PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mac to PC sorunu, kalyway

aresblade
06-04-2009, 19:35
http://img237.yukle.tc/images/358906042009056.jpg

arkadaşlar bende asus F3F bilgisayar var, 1.66 Ghz işlemci (Core Duo) ve 2048 Ram, diğerleri zaten klasik. şimdi ben bilgisayara kalyway hackintosh 10.5.2 yüklemeye çalışıyorum. her şey iyi güzel gidiyor. cd'den başlıyor, F8'e basıyorum ve sonra -v'ye basıyorum. biraz yazılar çıkıyor ve kısa bir süre beklettikten sonra bu ekran geliyor ve bilgisayar hiçbir işlem yapmıyor. sebebi nedir? ne yapmam gerekiyor? bana tavsiyeleriniz ve önerileriniz nelerdir? yardımcı olursanız sevinirim.

qboy
06-04-2009, 21:56
Hocam aramızda mac kullanan yok ki hiç,bilen çıkcağını sanmıyorum pek :(

aresblade
06-04-2009, 22:10
ya ben de o kadar yeri arıyorum ama bir türlü bir sonuç alamıyorum. inşallah buradan birileri biliyordur. en azından belki aramızda gizli bir hacker filan vardır :D şaka bir yana, bu biraz da onur meselesi oldu ya :(

Sylar
06-04-2009, 22:24
ben bir ara mac kurmaya kamıştım sata harddisk yüzünden sıkıntı vermişti, biçimlendirme ekranında diski görmüyordu. Ama sendeki daha farklı bir problem, kurduğun mac'in intel/amd işlemli destekli versiyon olduğuna emin misin?

aresblade
06-04-2009, 23:25
evet, adı Kalyway_10.5.2_DVD_Intel_Amd olarak geçiyor. bu gece -x e basarak bir yere kadar geldim ama orda da aynen buna benzer bir hata verdi. resmini çekmiştim ama çok bulanık görünüyor.

qboy
07-04-2009, 00:47
Kolay gelsin valla, zor bi işe başlamışsın [:)]

placebo
07-04-2009, 02:31
Geçmiş olsun. Aynı sorunla ben de karşılaşmıştım ve uzun uğraşlar sonunda sebebini bulabilmiştim. Sorun, yüklemeye çalıştığınız versiyonla laptop'ınızın donanımınızın uyumlu olmayışı. Laptop'ınızın donanımını destekleyen yeni bir versiyonun çıkmasını beklemeniz ve o sürümü indirmeniz gerekiyor. Durumu http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page adresinden takip edebilirsiniz.

(Tabii bu arada bunun için yeni bir çözüm bulunduysa bilemeyeceğim. Ben geçen seneki deneyimlerime dayanarak bunu söylüyorum.)

SaTuSa
07-04-2009, 02:35
author=placebo link=topic=5643.msg32990#msg32990 date=1239060660]
Geçmiş olsun. Aynı sorunla ben de karşılaşmıştım ve uzun uğraşlar sonunda sebebini bulabilmiştim. Sorun, yüklemeye çalıştığınız versiyonla laptop'ınızın donanımınızın uyumlu olmayışı. Laptop'ınızın donanımını destekleyen yeni bir versiyonun çıkmasını beklemeniz ve o sürümü indirmeniz gerekiyor. Durumu http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page adresinden takip edebilirsiniz.

(Tabii bu arada bunun için yeni bir çözüm bulunduysa bilemeyeceğim. Ben geçen seneki deneyimlerime dayanarak bunu söylüyorum.)
ewallah hocam bende önce değindin konuya,ben de daha önce diğer laptopa kurmak istedim,donanımla alakalı sıkıntılardan dolayı olmadı.hatta xp bile yüklediğimde çok sıkıntılar çektim driverları konusunda.sen iyisimi çok da zorlama,çünkü bende iyi biliyorum ki kafayı yedirtiyor gerçekten belli bi zaman sonra.sabahladığımı da hatırlıyorum çünkü.gerçi xp işini çözdüm ama mac ta yenilgiye uğradım [8D]

aresblade
07-04-2009, 14:55
bakacağım, bugün başka bir yerden bir arkadaş CPU ile ilgili bir hata vermiş dedi, dediğine göre benim ikinci işlemciyi tanımıyormuş -nasıl oluyor anlamıyorum- ve tek işlemcini tanıt dedi. bunun iiçin verdiği komut ise F8'e bastıktan sonra -v cpus=1

şimdi deniyorum. Ya Allah, bismillah :D

SaTuSa
07-04-2009, 15:11
author=baask link=topic=5643.msg33013#msg33013 date=1239105305]
bakacağım, bugün başka bir yerden bir arkadaş CPU ile ilgili bir hata vermiş dedi, dediğine göre benim ikinci işlemciyi tanımıyormuş -nasıl oluyor anlamıyorum- ve tek işlemcini tanıt dedi. bunun iiçin verdiği komut ise F8'e bastıktan sonra -v cpus=1

şimdi deniyorum. Ya Allah, bismillah :D
allah kolaylık versin dostum,inşallah halledersin.yoksa yapışacak o senin üstüne [8D]

aresblade
07-04-2009, 15:22
halledemedim ya, üfff [gl=13.gif] [gl=13.gif] [gl=4.gif] [gl=4.gif] [gl=8.gif] [gl=8.gif]

SaTuSa
07-04-2009, 15:46
author=baask link=topic=5643.msg33017#msg33017 date=1239106929]
halledemedim ya, üfff [gl=13.gif] [gl=13.gif] [gl=4.gif] [gl=4.gif] [gl=8.gif] [gl=8.gif]
bence o işi biraz ertele sen,farklı bir sürümüyle falan dene yada.bu donanımla ilgili sıkıntı yaratmaya başladı mı çözülmek bilmiyor çünkü,boşuna canını sıkıyorsun.ne hissettiğini tahmin edebiliyorum.benim bilgisayara tekme tokat dalasım geliyodu mesela [8D]

aresblade
07-04-2009, 17:57
bakalım, bugün de yapamazsam eğer 10.5.2'den daha üst bir sürümü ile deneyeceğim, en sonunda ise bırakıp giderim :D

SaTuSa
07-04-2009, 19:45
author=baask link=topic=5643.msg33042#msg33042 date=1239116233]
bakalım, bugün de yapamazsam eğer 10.5.2'den daha üst bir sürümü ile deneyeceğim, en sonunda ise bırakıp giderim :D
hehe,dene kardeşim dene.zaten kafaya da koyduysan en sonunda ne yapıp edip halledersin [:'(]

placebo
08-04-2009, 01:23
author=baask link=topic=5643.msg33042#msg33042 date=1239116233]

Boşuna üst sürümlerini denemeyin. Baktım da desteklenen donanımlar arasında sizin laptop yok. İsterseniz siz de kontrol edin. Adresi tekrar veriyorum: http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page burada versiyonların yanlarında Portable Computers yazan linkler var, onlara tıklayın ve sizin laptop'ın modelini arayın.

Belki bundan sonraki versiyonlardan birisi destekler, bu yüzden bu adresi zaman zaman takip edin. Günün birinde illa ki destekleyen bir versiyon çıkacaktır. Sabır...

aresblade
16-04-2009, 12:00
arkadaşlar dün itibari ile dizüstüme mac kurmuş bulunuyorum. elbette bazı sorunlarla birlikte :D iki sorun var şimdilik;

1- boot edemiyorum
2- ses kartımı tanımadı.

bunun dışında hiçbir sorunla karşılaşmadım.

kuracak arkadaşlara bir tavsiyem, bios'unuzu üreticinin sitesinden muhakkak güncelleyin.

Misafir.
17-04-2009, 11:11
bende cihazıma kurmak istiyorum ama malesef dvdye sığabilecek büyüklükte bir macos bulamadım :S

aresblade
17-04-2009, 16:24
dvd'ye sığabilecek derken? bunu ben pek anlayamadım işin doğrusu. ayrıca boot sorunu nu da çözmüş bulunuyorum. çok basit bir iki işlemi var, hemen anlatayım;

bütün işlemlerden sonra (burada mac'in nasıl kurulduğunu anlatmayacağım çünkü gereğinden fazla makale ve yazı zaten internette var) yani mac'i bilgisayarınıza kurduktan sonra yeniden başlatmanızı isteyecektir. siz de yeniden başlatın ve bu sefer Vista cd'nizi de takın. daha sonra Bilgisayarınızı Onarın'ı seçin ve alttaki Komut İstemi öğesini tıklayın ve açın. sonra da aşağıdakileri yazın;

diskpart
list disk
select disk n (n: burada disk numarasıdır)
list partition
select partition n (n: burada vistanın olduğu bölüm)
active
exit
bootrec.exe /fixmbr
bootrec.exe /fixboot

bu işlemlerin hepsini yaptıktan sonra bilgisayarını yeniden başlatın ve cd'yi çıkartın. bilgisayarınız normal bir şekilde Windows'dan açılacaktır. Telaş etmeyin lütfen, her şeyi halledeceğiz ;) windows'a girdikten sonra ise EasyBCD isimli bir programcık var ve bu programla boot sektörünü ayarlayacağız. programı indirin ve kurun ve sonra aşağıdaki resimleri takip edin;

http://img236.yukle.tc/images/6539Add-Remove_Entries_-_OS_X.png

burada Add/Remove Entires kısmı var, onu seçiyoruz. daha sonra da Mac bölümüne gidip Mac OS X86'yı seçiyoruz ve Add Entry'i tıklıyoruz ve en sonunda da Save (Kaydet) diyoruz ve çıkıyoruz. hepsi bu kadar. şimdi boot ekranında hem Vista'yı hem de Mac OS X'i görebiliyor olmanız gerekli.

Not: isim olarak dilediğiniz ismi verebilirsiniz. Name yazan kısım yani.

qboy
18-04-2009, 00:04
Hocam tebrik ediyorum seni, şahsen ben işletim sistemimi değiştirmeye cesaret edemiyorum [:)]

aresblade
18-04-2009, 19:02
hocam korkum yok çünkü bütün windows'umun yedeğini aldım [gl=2.gif] [gl=12.gif] dolayısı ile dilediğim işlemi korkmadan yapıyorum. elbette donanımsal olmadığı sürece [:'(]

Sylar
19-04-2009, 11:15
bios güncellemeyi çok gerekmedikçe yapmayın diyorlar, ben güncellersem bir problem yaşama ihtimalim var mıdır acaba?

xewor3g
19-04-2009, 12:21
author=Sylar link=topic=5643.msg34314#msg34314 date=1240128942]
bios güncellemeyi çok gerekmedikçe yapmayın diyorlar, ben güncellersem bir problem yaşama ihtimalim var mıdır acaba?

Bir sorun olmaz heralde bence. Ne zaman müşteri hizmetlerini aradıysam Bios güncellemesini yapın diyorlar. Aspirin sanki bu. Bazen faydası oluyor, ama zararı olur mu bilmem.

Sylar
19-04-2009, 12:50
haftaya bir ödev hazırlıycam da yine sakata gelmeyeyim sonra güncelleyeyim bari [gl=6.gif]

aresblade
20-04-2009, 02:11
eğer bilgisayarda işiniz varsa elbette bu bios güncellemesini daha sonraya bırakmalısın. ama muhakkak surette bios'unu üreticinin kendi sitesinden indirdiğin programla ve bios sürümü ile yapmalısın.

Sylar
21-04-2009, 22:23
şu senin ilk başta kaldığın ekranda bugün leopar 10.4.8 ile ben de kaldım, bundan eski mac sürümünü denedim onda yine harddiskimi görmedi. bir mac kuramadım yahu :(

hymnic
26-07-2011, 22:41
iatkos v7 ve iPC OSx86 10.5.6 indirip pc' me mac os x kurmaya çalıştım ama bazı sorunlarla karşılaşıyorum.
bilgisayar konfigürasyonum;
-i5 650 3333 mhz
-ga-p55-us3l
-2x2gb ddr3 1333mhz kingston ram
-gtx460 1024 mb
-realtek alc892

-iPC OSx86 10.5.6 kurulumu yaparken (kalyway olarak geçiyo bu versiyon) kurulum dvd sini görüyo. sorunsuz şekilde f8 > -v > dil seçimi > disk utility üzerinden harddiski kuruluma hazır hale getirme işlemini > ve kuruluma başlama işlemlerini yapabiliyorum.
kurulum esnasında bitmesine 3 dakika kala yani installing barının son %15 lik kısmında donuyor ve daha da ilerlemiyor. dvd bozuk olabiliy diye düşünüp iso yu tekrar burn ettim olmadı. aynı versiyonu başka yerlerden indirdim sorun hep aynı. 3 dakika kalana kadar sorun yok. ordan ileri gitmiyo takılıyo.

-iatkos v7 kurmaya çalışırken cd den önyükleme yapıyor. f8 e basabiliyorum -v komutunu girebiliyorum ancak ondan sonra bilgisayarı resetliyor. yine aynı şekilde dvd bozulmuş olabilir düşüncesiyle yeni bir dvd ye yazdırdım o da olmadı. iso dosyası bozuktur dedim başka kaynaklardan tekrar indirdim sonuç değişmedi.

aslında en başından yapmam gereken işi daha sonra yaptım ve pc min donanım uyumluluğunu araştırdım. gtx460 ile uyumlu bi mac sistemine denk gelmedim ne yazık ki. ayrıca anakartımla da uyum sorunu olduğunu düşünüyorum bu konulara çok hakim olmadığım için anakarttan emin değilim. kısa vadede (bir macintosh alana kadar) benim bu bilgisayara mac os x kurmam gerekiyor. benim bilgisayarıma kurabileceğim bir macosx versiyonu bilen ya da karşılaştığım hataların çözümlerini bilen arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.
şimdiden teşekkürler