PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Taşınabilir Harddiskte Yeni Bölüm Oluşturma

oyyen
05-05-2011, 10:37
WD marka, 3.5", 1Tb boyutunda ve FAT32 olarak formatlanmış harddiskimin şu anda 900Gb'ı dolu durumda. Ben kalan 100Gb'ı kullanarak yeni bir bölüm oluşturmak istiyorum. Bu bölümü elimdeki 4Gb'tan daha büyük olan film dosyalarını depolamak için kullanacağım. Harddiskimin içindeki dosyaları silmeden veya harddiskime format atmadan nasıl yeni bir bölüm oluşturabilirim?

Windows kullanırken Paragon Partition Manager diye bir program kullanarak bunu yapabiliryordum, ama bu sefer o program da işe yaramadı. Bana Mac için bu tarz bir program önereilir misiniz? Ya da Disk Utility kullanarak bu işlemi nasıl yapabileceğimi anlatabilir misiniz?

SaTuSa
05-05-2011, 10:51
Disk Utility ile yaparken bicimlendirme islemini yapmak istediginizde size ana bolumun silinecegini ve yeniden ayarladiginiz sekilde iki part olusturacagini soyler. Yani icerigini komple silecektir.

oyyen
05-05-2011, 11:24
Peki harddiskin içindeki verileri kaybetmeden bu işlemi yapmak mümkün mü acaba?

SaTuSa
05-05-2011, 11:51
Ben denemedim simdiye kadar ama olacagini da sanmiyorum...

ByWanT
05-05-2011, 13:11
Disk Utility bu islemi yapamaz, Sahin Abinin de dedigi gibi tamamen formatlar.

Ama iPartition yapabiliyor diye biliyorum. Demo versiyonunu indirip bir deneyin isterseniz

Coriolis Systems :: Products :: iPartition (http://www.coriolis-systems.com/iPartition.php)

YzA
05-05-2011, 14:19
aslında mümkün ama hiç denememiş isen tavsiye etmem tek yanlışında bütün verilerin uçar ondan uğraşmamanı tavsiye ederim...

oyyen
05-05-2011, 14:28
Disk Utility bu islemi yapamaz, Sahin Abinin de dedigi gibi tamamen formatlar.

Ama iPartition yapabiliyor diye biliyorum. Demo versiyonunu indirip bir deneyin isterseniz

Coriolis Systems :: Products :: iPartition (http://www.coriolis-systems.com/iPartition.php)

Çok teşekkürler,

siteyi girip inceledim bu program işe yarayacak gibi duruyor. Akşam eve gidince deneyeceğim.

SaTuSa
05-05-2011, 15:24
aslında mümkün ama hiç denememiş isen tavsiye etmem tek yanlışında bütün verilerin uçar ondan uğraşmamanı tavsiye ederim...
Mumkun olan kismini arkadasa aciklayarak yol gosterirseniz daha anlasilir olur.

Arkadasimin dedigi iPartition programina bende baktim simdi ozellikleri arasinda icerigi formatlamadan partlara ayirma mevcut. Buyuk ihtimalle problemi cozecektir.