PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İphone/İpod Touch Pil şarj etme koşulları

gengineer
10-03-2009, 00:11
Arkadaşlar daha önce verildiğini kontrol edemedim kusura bakmayın eğer verildiyse yöneticiler silsin konumu..

Bu konu çok soruluyor kafalar karışık biraz;

Öncelikle

http://www.apple.com/batteries/

Bu adresten okuduğumuz zaman pil özelliklerini "İpod Touch / iphone / mac" lerdeki pilllerin çeşidi Lityum iyon polimer dir.

Bu çeşit Pillerin özelliği hafif oluşundan ziyade istediğiniz zaman şarj edebilmenizdir.

YANİ; Pilin tamamen bitmesini beklemeye gerek yok, tamamen şarj etmeye gerek yok...

İstediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz... Tabi böyle dedik diye 5 dakika aralarla çıkar tak yapıp şarj etmeyin [8D] ( yapanı döveriz [:@] )

Neyse ingilizcem vardır biraz ama dedim emin olayım gittim sizler için Wikipedia'dan da araştırdım ki buyrun orada yazanlar...

Li ion piller için hafıza etkisi sorunu yoktur, dolayısıyla bu pilleri şarj etmek için tam olarak boşalmalarını beklemek gerekmez. Ayrıca yine aynı nedenden dolayı şarjı yarıda kesmek pil için olumsuz bir etki yaratmaz.

İpod Touch / İphone / MAC lerinizi iyi günlerde kullanın...

Wikipedia referans: http://tr.wikipedia.org/wiki/Lityum_iyon_pil

Yukarda verdiğim wikipedia sitesindeki üzücü olan lityum iyon pillerin dezavantaj başlığını herkesin okumasını tavsiye ederim...

Selametle...

xewor3g
10-03-2009, 00:16
Valla ben bazen o 5 dakikada bir çıkar tak yapmaya mecbur kalabiliyorum. İncelemeleri yaparken özellikle.
Bir de bilgisayardan şarj edilince daha az şarj süresi olduğu söyleniyor. Bu konu hakkında kesin bir bilgi var mı?
Şahsen ben de izlenimlerime göre öyle düşünüyorum.

gengineer
10-03-2009, 00:23
Bu konuda apple ın sitesinde Standart charging diye bir başlık var.. Yarın okula gitmem lazım..şimdi yatayım.. Bir gün müsade isticem inşallah o başlığı çevireceğim... inglizcesi iyi olan arkadaşları da bu çeviride yanlışlarım olursa düzeltmeye davet ediyorum..

akolik
12-08-2009, 15:23
peki pil değişimi istanbulda yapılıyormu yada herhangi bir apple bayindeve fiyat ne kadar acaba

cemustungun
16-08-2009, 00:15
Wikipedia'da li-ion piller hakkındaki yazıda pillerin her yıl kapasitesinin %20'sini kaybettiği yazıyor. Ancak 0°C derecede sadece %6'sını kaybediyorlarmış. O halde bundan sonra iphone/ipod touch'larımızı buzdolabında saklıyoruz ki pil kapasiteleri düşmesin [gl=12.gif]