PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ipod touch iphone'a karşı!..

kenjimikee
08-11-2008, 12:46
yazı benim değildir arkadaşlar öncelikle söyleyeyim(: kaynak (http://www.iphonedo.com/ipod-touch-iphonea-karsi)

iPod Touch’ın WiFi bağlantı gücü, iPhone’dan oldukça daha iyi. Fakat iPhone’un yanında ses açıp kısma tuşları var. İş seçim yapmaya gelince hangisini tercih etmeliyiz? iPhone’un kamerası, bluetooth ve telefon özelliği, sizin için gerekli mi değil mi? Bir kullanıcı gözünden iki ürünü karşılaştırdım. Umarım hoşunuza gider ve karar aşamasındaysanız size yardımcı olur.

iPod Touch 8, 16 ve 32GB seçenekleri ile size daha fazla yer seçeneği veriyor fakat January Update olmadan Notes, Maps, Mail, Stocks ve Weather özelliğini kullanamıyorsunuz. Bunları kullanmak için Apple’a 20$ daha ödemeniz gerekiyor. Bazı forumlarda ödemeyi yapıp eklentileri alanların RESTORE ya da UPDATE sonrası January Update’i kaybettikleri ve iTunes’ın hiç bir şey yokmuş gibi yeniden satın almalarını istediğini belirttiler. Gerçek şu ki January Update esasında telefonun içinde yüklü sadece Springboard’da açık değil. Minik bir patch ile bu sorunu halledebiliyorsunuz ve yanılmıyorsam yeni iPod Touchlarda bu özellik zaten açık geliyor. Bunun ötesinde iPod Touch tasarım olarak -bence- iPhone’dan daha başarılı. Herşeyden önce barındırdığı özelliklerin az olmasından dolayı çok daha ince, siyah çerçevesi iPod Touch’a büyük ölçüde çekicilik katıyor. Ama diğer yandan üzerinde hoparlör ve mikrofon bulunmuyor. Bu da Installer ile indireceğiniz oyunların seslerini duyamamanız anlamına geliyor. Oyunların bazıları kulaklık ile çalışsa da bazıları çalışmıyor.

iPhone’un yanındaki ses düğmeleri, müzik dinlerken telefonunuzu cebinizden çıkartmadan ses ayarı yapabilmeniz anlamına geliyor. iPod touch’da bu özellik yok. Sesi kısmak ya da açmak istediğinizde iPod’unuzu cebinizden çıkartıp sesi ayarlayabiliyorsunuz. iPhone’da Bluetooth var fakat sadece Bluetooth kulaklıklara bağlandığı için çok işinize yaramayacaktır.

iPod Touch’ın beni en çok şaşırtan özelliği ise WiFi bağlantı gücünün iPhone’dan oldukça daha kuvvetli olması. 3 ayrı iPhone ile yaptığım her test aynı sonuçlandı. Touch’ın WiFi bağlantı gücü daha fazla.

Testi farklı mekanlarda, aynı noktaya 3 ayrı ürünü koyarak, yan yana dizerek ve elde tutarak yaptım. iPhone’un antenleri avuç içinize denk geldiği için olsa gerek eldeyken iPod Touch, iPhone’dan çok daha iyi sonuç verdi. Ama masanın üzerine dizdiğiniz vakit sonuç aşağı yukarı aynı, Touch minik bir farkla daha iyi olsa da.

iPod Touch’da bir Baseband iki Bootloader olmadığı için, kolay kolay yazılımsal hata sonucunda iPod’unuz kullanılmaz hale gelmeyecek, IMEI kaydı gibi, IMEI klonlanması gibi sorun yaşamayacaksınız. Müzik dinlemek, internete girmek, video izleyip, ajandanızı tutarken piliniz bitse dahi, telefonsuz kalmayacaksınız. iPhone’da elbetteki böyle bir özgürlüğünüz yok. Yok, ama cebinizde sadece bir ürün taşıyor olacaksınız.

iPhone’a istediğiniz kulaklığı takmak mümkün değilken, iPod Touch’ınıza istediğiniz kulaklığı takabilirsiniz fakat, kulaklık girişi nedense aşağıdadır.

iPhone’da 2MP kamera mevcut ama günümüz cep telefonlarının kameraları 5MP olmuşken, Zeiss lens, Xenon flash gibi özellikler, makro çekim, video çekim, panaromik çekim hatta optik zoom eklenmişken, 2MP kamera ile çekeceğiniz fotoğraflar sizi o kadar da mutlu etmeyebilir.

iPhone, her yeni versiyon çıktığında kullanıcılarını sıkı takip etmeleri gereken forum, blog ve web siteleri ile başbaşa bırakırken, iPod’unuzda böyle bir sıkıntıyı asla yaşamayacaksınız.

Ve son olarak, iPhone’u iPod Touch gibi kullanabilirsiniz ama iPod Touch’ı iPhone gibi kullanamazsınız.

Netice itibari ile iPhone’un fazla özellikleri karşısında iPod Touch’ın zarifliği ve dayanıklılığı söz konusu. Artık bunlardan hangileri size daha çekici geliyorsa seçiminizi ona göre yapabilirsiniz.

Sylar
08-11-2008, 13:16
eski bir yazı sanırım ama iphonenun şarjı daha çok gidiyor. telefon özelliklerini kıskanmasam da bu biraz cazip geliyor.

[JW]
08-11-2008, 13:26
]iPhone, her yeni versiyon çıktığında kullanıcılarını sıkı takip etmeleri gereken forum, blog ve web siteleri ile başbaşa bırakırken, iPod’unuzda böyle bir sıkıntıyı asla yaşamayacaksınız.

Güzel bir karşılaştırma olmuş fakat yukarıdaki cümleye katılamayacağım.Belki yazı eski olduğu için böyle bir açıklama yapılmış olabilir fakat şu an bu açıklama doğru değil.Çünkü iPhone'a özel bir iki işlem dışında yapılan tüm jailbreak,restore vs.. herşey aynı şekilde iPod Touch'a da yapılıyor.Aynı şekilde neredeyse çıkan tüm uygulamalar iPod Touch'a da yüklenebiliyor.Yani ikisi arasında böyle bir fark yok.

qboy
08-11-2008, 14:05
Şöyle bir durumda var arkadaşlardan biliyorum,ipod touch'ı olanda var iphone u olanlarda.Mesela canım sıkılıyo ver iphone u biraz kurcalıyım diyorum,şarjım az eve gidene kadar dayanması lazım biri arıcak vs diyo,yani iphone olunca telefon lazım olduu zamanlarda şarjında azsa rahat rahat kullanamıyosun şarjı biticek diye ama ipod touchta öle bi dert yok,bitsede değişen bi şey olmuyo çünkü telefon yerine kullanmıyosun onu..

[JW]
08-11-2008, 15:53
Bence de batarya konusu oldukça önemli.iPod Touch'ın bir iyi yanı diyebiliriz.

by_hope
08-11-2008, 19:27
maasallah dıyım ama ben İPhone'nun sarj yonunden cok memnunumyaa.
dukkanda amfıye baglıyorum
burdan ındırdıgım bussuru uygulama var onları kullanıyorum
yerı gelıyor wi-fi yi kullanıyorum (cogu zaman acık unutuyorum hatta)
ama ınanın enn dusuk gıttıgı gun 3 gün :) saka gibi yaa
bende K850 var bukadar onunla oynasam sarkı dınlesem heralde ısyan bayragını ceker bırdaha acılmazdı [gl=12.gif]

fantazi
08-11-2008, 20:53
benim touch ın şarjı çok az gidiyor hergün en az 1 en fazla 3 kere bile şarja taktığım oluyor.üstüne birde 2 tane telefon kullanınca birini çıkarıp birini takıyorum.kafam attı ertesi gün gidip philips alcam cep telefonu 1 ay dayansın şarjı 1 aya bekleme süreli touch çıkarda alırız inşallah

qboy
08-11-2008, 22:35
author=fantazi link=topic=1121.msg4517#msg4517 date=1226170398]
benim touch ın şarjı çok az gidiyor hergün en az 1 en fazla 3 kere bile şarja taktığım oluyor.üstüne birde 2 tane telefon kullanınca birini çıkarıp birini takıyorum.kafam attı ertesi gün gidip philips alcam cep telefonu 1 ay dayansın şarjı 1 aya bekleme süreli touch çıkarda alırız inşallah

bi dakka ya günde 3kez mi:S
Mesela ben touch full şarjlı bi şekilde evden çıktım gün içinde bi kaç saat müzik dinledim,nete bağlandım uygulama oyun vs. pat die bitcek mi yani şarjı:S

EagLe
08-11-2008, 22:39
author=kenjimikee link=topic=1121.msg4471#msg4471 date=1226141199]

iPhone’a istediğiniz kulaklığı takmak mümkün değilken, iPod Touch’ınıza istediğiniz kulaklığı takabilirsiniz fakat, kulaklık girişi nedense aşağıdadır.

iPhone’da 2MP kamera mevcut ama günümüz cep telefonlarının kameraları 5MP olmuşken, Zeiss lens, Xenon flash gibi özellikler, makro çekim, video çekim, panaromik çekim hatta optik zoom eklenmişken, 2MP kamera ile çekeceğiniz fotoğraflar sizi o kadar da mutlu etmeyebilir.

Sanırım yazı eski ama düzeltilmesi gereken 2 yer olduğunu düşünmekteyim.
1. Standart kulaklık girişi olduğundan şimdiye kadar denediğim tüm kullaklıklarla rahatlıkla kullandım. Böyle bir sıkıntının olduğunu düşünmüyorum.
2. Kamerası 2MP olduğu doğru ama tam 2MP ile çekim yapmakta. Yani şöyle örnekleyebilirim;
10MP yüzlerce fotoğraf makinası bulabilirsiniz ama bunların çoğu her ortamda 10MP kalitede çekemez. Yeri gelir 1MP yeri gelir 5MP. Fotoğrafçılıkla uğraşan arkadaşımın iPhone ile çektiği fotoğraflardan sonra şunu söyledi; "2MP telefonlardan üstün olduğu kesin ve 5MP'li birçok telefonla çekilen zorluyucu ortamlarda hemen hemen aynı kaliteyi yakalarsın".
8.2MP Kodak marka fotoğraf makinem var ve onun çektiği videodan çok daha kaliteli, görüntü ve ses elde ediyorum (Cycorder programı ile)

fantazi
08-11-2008, 22:43
author=qboy link=topic=1121.msg4536#msg4536 date=1226176512]

author=fantazi link=topic=1121.msg4517#msg4517 date=1226170398]

bi dakka ya günde 3kez mi:S
Mesela ben touch full şarjlı bi şekilde evden çıktım gün içinde bi kaç saat müzik dinledim,nete bağlandım uygulama oyun vs. pat die bitcek mi yani şarjı:S

valla çoğu kişidayanıyor diyor da benim dayanmıyor ben kurcalıyorum internete giriyorum bazen açık unutuyorum oyun oynuyorum müzik falan açık çok çabuk bitiyor

Morgenstern
08-11-2008, 22:46
birgun durup dururken ekran kapali oldugu halde sarji 100% den 20% lere falan inmisti acik kalan uygulamalardan dolayi bence ipodu kullanmadiginiz zaman home tusuna 5 sn basili tutup butun uygulamalari kapatmak batarya süresi icin faydali oluyor, bekleme modunda olunca fazla sarj yemiyor ama kapatip acinca boot loader oldugu icin sarji azaliyor

[JW]
08-11-2008, 23:42
morgenstern bahsettiğin şeyi ipuçları başlığına yazmıştık.Gerçekten o şekilde bir sorun var.Uygulama açık kalınca batarya çok çabuk bitiyor.Bir de Wi-Fi çok etkiliyor arkadaşlar.Kullanmıyorsanız kesinlikle kapatın..

xewor3g
26-01-2009, 12:02
Bu yazıda sanırım iPhone 2G ile kıyaslama yapılmış. Bence iPhone'un pil ve wi-fi performansı gayet başarılı. Şu ana kadar hiç sıkıntı çekmedim. Evde ve gittiğim her yerde wi-fi kullanırım. Bu arada edge de şarj konusunda sıkıntı yaratabilir.
Ben genel olarak iPhone'u 3 günden önce şarja takmıyorum. Tabi iTunes üzerinden uygulama vs. yüklemek haricinde... Bu arada şarja takınca fiş ucu işaretinin çıkmasını beklemek gerekiyor. Eğer o işaret çıkmadıysa tam dolmuş anlamına gelmiyor. Buna da dikkat edilirse sorun yoktur... [:)]

Kralleo
26-01-2009, 15:57
bence gereksiz bir karsılastırma olmus. sonucta bır mp3 playerken digeri telefon. elmayla armutu karsılastırmaya benziyor. tercih anında alıcının tek dusunmesı gereken telfonmu ıstıo musik calar mi

Raiden
26-01-2009, 17:28
Ben şahsen telefon kullanmayı sevmediğim ve ipod un çok daha ince oluşundan 2GTOUCH aldım  JB olsun olmasın şahane bişi  [:@]

Olay gerçektende telefon ya da MP3 çalar istemekde!

xewor3g
26-01-2009, 17:45
Ben iPhone 3G kullanıyorum. iPod Touch kullananlara bir sorum var açıkçası. iPhone iPod Touch'ın yapabildiği neyi yapamıyor? Biraz daha kalın olması haricinde..

Misafir.
26-01-2009, 17:47
author=xewor3g link=topic=1121.msg17059#msg17059 date=1232984725]
Ben iPhone 3G kullanıyorum. iPod Touch kullananlara bir sorum var açıkçası. iPhone iPod Touch'ın yapabildiği neyi yapamıyor? Biraz daha kalın olması haricinde..

wifi olmadan internete girebiliyor bu eksi bir yön ayrıca arama yapıyor olmasıda kötü şarkı dinlerken tam şarkının ortasında telefon çalıyor ve şarkı zevkin yarıda kalıyor daha sayayım mı?

xewor3g
26-01-2009, 18:36
Bu biraz göreceli bir kavram. [:)] Wi-Fi olmayan yerlerde çok acil internet kullanımında edge işe yarayabilir. Zaten açılıp kapatılabiliyor. Şarkı dinlerken diğer telefonunuz çantanızdaysa eğer onu duyamayabilirsiniz. Zaten iPod'da şarkı dinlerken de telefon çaldığında şarkıyı durdurup telefonu cebinizden (veya neredeyse) çıkarmanız gerekiyor değil mi? Dolayısıyla bana göre bu daha keyif kaçırıcı bir durum. iPhone'da şarkı dinlerken ses alçalıyor telefon çalıyor ve kulaklıktaki tuşa basıp yanıtlıyorsunuz, tekrar tuşa basıp kapattığınızda şarkı devam ediyor. Bence daha kullanışlı. Tabi dediğim gibi göreceli bir kavram...

Ekleme: Ayrıca zaten iPhone'u uçak moduna aldığımızda bir iPod Touch'a dönüşüyor... Arama gelmiyor, wi-fi'sız internete giremiyor...

aek00
18-11-2009, 11:00
Eğer bir ürün alacaksam 0 olması benim için çok önemlidir.

1 ay öncesine kadar çok kararsızdım Itouch 3g mu yoksa Iphone 3G mu diye ve oldukça fazla araştırma yaptım. Kişisel görüşlerimi belirteyim;

Öncelikle iki ürün arasında ciddi bir fiyat farkı var. Bu fiyat farkına aldırmadan Iphone alırsak elimizde şu özellikler fark yaratacak; telefon, kamera, 3G, daha kalın ve büyük bir cihaz.

Ben gittim Itouch 3g aldım. Seneler önce 700 liraya aldığım 6230 um var, kendisinin telefon özelliği haricinde hiçbir özelliğini kullanmıyorum (SMS dahil) Zaten tabiri caizse "koç" gibi fotoğraf çeken bir fotoğraf makinemde var. (ki oldum olası cep telefonu ile fotoğraf çekilmesini sevmem, çekenden de ziyadesiyle kaçarım) Kaldı mı 3G, e bizim ülke de 3G daha 3-5 sene falan toparlanamayacak gibi, şimdide 5 sene sonrasına yatırım yapmaya ne lüzum var... Bu arada son yapılan testlerde Itouch'un işletim sisteminin Iphone 3G S'den daha hızlı olduğu ortaya çıktı.

Bunlar tamamen kendi görüşlerimdir, herkesin isteği-beklentisi farklı olacaktır muhakkak.

Not: Aradaki fiyat farkına ne mi oldu? Üstüne azıcık daha biriktirmeye çalışıyorum, kız arkadaşıma da Itouch alıcam. Hatta bi yerden para çıkarsa tüm çevreme Itouch alıcam... (:

N!t£cn@klQw
18-11-2009, 12:33
aslında süper bir bilgilendirme oldu...

bir de fiyatları yazsaydınız bilmeyenler öğrenebilirdi [:'(]

oski_58
18-11-2009, 12:48
author=aek00 link=topic=1121.msg63079#msg63079 date=1258534845]

Hatta bi yerden para çıkarsa tüm çevreme Itouch alıcam... (:

bizide gorursun artik

eurasta
18-11-2009, 22:47
kesinlikle ipod touch avantajlı çoğu alanda bunu belirteyim bi haftalığına denedim üç hafta falan önce ama touch ı daha rahat kullandım [gl=12.gif]

aek00
19-11-2009, 11:53
author=oski_58 link=topic=1121.msg63120#msg63120 date=1258541322]
bizide gorursun artik

Doğuştan bonkör bir kişiliğim var, seni kıracak değilim. ((:

Fiyatlara gelince de;

Iphone 3G S oldukça uçuk bir fiyatta, GSM şirketlerinden almayı denersen 2000 liranın üzerinde oluyor, gittigidiyor da ise 1700-2200 lira arasında bulunabiliyor. Hatta geçenlerde hiç olmayacak birşey oldu ve 1450 liraya gitti. ( Bunlar 0 fiyatları ) Iphone 3G S nin 2. elini daha görmedim zaten.

Iphone 3G nin 0 ını çok da fazla araştırmadım ama genelde yurtdışından gelenler 900 ile 1200 lira arasında satılıyor. Çeşitli 2. ellerini ( yurtdışı, GSM şirketlerinden, telefonculardan ) 750 ila 900 lira arasında bulmak mümkün. Ama 3G lerin 2. elleri arasından ben temiz birtaneye rastlamadım. Daha geçen bir arkadaşım 850 liraya telefoncudan aldı, bi Iphone'a baktım bi kendi Itouch'uma, kesinlikle en ufak bir pişmanlık duymadım. ((:

Itouch 3g 8 gb lar ise gittigidiyor da 400 liraya satılıyor. (ABD den getirilenler ) Türkiye'de mağazalarda 550 ile 800 lira arasında değişiyor. Türkiye'de satılanlar 2 sene Bilkom garantisinde oluyor. ABD'den getirilenler ise 1 senelik Uluslararası garantili oluyor, aldığınız zaman fatura ile Bilkom'a başvurmanız yeterli oluyor. ABD'de Apple'ın resmi satış fiyatı; 8gb 199 dolar, 32gb 299 dolar, 64gb 399 dolar. Ben ABD'de olan bir arkadaşımdan rica ettim, oradan aldı ve USPS ( Amerika'nın PTT'si ) ile gönderdi. Bana maliyeti toplamda 320 lira oldu.

Itouch 2g lerin fiyatına ise hiç girmeyeceğim zira hem özellikleri 3g den düşük hem de fiyatı 3g den fazla.

Umarım yardımcı olabilirmişimdir, hatam olduysa affola.

N!t£cn@klQw
19-11-2009, 12:56
süpersin arkadaşım emeğine bilgilendirmene ve ağzına sağlık. tşkler yeterli oldu benim için.

placebo
19-11-2009, 13:29
author=aek00 link=topic=1121.msg63273#msg63273 date=1258624392]
ABD'de Apple'ın resmi satış fiyatı; 8gb 199 dolar, 32gb 299 dolar, 64gb 399 dolar. Ben ABD'de olan bir arkadaşımdan rica ettim, oradan aldı ve USPS ( Amerika'nın PTT'si ) ile gönderdi. Bana maliyeti toplamda 320 lira oldu.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Cihaz size posta ile gelmiş ama gümrük işini nasıl hallettiniz? Paketin üzerine Gift yazdırmanız yetti mi? Gerçi bildiğim kadarıyla gümrükten 150 Euro'nun altında olan her şey geçebiliyormuş, ondan mı faydalandınız?

aek00
19-11-2009, 13:38
author=placebo link=topic=1121.msg63286#msg63286 date=1258630161]
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Cihaz size posta ile gelmiş ama gümrük işini nasıl hallettiniz? Paketin üzerine Gift yazdırmanız yetti mi? Gerçi bildiğim kadarıyla gümrükten 150 Euro'nun altında olan her şey geçebiliyormuş, ondan mı faydalandınız?

Gümrükte çalışan bir arkadaşım vardı onunla konuştum, limit için bi 100 euro dedi bi 100 dolar. Benim de kafam karıştı, ABD'deki arkadaşıma 99 dolarlık fatura kestir ve gift olarak işaretle dedim. Sorunsuz geldi.

N!t£cn@klQw
19-11-2009, 13:44
author=aek00 link=topic=1121.msg63291#msg63291 date=1258630739]
Gümrükte çalışan bir arkadaşım vardı onunla konuştum, limit için bi 100 euro dedi bi 100 dolar. Benim de kafam karıştı, ABD'deki arkadaşıma 99 dolarlık fatura kestir ve gift olarak işaretle dedim. Sorunsuz geldi.

siz olayı kökünden çözmüşsünüz.

aek00
19-11-2009, 13:53
author=cetinvolkan link=topic=1121.msg63294#msg63294 date=1258631066]
siz olayı kökünden çözmüşsünüz.

((: benim için takıntı haline gelmişti, şaka yapmıyorum bazı geceler gözüme uyku girmiyordu. Hele o bekleme süreci... Fotoğraflarına bakarken kendimi alamadığımı bilirim. Çevremdeki insanlar çok fazla değer verdiğimi görünce "dur bi bakayım" demeye korkar oldular.

N!t£cn@klQw
19-11-2009, 14:07
yalnız çok ilginç bir yaklaşım ama hayırlı olsun güle güle kullanın.

Sylar
19-11-2009, 16:46
3g ipod iyi etmişsin de yanlış hatırlamıyorsa 8gblik model 2g ipodlarla aynı özellikte değil mi işlemcisi, 32lik ve 64lük 3g ipodlar daha iyi işlemciye sahip değil mi?
ben olsam 100dolara daha kıyar 32lik aldırırdım

mscebln
19-11-2009, 17:09
Evet arkadaslar 3g diye aldanip 8 gb iPod touch almayin. 3. Nesil 8 gb cikmadi sadece 16 ve 32 gb kapasiteli olanlar 3g sayiliyor.

aek00
19-11-2009, 17:40
author=mscebln link=topic=1121.msg63321#msg63321 date=1258643398]
Evet arkadaslar 3g diye aldanip 8 gb iPod touch almayin. 3. Nesil 8 gb cikmadi sadece 16 ve 32 gb kapasiteli olanlar 3g sayiliyor.

Öncelikle 3g de 16 gb yok, 32gb ve 64 gb var. 32 ve 64 lüklerin işlemcisinin çok da farkedilemeyecek bir farkla 8gb dan hızlı olduğu söyleniyor. Zira arkadaşım 32 gb aldı, biz aradaki farkı anlayamadık hız bakımından.

8gb ın bana yeteceğini düşünmüştüm o yüzden 32 almadım. Fikrim değişmedi bence yeterli.

Sylar
19-11-2009, 17:51
8gb elbette yeter şarkı/video amaçlı kullanırsan. benim dikkatimi çeken daha önceki mesajında

author=aek00 link=topic=1121.msg63273#msg63273 date=1258624392]
Itouch 2g lerin fiyatına ise hiç girmeyeceğim zira hem özellikleri 3g den düşük hem de fiyatı 3g den fazla.

demiş olman, 8gblik modelin 2gden farkı yok seri no farklı ve 3.1fw ile geliyor benim kastım bu idi, almışken 32lik o yüzden al yazmıştım [:'(]

aek00
19-11-2009, 17:55
author=Sylar link=topic=1121.msg63327#msg63327 date=1258645889]
8gb elbette yeter şarkı/video amaçlı kullanırsan. benim dikkatimi çeken daha önceki mesajındademiş olman, 8gblik modelin 2gden farkı yok seri no farklı ve 3.1fw ile geliyor benim kastım bu idi, almışken 32lik o yüzden al yazmıştım [:'(]

Bluetooth, dahili hoparlör gibi ek özellikleri yok mu?

Sylar
19-11-2009, 17:57
author=aek00 link=topic=1121.msg63328#msg63328 date=1258646110]
Bluetooth, dahili hoparlör gibi ek özellikleri yok mu?

elbette var

ece_g
01-01-2010, 09:28
Bende hem iPod touch hemde iPhone 3gs var. ikisi arasında en büyük fark şarj bence. touchda şarj baya dayanıyor. ama iphone için aynı şeyi söylemem. birde home tuşuna 5 sn basılı tutunca voice control açılıyor bende.

yigit123
14-03-2010, 07:57
bende ipodtouch var acikcasi muzik dinlemeye gelince 30 saatten fazla ekrani kapattiginizda 300saate yakin bekleme suresi var.eger oyun oynayip wifiden dl yapmazsaniz ipod ile pil sikintiniz olmaz birde aksesuar gordum 4tane pil takiyorsunuz kucuk bir aparat alttan baglaniyor ipoda sarj ediyor pillerle :) benim tercihim telefonu ayri ipodu ayri kullanmak telefonuda nerdeyse hice yakin kullananlar varsa ipod yolunu tercih etmeleri bence daha avantajli

yigit123
14-03-2010, 08:10
author=aek00 link=topic=1121.msg63326#msg63326 date=1258645242]
Öncelikle 3g de 16 gb yok, 32gb ve 64 gb var. 32 ve 64 lüklerin işlemcisinin çok da farkedilemeyecek bir farkla 8gb dan hızlı olduğu söyleniyor. Zira arkadaşım 32 gb aldı, biz aradaki farkı anlayamadık hız bakımından.

8gb ın bana yeteceğini düşünmüştüm o yüzden 32 almadım. Fikrim değişmedi bence yeterli.
kardesimde8 bende 32 var ve arada 2katina yakin ram farki var zaten sitesindede 32 nin%50 daha hizli oldugu yaziyor ben ipodu acip kapayinca ram 170.32 oluyor :) durumu olanlar bence 32 alsin benim uygulamalar sadece 14.03 gb