PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : iPhone 3G almalı mıyım?

mustangonur
25-10-2008, 23:17
Öncelikle tüm teknik ekibe ve yöneticilere böyle güzel ve yararlı bir forum kurdukları için teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.
Bundan 2 yıl önce, iTouch ilk çıktığında hong kong dan 8gb 300$ a bir itouch almıştım. O zamanlar jailbreak pek bilinmiyordu ve herkes "artık bundan daha ileri bi teknoloji olamaz" diyordu. Oysa şimdi o itouchlarda msn e giriyor, oyun oynuyor, mesajlarımıza bakıyoruz.
Yakın zamanda bir yakınım Amerika ya gidecek. Oradaki "BestBuy" adlı marketlerde apple ile anlşmaları olduğu için 16gb fiyatı 300$ diyor. http://www.bestbuy.com/site/olspage.jsp?skuId=9025486&type=product&id=1218009737307 bu fiyat bana önce bayağı düşük geldiği için inanmadım ama linkten kontrol edin fiyat bu.
1) sizce itouch varken iphone almalı mıyım? İtouch ın pil ömrü (yıl olarak) ne kadar?
2) yurtdışından cep telefonu getirtmek zaten dertli, bide alırken anlaşma olayı fln varmış. SIM kart Türkiye ye getirdiğimde sorun çıkarır mı? Yani gelir gelmez telefonu kayıt ettirip kullanabilir miyim?
3) iphone' un itouch dan geri kalır yanları nedir? yani iphone 3g jailbreak sorunsuz yapılıyor mu?
Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum.

[JW]
25-10-2008, 23:41
1-iPod Touch ile iPhone'un pil ömrü farkediyor mu bilmiyorum fakat 400 kez doldurulduktan sonra pil ömrünün %80'e düştüğünü okumuştum.Kesin bir şey söylemiyim,yanlış hatırlıyor olabilirim.Diğer arkadaşlar kesin cevabı verecektir.
2-İmzamdan da anlayacağınız üzere bu sorunun cevabını ben veremiyorum. [:)]
3-iPhone'un iPod Touch'tan eksik olan hiç bir yanı yok.Hatta jailbreak konusunda iPod Touch 2G henüz jailbreak yapılamıyor fakat iPhone rahatlıkla jailbreak yapılabiliyor.Yani iPhone her yönüyle daha üstün diyebiliriz.

by_hope
26-10-2008, 00:06
sımdı arkadasım
ben hıc iTouch kullanmadım ama yaklasık 1 aydır iphone kullanıyorum ve cok memnunum.

Sylar
26-10-2008, 00:14
300$ ön fiyat + 2 yıllık abonelik = aylık ödemelerle 700-800doları bulur, zaten sana vermezler normal şartlar altında Apple Amerikan Sosyal Güvenlik Numarası istiyor ve seçkin müşterilerine veriyor cihazı. Aldırabiliyorsan İtalya vb ülkelerden anlaşmasız satılanlardan al, buraya gelince kayıt ettirisin sadece. Paran varsa aldır yoksa iPodTouch ile idare et neredeyse yarı yarıya fark ediyor fiyatı.

mustangonur
26-10-2008, 12:43
cevaplarınız ve yorumlarınız için teşekkürler fakat merak ettiğim mesela iphone 3G yi aldık, getirdik buraya. Kendi hattımı nasıl kullanacağım? Bu linkte yazan http://www.ikaynak.com/forum/iphone-genel-inceleme-t513.0.html yöntem iphone 3G için geçerli mi?

by_hope
26-10-2008, 13:17
author=mustangonur link=topic=830.msg3060#msg3060 date=1225017791]
cevaplarınız ve yorumlarınız için teşekkürler fakat merak ettiğim mesela iphone 3G yi aldık, getirdik buraya. Kendi hattımı nasıl kullanacağım? Bu linkte yazan http://www.ikaynak.com/forum/iphone-genel-inceleme-t513.0.html yöntem iphone 3G için geçerli mi?

bence gecerlıdır butun uygulamaları aynı neden bu farklı olsunkı.
hem kendın yapamassan bıle dısarda 20ytl ye halledıyorlar

Evolution
26-10-2008, 13:58
author=mustangonur link=topic=830.msg3060#msg3060 date=1225017791]

Yurt dışından aldığınız iPhone'da SIM kilit varsa Türkiye'de Turbo SIM denen aparat ile cihazınızı kullanmak mümkün.O konuda bir sorun yaşamazsınız.

mustangonur
26-10-2008, 14:33
teşekkürler [:D] [:D] [:D]

holden
26-10-2008, 17:35
ben daha önce herhangi bir apple ürünü kullanmadım o yüzden başka nesillerle kıyaslamam mümkün değil 3g yi..ancak şunu söyleyebilirim eğer illa alacaksan ki yurtdışından getirtmek yerine türkiyedeki kontratlı alımlar özellikle türkcellin küçük pakedi çok uygun,çünkü bu aletin garantisi önemli ayrıca bu telefon internet olmadan pek bişi ifade etmiyor..eğer ayda normalde 50 lira kontor/fatura ödeyen birisiyseniz bence ayda ekstradan 30 lira bu alet için çok az.3gb internet+150 dakika ve 150 sms içeren pakedi alırken sadece telefona peşinat ödüyorsunuz..ben garantiye önem veren biri olmama rağmen alete JB de yaptım cihaz ülkemizde yeni oldugu için restore ettikten sonra anlaşılacağını sanmıyorum hele ki genpa ve kvk yetkili servislerinin bu konuda çok donanımlı olduklarını düşünmüyorum..Gene de tercih sizin yurtdışından getirtrim diyorsanız siz bilirsiniz ama At&T kilidi,garanti vs. gibi sorunları göze alıorsanız seçim sizin..

seçiminiz hayırlı olsun.

not:bu aralar dolar ve euronun tırmanışta oldugunu hatırlatayım,turkcell in bile fiyatları euro kuru üzerinden ben yaklaşık 1 ay önceki kurdan aldım..bunu da değerlendirmenizi öneririm.

by_hope
26-10-2008, 18:37
soyle bırseyde yapabılırsın
mesela hıcmı etrafında turkcell kullanan bırı yok

ben babamın hattı uzerınden aldım zaten ayda ona 65 ytl gelıyordu buda 110dk kadar bıjı yapıyor
sımdı mesela İphone u aldım 91 gelcek ama 150 dk. gorusucek
artı hos babam pek sms ten fılan anlamaz ama
eger kullanan bırısı olsaydı her ay 150 sms ve 3GB lık bır ınternet paketı verıyorlar.
turkcell'de sırf bu ınternet paketının fıyatı zaten 57ytl

dedıgım gıbı eger tanıdıgın bırı varsa
helekı ınternet ıde kullanıyorsa teklıf et kendısıne
faturalı hat kullanıcılarının aylık fatura tutarları ortalama bellıdır
mısal 50 ytl'mı gelıyor
50 ytl'den yukarsı benım de (41ytl kalıyor)

o kullanıcı hem 150 dk. konusacak her yöne
her ay 3gb ınternet paketıne abone olucak bedavadan
hemde gene her yone 150 sms hakkı olucak :)

sana böylece telefon 41 ytl ödiceğinden var sayarsak
41*18=738 + 270 (telefon bedeli türkcell axes ıle 5 e boluyor) = 1008 YTL karsılıgı garantılı 8gb lık bır İPhone'nun olur [:)]

mustangonur
26-10-2008, 19:21
valla bu kadar cok cevap beklemiyordum [:D] bizde pek turkcell kullanan yok yine de bi bakacağım bide turkcell in paketleri kontrol edeyim. tesekkurler [:'(]

by_hope
26-10-2008, 19:34
dostum türkcell'inm paketleri bunlar.
8GB 16GB Aylık Üçret

Küçük Paket 150 dk + 150 SMS + sınırsız internet paketi 279 YTL 479 YTL 75 YTL

Orta Paket 500 dk + 500 SMS + sınırsız internet paketi + Turkcell'lilerle 189 YTL 379 YTL 115 YTL
hafta sonu ücretsiz konuşma

Büyük Paket 1000 dk + 1000 SMS + sınırsız internet paketi + Turkcell'lilerle Ücretsiz 195 YTL 145 YTL
hafta sonu ücretsiz konuşma

ama bu fıyatlara KDV dahil, ÖİV hariçtir. öiv dahil fiyatlari aylık 91, 139, 176 ytl yapıyor

mustangonur
26-10-2008, 21:23
Turkcell baya bi promosyon yapmış 1000 dk fln. Siz nasıl aldınız? Vodafone da veriyo diye duymuştum. (Bu arada bana yardımcı olan herkese teşekkür etmek istiyorum. Hiç bir forumda bu kadar ilgili üyeler ve teknik ekip görmemiştim.)

by_hope
26-10-2008, 21:39
author=mustangonur link=topic=830.msg3163#msg3163 date=1225048987]
Turkcell baya bi promosyon yapmış 1000 dk fln. Siz nasıl aldınız? Vodafone da veriyo diye duymuştum. (Bu arada bana yardımcı olan herkese teşekkür etmek istiyorum. Hiç bir forumda bu kadar ilgili üyeler ve teknik ekip görmemiştim.)

dostum ben 150 dk. dan fazla konusmucagım ıcın küçük paket aldım kendıme ve 8GB lık olanından aldım

ayda 91 ytl gelıyor faturaya hoss babamın hattı uzerınden aldım ben oda cunku ayda 60ytl ıle 70ytl arası fatura gelıyor her ay

bırde soyle bırsey var 6aylık abonesı olman lazım turkcell'ın yoksa vermıyorlar
eger degılsen oyle benım bıldıgım kadarıyla 91 ytl *18 bonus card ıle verıyorlar yanı bukez faturana degıl exrana gelıyor ve gene konusmaları fılan da verıyor yanında

by_hope
26-10-2008, 21:44
dostum buda vodo nun tarıfelerı
ben almadan once onunkılerede bakmıstım
onunkı daha pahalıya gelıyor
ve ayrıca sadece kredı cartı ıle satıf yapıyorlar
musterıye bıraz güvensizlik var onlarda.
http://img259.imageshack.us/img259/8808/vodofh6.jpg (http://imageshack.us)

Evolution
27-10-2008, 01:05
Turkcell'den büyük paket ile aldım ben de.Cihaz ücretsiz geldi.

hodja27
27-10-2008, 11:17
Ben italyadaki fiyatlara baktım şaşırdım. Burda anlaşmasız alırsan fiyat 758€ gibi bir şey italyaya uçakla gidip anlaşmasız alıp gelirsen 50€ kârın oluyor.
Bunları görünce sözleşmeli almak istemedim zaten avea kullanıcısıyım.

Ayrıca yerinde olsam 3G almaz temiz 2G varsa ondan alırdım. Bulmak zor olabilir fakat ben buldum çok memnunum. Dünya genelinde 3Gnin sağlamlığından şikayet eden dolu insan var apple şu an binlerce şikayet maili alıyor ve 3Glerin arka plastik kapağındaki çatlakları ücretsiz değiştiriyor. Peki ya burda aynı şey meydana gelirse bizi de dahil edecek mi apple? Hiç sanmıyorum. Bu yüzden arka tarafı metal olan apple iphone 2G tercih ettim. Farkı çok değil google da GPS var bir de 3G internet tabi kullanılır hale gelince fiyatı ne kadar olur o da ayrı konu. 3Gye şu anda bu kadar para vermek türkiye için mantıklı değil ama 2G bulmak da zor. Karar senin.

holden
27-10-2008, 15:54
hodja27 arkadaşımız aslında iyi bir tavsiyede bulunmuş fakat numara taşınabilirliği kasım ayında yürürlüğe girecek ayrıca kasımda 3g ihalesi yapılıcak sanırım mayıs ya da haziran ayı gibi de kullanıma sunulmuş olucak. 3g demek de resmi olarak yaklaşık saniyede 7mb hız demek tabi bu sinyal durumuna göre ve yoğunluga göre ortalama 5 mb/sn gibi bir orana düşer ama gene de şimdiki edge/gprs hızı düşünülünce dehşet bir hız olarak karşımıza çıkıyor.

hodja27
31-10-2008, 12:22
Tabi 3G internet iyi bir hizmet ama şu anda bile Edge tarifesi cepleri yakıyor. 3G acaba ne kadar kullanışlı olacak düşünmek lazım. Ayrıca 2G bir iphonenun 3G bir iphonedan daha hızlı nete girdiğini gösteren videolar var.
Yanlış anlaşılmasın sempatizanlık yapmıyorum. Sadece bunları da düşünmek lazım. Ben wirelees ile girebiliyorken 3G tercih etmem heralde.

mustangonur
31-10-2008, 13:40
aynısını ben de düşündüm tarife paketlerinde bedava internet diyo iphone da zaten wi-fi var. Zaten itouch ımla evdeki kablosuz adsl e girebiliyorum. Ayrıca EDGE kablosuz kadar hızlı mı? Üstelik tarife fiyatlarını uzun vadeli olarak her ay 90 YTL (turkcell küçük paket 8 gb) verdiğimizi düşünürsek tam olarak 1917 YTL ediyo. Tamam, garanti falan iyi ama bu koşullarda yurtdışından getirip sim ini kırmak daha cazip geliyor. Yurtdışından anlaşmasız nasıl alacağız, o da ayrı konu...

holden
31-10-2008, 21:16
author=hodja27 link=topic=830.msg3576#msg3576 date=1225448552]
Tabi 3G internet iyi bir hizmet ama şu anda bile Edge tarifesi cepleri yakıyor. 3G acaba ne kadar kullanışlı olacak düşünmek lazım. Ayrıca 2G bir iphonenun 3G bir iphonedan daha hızlı nete girdiğini gösteren videolar var.
Yanlış anlaşılmasın sempatizanlık yapmıyorum. Sadece bunları da düşünmek lazım. Ben wirelees ile girebiliyorken 3G tercih etmem heralde.

tabi ki arkadaşım herkes fikrini söyleyecek herkes yardımcı olacak neticede benim babam yapmıo bu 3g yi.. eğer 2g daha iyi bir telefonsa (ki bana mantıken pek mümkün gelmiyor,bu nokia n70 n95ten daha iyi demek gibi geliyor ya neyse sonuçta herkesin fikri) çıkar babalar gibi desteklerim..Steve Jobs gibi bill gates e rakip olabilmiş bir adamın eskisinden daha kullanışsız bir telefonu piyasaya süreceğini ise ihtimal dışı göruorum ya gene de fikirlere saygı duymak lazım..
Gelelim 3g olayına; benim tavsiyelerimin hepsi zaten kontratlı alımlar için yani içinde BEDAVA internet pakedi olan ki aynı paket şu an TTnet de 29-30 lira faturadan onu ve kullanım ücretlerinizi düştüğünüzde oldukça uygun zaten türksel ve vodafon gibi büyük şirketler bu aleti cihaz üzerinden kar amaçlı değil numara taşınabilirliğinden sonraki dönemde ellerindeki kullanıcı sayısını artttırmak ve sayıyı korumak amaçlı yapıorlar [gl=18.gif] internet hızının 3g olması tarifede değil internet hızı açısından bir değişiklik getirecek ayrıca ben şu an kendi cihazımla herhangi bir 2g yi internete girme konusunda yarıştırmaya da hazırım..özellikle edge üzerinden wi fi da olabilir farkmaz [gl=12.gif] [gl=12.gif]

sakın darılmaca olmasın şurda fikir alışverişi yapıoruz [gl=5.gif] [;)]

ayrıca hodja27 şu elindeki 3g için olan invisible shieldlerin fiyatını bana özelden yollarsan sevinirim bi hayrımız dokunsun birbirimize :D

hodja27
02-11-2008, 12:58
author=holden link=topic=830.msg3642#msg3642 date=1225480593]

author=hodja27 link=topic=830.msg3576#msg3576 date=1225448552]

tabi ki arkadaşım herkes fikrini söyleyecek herkes yardımcı olacak neticede benim babam yapmıo bu 3g yi.. eğer 2g daha iyi bir telefonsa (ki bana mantıken pek mümkün gelmiyor,bu nokia n70 n95ten daha iyi demek gibi geliyor ya neyse sonuçta herkesin fikri) çıkar babalar gibi desteklerim..Steve Jobs gibi bill gates e rakip olabilmiş bir adamın eskisinden daha kullanışsız bir telefonu piyasaya süreceğini ise ihtimal dışı göruorum ya gene de fikirlere saygı duymak lazım..
Gelelim 3g olayına; benim tavsiyelerimin hepsi zaten kontratlı alımlar için yani içinde BEDAVA internet pakedi olan ki aynı paket şu an TTnet de 29-30 lira faturadan onu ve kullanım ücretlerinizi düştüğünüzde oldukça uygun zaten türksel ve vodafon gibi büyük şirketler bu aleti cihaz üzerinden kar amaçlı değil numara taşınabilirliğinden sonraki dönemde ellerindeki kullanıcı sayısını artttırmak ve sayıyı korumak amaçlı yapıorlar [gl=18.gif] internet hızının 3g olması tarifede değil internet hızı açısından bir değişiklik getirecek ayrıca ben şu an kendi cihazımla herhangi bir 2g yi internete girme konusunda yarıştırmaya da hazırım..özellikle edge üzerinden wi fi da olabilir farkmaz [gl=12.gif] [gl=12.gif]

sakın darılmaca olmasın şurda fikir alışverişi yapıoruz [gl=5.gif] [;)]

ayrıca hodja27 şu elindeki 3g için olan invisible shieldlerin fiyatını bana özelden yollarsan sevinirim bi hayrımız dokunsun birbirimize :D

Holden tabiki darılmıycaz. Burda savaşmıyoruz kardeşim tabiki herkes fikrini söyleyecek ve en güzeli en doğruyu bu şekilde bulacağız. 3G invisible shield kalmadı hepsi ggde satıldı. Ama 2 g için isterseniz var.isteyen varsa 3g için 35 ytly zagg den indirimli getirtebiliyorum. Şu an dolardan fiyat ne oldu bilmiyorum yeni getirtmedim ama yine de uygun bi fiyata getirtirim.
Holden 3g vs 2g tartışması daha çok uzar gider ama 3g 2g den kötü bir cihaz demek yanlış olur tabiki bir öncekinden daha köt çıkarmayı kimse istemez ama 3gnin çıktığı zamanki promosyanlara bakarsan. Faster as twice half of the price deniyor yani hız iki kat iken parası yarı fiyatına düşüyor. Burda apple a nasıl olduğunu sorduklarında cihaz üzerindeki malzemeyi hafiflettiklerini kabul etti. Bu da en çok arka kapakta farkediliyor ki zaten şu an çoğu kişi (bunlar genelde yoğun ipod kullanan mp3 dinleyenler sanırım) kulaklık girişinin kırıldığından şikayetçi ve yeni arka kapak alıyor. ben sağlamlığa daha çok değer verdiğim için 2g tercih ettim. Ama 3g şu anda özellikleri türkiyede kullanılmadığı için parasının hakkını vermiyor. Ben bu yüzden tercih etmedim ama keyif alanlar için sorun değil tabiki. :D

holden
02-11-2008, 21:31
sağol kardeş cevabın için..ben o zaman benim shieldla devam edeyim biraz daha biraz eksik kısmı var ama 2g için olanı da baya iyi korudu aslında benimkini...nasıl oluosa [gl=4.gif]

bu elektronik biraz şans işi..ne ön tarafta ne de arka kapakta tık yok benimkinde..neyse dilimi ısırayım da.. [gl=12.gif]

herkese iyi forumlar!

karantina61
11-11-2008, 23:49
arkadaşlar şarjınız ortalama ne kadar gidiyor 3G de ben sabah full dolduruyorum en fazla 10 ila 15 dakika konuşuyorum... en fazla 15 mesaj çekiyorum... biraz maillerime bakıp 15 dakkada nete giriyorum akşam olunca şarj bitmiş oluyo... birazda oyun oynasam tamamen bitiyo şarjı... daha bir aylık cihaz yarın garantiye vermeyi düşünüyorum... bakalım ne çıkar...