girip DNS yi 208.67.222.222 olarak değiştirmeniz gerekiyor. (En azından bende öyle oldu)

yeyeye
04-04-2010, 16:41
bende kablosuz ağ bağlantısı özelliklerinde sadece 2 sekme var

kablosuz ağlar sekmesi yok
ağ kartıkm var ama daha önce kablosuz bir ağa bağlanmadım (e yokki :) )
ondan mı acaba nasıl çözerim bu işi

Skywalkers
08-04-2010, 18:03
Herşey normal gibi görünüyor. Wifi bağlantıları karşılıklı birbirini tanıyor ve kabul ediyor. Ancak iphone dan sayfa açmak istiyorum bekliyor bekliyor ve bir türlü sayfa açılamıyor. Birde pc deki wifi, o 4 yeşil barına mouse tutunca yazan ip ile iphone daki ip bir türlü tutmuyor ve her ikisi de hep 169.254.xx numaralar var ama her seferinde de ikisi farklı görünüyor. 192 ye herşeyi yapıyorum bir türlü geçmiyor. (Bende kablolu modem var. Wifi usb dongle ile bağlanmayı deniyorum.) iki ağ birbirini mükemmel tanıyor ama iphone safari den sayfa bir türlü açılamıyor. 30 lira verip bunun için bu dongle aldımdı. Ne yapacağımı bilemiyorum. Ürünü açtığım için sorun yok diye de geri almıyorlar.

""""Masaüstünde “Ağ bağlantılarım” simgesine sağ tıklayın ve özellikleri seçin.
Pencerenin üst kısmında Gelişmiş sekmesine tıklayın ve “Diğer ağ kullanıcıları bu bilgisayarın İnternet bağlantısı yoluyla bağlansın” yazısının yanındaki kutuyu işaretleyin.
Tamam düğmesine basın. İkinci bilgisayar / ipod / iphone da internet erişimine sahip olacaktır.""""

Bende Gelişmiş sekmesine tıklayınca altında " Windows yönetim alt yapısı bozulmuş olabilir, WMI, sistem geri yüklemeyi deneyin"" diyor ancak ger iyüklesem dahi "Windows xp Onar" bile yapsam bir türlü düzelmiyor. O sekmedeki kutuyu işaretlemediğim için mi veri alış verişi yapılmıyor?
Windows'u yeniden yüklemeden bu sorunu düzeltmenin yolunu bilen var mı ?

iBen
11-04-2010, 16:32
Fakat tam bir internet bağlantısı kurabilmek için bilgisayarların IP’leri daha önceki 169.254.*.* aralığından, 192.168.*.* aralığına dönüşmelidir. Aksi halde bağlantı oluşmayacaktır. Bunun için bağlantıyı kesip tekrar kablosuz ağa bağlanmanız gerekebilir.

bu olacak gibi egil 10 kez denedim. Yani ipod touch'in IP'si 192'ile baslayacak degil mi?

zEuS
11-04-2010, 16:39

Bu Kısımda Yazanları Yapmadan Birde Dene Ben de Aynı Sekilde Bagladım Ama O kısmı Atlamısım Heralde [:D][:D] Ama Hic Bir Sorun Yok Sorunsuz Bir Sekilde Baglanıyor...

iBen
16-04-2010, 17:22
ooh be sonunda oldu nasil oldu bilmiyorum ama sonunda yani :D 2:30 saattir ugrasiyorum nerdeyse, pc'nin uzerinden atlamadigim kaldi herseyi denedim tam kapatiyorum derken son kez denedim oldu :D

edit: tekrar tesekkur ederim.

Handehande
09-09-2010, 01:32
Merhaba arjadaslar aranizda yeniyim, yukarida bahsedilen herseyi yaptim ip adresleride tutuyor iphone uda goruyor fakat nete giremiyorum? Hatta gelen giden veri aktarimi bile hareket ediyor nedeni nedir bilen yardim edebilecek olan varmi aranizda?

asahmet
10-09-2010, 18:47
Herşey normal gibi görünüyor. Wifi bağlantıları karşılıklı birbirini tanıyor ve kabul ediyor. Ancak iphone dan sayfa açmak istiyorum bekliyor bekliyor ve bir türlü sayfa açılamıyor. Birde pc deki wifi, o 4 yeşil barına mouse tutunca yazan ip ile iphone daki ip bir türlü tutmuyor ve her ikisi de hep 169.254.xx numaralar var ama her seferinde de ikisi farklı görünüyor. 192 ye herşeyi yapıyorum bir türlü geçmiyor. (Bende kablolu modem var. Wifi usb dongle ile bağlanmayı deniyorum.) iki ağ birbirini mükemmel tanıyor ama iphone safari den sayfa bir türlü açılamıyor. 30 lira verip bunun için bu dongle aldımdı. Ne yapacağımı bilemiyorum. Ürünü açtığım için sorun yok diye de geri almıyorlar.

""""Masaüstünde “Ağ bağlantılarım” simgesine sağ tıklayın ve özellikleri seçin.
Tamam düğmesine basın. İkinci bilgisayar / ipod / iphone da internet erişimine sahip olacaktır.""""

Bende Gelişmiş sekmesine tıklayınca altında " Windows yönetim alt yapısı bozulmuş olabilir, WMI, sistem geri yüklemeyi deneyin"" diyor ancak ger iyüklesem dahi "Windows xp Onar" bile yapsam bir türlü düzelmiyor. O sekmedeki kutuyu işaretlemediğim için mi veri alış verişi yapılmıyor?
Windows'u yeniden yüklemeden bu sorunu düzeltmenin yolunu bilen var mı ?

aynı şey bende de oluyor. bir çözümü yok mu

çözdüm olayı :) ayarlardan güvenlik duvarını kapattım anında oldu

alper1001
13-09-2010, 17:49
çok güzel bilgiler vermişsin fakat, benim laptopta vista yüklü , bahsettiğin pencerelerin ikonların benzerlerini dahi göremiyorum, belkide bilgim yetersiz kalıyor, vista için bu işlemi açıklayabilecek biri olursa çok uğura geçer

Jiyan
18-09-2010, 17:37
Win7 yüklüydü bende... Ben de tıpkı senin gibi benzer pencereler bulamadığımdan az önce pc mi formatlayıp katılımsız bi xp yükledim. Tavsiyem sende XP ye geç :)

Benim de bir sorum olacak... Şimdiye kadar herşey tamam, harika ötesi bir anlatım olmuş bunun için ayrıca teşekkürler... Kasanın içine takılan bir kart ve o karta bağlanan anten benzeri mıknatıslı bir alet alıp bende kablosuz ağımı yarattım.. Kablosuz ağlarda full çeker halde kendi bağlantımı görüyorum.. Herşeyi yaptım sorun yaşamadan fakat IP değiştirme
yani "Fakat tam bir internet bağlantısı kurabilmek için bilgisayarların IP’leri daha önceki 169.254.*.* aralığından, 192.168.*.* aralığına dönüşmelidir. Aksi halde bağlantı oluşmayacaktır. Bunun için bağlantıyı kesip tekrar kablosuz ağa bağlanmanız gerekebilir." kısmında takılıyorum... Bunu daha ayrıntılı anlatabilirmisiniz lütfen? Bu IP adresini nerede değiştireceğiz? PC demi yoksa iphone damı? Nasıl değiştirilir ayarlarına nereden girilir? İphone da bağlantımı buldum şifremi girip bağlantı kurdum fakat ip adresim 169.254.*.* olarak göründüğünden iphone bir türlü bağlanamıyor.. Rate:54 IP Adress:169.254.*.* Internet Status: Checking olarak görünüyor.. Dakikalardır böyle...

Yardımlar için ve bu harika anlatım için tekrar teşekkürler.

+Edit: Saatlerdir uğraşıyorum ama nihayet sorunumu sonunda çözdüm... Bağlantıyı görüyor ve eşleştiriyordum fakat interneti kullanamıyordum. Oysa şu anda we rule oynayabiliyorum... Sorun şuymuş arkadaşlar, iphone otomatik ağ alt geçidi olarak 255.255.0.0 alıyordu fakat alması gereken şey 255.255.255.0 dı... Yabancı bir forumda okuduğum şu mesaj üzerine;

I'm sharing successful my broadband connection to iPhone via ad-hoc wireless with windiws xp. There are few simple steps to do this and this works for all systems.
1. You need share your intenet.
2. Set wireless adapters ip to static 192.168.0.1 and subnet 255.255.255.0
3. Set up ad-hoc network using WEP, open key (5 or 13 characters)with your own unique ssid.
4. In your iPhone enter ip configuratio(no need if you are using dhcp)- ip:192.168.0.2, subet:255.255.255.0, dnshttp://www.hackint0sh.org/images/smilies/frown.giffrom your isp, can be several separated by commas).
5. Connect from iPhone to your ad-hoc network, enter same key how in your computer.
6. If iPhone says 'cannot connect', then you should try again and again(iPhone can hold connection while you in settings menu and drop it when you push home button, so try to connect via ssh holding iPhone in setting menu). To fix this, you need edit some plist file. How to do this i wroted before.
Good luck!

Kablosuz bağlantıma sağ tıklayıp özelliklerden TCP IP bölümüne gelip ip yi statik yaptım... 192.168.0.1 verip 255.255.255.0 olarak değiştirdim ve sorun çözüldü... Benim aynı hatayı alıp bağlanamayan arkadaşlar böyle bir çözüm yolu deneyebilirler...
Anlatım ve paylaşım için tekrar teşekkürler.

touching
19-04-2011, 12:08
windows 7 de bunu yapmanın bir yolu yok mu?
şimdiden teşekkürler

xLasdx
24-07-2011, 01:24
Merhaba ben bu şekilde internete bağlanabiliyorum. Ama Google'da arama yapmaktan başka birşey yapamıyorum. Hiçbir siteye girmiyor. Yardımlarınızı bekliyorum :)

smokybrain
24-07-2011, 01:26
virtual ap degil bu programi denedin mi?

cimbom
30-07-2011, 13:40
bende denemek istiyorum fakat benim kablolu interneti 3 kişi kullanıyor eğer ben bunu yapardam onların internetinde ve ya benim internetimde bir sorun çıkar mı ?

ahmet881
10-10-2011, 00:29
Allah razı olsun. win 7 ye yükseltme derdinden kurtardın beni emegin için çok teşekkürler yıllar geçmiş gerçi yinede cok teşekkürler

IPeder
11-10-2011, 17:55
Eline Sağlık :)